Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Sem píšte vaše rady a nápady.

Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod nordic » Uto 01.03.2011 10:51

Ahojte. Mam taky dotaz. Mam 2 fretky a nedavno som si priniesol psika.
Krizenca Staforda a Dobermana. Psik je uzastny. Ma 2 a pol roka a bol nauceny v byte kde ho aj mam.V ziadnom pripade by neublizil ludom. Ale neviem co spravi ked sa dostane k fretkam. Nikdy nemal moznost na nejaku konfrontaciu. Snazil som sa mu fretku davat na chrbat aj nech si ju onucha.
Fretku na chrbate zniesol a onuchat si ju onuchal. Ale neustale sa pritom zalizuje. Aj ked sa im pozera do klietky tak sa neustale zalizuje a netusim co to znamena. Neviete aky to je signal ? Co ma odradza je fakt ze ked sme na poli. A uvidi zajaca tak po nom uteka a ja sa bojim ze ked sa fretky rychlo pohnu. Tak sa o to pokusi tiez. Neviete aky je postup na domace privykanie ? Nechal som si na mieru vytvorit klietku pre fretky ktore odolaju jeho pazurom a zubom keby sa o nieco pokusil v nasej nepritomnosti. Dakujem Vam za odpovede a skusenosti.

Obrázok
Obrázok
nordic
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 104
Bydlisko: Bratislava

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod Jannka » Uto 01.03.2011 11:08

ja som zazila to iste s papagajom a mojou koliou. Prve mesiace som si myslela, ze priatelstvo neexistuje - pretoze kolia sa stale zalizovala ked videla vtacika a velmi sa k nemu drala. Raz som to ale skusila, nechala som to prosto tak - s tym ze som bola v tesnej blizkosti, ak by mala chut ho "chnapnut". Ale nestalo sa nic. Prave naopak - vytvorilo sa tam pevne priatelstvo. S tym, ze sefom je vtacik :lol: Tiez som sa bala toho zalizovania - nevedela som, ako mam tento signal v tejto situacii chapat. Ale bol to asi signal priatelstva. Aspon v mojom pripade. Zalizovanie trva doteraz, kolia casto priklada nufacik na vtacika a zalizuje sa :lol: Ale nikdy mu neublizila a necha si od neho vsetko /dobanie, vozenie sa na jej chrbte a tak.../ No ale stafordiky, aj ked su to mile tvorceky, predsa len maju silne celuste a ak by raz chniapol, tak by bolo po fretke - je to risk. Ale za pokus to stoji.

Mozes si pozriet kratke video z ich priatelstva:
http://www.yalessblue.com/galeria/video/vtacik.htm
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod Lindchen » Uto 01.03.2011 11:15

To zalizovanie by som nebrala ako "mám na to zviera chuť". Neviem, nakoľko ťa pes rešpektuje a akú má poslušnosť, ale ja som Arisa zoznamovala s morčaťom na báze môjho vlastníctva. Keď sa tváril akosi čudne, schovala som si morča do lona a zavrčala. Pochopil, že je to moja vec a chránim si ju. Aby sa vyhol konfliktu so mnou, nechal morča tak a viac sa oňho už nezaujímal. Nereagoval naňho ani v klietke, ani keď bolo vonku.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod nordic » Uto 01.03.2011 11:17

Asi mas pravdu. Dakujem. Hlavne vediem stafordika k velmi submisivnej povahe. Takze je maximalne podriadeny a preto dufam ze proste ked pochopi a da si do suvislosti ze fretka na chrbte a hladkanie + maskrta znamena dobru vec. ze to pochopi. Ale fretku mam 3 roky a Nera (Staford) 2 tyzdne. Takze to by bol dost drsny pokus. Len ako sa odhodlat :)
nordic
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 104
Bydlisko: Bratislava

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod lucik » Uto 01.03.2011 11:26

ja by som zoznamovanie fretky navoľno skúsila tak, že psík by bol na vodítku a s koženým náhubkom (alebo aj kovový, ale aby ju náhodou neudrel nejak nešťastne tragicky)..
ja mám labrošku, doma nemáme iné zvery (brata teraz nerátam) a je vedená poľovne - teda prináša bažanty, kačice, zajace.. už som zistila, že so sliepkami bez dlhšieho cieleného výcviku kamoška nebude - proste to uteká a treba to priaportovať.. ale keď som bola u kamoša, ktorý má fretky, bez problémov boli navoľno v dome.. Candy stále fretku pozorovala, potom fretka dokonca opáčila Candin chvost keď ležala, ale keď som jej povedala "nechaj", tak len pozerala na ňu a v poho.. keď boli v klietke, tak ich len pozorovala.. myslím, že zvyknúť sa dá hocijaký pes, ktorý rešpektuje svojho pánička..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod vavrena » Uto 01.03.2011 11:28

Zalizovanie je znak toho, že pes je nervózny, vzrušený a snaží sa sám seba upokojiť. Ak sa dostatočne neovládne, môže chňapnúť, a keby to aj bolo z hry, zvieratku to môže byť osudné. Keď sa pes začne nielen zalizovať, ale triasť sa, prípadne potichu skučať a pritom hypnoticky hľadieť na klietku, tak vtedy je väčší problém, lebo už je na tenkej hranici sebavládania sa.
Nordic, je pravdepodobné, že ak fretky začnú utekať, že aj pes sa rozbehne, alebo po nich aj skočí, ak nie je zvyknutý na rýchly pohyb podobných zvieratiek. Môže to byť pokojne len znakom hravosti, moje psy tiež bežia za mačkami, a keď mačka zastane, oňuchajú ju a radostne okolo nej skáču, a vyzývajú ju do ďalšieho behu.
Myslím, že tvoj psík sa musí najprv zžiť s fretkami, byť pri nich pokojný, čo je samozrejme hlavne sila zvyku.. ak ich nechcel uloviť zo začiatku, ani po nich nechňapal, tak sa to určite dá :smile: Len pozor na chňapanie pri hre, psovi treba vysvetliť pravidlá, že nesmie po zvieratkách skákať, dupať, štekať na ne, brať ich do papule...
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod Lindchen » Uto 01.03.2011 11:29

Hlavne nebyť nervózny a nerobiť z toho vedu. Ja som nešla systémom "aha, čo mám, uňuchaj", mohol by to brať ako hračku. Vybrala som morča (morčiatko sme len na 1 týždeň strážili, Aris 4 roky bez morčaťa) a išla sa s ním pomaznať. Psa som nekontaktovala, nevolala, len som vzala zvieratko a sadla si s ním do kresla a hladkala. Po chvíli prišiel Aris, že čo mám. Strčil mi hlavu na kolená a oňuchal. Potom začal tak podivne vrtieť chvostom, ako keď cíti stopu zveri a začal sa mi hrabať na kolená. Vtedy som morča pritúlila viac k sebe a poriadne na neho vrkla. Odišiel s tým, že "je to jej, do toho ma nič."
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod Jannka » Uto 01.03.2011 11:31

Zalizovanie je znak toho, že pes je nervózny, vzrušený a snaží sa sám seba upokojiť.

to bude ono, mas pravdu!
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod nordic » Uto 01.03.2011 11:44

Ja ich este chvilku necham si zvyknut a potom si budem fretky viac brat do ruk a uvidim. Zatial ale nepoznam jeho chovanie. Na poli sa vzdy rozbehne po zajacovi. Ale nikdy nemal krvavu papulu alebo tak. Takze si nemyslim ze mu nejak ublizil ked ho dobehol. Ale neviem.
nordic
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 104
Bydlisko: Bratislava

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod pigie » Uto 01.03.2011 12:13

Urcite treba stravit v spolocnosti oboch co najviac casu. My sme mali tiez problem s tym, ze moj vtedy este stenopes mal tendencie velmi olizovat nasu vtedajsiu korelu. Teraz si uz nase andulky vobec nevsima a necha ich tak, ale vtedy to vypadalo hrozivo pre to skvrna... http://www.youtube.com/watch?v=U1dG5hJ7Mno Ale usmernovanim a jej pritomnostou mimo klietky sa naucil, ze je to v pohode a myslim, ze slo najme len o to, aby "zovsednela" :smile: A vobec to netrvalo dlho, ale oci treba mat vzdy na stopkach! (Do isteho veku, som sa ich vsak konfrontovat bala, obycajne zahnanie packou by znamenalo smrt, tak som pockala az bude ako tak ovladatelny - 6 mesiacov mal tusim :yes: )
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 01.03.2011 14:26

ja som mala dva potkany. Priniesla som dvojročného psa, čo bol dosť divý vtedy, prvé čo urobil, sa rozbehol ku klietkam a skoro ich pozhadzoval na zem. :ua:
Ako prvé som ho učila ignoráciu klietok aj s potkanmi. Manuálne som ho odtiaľ vyhodila, veľmi rýchlo prišiel na to, že si neželám, aby tam oxidoval, nieto ešte robil bordel. Keď sa zmieril s nimi v klietke. Vzala som si jedného na ruky a tak som mu dávala čuchať. Zase, tak dlho, kým som nevidela, že pes je uvoľnený a nejaví nejaký prehnaný záujem. Nutné je dodať, že sa na potkana na mojich rukách o nič nepokúsil, typu vyskakovať, či chňapať. A tak postupne sme sa prepracovali až k tomu, že boli na zemi spolu a mohla som sa spoľahnúť, že k ničomu nedôjde. Jediné incidenty boli, keď ho kúsali potkany do nôh. :ha: ale z jeho strany nič. Len poodyšliel. Keď som ho to učila som ešt enič nevedela o psej reči, čiže to bolo intuitívne a bez vedátorovania, vyšlo ton. Nám.
U vás je super, že ju znesie. Takže pekne postupne, po malých krokoch a postúpiť o krok vyššie, až keď uvidíš, že pri tom čo robíte je tvoj pes v kľude. Takže sleduj jeho reč, sleduj, či sa oblyzuje, bočí pohľadom, otáča hlavu, pohupuje chvostom - to je znak, že je so zvieraťa nervózny a snaží sa upokojiť situáciu. Pokiaľ zviera uvoľnene sleduje (nie bezpohnutia zíra), má mierne privreté oči a celý pôsobí dobre naladený, nestrnutý, je to ok, zvládli ste to - môžete ísť o krok vyššie.
Samozrejme sa vyvarovať situáciam ako píšu baby, že pes už je evidentne na prasknutie a prejavuje sa tak ako píšu. Najlepšie sa do tohoto stavu nedostať. Ak sa to predsa "podarí" okamžite ukonči kontakt - avšak opatrne a nie prudkým pohybom, fretku zavri a odveď pozornosť psa na hru s tebou napríklad, alebo choďte na krátku prechádzku...

S fretkami ho určite nekontaktuj keď je rozrušný hrou, očakávaním krmenia, alebo niečo podobné, poprípade, keď je unavený a chce spať. Najlepšie je zobrať fretku na ruky a proste sa s ňou hrať a počkať až on sám prejaví záujem. Nejak mu ju moc nestrkať pod nos. Fretka je súčasť vašej domácnosti a netreba to moc zvýrazňovať. proste je tam a postupne si na ňu zvykne.

Inak krásny pes, odkiaľ ho máte? :jop:
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Uto 01.03.2011 14:34, celkovo upravené 1
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod Jannka » Uto 01.03.2011 14:33

Suhlasim s Ulfheiðr - ak u nas nastane situacia, ze uz mam pocit, ze pes je privelmi vzruseny, hned ich oddelim. Stava sa to najma, ked jem - pes rad zobre a vtacik - ten bez drzosti dojde a sadne mi na tanier, kde si uzobava. Akonahle som vtaka vyhnala z taniera, pes mal pocit, ze "to musi dokoncit" a chcel ho odohnat tiez. A to su situacie, kedy moze dojst k urazu. Preto ich spolocne pustam, len v pokojnych situaciach.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Fretka a Staford - na prvý pohlad super, ale....

Poslaťod usagi » Uto 01.03.2011 16:43

Charlie sa bezne zalizuje nad kraliciou hlavou,strka do neho nosom a pisti mu do usi ked sa cierny nechce hrat :heh: zato su super kamosi,vkuse sa nahanaju,raz lovi kralik psa,potom zas pes kralika-klape to super :jop: Sefom je Bubo,pes nema pri nom sancu a ak davam na podarenu dvojku pozor,tak mi mozte verit,ze chranim psi nufak pred naladovostou usiaka :joint:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR


Späť na Výchova a výcvik