Stráženie predmetu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Stráženie predmetu

Poslaťod Lindchen » Pon 14.07.2008 12:12

Chcela by som sa s vami poradit o cviku strazenie predmetu. Ako na to? moj krpec nechce nic strazit ani omylom, maximalne tak steka, ked niekto zazvoni pri dverach alebo ked sa chce niekto cudzi "vlamat" do nasho cvicaku. no ale zeby mal chut strazit nejaky predmet... prosim, ak s vycvikom strazenia mate niekto skusenosti alebo viete o nejakom zdroji informacii, budem vdacna. Nieco som uz nasla na nete o sluzobnom vycviku, ale to bolo urcene skor pre trosku ine plemena ako je bigl :ua: vdaka :jop:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Rika » Pon 14.07.2008 12:38

Stráženie predmetu psovoda.

Cieľom cviku je, aby pes jemu zverený predmet v neprítomnosti psovoda uchránil pred odňatím cudzou osobou.

Prevedenie: Na určenom mieste odloží psovod psa, položí pred neho svoj predmet a odíde do úkrytu vzdialeného 25 krokov za psom. Vo vzdialenosti 3 – 5 metrov prejdú nevšímavo tri osoby. Pes nemá na ne reagovať. Potom sa jedna z osôb vracia a zo vzdialenosti 3 m sa snaží psa od predmetu odlákať. Pes musí prejaviť svoju ostražitosť. Po chvíli sa figurant snaží predmet psovi odňať, resp. ho odkopnúť. Tu musí pes zareagovať útokom. Útok musí prestať v okamihu, keď figurant prestane o predmet javiť záujem. Pes sa musí k predmetu vrátiť a zotrvať pri ňom až do príchodu psovoda. Psovod opustí úkryt na pokyn rozhodcu a vráti sa k psovi.

Pripomienky k prevedeniu cviku: Pes má počas cviku ochranný košík. Ako predmet sa nesmie použiť súčasť výstroja, či hračka psa. Pokiaľ pes zmení počas cviku polohu, nehodnotíme to ako chybné.

Nesplnenie cviku: pes si nechá predmet odňať, alebo sa od neho nechá odlákať, pes opustí miesto stráženia a odíde, pes vo všetkých 3 častiach skúšky reaguje agresívne, psovod z úkrytu ovplyvní činnosť psa.

Hrubé chyby: agresívna reakcia v prvej časti cviku, pes po pokuse o odňatie predmetu neprestáva útočiť, akákoľvek činnosť psa, ktorá ohrozuje splnenie daného cviku.

Drobné chyby: malé zmeny správania a drobné nepresnosti.

Zdroj http://www.emor.estranky.cz

Ako však pokračovať pri učení ja nwm, ešte sme sa k tomu nedostali. :ach:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Lindchen » Pon 14.07.2008 12:48

:jop: nasla si to iste, co ja :lol: len k tomu vycviku sa mi akosi nedari dopracovat. aj ked neviem, ci to vobec ma zmysel, podla mna to nepochopi, vzdy som ho ucila, aby nepovazoval predmety za svoje a hned ich vydal. to hlavne kvoli detom, na sidlisku sa obcas stane, ze k nemu pride dieta, ked si nesie palicu a no neviem, co by bolo, keby mu ho chcelo vziat... tak som ho teda ucila vydat cloveku vsetko. viem, ze palica je "jeho" a mozno je to nieco ine, ako keby mal strazit nieco moje. no neviem, naplnou skusok su niekedy take blbosti! ako ma priatelsky, dobre socializovany pes utocit na cloveka, ktory mu chce nieco vziat???
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Rika » Pon 14.07.2008 12:53

Práve na to som aj myslela, pretože moja je tiež naučená, že jej človek môže všetko vziať a to aj cudzí. Navyše s bíglom toto bude asi ťažké.
Inak moja tiež strašne stráži - objekt. Akonáhle sa niekto priblíži k nášmu domu, záhrade, ide sa rozdrapiť. Kým sa s tým človekom nezačnem rozprávať alebo jej to nezakážem, neukludním ju, tak neprestane. Minule keď som večer vošla z ulice na záhradu, tak po mne inak vyštartovala... kebyže sa jej neprihovorím, tak nwm čo spraví. V tme ma totiž nevidela.
A to nerobí len doma ale aj na chate, na návšteve,...
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Tchor » Pon 14.07.2008 15:16

Zvas jestli to chce se svim psem opravdu delat a jestli to dokazes dotahnout do konce. Za cviky hlidani predmetu a odvazovacku se plati velmi visoka dan v podobe trvaleho noseni kose. Uplne nejhorsi situace nastane pokud stemahle cvikama zacnete, ale nedotahnete je do plneho zvladnuti kdy v urcitem stadiu pripravy na tyhle cviky je pes nebezpecny svemu okoli kdykoli bude privazanej nebo odlozenej.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod raky » Pon 14.07.2008 18:49

:jop: :jop: :jop:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod BinLadin » Uto 15.07.2008 11:08

Lindchen
Pokud hledas ciste clanky je mozne se podivat zde:
http://www.vycvikpsa.cz/articles/000141.shtml
Jinak plati co napsal Tchor.Opravdu bych zvazil zada prece jen tohle zrovna tohle musi umnet muj pes....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Poca » Uto 15.07.2008 11:09

Podla mna to moze pes v pohode pochopit. Nixa to robila na cvicaku a na ludi mimo cvicaku bola v pohode.. Biglici su vacsinou kludni a ked to pochopia na cvicaku ako hru - len koli skuske, bude to v pohode.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Hanka 1 » Uto 15.07.2008 11:13

Já bych do toho se psem nikdy nešla, aby nedošlo k omylu a k nehodě. V dnešních poměrech je pro psa lepší, když se naučí, že má člověku za každých okolností uhout. Sice je to proti logice a mnoha dalším věcem, ale pro toho psa je to lepší.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Amaguk » Uto 15.07.2008 11:22

Rika píše:Minule keď som večer vošla z ulice na záhradu, tak po mne inak vyštartovala... kebyže sa jej neprihovorím, tak nwm čo spraví. V tme ma totiž nevidela.
A to nerobí len doma ale aj na chate, na návšteve,...

pes vidi aj potme, lepsie ako clovek
a aj keby ta nevidela, mala by ta zacitit, ne? :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Poca » Uto 15.07.2008 11:26

To bola Rika cerstvo okupana.. :heh:
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Rika » Uto 15.07.2008 11:47

:haha: Pociu ale veruze mas pravdu, pretoze tesne predtym som bola v sprche a potom kremik na suchu pokozku :lol: .
No ale nwm, mozo to bolo aj tym, ze len pocula otvorit branku a zrazu niekto vysiel spoza domu a navyse, vtedy som nebola sama, lebo ku mne prisli kamarati. Takze vrychlosti.... No ale ako vravim, prihovorila som sa jej a uz chytala amok od radosti, ze som tam ja a este aj kamarati.
Inak minule tak vyletela cez den aj na moju spoluziacku ked vosla do zahrady, no to tiez pre kriky nevedela kto to je, len pocula ze niekto vosiel. Potom ked ju zbadala, tak ju uz vítala.
Ale neviem preco je taka, aj ked ku susedom pride cudzia navsteva, kt. este nepozna, tak do nich vrieska cez plot. A aj ked je na balkone a ide niekto cudzi po ulici, tak úplne stuhnutá zacne tak zúrivo stekat a bezí dolu k vchodovým dverám a potom na záhradu ku bránicke.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Poca » Uto 15.07.2008 11:50

Tak to býva, je to pes, proste strazi teritorium. Divne je ked to pes nerobi..
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod Silwuska » Uto 15.07.2008 11:50

Neviem comu sa cudujes...strazi si teritorium :nwm: a to sa nekonci brankou, alebo plotom...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Stráženie predmetu

Poslaťod rea » Uto 15.07.2008 11:56

Amaguk píše:
Rika píše:Minule keď som večer vošla z ulice na záhradu, tak po mne inak vyštartovala... kebyže sa jej neprihovorím, tak nwm čo spraví. V tme ma totiž nevidela.
A to nerobí len doma ale aj na chate, na návšteve,...

pes vidi aj potme, lepsie ako clovek
a aj keby ta nevidela, mala by ta zacitit, ne? :nwm:


Amaguk to by musela byť naučená vnímať a vyhodnocovať situáciu. Ak psa niečo prekvapí a on je zvyknutý jednať zbrklo a v panike,alebo príliš bezprostredne, tak je táto reakcia normálna. Je dosť umenie naučiť psa rozmýšľať a vyhodnocovať situáciu zároveň s tým, aby sa nepotlačilo správanie, ktoré sa od neho vyžaduje, ale len za určitých okolností. Ja tomu hovorím "čistá hlava", chce to istý predpoklad od psa, aj od majiteľa a skúsenosti na oboch stranách. Preto súhlasím s tým, čo písal Tchor, že si treba rozmyslieť, čo chcem robiť a kam som schopná to s daným psom dotiahnuť. Najhoršie je, ak si človek neuvedomuje súvislosti, dá sa nahovoriť na obranu na cvičáku a potom sa diví, čo mu robí pes mimo výcviku a nevie si s tým poradiť. Také tie srandičky v tom zmysle, že skúsime, čo to urobí, alebo zle pochopené prvky obrany len tak pre zábavu sa môžu vypomstiť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia