Jorkšírsky teriér / Yorkshire Terrier (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Jorkšírsky teriér / Yorkshire Terrier (FCI)

Poslaťod Mima » Ned 19.08.2007 7:58

Originálny názov plemena : Yorkshire Terrier

Krajina pôvodu : Veľká Británia

Doba vzniku : 19. storočie

Pôvodné využitie : Lov drobných hlodavcov

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 14 rokov

Hmotnosť : 1,8-3,1 kg

Výška : 20-24 cm



Všeobecný vzhľad

Yorkšírský teriér má malú hlavu s krátkym ňucháčom a tmavými, bystrými očami. Nozdry musia byť čierne. Uši sú malé, vztýčené, majú trojuholníkovitý tvar a sú pokryté krátkou, tmavou srsťou. Telo je kompaktné s rovným chrbtom a pevnými bedrami. Chvost sa kupíruje, je nesený nad úrovňou chrbtu a má šedomodrú farbu.



Srsť a farba srsti

Srsť je na tele dlhá a rovná, na chrbte je až k chvostu rozdelená cestičkou. Srsť sa nesmie vlniť, nesmie byť huňatá, je lesklá a hladká a má hodvábnu štruktúru. Farba srsti na hlave je zlatá, na tele tmavá oceľovo modrá.


Povaha

Yorkšírský teriér je roztomilý pes, ktorý je dôverčivý, ale i veľmi odvážny a vyrovnaný. Je to živý a temperamentný pes, je hravý a prítulný, komunikatívny a inteligentný.


Vzťah k deťom

Výchova i tak maličkého a nežného psa, ako je yorki, je dôležitá. Niektorý jedinci môžu byť bojazlivý, čo môže svedčiť o tom, že ich majiteľ zle vychovával alebo sa výchovou nezabýval vôbec. I tento pes potrebuje dobrú a dôslednú výchovu, je veľmi učenlivý a prispôsobivý. Pokiaľ je preňho výcvik príjemný a zaujímavý, stáva sa veľmi milým a poslušným psom.


Výchova

Yorkšírský teriér je typický bytový pes. Ako brlôžok mu môže slúžiť napríklad klietka, ktorá je vystlatá dekou, do ktorej sa psík môže zachumlať. Tam by mal mať aj svoje obľúbené hračky. I dospelému yorkimu stačí ako psia izba veľmi malá klietka, dospelý pes by však nemal byť v klietke dlho uzatvorený.


Pracovné využitie

Aby yorkšírský teriér zostal zdravý a vitálny, a pretože je veľmi temperamentný, potrebuje k svojmu životu veľa pohybu. Tento pes je vhodný i k výcviku poslušnosti a obratnosti.


Starostlivosť

Pokiaľ chcete mať doma výstavného psa, musíte sa denne starať o jeho srsť. Je nutné nie len česanie, ale i olejovanie a natáčanie. Potrebné je taktiež pravidelné kúpanie a zastrihávanie srsti na ušiach. Dlhú srsť však majitelia udržujú väčšinou iba k výstavným účelom, domácim miláčikom, ktorý sa výstav nezúčastňujú majitelia srsť skracujú strihaním do primeranej dĺžky. Dôležitá je taktiež starostlivosť o uši, vnútorný zvukovod musí byť udržovaný v čistote a mali by z neho byť odstraňované uvoľnené chlpy. Pazúriky psa sa musia udržovať krátke. ´



Zvláštnosti plemena

Yorkšírský teriér býva na výstavách oceňovaný hlavne pre svoju krásnu, dlhú srsť. Jej úprava a starostlivosť o ňu je však veľmi časovo náročná, preto väčšina týchto psov prežije svoj život v krátkom zostrihu. I keď to niektorý milovníci tohoto plemena odsudzujú, je to lepšie, než pes s neupravenou a zachumlanou srsťou.


Výživa šteňaťa

V období rastu psa má strava prvoradý význam. Po úplnom odstavení od matky je vhodné prejsť na kvalitnú suchú stravu pre šteňatá. Dôležité je zloženie krmiva, pokiaľ je vyvážené, nie je už potrebné jej doplnenie o vitamíny, minerály a proteíny.



Výživa dospelého psa

Keď pes prestane rásť, býva považovaný za dospelého. V tomto období je vhodné prejsť zo šteňacej stravy na stravu pre dospelé psy. Pri výbere krmiva je nutné prihliadnuť k veľkosti a aktivite psa. Vhodné krmivo priamo pre vášho malého yorkšírského teriéra je navrhnuté špeciálne pre špecifické potreby psov malých plemien.



Výživa starého psa

Starší pes má iný životný štýl než aktívny dospelý pes. Menej sa hrá, viacej spí a nemá už také veľké nároky na množstvo a energetickú hodnotu prijímané stravy. Tieto zmeny vyžadujú nové zloženie potravy, lebo krmivo pre aktívne psy by mohlo spôsobiť tlstnutie a zhoršenie zdravotného stavu psa. Pre psy v tomto veku je vhodné podávať krmivo so zníženým podielom bielkovín a tukov.

Dôvetok pre budúcich majiteľov

Až už sa rozhodnete svojho psa vystavovať a ste ochotný venovať mu veľa času a starostlivosti pri úprave jeho srsti, alebo si chcete poriadiť len domáceho miláčika, tento milý a chytrý psík vám prinesie veľa radosti a psej lásky.



Kto má tohoto krásneho, inteligentného a malého psíka????

ja mám a volá sa Timmy... je strašne zlatý
Obrázok
Nikto tak neocení vaše brilantné konverzačné schopnosti ako váš pes...Ch. Morley
Mima
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod Bára » Pon 20.08.2007 16:06

Môj sa volá AKIMON , narodil sa 15.3.2005. Dostali sme ho od známych z BA...Preukaz pôvodu bohužiaľ nemá :ach: Je však strašne zlatý, živý a má v sebe až moc veľa temperamentu:-D :ha:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Rony » Pon 17.09.2007 18:57

Ahoj! Aj ja mam yorkshira vola sa rony a je veeelmi zlaty....
http://ceknito.sk/video/69040
Rony
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Larra@dogs » Štv 20.09.2007 19:50

Aj sestra s maminou majú yorkshirky ..je to úžasné malé milučké, túlivé stvorenie, vždy plné energie s veľou chuťou do života....taký lietajúci "mop" :lol:
Naposledy upravil Larra@dogs dňa Ned 21.10.2007 12:50, celkovo upravené 1
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Vikiki22 » Ned 23.09.2007 18:53

Yorkshirskeho teriera ma kamarat mojej kamosky, ale ten nema chybu :lol: Vola sa Summer a ma 5 mesiacov. mi kamoska rozpravala, ze raz dakam sli a Summer sa zlakol. Zaliezol pod auto a ani za Boha nechcel von. Az nakoniec ho kamoska vytiahla a jej kamarat: ,,Ako si to dokazala?´´ :heh:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Poslaťod Sirík » Str 03.10.2007 7:56

Ahojte náš sused ktorý je veterinár má yorkov, ale nemám foto :ua: ale ked pridem domov pridám sem nejakých yorkov z výstav z minulého roka
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod Silwuska » Pia 11.01.2008 8:14

Na yorkou som ocula super hlasku...len sa neurazte je to zo srandy :jop:

Ze taketo psy su jedine nato, aby sa nastriekal odspoku s prontom a nechat behat po byte :heh:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod kikula22 » Pon 03.03.2008 20:13

Moja kamarátka ho má. je to malý oddaný psík a veľmi verný. Volá sa T-chispo :smile:
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re:

Poslaťod sybil » Pon 03.03.2008 22:16

petkaa píše:cauko, ja mam tiez yorka, ale nie je namysleny :lol: len provokacny:) a sebavedomy ak som na blizku:)

pripájam sa! ja ich mám zopár,presnejšie 3 sučky a jedného spaltbiewera a žiaden nie je namyslený a všetci sú fajn povahy .Obrázok kevin - spaltbiewer
Obrázok miška -vykastrovaná 5ročná Obrázok iris- 3ročná,zbojník
[.sk/]Obrázok[/URL] silky ,4ročná závisláčka
sybil
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod Fifi » Str 05.03.2008 20:44

ahojte,
mame tiez doma yorkshierku a poviem vam, inu rasu by sme opat asi ani nevolili, i ked mame radi vsetky typy psikov :lol: aj velke plemena...
lenze kedze byvame v byte, hladali sme nieco male, pritulne, hrave a s velkym srdieckom... a presne tieto vlastnosti ma nasa Fifi... je to zlatko rodinky, dalsi clen, na ktoreho nikto neda dopustit.
Mame doma vybornu knizku, ktoru len mozem odporucit do vasej pozornosti, ak sa chystate svojmu psikovi naozaj venovat.... vola sa Yorkshiersky terier a mame ju z http://www.mojmilacik.sk :jop: :jop:
Fifi
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36
Bydlisko: Žilina

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod marianna » Pon 10.03.2008 20:23

Ahojte aj ja mam yorka ma 3 mesiace je strasne zlaty.
marianna
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5
Bydlisko: poprad

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod roxy » Pon 17.03.2008 17:26

ahojte :ahoj: !!a nemate s tymito krasavcami zdravotne problemi :ua: ??lebo som minule pozerala na spektre a aj niekdo to pisal na neakom fore ze tyto maly kraasavci maju problemi s kostami lebo ich vyslachtili aby boli co najviac miny a aby na nich proffitovali :nie: ...
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba.

Kdo nikdy nemal psa, ten nevie čo to znamená milovať a byť milovný.
roxy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 137
Bydlisko: Šaľa

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod Mima » Pon 17.03.2008 18:33

my sme zatial ziadne taketo problemy nemali...a dufam, ze ani nebudeme mat... :ach:
Obrázok
Nikto tak neocení vaše brilantné konverzačné schopnosti ako váš pes...Ch. Morley
Mima
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Zvolen

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod Fifi » Pon 17.03.2008 19:38

niekto sa tu pytal na zdravotny problem u yorka... my sme teda jeden mali, je to da sa povedat vrodena vada klbov na zadnych labkach... nasa Fifi nemala dobre vyvinuty jeden klbik a potrebovala chirurgicky zasah - lekar jej musel "vysekat" do kosticky dierku, aby malo jablcko z klbika kde zapadat.. lebo nam zacala krivat :plac:
ale nastastie sa to podarilo, rana sa krasne zahojila a Fifca beha ako diva :lol:
Fifi
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36
Bydlisko: Žilina

Re: jorkšírsky teriér

Poslaťod Mima » Sob 29.03.2008 9:07

kuknite aku zlatucku fotku som nasla...no neni podarena???
Obrázok
Obrázok
Nikto tak neocení vaše brilantné konverzačné schopnosti ako váš pes...Ch. Morley
Mima
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Zvolen

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI