Tréning pokrokovým posilnením; Behavior Adjustment Training

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Silwuska » Uto 22.03.2011 8:05

Lex píše:Amaguk: pozerala som na nejake videa z mushingu... potom ma napadla otazka... ako sa vlastne cvicia severske plemena aby nemali chut lovit ked su v zaprahu? alebo sa stava ze obcas vyrazia za zverou?


Myslim ze toto sa stava aj na pretekoch semo tamo, ale to im uz musi ta zver vbehnut rovno do papule...inak vacsinou severan ked je v tahu je v "tranze"...tahanie je jeho zivot a malokedy vnima nieco ine....

Inak tvoja historka s vystartuvsim greyom bola super :heh: :heh: :jop: rada si veci zivo predstavujem :heh:


Obrázok
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Cathie » Uto 22.03.2011 8:38

Kohutik aj na kliker prisiel cas, ked to nefungovalo inak a vysledok bol taky, ze sme sa obcas mozno dostali o par krokov dalej, ale koniec koncov to nefungovalo akonahle sme neboli vo faze "nacviku". A ja som so psom potrebovala cestovat MHD, chodit po meste, po akciach.. tam sa to fakt nonstop riesit nedalo, Az neskor som toto vyriesila postrojom, mame to rozdelene.

Napriek tomu, ze mam doma fenu, ktora sa nepotrebuje presadzovat alebo co a ozaj velmi rada spolupracuje (bezne so sebou nenosim ani pamlsky, ani hracky, pes funguje s nimi ci bez nich a tesi sa z prace), tak cisto pozitivna motivacia mi fungovala v jednom jedinom pripade - nahananie holubov. Bolo to o tom, ze ked sla nahanat holuby, vzdy som jej utekala aj s hrackou. Takze sprint k holubom, sprint ku mne a hrat sa. Neskor holuby vynechala, lebo hracka sa jej pacila viac.

Mam niekolko veci, v ktorych trvam na svojom aj keby sa co dialo a na ktore sa chcem spolahnut na 100%. Vsetky som ucila nielen cez pozitivnu motivaciu.. ja proste chcem, aby pes vedel, ze ak to nesplni tak budem fakt ale fakt nastvana. To je u mna - privolanie, netahanie na voditku, tzv "vychadzkova" chodza pri nohe a povel cesta.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Uto 22.03.2011 8:38

Lex píše:Amaguk: pozerala som na nejake videa z mushingu... potom ma napadla otazka... ako sa vlastne cvicia severske plemena aby nemali chut lovit ked su v zaprahu? alebo sa stava ze obcas vyrazia za zverou?

jo stava sa to :ha:
moj tiez najlepsie taha, ked vidi srnu :joint:

Silwuska píše:inak vacsinou severan ked je v tahu je v "tranze"...tahanie je jeho zivot a malokedy vnima nieco ine....

asi tak nejak :yes:
ono, musheri vacsinou nejake tie lovecke pudy prilis neriesia...to len ja mam stale tu potrebu nejako toho mojho paka, aspon torchu, sformovat - v zaujme jeho bezpecnosti :ach: Ide to, po troche, ale nie tak rychlo, ako by som si to predstavovala :hi:

Silwuska
skapem z toho tvojho obrazku :pac: :haha:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod lucik » Uto 22.03.2011 8:52

kohutik77 píše:Lusy pocity maj ake chces, nastudovaneho toho mam veru dost a nevidim na tom nic zle a skusenosti mam so psami vlastnymi, ktore posluchaju jak 5penazi. :smile: neucim samozrejme vs. od slova do slova metodiku si na psy prisposobujem a nevravim ze som nejakky vycvikar co cvicil 10000psov, len som sem pridala temu o jednom zo sposobov vycviku (ale skor by som to nazvala komunikacia) a napisala som svoj nazor. Uz sa nechcem s nikym hadat ak mate zaujem skuste to mrknut.

nemusíš byť výcvikár, ktorý cvičil 10000 psov, ale ty zovšeobecňuješ výcvik/výchovu podľa tvojich 2 čo máš doma.. tiež by som chcela vidieť tvoju 100% poslušnosť, čo si pod tým predstavuješ, pretože takých s "poslušnými" psami tu už bolo.. žiaľ, u nich to bolo vždy len v príspevkoch a potom v reále to vyzeralo kapánek inak..
tiež sa radím k majiteľom lovcov - v bežnom provoze psica ovládateľná, pokiaľ zachytím jej pozornosť pri spozorovaní zveri, tak je aj odvolateľná, ale to sú len sekundy kým prepne do hlucho-slepého módu, kedy neexistuje nič, len prehnať zver. Keby sa to snažím odbúrať podľa obrázku, tak sa môžem prechádzať dennodenne za zajacmi po poli - pretože ona keď zastanem, zastane a sadne tiež.. pochvalu ani nič nevníma, na to, aká je pažravá, ak je v tranze, tak ani odmenu nevníma.. aj sa mi na povel priradí k nohe, ale s pohľadom upretým na zver - vie, že je na vodítku, pôjde mi pri nohe, alebo predomnou neťahajúc sa (lebo vie, že ťahať nesmie), ale akonáhle by som ju pustila a neoslovovala, vyrazí a ani obraz ani zvuk.. A to si myslím, že mám ešte výhodu pre inými lovcami, že nevypína hneď tie prijímače, ale naozaj mám pár sekúnd (3-4), kým vyrazí za tou zverou, keď jej mám šancu dať povel, ktorý poslúchne..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Bad » Uto 22.03.2011 9:01

lucik píše:ale naozaj mám pár sekúnd (3-4), kým vyrazí za tou zverou, keď jej mám šancu dať povel, ktorý poslúchne..

i když je navolno?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Uto 22.03.2011 9:01

ale naozaj mám pár sekúnd (3-4), kým vyrazí za tou zverou, keď jej mám šancu dať povel, ktorý poslúchne..

podobne aj u nas :yes:
clovek vsak musi ma stale oci na stopkach, bo staci so len mala chvilka nepozornosti a uz mam prepnuteho psa :pac:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Silvuch » Uto 22.03.2011 9:20

presne tak.. Aj u nas. Ak obaja naraz zbadame srnu/cyklistu, mam vyhrane.. Ak neskor, mozem mat problem. A dokonca, pri bicyklistoch mam neviditelnu ciaru, ktoru ked presiahne, nemam sancu odvolat.. V praxi to znamena, ze do urcitej vzialenosti ho odvolam aj pocas behu, a niekedy pre moje preverenie ho nechavam dobehnut na koniec neviditelneho kruhu.. :smile:

o.i.. Aj z "negativnej veci" sa da spravit "pozitivna".. Napriklad kosik - ktory pes ho nosi rad? Ak si vsak spoji kosik s vyletom, staci ho doma vziat do ruky, a pes od stastia salie.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lindchen » Uto 22.03.2011 9:57

