6mes. štena útočí po okoloiducich

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Monika & Parsonky » Pia 30.12.2011 23:04

Tchor: ja nechcem nijak napadať tvoje znalosti a vedomosti, ale je to nutné pri tak mladom psovi?
Ja mám stále dojem, že majiteľka max. prepískla výchovu a teraz má kvôli tomu 6. mesačného psa ťahať s náhubkom medzi ľudí? Či to nejde aj inak, ale zasa možno lepšie by to zvládol skúsený majiteľ.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Tchor » Sob 31.12.2011 7:05

Mozna jsem trochu prestrelil, ale pokud je scenar jen trochu podobny tomu co u dobrmanu posledni dobou vidim casto tak to ma sve opodstatneni.
Osobne nepovazuju kosik za neco co psa nejak vyrazne omezuje, ale za to co vsem zucastnenym doda to nejdulezitejsi - klid. A pripade ze uz si fena pro nekoho dosla je myslim zcela opodstatneny.
To s tim kontaktem je podle mne dost dulezity protoze cube se podari uzpesne vyhnat dva tri lidi a tazatelka to uz sama nezvladne neb se fena nauci ze to funguje.

Ovladatelnost a co nejvetsi zevsedneni lidi okolo jsou zaklad ale je potreba zajistit aby nemohlo znovu dojit k tomu k cemu doslo a nemusi primo kousnout staci kdyz k nekomu pobezi a dotycnej ji "v sebeobrane" odkopne - s jistotou ma po socializaci na lidi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Domik » Sob 31.12.2011 9:11

No uzasne! Bud s voditkom a stopovackou bez kosika, alebo na volno s kosikom, aj ked takto ho tu privolacku na 100 % nenaucis. Uvedom si, ze takmer kazde 6 mesacne stena poslucha na 100 % ked nema ine podnety, ale toto nazvat privolanim je smiesne. Psa si nevies odvolat a este sa obranujes tym, ze sa potrebuje vybehat? :pac: Tak s nim behaj na voditku 3 hodiny a neohrozuj ludi okolo seba. My sme mali v takomto veku tiez problem s vystekavanim. Dostal stopovacku, jednak na to, aby sa ucil NAOZAJSTNE privolanie aj keby mu srnka vybehla z pred nosa a aby nestresoval ludi okolo a odstranovali sme to skoro do roka. Tzn. 6 mesiacov! Mna len fascinuje, ze si ludia myslia, ze elektrina je zazrak! Dam impulz a pes robi co chcem :ach: To by sme tu mali tolko uzasne poslusnych psov.. Urobis to 3x, pes si na to zvykne a bude ta mat este viac v trubke.

Ludom sa nevyhybaj, chod medzi nich, aj ked ja chapem, ze pravdepodobne tam, kde je vela ludi je pes v pohode a na miestach kde cloveka necaka vystekava. Takto som to mala ja. Zober 10 kamaratov a nainscenuj take stretnutia, nech idu pomaly, rychlo, v kapucni.. Fena na stopovacke a nauc ju, ze ak vidi cloveka, nech sa radi k nohe. Pretoze na teba sa da spolahnut a ked si kludna ty, nema dovod ona stresovat. Prejdete takto 100x okolo nejakeho cloveka a ona zisti, ze vlastne ziadne nebezpecenstvo nehrozi. Lebo inak zacne fakt hrozit, ked take vystekanie zo strachu prerastie do buzeracie.
Naposledy upravil Domik dňa Sob 31.12.2011 12:34, celkovo upravené 1
Obrázok

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself
Josh Billings
Domik
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 483
Bydlisko: Prešov

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod meridia » Sob 31.12.2011 10:55

Monatko288 píše:Tchor: ja nechcem nijak napadať tvoje znalosti a vedomosti, ale je to nutné pri tak mladom psovi?
Ja mám stále dojem, že majiteľka max. prepískla výchovu a teraz má kvôli tomu 6. mesačného psa ťahať s náhubkom medzi ľudí? Či to nejde aj inak, ale zasa možno lepšie by to zvládol skúsený majiteľ.

Osobně myslím,že 6měsíční pes je už docela velkej pokud se rozhodne pro podobné chování..nedávno jsme měli "agresivního nezvladatelného NO ",bylo mu přesně půl roku a pro majitele představoval neřešitelný problém,uvažoval dokonce o uspání :hmm: :pac: ,čím starší pes bude,tím se to bude hůř odstranovat :ua:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Bad » Sob 31.12.2011 12:18

Adhike, to co popisuješ je zcela běžné a typické a opakovaně se to řeší v různých tématech.

