Chov a prínos pre plemeno

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod MisheliQ » Uto 08.03.2011 22:01

A ako môže taký začiatočník usúdiť, že jeho pes je/nie je prínosom pre plemeno? Aké sú/by mali byť kritéria?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod zeane » Uto 08.03.2011 22:05

:angel: nechcem byť chnusná, ale neslúžia na to chovateľské kluby? Teda, nemala by to byť ich primárna funkcia? :lol:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod MisheliQ » Uto 08.03.2011 22:18

Zeane myslíš, že sa mám s touto otázkou (samozrejme že trochu v konkrétnejšom znení) obrátiť na klub? Na poradcu chovu? Aj keď fena ešte nie je oficiálne uchovnená?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod zeane » Str 09.03.2011 0:02

nepočkáš na bonitáciu? :lol: že by si nebola za rýpavú... Na bonitácii ti predsa psa ohodnotia a zaradia (prípadne vyradia). Či by ste boli pre svoje plemeno prínosom - nuž, každý si asi o tom svojom myslí, že hej, ale tak ak na bonitácii povedia že je fujškaredá tak sa do chovu nepustím a keď mi suku ohodnotia ako chovný výber tak šup ho za ženíchom... :lol: Samozrejme zjednodušujem.
A podľa mňa sa kľudne obráť na poradcu chovu s otázkou čo si myslí o tvojej sučke a predbežne že by ťa zaujímalo či je do chovu vhodná alebo čo a ako. Ja teda... Možno som naivná, ale fakt si myslím, že na toto poradca chovu presne slúži. :nwm: A mňa by osobne len tešilo (byť teda v takejto funkcii) keby sa ma niekto pýtal čo si myslím, prejavoval záujem o chov - minimálne vždy lepšie ako keby sa dohrnul bez čohokoľvek na bonitáciu (máte u wesťov, ni? ) a potom sa rozdrapoval že ako je možné že jeho pes.... :no:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod MisheliQ » Str 09.03.2011 17:01

Zeane žiadnu informáciu o bonitácii som nenašla, tak usudzujem, že sa u nás nerobí (v ČR ju majú). Na stránke klubu som našla len tieto informácie:
Podmienky chovnosti
Čl. I. Všeobecné ustanovenia.
2.K uznaniu chovnosti je potrebné výstavné ocenenie VÝBORNÝ alebo VEĽMI DOBRÝ, ktoré bolo získané na výstave usporiadanej SKCHTaF (klubová alebo špeciálna výstava).
3.Pre uznanie chovnosti je platné aj výstavné ocenenie získané v triede mladých.
4.Použitie v chove je možné u plemena airedale teriér po dovŕšení 15 mesiacov veku.
U všetkých ostatných plemien teriérov organizovaných v SKCHTaF je použitie v chove možné po dovŕšení najmenej 12 mesiacov veku.
11.Ani u jedného plemena nie je povolené chýbanie rezákov a očných zubov.
12.Požaduje sa pravidelný nožnicový záhryz, ak štandard nepovoľuje iný.

Čl. II. Odlišnosti u jednotlivých plemien.
2.WHWT, yorkshire terier, norwich a norfolk teriér: môže chýbať maximálne šesť zubov z kategórie P a M.

http://terriers.sk/?page=clanky&page2=podmienky
Tak teraz neviem, robí sa u nás bonatka??
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod Fraga » Str 09.03.2011 17:58

Misheliq kontaktuj priamo poradcu chovu tí vyberajú psov do chovu ten ti najlepšie povie čo potrebuješ. :smile:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod Bad » Štv 10.03.2011 7:45

MisheliQ píše:A ako môže taký začiatočník usúdiť, že jeho pes je/nie je prínosom pre plemeno?

To nemůže vědět ani klub na začátku chovné kariéry psa. Jestli je přínosem se pozná až po pár generací po určitém jedinci, musíš sledovat jeho potomky, potomky potomků atd. a ještě tomu rozumět.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 10.03.2011 9:42

JJ plus okrem toho vedieť, čo tvoj pes nesie, pretože je chyba predpokladať, že jeho potomstvo ho bude kopírovať. Treba poznať vlastnosti rodičov, prarodičov svojho psa/feny a taktiež jeho partnera. Plus ak sú to začínajúce psy s rizikom že netuším, ktorý z nich sa ako presadí. Ak som si na môjho začínajpceho psa vybrala takú a makovú fenu aby trochu utlmila na potomstve nejaké jeho nedostatky, ešt nieje isté že to tak bude, či sa to presadí a či nedostatky môjho psa na potomstve nebudú ešte väčie ako na ňom samotnom.
Čo sa týka poradcu chovu, to je od klubu k klubu. Veľmi záleží aký je tam človek. Niekedy je zaujímavé porozmýšľať aj na chovaní v inej krajine, no niekedy to je aj škoda. Je to individuálne a človek musí poznať pomery v klube a odbornú hodnotu niektorých ľudí.

Prvé krytie je strašná lotéria. Môžeš mať naštudované neviem koľké generácie oboch rodičov, čo je dobrý predpoklad, ale čo naozaj z toho bude, nevieš. Môžeš len zabezpečiť dobrý základ, mať čisté svedomie vo výbere, ale výsledok je tam hore.

Offtopic: Inak cheš chovať na Fergie? Nemala on anejaké problémy s povahou? (nechem dávať podpásovky, len sa pýtam)
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod MisheliQ » Štv 10.03.2011 19:54

Bad, Ulfik ďakujem :klobuk: Offtopic: (aj by som sa rozpisala, ale net mi nejajk hapruje, raz ma pripojí, potom odpojí)
Offtopic: Ulf áno chcem, respektíve nad tým reálnejšie uvažujem. Mala problémy s povahou, dobre si pamätáš, bála sa všetkého a všetkých. Keďže však spravila obrovské pokroky a z niektorých vecí strach už úplne prekonala, z toho usudzujem, že to nie je genetické ale získané (nedostatočnou socializáciou). Jej matka bola veľmi priateľská, ale aby som opísala jej povahu, na to ju poznám príliš málo. S jej otcom som sa ešte nezoznámila.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 11.03.2011 16:07

Offtopic:
Jej matka bola veľmi priateľská,

Oki. :jop: Hlavne šteníky dajte až keď bude úplne v poriadku. Keď to po nej nezdedia, tak nech sa to nenaučia :yes: Náhodou jej babka nevieš aká bola?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod MisheliQ » Sob 12.03.2011 21:18

Offtopic: Máš pravdu, že aj keď to nebude genetické, tak ak sa Fergie ešte bude správať bojazlivo pred tými šteniatkami tak sa to od nej môžu naučiť. Jej prarodičov nepoznám (len ich rodokmene).
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod Bad » Pon 14.03.2011 7:39

MisheliQ píše:Máš pravdu, že aj keď to nebude genetické, tak ak sa Fergie ešte bude správať bojazlivo pred tými šteniatkami tak sa to od nej môžu naučiť.


Podle literatury je pro štěňata v podstatě důležitější právě chování matky (a chovatelů a následně majitelů), než to co jim dají geny. Proto je taky podstatnější povaha feny než psa.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod raky » Pon 14.03.2011 8:27

:hi: je to naozaj podstatné... šteniatka skúšajú.... Mishel spomeň si ... :heh:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod katkariinka » Pia 01.04.2011 12:25

Offtopic: Mam v hlave vela vela otazok ohladom chovu a neviem, kde zacat, tak skusim takto:
Chcela by som sa opytat aktivnych chovatelov (resp. ludi, ktori realne planuju vrh), ake maju chovatelske zamery. Preco chovate? Co je pre vas v chove najdolezitejsie? Ako sa vam dari naplnat povodny zamer?
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Chov a prínos pre plemeno

Poslaťod agah » Str 04.05.2011 9:24

takze moja vyidealizovana predstava o chove...

Kazdy chovatel cita standard svojim sposobom a ma v hlave predstavu psa, akeho by raz chcel odchovat. Ja zohladnujem napr. v pripade SAO - povahu, cistotu rodokmena, zdravie a vzhlad psa. Takze chovam preto aby som docielila, resp. maximalne sa priblizila k tomu mojmu idealu. Momentalne som sa dochovala idealnej povahy a skveleho rodokmena, (co sa tyka zdravia este priskoro sudit), ak sa veci budu vyvijat dobre a moj mladenec bude kryt, niekedy v buducnosti, ked nakryje nejaku fenku, ktora bude blizka mojmu idealu necham si z toho krytia fenku a budem pokracovat... samozrejme ak zapajam jedinca do chovu musim byt presvedcena, ze okrem toho, ze sa po nom dockam niekedy potomkov, je prinosom pre chov. Tzn: bud ma skvely rodokmen, alebo vynika exterierom, Take veci ako povaha a zdravie su v prvom rade a su samozrejmostou.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo