Switch to full style
Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.
Odoslať odpoveď

Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 4:29

Zakladám túto tému aby sme tu mohli diskutovať o všetkom, čo sa týka Dog fitness, radiť si v cvikoch, dávať sem fotky a videá našich psích fitnessákov, pridávať zaujímavé linky na články, podcasty a pod. :hi:

Dog Fitness je dnes rozšírený najmä u agiliťákov, ale osobne si myslím, že každý psí športovec by ho mal mať zaradený v programe medzi tréningami a výcvikom. Zameraním sa na konkrétne svaly potrebné pri športe, ktorý pes vykonáva, dokážeme znížiť riziko vzniku zranenia a predísť tak nechcenej pauze v tréningu/súťažení, či zabrániť nesprávnemu zapájaniu svalov (muscle movement change), čo takisto môže neskôr viesť k zraneniu.

Dog fitness je veľmi prospešný aj pre psích seniorov či psy, ktoré si len tak spolunažívajú s majiteľom. Udržuje ich mentálne a fyzické zdravie na aktívnej úrovni a podľa môjho názoru vytvára rovnicu šťastný psík = šťastný majiteľ.

Aj so šteniatkami je možné robiť akési základy fitnessu. Naučia sa správne prevedenie cvikov, ktoré budú neskôr využívať na balančných pomôckach v ich fitness programe a taktiež sa naučia vnímať ako funguje ich vlastné telo pomocou receptorov. Navyše je to výborná aktivita na mentálnu stimuláciu a unavenie šteniatka. Základom šteniatkovského fitnessu je, aby cvičenie bolo krátke!

Tzv. “Canine total health puzzle“ popisuje 5 kľúčových oblastí, ktoré sú najlepšie pre vyváženú psiu kondíciu. Využitím tohto komplexného prístupu v kondičnom programe dokážeme zabezpečiť zlepšenie kvality života nášho miláčika.
1. Balance fitness – zabraňuje zraneniu (poznámka Nisus: ja by som povedala, že znižuje riziko vzniku zranenia, lebo zabrániť sa tomu úplne asi nedá), zlepšuje pohyblivosť a podporuje kontrolu nad pohybmi tela
2. Strength fitness – umožňuje svalom, aby sa menej unavovali a boli silnejšie
3. Flexibility – podporuje plný rozsah pohybu kĺbov bez zranenia
4. Cardio fitness – umožňuje lepšie využitie a dodanie kyslíka do svalov a tkanív
5. Mental fitness – prináša naším psím spoločníkom motiváciu, vytrvalosť, sebavedomie a vrtiaci chvostík (Zdroj “Canine total health puzzle“: FitPAWS)


Ak nevadí (a vlastne to aj tak trochu navrhujem :lol: ), bolo by dobré, keby sme cviky písali v angličtine, nakoľko veľká väčšina zdrojov a informácií je na internete v angličtine. Aj na YouTube ľahšie človek nájde "Tuck Sit to Kick Back Stand" ako by to tam mal ňúrať v slovenčine :lol: . Tak hurá do toho a ak aj sa nebudete zapájať, ja sa tu budem realizovať :heh: .

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 12:11

my cvicime, kvoli laktom hlavne. ale teda musim sa priznat, ze nepozeram vobec na nejake konkretne cviky a ich nazvy.. know-how mame z kurzu a potom z vedenych hodin fyzioterapie v sibre.
mame velku cocku togu dynair extreme (tusim 80cm priemer), potom niekolko 30-40cm lacnych z lidlu, a 2 male "prsia" :lol: niektore z tych lacakov chcem vymenit za cosi kvalitnejsie, a dokupit este 2 prsia. a este zvazujem tu podlozku v tvare kosti od fitpaws, ale dost je to drahe a rozmyslam, ci treba.
este mame ten obrovsky arasid, ale momentalne nie je nafuknuty. zeby program na vikend? :hih:
psa to hrozne bavi, aj mu to celkom ide. verim, ze s lepsim vedenim by to bolo este lepsie, tiez nie kazdy den sa nam chce, aj mavame dlhsie pauzy od cvicenia.

mno, nazvy cvikov teda neviem, ale najcastejsie robime:
pes cely na velkej cocke (+ polohy, podavanie labiek, otacanie sa, otacanie hlavy za targetom)
pivot s prednymi na velkej cocke
predne na jednej cocke, zadne na druhej (+ polohy, podavanie ...)
predne alebo zadne kazda zvlast na malickych cockach, druhe dve nohy vacsinou na tej velkej (+ polohy, podavanie ...)
na araside sme zvykli cvicit polohy, podavanie labiek, predne alebo zadne na araside a druhe dve nohy na niektorej cocke, otacanie hlavy za targetom, stoj s miernym pohupovanim arasidu do stran alebo hore-dole

nejaku podlozku na cvicenie nemame, cvicime v izbe, kde je pre tento ucel koberec. a teda cvicime na pamlsky - vacsinou takto dostane vacsinu vecernej davky granul.

aha, a kavalety ma velmi rad, ale tie doma nemam. na jar som chcela nejake vyrobit, na cvicenie vonku.
Prílohy
IMG_20210105_174301.jpg

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 12:56

jak to pomaha specialne na ty lokty ?

nazvy cviku taky neznam. a priznavam, ze doma necvicim, kdyz neresim nejaky aktualni problem.

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 13:08

Jej, toto tu nejak chybalo :jop:

Ja mam doma len klasicku velku loptu a som dostala.tu cocku na vianoce hlavne pre seba, ale budem musiet daco popozerat aj pre Suru. Ona ma strasne vtipnu kostru a este vtipnensie drzanie tela a co som videla nejake videa, prispevky hlavne po fb, tak to psom celkom pomohlo.

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 13:23

Slausa píše:co som videla nejake videa, prispevky hlavne po fb, tak to psom celkom pomohlo


dej odkazy, pls

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 13:29

Neviem ti dať odkaz ale
• Pes a voľnočasové aktivity (a tam bývajú odkazy na rôzne iné aj zahraničné sem tam)
•hravo so psom? Tuším tak sa to volá, ale tam je oveľa viac balastu a takéto len sem tam
A potom na IG rôzne, napr @fit2befantastic alebo tak nejak

EDIT na ig je ešte dogs4motion, aj s celkom dobrými článkami
Naposledy upravil Slausa dňa Pia 08.01.2021 18:30, celkovo upravené 1

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 13:40

dekuji, kouknu jak se s telem teda da carovat

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 14:06

Elis píše:jak to pomaha specialne na ty lokty ?

ked dlhsie necvicime, castejsie ma bolesti. on to nema tak, zeby krival, ale stava sa, ze pri nejakom pohybe ho to zaboli. no a pri necviceni su taketo pohyby kritickejsie. takze asi ked mu trosku povolia svaly, ktore tymto cvicenim ziskava.

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 22:06

Elis, pozri túto skupinu na FB, tam je veľmi veľa dobrých info. Krásne majú zoradené súbory, nájdeš tam ozaj všetko. Plus skupina je moderovaná, odpovedajú naozaj profíci a nemajú problém poradiť absolútne: https://www.facebook.com/groups/CanineC ... ?ref=share

clupko, čo sa týka Averyho, určite mu to pomáha si myslím. Pretože to máš ako s dysplázkou bedier. Osvalený pes bude na tom lepšie ako neosvalený čo sa týka príznakov. A tak ty keď mu osvalíš predok, tak sa mu bude lepšie existovať, lebo mu to lepšie drží pokope.

Každopádne mám v pláne sem prispieť viac, keď mláďa zaspí :lol:

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 22:23

Mna uz nisus chytila... :haha: Ale zatial sa len zabavame ucenim pomocnych povelov :ha: som dnes zhodnotila, ze vsak to je na plny uvazok - ako bude stihat ine treningy..? :aaa:
ale tak mam pocit, ze to treba, vyvazit tu zataz...

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 22:44

jj, pomaha. ani necvicim cielene len prednu cast tela, to sa zvezie zo zvyskom, ani sa to moc neda oddelit.
strasne sa mi paci vidiet ta radost z cvicenia (ale tak hej, jeho bavi vsetko :lol: ) a aj tie pokroky v uceni sa co a ako. hlavne zo zaciatku to bolo vidiet. zo zaciatku mi napriklad prislo uplne nepredstavitelne, ze by pochopil target na 2 predne / zadne, ale pekne mu to ide. zatial co este nevie, je napriklad rozlisenie lavej a pravej, aby som naucila potom napriklad prestupovanie jednou packou dopredu.

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Pia 08.01.2021 23:28

My cvičíme dlho dlho, asi vďaka tomu tak dobre malý chodí. :hi:

Videá moc netočím, málo priestoru, ale budem. Keď sa presťahujem, prispejem. :yes: Super téma, ďakujem.

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Sob 09.01.2021 0:19

Nisus píše:pozri túto skupinu na FB


tak díky :haha:
už takhle je prokrastinace moje hobby, s touhle stránkou tuším ještě zesílí :lol:

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Sob 09.01.2021 0:43

Prepáč :hi: Ale ja som hotová, aké zaujímavé info sa tam človek dozvie a hlavne ťa to vie úplne posunúť, alebo nasmerovať :yes: Prípadne ak ťa niečo konkrétne zaujíma, tak skús to napísať sem, rozoberieme to :lol: Už mám na to papier! :aaa: :heh:

Re: Psí fitness / Dog Fitness

Sob 09.01.2021 2:07

Môj lemur :lol:
Prílohy
InShot_20201231_194253074.jpg
Odoslať odpoveď