Zcela souhlas s Tchorem.
Zapracuj na ovladatelnosti - každý den intenzivní výcvik (denně několik zhruba desetiminutových lekcí ve svižném tempu, ať se nenudí, formou hry, odměňuj) - bude lépe ovladatelná a ty by sis u ní měla upevnit postavení a respekt, měla by zjistit, že je s tebou zábava a že se jí vyplatí tě poslouchat.
Pro funkční ovladatelnost je dobré naučit psa zalehávat kdekoliv, jako variantu přivolání (psa místo přivolání na dálku položíš, dojdeš a setkání s cizím člověkem už máš v režii ty).
Setkání s lidmi vyhledávej - domlouvej se se známými, zkus i s cizími - fenu si dej povelem k noze, přicházíš k někomu, zastavíte, podáte si ruku, "ahoj, blablabla....", (fena má pořád povel k noze!), rozcházíte se (nebo odchází jenom on, nebo jenom ty s fenou, to střídej), fena dostane okamžítě odměnu (nejlíp pamlsek + hru). Já jsem tohle dělala například s figurantem po obraně, plus vždycky Badyho ošahal jako na výstavě (zuby, prohmatat tělo, šáhnout na koule...). A pořád dokola - fena by si měla na mechanizmus potkávání se s cizími zvyknout a měla by zjisti, že si cizích nemusí všímat.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod starr » Ned 01.01.2012 10:26

Veľmi pekne ste jej tu poradili! :poklona: :jop:

S tým náhubkom aj ja úplne súhlasím, príde mi to ako úplná samozrejmosť, úplne bez pochýb. Pol ročný pes môže ublížiť tak isto ako dospelý alebo hoci len skoro tak isto, ale to je jedno, tomu sa je treba proste vyvarovať. Ja osobne beriem náhubok za tak normálnu vec ako napr. obojok či misku na jedlo, žiadne týranie, je to ochrana psa pred problémami, ak je možnosť, že ten pes problém spraví, čo v tomto prípade podľa mňa naozaj je. A aj majiteľka sa bude podľa mňa cítiť psychicky lepšie a istejšie, čo bude mať pozitívny vplyv na psa, keď sa medzi ľuďmi bude prechádzať so psom pekne zabezpečeným proti blbým "náhodám".

Držím palce!
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Domik » Ned 01.01.2012 18:09

Offtopic: Ja si myslim, ze ten polrocny havo zase nema este na to, aby dokazal ublizit.. No polrocny je velkostou dostatocne velky, aby ludi vystrasil na smrt ak na nich uteka so stekotom. Preto je potrebne ho zaistit, kym sa nenauci poslusnosti
Obrázok

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself
Josh Billings
Domik
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 483
Bydlisko: Prešov

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Mackie » Ned 01.01.2012 18:42

Offtopic: polrocny doberman uz nie je havo a tento uz cvakol po cloveku a zranil ho :ua:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Faust » Ned 01.01.2012 19:57

Suhlasim uz s napisanym, hladky obojok, voditko, medzi ludi, niekolkych by som poprosila postrkala im do ruk piskoty nech ho odmenia ked k nim pride, ale nie sposobom "havinko mohol by si prosim dojst?" ale stylom asi ze "jasne to je pasak" nevnucovat sa mu. Zapracovat na privolacke (tiez mam stena, este ani 8m nema a zacala nim plieskat puberta a privolacka je fuc) a este pri takom velkom plemene je dolezite aby ho ludia v okoli poznali ako dobreho psa, lebo bud ti ho niekto otravi, alebo budes mat aj tak problemy. Ale je to este mlady psik a da sa s nim vela este porobit a ponapravat :no:

Offtopic: a inac s tym nahubkom, ked s nim chodi vlakom a busom tak ho asi nosi, ci?
Faust
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 529
Bydlisko: BA, PK

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Domik » Ned 01.01.2012 20:00

Offtopic: No ja neviem, napisala, ze to bol len skrabanec.. Mozno to ja len tak vnimam pri svojom, teda v pol roku ked vystekaval ludi by nemal "gule" fakt sa priblizit a kusnut. Aj na toto asi pes musi psychicky dozriet, ale jasne, ze kazdy je iny. Pre mna je ale dost nepredstavitelne, ze by polrocny pes dokazal urobit naozajstne zranenie.. Neviem to nejak normalne napisat, proste pre mna je taky pes este decko, ktore ked ho niekto ohrozi skor utecie ako zautoci. Prave pre to, ze este nedozrel.. Neuvedomuje si, ze sa moze branit. Ale to si myslim, len na zaklade svojich skusenosti s mojim psom, je jasne, ze sa to zovseobecnit neda.
Obrázok

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself
Josh Billings
Domik
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 483
Bydlisko: Prešov

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Haleth » Ned 01.01.2012 20:17

Offtopic: Ak si pes myslí, že je v naozajstnom ohrození jeho alebo pánov život, tak ublížiť dokáže. Aj polročné šteňa. Toť môj skromný názor.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Tchor » Ned 01.01.2012 20:38

Domik píše:Offtopic: No ja neviem, napisala, ze to bol len skrabanec.. Mozno to ja len tak vnimam pri svojom, teda v pol roku ked vystekaval ludi by nemal "gule" fakt sa priblizit a kusnut. Aj na toto asi pes musi psychicky dozriet, ale jasne, ze kazdy je iny. Pre mna je ale dost nepredstavitelne, ze by polrocny pes dokazal urobit naozajstne zranenie.. Neviem to nejak normalne napisat, proste pre mna je taky pes este decko, ktore ked ho niekto ohrozi skor utecie ako zautoci. Prave pre to, ze este nedozrel.. Neuvedomuje si, ze sa moze branit. Ale to si myslim, len na zaklade svojich skusenosti s mojim psom, je jasne, ze sa to zovseobecnit neda.


No jenže tady opravdu nejde o to jestli je nebo není ta fena dokončit útok. (já teda jsem přesvědčenej že pokud se napadenej bude bát víc než ta fena že ho klidně dokončí). Tady jde o to jakým dojmem to působí na lidí okolo, pokud by ta fena vyletěla na mne tak si drepnu a zeptám se ji jestli se nezblaznila, pokud vyletí na někoho kdo tohle chování nezná buď ho zažene nebo ji ten dotyčnej sejme. Oboje je průšvih v prvním případě se fena upevní v tomhle chování v druhém se prohloubí její strach.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Mackie » Ned 01.01.2012 21:21

Offtopic: "skrabanec" znamena kontakt a nema ziadne ospravedlnenie, duplom ak ide o "taketo" plemeno, ktoreho sa polovica ludi boji uz len ked ho vidi
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Domik » Pon 02.01.2012 6:31

Offtopic: Ale jasne ved ja som to nenapisala, aby som obhajila to, ze chodi navolno bez nahubku a nepocuva. Vyssie som uz na toto nazor pisala. Aj pre toto som ja zacala pouzivat stopku, psisko vybiehalo a jasne, ze by sa ludia bali. Popripade, ak by ho niekto fakt ovalil ten strach by som odstranovala ovela dlhsie..

Ale dobre no. Aspon som zistila, ze moje domnienky, ze porocne stena nezautoci nie su az take spravne. Asi si budem davat vacsi pozor.
Obrázok

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself
Josh Billings
Domik
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 483
Bydlisko: Prešov

Re: 6mes. štena útočí po okoloiducich

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 02.01.2012 9:33

Pekné rady, musím súhlasiť so Starr :jop:

A taktiež s tým náhubkom. Tiež som mala pol ročné šteňa veľkého plemena a tiež viem, že to malo už plnú silu stisku, takú akú má teraz, keď má cez dva roky. Takže nieje o čom. So strachu môže poraniť úplne rovnako ako 4 ročný pes, aj keď je to šteňa a ešte dlho šteňa bude.

Inak celá táto téma je tiež dobré memento pre ľudí s neistými šteňaťami, a to je to, že s tým treba pracovať od začiatku. A nenechať sa ukolísať tým, že neisté šteňa nieje problém, však sa aj tak len schová a čo vlastne sa dej, že. :ach: Bo toto je ukážkový príklad toho, keď pes vo svojej neistote naberie istotu.

ešte k tomu obojku. A čo by sa tými vibráciami ako dosiahlo. Asi to, že by pes bežal odháňať človeka s vibrujúcim a pískajúcim obojkom na krku. To vibrovanie/pískanie je pre psa len a len povel, že sa má vrátiť, alebo hoc čo iné, čiže samotnému procesu učeniu psa privolania by ste sa aj tak nevyhli. Akurát ten obojok oproti stopovačke by mal tú nevýhodu, že až sa pes predsa len rozhodne povel vypustiť, nemáš už vlastne možnosť s tým nič urobiť. So stopovačkou áno.
Offtopic: Pískajúci obojok by som použila na psa, ktorý ten povel (zapípanie) ovláda a vždy príde. Nemusím po psovy volať (najmä keď je v okolí hluk), nemusí mať vodítko a mám 100% istotu, že môj povel pes počuje vždy a je vždy rovnaký. Tak prečo nie, ale toto nieje váš prípad! To je použitie na zvládnutom a vyrovnanom psovy.
Je mylná predstava, že pes na stopovačke sa nevybehá a neviem čo. Ono unaviť psa neznamená ho len nechať behať, ale pracovať s nim a to sa dá aj na stopovačke. Otázka je jej dĺžka, treba mať takú krátku, aby som s ňou ešte vedela rozumne manipulovať (to jest okamžite a správne vedieť psa korigovať) a tak dlhá, aby psovy poskytla komfort. Treba si to vyskúšať a vyrobiť si na mieru vlastnú. My máme niekoľko dĺžok, beriem podľa situácie (najmä poveternostnej, podľa toho ako moc veľký humus sa mi chce chňapať do rúk :pac: . V najväčších sračkách beriem proste flexinu :heh: )
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik