Psí fitness / Dog Fitness

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Nisus » Pia 08.01.2021 3:29

Zakladám túto tému aby sme tu mohli diskutovať o všetkom, čo sa týka Dog fitness, radiť si v cvikoch, dávať sem fotky a videá našich psích fitnessákov, pridávať zaujímavé linky na články, podcasty a pod. :hi:

Dog Fitness je dnes rozšírený najmä u agiliťákov, ale osobne si myslím, že každý psí športovec by ho mal mať zaradený v programe medzi tréningami a výcvikom. Zameraním sa na konkrétne svaly potrebné pri športe, ktorý pes vykonáva, dokážeme znížiť riziko vzniku zranenia a predísť tak nechcenej pauze v tréningu/súťažení, či zabrániť nesprávnemu zapájaniu svalov (muscle movement change), čo takisto môže neskôr viesť k zraneniu.

Dog fitness je veľmi prospešný aj pre psích seniorov či psy, ktoré si len tak spolunažívajú s majiteľom. Udržuje ich mentálne a fyzické zdravie na aktívnej úrovni a podľa môjho názoru vytvára rovnicu šťastný psík = šťastný majiteľ.

Aj so šteniatkami je možné robiť akési základy fitnessu. Naučia sa správne prevedenie cvikov, ktoré budú neskôr využívať na balančných pomôckach v ich fitness programe a taktiež sa naučia vnímať ako funguje ich vlastné telo pomocou receptorov. Navyše je to výborná aktivita na mentálnu stimuláciu a unavenie šteniatka. Základom šteniatkovského fitnessu je, aby cvičenie bolo krátke!

Tzv. “Canine total health puzzle“ popisuje 5 kľúčových oblastí, ktoré sú najlepšie pre vyváženú psiu kondíciu. Využitím tohto komplexného prístupu v kondičnom programe dokážeme zabezpečiť zlepšenie kvality života nášho miláčika.
1. Balance fitness – zabraňuje zraneniu (poznámka Nisus: ja by som povedala, že znižuje riziko vzniku zranenia, lebo zabrániť sa tomu úplne asi nedá), zlepšuje pohyblivosť a podporuje kontrolu nad pohybmi tela
2. Strength fitness – umožňuje svalom, aby sa menej unavovali a boli silnejšie
3. Flexibility – podporuje plný rozsah pohybu kĺbov bez zranenia
4. Cardio fitness – umožňuje lepšie využitie a dodanie kyslíka do svalov a tkanív
5. Mental fitness – prináša naším psím spoločníkom motiváciu, vytrvalosť, sebavedomie a vrtiaci chvostík (Zdroj “Canine total health puzzle“: FitPAWS)


Ak nevadí (a vlastne to aj tak trochu navrhujem :lol: ), bolo by dobré, keby sme cviky písali v angličtine, nakoľko veľká väčšina zdrojov a informácií je na internete v angličtine. Aj na YouTube ľahšie človek nájde "Tuck Sit to Kick Back Stand" ako by to tam mal ňúrať v slovenčine :lol: . Tak hurá do toho a ak aj sa nebudete zapájať, ja sa tu budem realizovať :heh: .
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod clupko » Pia 08.01.2021 11:11

my cvicime, kvoli laktom hlavne. ale teda musim sa priznat, ze nepozeram vobec na nejake konkretne cviky a ich nazvy.. know-how mame z kurzu a potom z vedenych hodin fyzioterapie v sibre.
mame velku cocku togu dynair extreme (tusim 80cm priemer), potom niekolko 30-40cm lacnych z lidlu, a 2 male "prsia" :lol: niektore z tych lacakov chcem vymenit za cosi kvalitnejsie, a dokupit este 2 prsia. a este zvazujem tu podlozku v tvare kosti od fitpaws, ale dost je to drahe a rozmyslam, ci treba.
este mame ten obrovsky arasid, ale momentalne nie je nafuknuty. zeby program na vikend? :hih:
psa to hrozne bavi, aj mu to celkom ide. verim, ze s lepsim vedenim by to bolo este lepsie, tiez nie kazdy den sa nam chce, aj mavame dlhsie pauzy od cvicenia.

mno, nazvy cvikov teda neviem, ale najcastejsie robime:
pes cely na velkej cocke (+ polohy, podavanie labiek, otacanie sa, otacanie hlavy za targetom)
pivot s prednymi na velkej cocke
predne na jednej cocke, zadne na druhej (+ polohy, podavanie ...)
predne alebo zadne kazda zvlast na malickych cockach, druhe dve nohy vacsinou na tej velkej (+ polohy, podavanie ...)
na araside sme zvykli cvicit polohy, podavanie labiek, predne alebo zadne na araside a druhe dve nohy na niektorej cocke, otacanie hlavy za targetom, stoj s miernym pohupovanim arasidu do stran alebo hore-dole

nejaku podlozku na cvicenie nemame, cvicime v izbe, kde je pre tento ucel koberec. a teda cvicime na pamlsky - vacsinou takto dostane vacsinu vecernej davky granul.

aha, a kavalety ma velmi rad, ale tie doma nemam. na jar som chcela nejake vyrobit, na cvicenie vonku.
Prílohy
IMG_20210105_174301.jpg
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Elis » Pia 08.01.2021 11:56

jak to pomaha specialne na ty lokty ?

nazvy cviku taky neznam. a priznavam, ze doma necvicim, kdyz neresim nejaky aktualni problem.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Slausa » Pia 08.01.2021 12:08

Jej, toto tu nejak chybalo :jop:

Ja mam doma len klasicku velku loptu a som dostala.tu cocku na vianoce hlavne pre seba, ale budem musiet daco popozerat aj pre Suru. Ona ma strasne vtipnu kostru a este vtipnensie drzanie tela a co som videla nejake videa, prispevky hlavne po fb, tak to psom celkom pomohlo.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Elis » Pia 08.01.2021 12:23

Slausa píše:co som videla nejake videa, prispevky hlavne po fb, tak to psom celkom pomohlo


dej odkazy, pls
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Slausa » Pia 08.01.2021 12:29

Neviem ti dať odkaz ale
• Pes a voľnočasové aktivity (a tam bývajú odkazy na rôzne iné aj zahraničné sem tam)
•hravo so psom? Tuším tak sa to volá, ale tam je oveľa viac balastu a takéto len sem tam
A potom na IG rôzne, napr @fit2befantastic alebo tak nejak

EDIT na ig je ešte dogs4motion, aj s celkom dobrými článkami
Naposledy upravil Slausa dňa Pia 08.01.2021 17:30, celkovo upravené 1
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Elis » Pia 08.01.2021 12:40

dekuji, kouknu jak se s telem teda da carovat
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod clupko » Pia 08.01.2021 13:06

Elis píše:jak to pomaha specialne na ty lokty ?

ked dlhsie necvicime, castejsie ma bolesti. on to nema tak, zeby krival, ale stava sa, ze pri nejakom pohybe ho to zaboli. no a pri necviceni su taketo pohyby kritickejsie. takze asi ked mu trosku povolia svaly, ktore tymto cvicenim ziskava.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Nisus » Pia 08.01.2021 21:06

Elis, pozri túto skupinu na FB, tam je veľmi veľa dobrých info. Krásne majú zoradené súbory, nájdeš tam ozaj všetko. Plus skupina je moderovaná, odpovedajú naozaj profíci a nemajú problém poradiť absolútne: https://www.facebook.com/groups/CanineC ... ?ref=share

clupko, čo sa týka Averyho, určite mu to pomáha si myslím. Pretože to máš ako s dysplázkou bedier. Osvalený pes bude na tom lepšie ako neosvalený čo sa týka príznakov. A tak ty keď mu osvalíš predok, tak sa mu bude lepšie existovať, lebo mu to lepšie drží pokope.

Každopádne mám v pláne sem prispieť viac, keď mláďa zaspí :lol:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod wer » Pia 08.01.2021 21:23

Mna uz nisus chytila... :haha: Ale zatial sa len zabavame ucenim pomocnych povelov :ha: som dnes zhodnotila, ze vsak to je na plny uvazok - ako bude stihat ine treningy..? :aaa:
ale tak mam pocit, ze to treba, vyvazit tu zataz...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod clupko » Pia 08.01.2021 21:44

jj, pomaha. ani necvicim cielene len prednu cast tela, to sa zvezie zo zvyskom, ani sa to moc neda oddelit.
strasne sa mi paci vidiet ta radost z cvicenia (ale tak hej, jeho bavi vsetko :lol: ) a aj tie pokroky v uceni sa co a ako. hlavne zo zaciatku to bolo vidiet. zo zaciatku mi napriklad prislo uplne nepredstavitelne, ze by pochopil target na 2 predne / zadne, ale pekne mu to ide. zatial co este nevie, je napriklad rozlisenie lavej a pravej, aby som naucila potom napriklad prestupovanie jednou packou dopredu.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Lindchen » Pia 08.01.2021 22:28

My cvičíme dlho dlho, asi vďaka tomu tak dobre malý chodí. :hi:

Videá moc netočím, málo priestoru, ale budem. Keď sa presťahujem, prispejem. :yes: Super téma, ďakujem.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Elis » Pia 08.01.2021 23:19

Nisus píše:pozri túto skupinu na FB


tak díky :haha:
už takhle je prokrastinace moje hobby, s touhle stránkou tuším ještě zesílí :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Nisus » Pia 08.01.2021 23:43

Prepáč :hi: Ale ja som hotová, aké zaujímavé info sa tam človek dozvie a hlavne ťa to vie úplne posunúť, alebo nasmerovať :yes: Prípadne ak ťa niečo konkrétne zaujíma, tak skús to napísať sem, rozoberieme to :lol: Už mám na to papier! :aaa: :heh:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Poslaťod Nisus » Sob 09.01.2021 1:07

Môj lemur :lol:
Prílohy
InShot_20201231_194253074.jpg
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Ďalší

Späť na Iné Športy