Kameňom úrazu tejto metódy je práve moment, kedy sa počíta s tým, že pes po napnutí stopovačky prestale štartovať, otočí sa na najiteľa a ja kliknem, odmením. To však nie je pravda. Skutočný lovec, nie srandista, sa na stopovačke metá, reve ako najatý a nie je ukľudnuteľný. Odmena, resp. podnet, ktorý je silnejši, ako podnej na lovenie neexistuje u niektorých psov (duriče, severania). Aris nezareagoval v jednom momente (stádo asi 6 sŕn) ani na najvyšší impluz z EO. To neznamená, že sa nenaučí chodiť na privolanie - môj pes robí coursing, má poľovný výcvik a je pripravený na FD a privolanie má, resp. má aj zastavenie. Už som ho privolávala, aj ked už zver prenasledoval a hlásil ju. Prišiel na prvé zapískanie píšťalkou. Ale čisto pozitívne by som to nemohla dokázať, pretože jeho jedinou správnou voľbou je duriť zver. Nie je na tomto svete odmena, ktorá by mu bola viac, ako loviť. Žiadny syr, párok, surové ani varené mäso, pískacia hračka, pešek, dummík, hra so mnou, nič. Na čokoľvek si spomenieš, nie je to vzácnejšie a atraktívnejšie ako chuť loviť zver. Mám pocit, že ty si nevieš predstaviť, aké je to pracovať so skutočným lovcov, nie s havinkom, ktorý sa rozbehne za zajačikom, lebo to uteká. S psom, ktorý sa na stopovačke metá, vrieska, a nemáš ani tú silu ho pritiahnuť, akokoľvek ho upokojiť. Nemá ani na mysli nejaký pamlsok či hračku a je mu šumafuk, že nedostane nejaké posilnenie, so psom, ktorý je v tranze a nevníma. potom by si videla, čo je naučiť ho privolačku. Nie že by sa nedalo, ale isto nie bez korekcie.

btw, obrázok pobavil aj mňa. Takto reaguje možno buldoček, ale isto nie bígl alebo husky. Neraz som doslova ryla nosom do trávy, chodila domov špinaná, ako ma strhol na zem. Takže pri pohľade na obrázok sa iba pousmievam. Ale ok, prídi do DNV, známy má "bígla" (asi 25 kilového vysokého bPP) megalovca a nauč ho privolačku touto metódou. Pochybujem, že si niekedy cvičila skutočného lovca, nie psíčka, čo pobehne za srnkou, lebo sa nudí :ach: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Uto 22.03.2011 10:12

Mám pocit, že ty si nevieš predstaviť, aké je to pracovať so skutočným lovcov, nie s havinkom, ktorý sa rozbehne za zajačikom, lebo to uteká.

presne tak...ale je to logicke, lebo clovek, ktory to nikdy nezazil, vlastne nevie, o com presne hovorime, Nemoze to vediet, nema odkial
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Baarbora » Uto 22.03.2011 10:21

a ja stale, ani v tej chodzi pri nohe nevidim ziadnu "ameriku" v zmysle pozitivneho posilnovania. neviem ako ini ludia, ale ja snad robim to iste..potiahne, dam povel, odmenim(v zavislosti od rusiveho prostredia od slovnej pochvaly po mnamku). a mam to iste, posilnujem zelane, nie?! detto pri pokuse o zdrhnutie po stope, posilnujem zelane tym, ze vyzadujem splnenie povelu v kazdej sitacii a za splnenie odmenujem :nwm:

Silwuska píše:Offtopic: A nikto neocenil moj obrazok :plac: :plac:

:poklona: :heh:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod hruska » Uto 22.03.2011 10:32

Kohutik, ja ocenujem propagaciu pozitivnych metod, snazim sa, aby som nemusela akymkolvek sposobom psa korigovat, ale bohuzial, nie vzdy to ide. Klobuk dole, ak si nikdy nemusela na psa zasycat, potiahnut ho za srst, skaredo mu pozriet priamo do oci a povedat mu svoje, cuknut voditkom. A zavidim takych psov. Ja nemam typickeho lovca, ak sa rozbehne za srnou/zajacom je to len preto, ze to je v pohybe a po par sekundach sa vrati, takze nam by mozno ta metoda zabrala. Ale ty generalizujes, ako keby vsetci psi boli takyto. Ja som si teraz dala zavazok viac so psom pracovat, mtivovat ho, namotavat na seba, proste zlepsit vztah (skoda, ze den nema aspon 30hodin) a samozrejme nech je to co najpozitivnejsie. Ale cim lepsie poznam svojho psa, tym viac si uvedomujem, ze by bolo naivne mysliet si, ze vsetko pojde bez usmernenia, proste hoci nemam vyslovene prepinacieho psa, su situacie, keby potrebuje "stuchnutie", aby sa prebrala a vnimala. Staci, ked si spomeniem na vyraz v jej ociach, ked sa predsa len pretoci...
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod lucik » Uto 22.03.2011 10:46

Bad píše:
lucik píše:ale naozaj mám pár sekúnd (3-4), kým vyrazí za tou zverou, keď jej mám šancu dať povel, ktorý poslúchne..

i když je navolno?

áno, aj navoľno.. tak do vzdialenosti 60-70m ak zachytím jej spozorovanie zveri, stihnem jej písknuť stopku (píšťalkou, alebo povelom STOJ, zastaví a sadne) a vzápätí privolať, tak poslúchne.. ale to sú fakt sekundy.. o 2 sek. už môže byť neskoro a letí dopreč.. :nwm: otočí sa po chvíli, keď vidí, že srna letí rýchlejšie a vyškerená príde ku mne.. tak si ponadávam sama sebe (pofrflem) a odchádzame preč.. :nwm:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Tchor » Uto 22.03.2011 10:54

kohutik77
Necet jsem to tu cely tak mozna budu nekoho opakovat.
to co mas na tom obrazku ti bude fungovat u psu ktery sice maji zajem o zver, ale ktery nemaji prilis tebdenci ji lovit a presne do okamziku kdy se ti to jednou nepovede. U rozlovenyho psa a nebo u psa ktery prechazi omazite kdyz uvidi zver do tranzu sanci nemas.
dalsi vec co mi dost vadi je pouziti toho postroje - neb pokud se ti nepodari psovi v uteku zabranit - velmi snadno se o nej nekde zachyti (pokud je dostatecne utazeny) nebo se ti znej snadno vyvlekne (pokud je volny)

principilene to cele funguje tak ze sila podnetu lakajiciho (zver) musi byt nizsi nez sila podnetu zastavujiciho (psovod) - u kazdeho psa je ten prvni podnet jiny - takze ten druhy se musi tomu prvnimu prizpusobit - u nekterych malo lovicich psu muze fungovat i to co tu popisujes, ale delat z toho univerzalni vsude pouzitelnou metodiku je nesmysl.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Tchor » Uto 22.03.2011 10:57

lucik píše:
Bad píše:
lucik píše:ale naozaj mám pár sekúnd (3-4), kým vyrazí za tou zverou, keď jej mám šancu dať povel, ktorý poslúchne..

i když je navolno?

áno, aj navoľno.. tak do vzdialenosti 60-70m ak zachytím jej spozorovanie zveri, stihnem jej písknuť stopku (píšťalkou, alebo povelom STOJ, zastaví a sadne) a vzápätí privolať, tak poslúchne.. ale to sú fakt sekundy.. o 2 sek. už môže byť neskoro a letí dopreč.. :nwm: otočí sa po chvíli, keď vidí, že srna letí rýchlejšie a vyškerená príde ku mne.. tak si ponadávam sama sebe (pofrflem) a odchádzame preč.. :nwm:

To je hezky ze ji zastavis kdyz vidis srnu prvni ale co kdyz ji prvni nevidis a tedy kdyz to nestihnes tak ti pes stve zver dokud to sam nevzda? - jak k tomu prijde ta zver? V zime staci par set metru a zver umre na zapal plyc.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Baarbora » Uto 22.03.2011 11:09

Tchor, lucik to snad napisala jasne, ze
o 2 sek. už môže byť neskoro a letí dopreč.. :nwm: otočí sa po chvíli, keď vidí, že srna letí rýchlejšie a vyškerená príde ku mne..



Offtopic: inac, ja mam teda dost rychleho psa a zivu zver mi nahanal asi raz v zivote na poli - srnky. ale ked ho zbadali(snad 100m od nich bol), rozrpchli sa do stran a bol bez sance, nedobehol ich ani omylom...
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky