gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod MisheliQ » Uto 25.09.2012 23:56

Sunny píše:Príroda nie je blbá, vie čo a prečo robí :no:

No len aby nebola :ua: Ale každý hovorí, že je to v poriadku pokiaľ nejaví známky ochorenia, čo nejaví. Teraz síce čoraz viac spí, ale je hravá a veselá. Len je lenivšia a vonku by mi najradšej otravovala každého človeka, len aby ju pomojkal. Z autobusovej zastávky som ju musela ťahať, lebo sa postavila rovno na stred chodníka a normálne to vyzeralo, že sa predvádza pred davom ľudí, aby si ju niekto všimol a pohladkal ju. Tak som ju vzala na ruky a trochu sa s ňou pomaznala, a to bol strop blaženosti. Úplne sa rozplývala...

Ale už 4.deň ju nenútim do jedla a už 4.deň žerie iba mäsové kosti (kuracie krídla,trupy, hovädzie rebrá, 1 ks morčacej kosti - snáď to bola aj osminka z kosti, má na výber ešte z bravčovej harfy a jahňacích pomletých kosti). Mäso žiadne (má na výber: pštrosie, hovädzie surové/varené, kuracie, jahňacie), teda zatiaľ som jej chuť asi netrafila.
Dnes zjedla kúsok jogurtu, kúsok syra Eidam, 2 hovädzie rebrá (aj to nie celé), 1 ks tej morčacej "osminky", 1/16 kuracieho trupu. K dispozícii má varené/surové hovädzie, kuracie prsia, jahňacie.

Najviac jej však chutia: piškóty, granule (dnes som jej na skúšku dala RC puppy starter,mám vzorku a celú vzorku zjedla), a iné blbosti ako rezeň, kuracie nugetky so sezamom, rožok s maslom a šunkou, sladká buchta, mlieko s medom...
Takže kŕmiť ju týmito vybranými potravinami??

Zajtra pôjdem pre istotu na veterinu, dostala som tip na dobrú veterinu, kde by som nemala dostať odpoveď typu: kŕmte granulami. A tiež pôjdem za jednou profesorkou na našej škole sa poradiť.

Fotené dnes ráno, mobilom, pred jedlom (pred granulovou skúškou)
ObrázokObrázok
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod MisheliQ » Str 26.09.2012 17:27

Bola som u veterinára. Fergie aj šteniatka sú v poriadku. Fergie odmerali teplotu, pozreli, či nie je dehydrovaná, urobili jej ultrazvuk a ešte boli prstom v konečníku. Všetko je ok.

Čo sa týka kŕmenia, bolo mi povedané, že z kosti nemá vápnik, že malé plemená sú náchylnejšie na eklampsiu ako veľké plemená a pani doktorka mala skúsenosti s tým, že gravidné fenky hlavne malých plemien, ktoré boli kŕmené surovými kosťami, mali problémy (teraz neviem či to súviselo práve s tou eklampsiou alebo šlo aj o iné problémy), a odporúčila mi kŕmiť granulami tie posledné dni a po pôrode prejsť opäť na surovú stravu. Aby sa predišlo eklampsii.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod Banshee » Str 26.09.2012 19:18

Eklampsia pred porodom? :oo: O tom som teda este nepocula - neznamena to ale ze to neexistuje, ze. Poznam par suciek co mali eklampsiu, vzdy to bolo v case najvacsej laktacie, myslim ze ked mali steniatka cca. 3 tyzdne, vtedy je spotreba vapnika najvacsia, s tym co potrebuje pocas kotnosti sa to neda porovnat. Prejst takto na granule je podla mna blbost.
Ale ked sa Fergie rozhodla ze jej chutia granule, tak jej ich kludne daj ;) Ja som vapnik pridavala aj ked som krmila granulami - ale az po porode. Pred porodom je to skor kontraproduktivne, takze opatrne.

To ze ma maso k dispozicii si myslela ako? Krmila by som ju ako normalne, teda krmivo dostane na par minut, ak nezje, tak dovidenia, bude hladna, dalsi pokus najskor o par hodin.

Inak tie moje po porode dostavaju asi 3-4 nasobok beznej krmnej davky (jedno ci krmim masom alebo granulami) - tazko povedat, skratka 3-4x denne plnu misku, tolko kolko zjedia a nebude im zle - oni su asi aj stastne ze konecne sa raz v zivote najedia v mnozstve ktore sa priblizuje ich predstavam :lol:
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod MisheliQ » Str 26.09.2012 19:52

Teraz neviem, či som to správne pochopila, ale eklampsia hrozí buď 8 týždňov až do pôrodu a potom počas laktácie alebo hrozí 2týždne do pôrodu a potom počas laktácie. A z tejto info som bola tiež prekvapená.

Mäso som jej nechala prístupne celý deň, aby si mohla z neho dať vtedy, keď ju chytí slina, nakoľko som mimo domova 3-6 hodín podľa rozvrhu a čo keby som nestihla práve ten čas, kedy by dostala na chuť sa najesť? :-) (ale tá slinka ju nechytila nijak raz). Až dnes, keď som jej dala varené kuracie mäso, tak z neho po troške zjedla najprv raz a potom neskôr ešte raz (a teraz si pochutnala na granuliach).
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod Banshee » Str 26.09.2012 20:02

O tej eklampsii sa mi to nezda, ani nikde na internete som takuto informaciu nenasla, co som nasla bola takato eklampsia u ludi. U psov sa vsade pise ze nadmerne pridavanie vapnika pred porodom zvysuje pravdepodobnost vyskytu eklampsie po porode a ze najcastejsie sa vyskytuje 2-3 tyzdne po porode. Ono je to porucha metabolizmu, takze nie vzdy sa tomu da pridavanim vapnika predist, dolezite je aby fenka mala pestru stravu.
Moja Destiny bola pri jej vrhu (tento rok) nejaka chuda, tak okrem stravy dostavala aj calopet pastu. Mala len 3 steniatka a zvladla vsetko super, akurat nemala srst - tato ale cca. za mesiac od odstavu dorastla ;)

Ked uz zacina mat chut do jedla, to je dobre, uvidis bude to OK :) Ako som pisala, ziadne jedlo by som jej nenechavala, tych par hodin prezije, mozno bude o to hladnejsia ked prides domov :)
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod Tatranská Afrika » Str 26.09.2012 22:02

Určite sa tým myslela eklampsia po pôrode, ktorá paradoxne hrozí, ak má sučka pred pôrodom príliš vysoký prísun vápnika,
kostí určite teraz netreba dávať viac ako normálne a pred pôrodom obmedziť aj kvôli zápche,
ak bude jesť zopár dní granule a varené mäsko, nič sa nestane, zas až také blbosti ako slané kuracie nugetky a šunku by som jej nedávala.
Neboj sa, šteniatka si zoberú, čo potrebujú, hlavne, nech po pôrode nevymýšľa a poriadne sa rozje, ja po pôrode dávam tiež varené kuracie napríklad s ryžou, počas pôrodu dávam po každom šteniatku piškotku obalenú v hroznovom cukre a 2x dávam rehydratačný nápoj.
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod majaz » Štv 27.09.2012 17:27

Pozeram, ze Fergie si tehotenstvo uziva ako sa patri. Hormony z nej urobili maznaveho a vymyslaveho psa. Daj jej, co jej chuti, samozrejme v ramci "zdraveho" jedalnicka, ja som tiez v tehotenstve nevedela, co by som zjedla. Fergie skusa, kolko povolis. Ked nezozerie, zober, neboj, par hodin bez krmiva neuskodi a hlavne prestane vymyslat.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod MisheliQ » Štv 27.09.2012 17:33

Tak sme teraz na granuliach, keďže tie jej chutia. Potom neviem čo ďalej. Či pokračovať aj v podávaní mäsa (vnútornosti, svalovina), sem-tam nejakej tej zeleninovej šťavy, vajíčka, psylia/inulinu. Poviem vám, že ma vystrašila. Prišla som do ambulancie, začala som hovoriť o tom, že jej nechutí jesť a zje iba kosti a nato sa ma doktorka celá preľaknutá pýta, či naozaj dávam kotnej fenke kosti, tak ja že áno dávam-surové. A už to išlo....
Nechcem Fergie ohroziť eklampsiou.
Extra vápnik nedostáva. Dávala som jej kosti (mäsité), škrupinu z vajíčka a mliečne výrobky odkiaľ mohla mať vápnik.
Ako mám potom do pôrodu dávať vápnik, keď kosti už potom nie je dobré dávať?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod Tatranská Afrika » Sob 29.09.2012 15:51

Bude ho mať z granulí. Teraz jej zvýšený prísun vápnika netreba, bude ho treba až keď bude kojiť.
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod MisheliQ » Sob 29.09.2012 21:05

Dnes nechcela granule, ale pre zmenu mäso (varené kuracie). 2 dni predtým bola na granuliach. Mám teda pokračovať v riadení sa podľa jej chuti?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod Tatranská Afrika » Ned 30.09.2012 18:52

Áno, ja by som jej vyhovela, ak nechce úplné blbosti..
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod majaz » Pon 01.10.2012 9:19

Urcite ano...fena obycajne vie, co potrebuje. Ak ti zacne olizovat omietku alebo nieco s vapnom, je nacase pridat vapnik. Zozen si Irish Calc (tak nejako sa to vola), je to dobry pripravok.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod Juraj1 » Pon 08.10.2012 14:53

:offtopic: sorry, ale ak psík oblizuje omietku má zvýšenú kyslosť v tele a týmto si kyslosť sťahuje (niečo ako u nás napr.: kalinat alebo sóda bikarbona).
Jediný "problém" býva na vrchnom konci vodítka...
Juraj1
Junior
 
Príspevky: 427

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod Tatranská Afrika » Pon 08.10.2012 22:18

rozhodne umelo vápnik pred pôrodom nepridávaj
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: gravídna a laktujúca suka a malé šteniatka a BARF

Poslaťod majaz » Uto 09.10.2012 12:22

Juraj1 píše::offtopic: sorry, ale ak psík oblizuje omietku má zvýšenú kyslosť v tele a týmto si kyslosť sťahuje (niečo ako u nás napr.: kalinat alebo sóda bikarbona).


Ak je zvysena kyslost v tele = nevyrovnanost zasaditych prvkov = pridaj zasadu = najjednoduchsie je pridat vapnik
Vseobecne plati, ak zviera (cicavec alebo vtak) zacne konzumovat nieco, co obsahuje vapnik (obycajne omietku), kompenzuje si tym nedostatok vapnika v tele (hlavne pri vyzive s nedostatkom vapnika pre dany stav a cas, napr. ak sa teliatka priskoro odstavili od mliecnej stravy, zacali nam okamzite konzumovat steny mastale). Preco by to nemohla robit gravidna fena? Nie zeby sa chovala v mastali.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava