Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Nyssa » Pon 03.01.2011 7:22

moth píše::smile: Len mi napadla taka mala myslienka, nebudem sa hnevat, ak bude obratom zatratena :yes:
Nemala by sa v teme "Chovatelstvo" zalozit aj opozitna tema k tejto, teda "Psy s PP a ich sirenie" ? Myslim, ze by sa tu tiez uzivila :yes: osobne by som si rada precitala nieco o skusenostiach vseobecne v chove psov s PP na Slovensku!

moth, niečo podobné tu je
viewtopic.php?f=30&t=1455
a viem, že bola ešte jedna téma, kde mohli písať ľudia o zlých skúsenostiach s CHS, ale akosi sa to neuživilo :nwm:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod moth » Pon 03.01.2011 9:47

moth, niečo podobné tu je
viewtopic.php?f=30&t=1455
a viem, že bola ešte jedna téma, kde mohli písať ľudia o zlých skúsenostiach s CHS, ale akosi sa to neuživilo :nwm:


Nyssa dakujem, tuto temu poznam, aj ked momentalne je zapadnuta trosku vzadu ...
Ja som mala na mysli prave dobre skusenosti chovatelov psov s PP na Slovensku, ako sa stat dobrym a zodpovednym chovatelom, alebo ako mat stastie na dobru chovatelsku stanicu na Slovensku a podobne...
Nedavno som nahodne narazila na webstranky jednej chs, ktora v priebehu 5 rokov odchovala viac ako 40 vrhov steniatok v jednom plemene, tak to klobuk dolu, najst vhodnych majitelov pre tolko steniatok, tomu sa hovori umenie a velka davka guraze pre taketo realizovane plany! Takze napr. od tohto chovatela by som chcela pocut recept "ako na to", i ked toto nie je zrovna moja predstava chovu, ale napriek tomu by ma to zaujimalo :yes:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod raky » Pon 03.01.2011 11:00

moth píše:Ja som mala na mysli prave dobre skusenosti chovatelov psov s PP na Slovensku, ako sa stat dobrym a zodpovednym chovatelom

nechci vedieť skúsenosti niektorých.... :hi:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod moth » Pon 03.01.2011 11:21

:smile: praveze chcem poznat DOBRE skusenosti chovatelov a chcem vediet ako to robia, aky maju na to grif :lol:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 03.01.2011 11:36

pri tak veľkom počte - poznám obdobnú CHS - je to vec toho, že predajú šteňa hocikomu. inak to neide. neviem o akom plemene hovoríš ty, ale ja o jednej maďarskej chs vlčiakov. predávajú šteniatka kdekoľvek a komukoľvek, kto si požiada. majú doma cez 100 psov. systém je taký, že v kotercoch na jednej ohradenej lúke majú po 3 - 4 psoch a púšťajú ich po skupinkách von. koterce sú ako z dôb socializmu - nemyslím kvalitou, ale vekom a opotrebovaním. podľa mňa, aj keď mnohí tvrdia, že to tak nie je, nie je možné aby jedna žena, čo to vlastní, stíhala všetkých psov. majú k nej istý vzťah, čoby nie, ale určite nie taký, ako by mala, keby ich bolo len pár.
chs, ktorá produkuje toľko šteniat si určite nevyberá. a že o čsv si zažiadajú aj ľudia načisto nenormálni! stačí ak si pozrieš na jej produkciu, ide už o veľkochov, ktorý ja osobne strašne odsudzujem. ďalšou vecou je, že ona nechová ani tak pre krv, ktorú potrebujeme, ale opakuje spojenia aj niekoľko krát, čím ničí prácu iných. potom nie je možné nájsť tej halde psov vhodného psa, či sučku. čiže výsledkom je kopa šteniat, ktoré sú nevyužiteľné. čiže máme veľa psov, ale keď tí vymrú, nebudú tu takmer žiadni (samozrejme, že hovorím o extrémoch)
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod MisheliQ » Pon 03.01.2011 11:41

Moth tak o skúsenostiach s chovateľskými stanicami sa píše aj v tejto téme http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f= ... s+mate+psa
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod moth » Pon 03.01.2011 12:01

MisheliQ píše:Moth tak o skúsenostiach s chovateľskými stanicami sa píše aj v tejto téme http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f= ... s+mate+psa


Aha, tak tato tema mi nejak usla, zaujimave! Budem citat urcite! Dakujem!!! :yes:

Leiluska
tak to je smutny poznatok, takyto styl vnimania "chovu" je mi tiez proti srsti :ua:
No a klobuk dolu davam pred tymto vykonom: http://chihuahua.keke.sk/index.php?opti ... 10&lang=en A nechapem ako sa nieco take da zodpovedne stihnut za tak kratky cas, pritom ta slecna vyzera dost mlado a ch.st. si clovek moze dat zaregistrovat pod FCI az ako dospely, teda 18-rocny :oo:
Preto by ma zaujimalo, ako toto dosiahnu a stihnu chovatelia psov s PP na Slovensku...
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 03.01.2011 12:06

tak vieš, kde je ideál... koľko vrhov je "tak akurát" pre sučku. ja is myslím, že 3 vrhy je úplne dosť. potom sa už množí jedna línia a to tiež nie je dobre. anyway, toto sme OT, pretože téma tu už je :)
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod obsidian » Pon 03.01.2011 12:12

moth: mozes sa na to opytat priamo Dodikee. :no:
Rebelova homepage: http://www.obsidian.sk
obsidian
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1626
Bydlisko: Košice

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod moth » Pon 03.01.2011 12:19

Leiluska píše:tak vieš, kde je ideál... koľko vrhov je "tak akurát" pre sučku. ja is myslím, že 3 vrhy je úplne dosť. potom sa už množí jedna línia a to tiež nie je dobre. anyway, toto sme OT, pretože téma tu už je :)

Offtopic: Oki ak som off topic, skusim sa vratit k teme o chvilu, hadam sa mi to podari :lol:

obsidian píše:moth: mozes sa na to opytat priamo Dodikee. :no:

Offtopic: Dodikee? Uf - Registrovaný: Pon 10.08.2009 21:07, Vek: 17? Tak to uz fakt nerozumiem ako to stihla, ok opytam sa v teme Chihuahua :lol: Dufam, ze mi zasa niekto napise, ze som OT :heh:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Dodikee » Pon 03.01.2011 12:33

Presne tak, môžeš sa opýtať priamo mňa.. :smile: Nemám problém Ti odpovedať.
Na prvú "narážku", že vyzerám mlado, odpovedám, máš pravdu. CHS je písaná na moju sestru - Niku a ja som spoluvlastník.
Čo sa týka narážky druhej, že za päť rokov máme odchovaných toľko vrhov, odpovedám, že chováme rokov 8 :smile:
Áno, vrhov je veľa, ale keď už tak chodíš po mojej stránke, čoho si naozaj vážim, všimla si si aj popis, že veľa sučiek máme v spolumajiteľsvte, práve kvôli pohodliu? Vieš, majú ich ľudia, ktorí sa boja zakladať si CHS, alebo sa im to neoplatí keďže chcú mať tak 2-3 vrhy a majú len jednu sučku. Tieto šteniatka sú teda odchované na našu chovateľskú stanicu a je pravda, že veľmi zvyšujú počet vrhov. Prečo? Pretože ja mám doma čiváv oveľa menej ako napríklad iné chovateľské stanice. K číslu 20 majú naozaj veľmi ďaleko. Z toho jedna tretina nie je využívaná v chove kvôli veku napríklad. Mám však aj jedného mladého psíka (takmer rok) o ktorého sa majitelia nestarali a žiaľ vyvolalo mu to zdravotné problémy a tak sme si ho vzali naspäť. Neviem, koľko života mu ostáva, ale ako vidíš, mám ho doma a nemienim sa ho zbaviť.
Myslím, že kontakty s mojimi odchovmi udržiavam veľmi pekné, či už predám pet psa, alebo špičkového výstavného jedinca. Vždy sa zaujímam, nie len o psov, ale aj o majiteľov.. Nepotrebujem aby si mi uverila Ty, ľudia, ktorí ma poznajú osobne vedia, že je to moja "úchylka" a ja za ňu nehanbím. Taktiež sa nehanbím ani za to, že nemám doma len ideálne zvieratká. Môj brat si nechal sučku menom PRINCIPESSA DI SEBASTIANO - nikdy nebude chovať, ako jedinej z vrhu jej nevyšli zúbky, ale keďže sa stalo bratovým miláčikom, je doma. Moji psi spávajú v posteli, aj teraz sú tu pri mne.
Takže áno, mám veľa odchovaných vrhov. Ale nie tak ako na bežiacom páse. Veď sa pozri, kedy bol posledný vrh? :smile:
Obrázok
Dodikee
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 529
Bydlisko: Krajné

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod moth » Pon 03.01.2011 12:44

Dodikee píše:Presne tak, môžeš sa opýtať priamo mňa.. :smile: Nemám problém Ti odpovedať.
Na prvú "narážku", že vyzerám mlado, odpovedám, máš pravdu. CHS je písaná na moju sestru - Niku a ja som spoluvlastník.
Čo sa týka narážky druhej, že za päť rokov máme odchovaných toľko vrhov, odpovedám, že chováme rokov 8 :smile:
Áno, vrhov je veľa, ale keď už tak chodíš po mojej stránke, čoho si naozaj vážim, všimla si si aj popis, že veľa sučiek máme v spolumajiteľsvte, práve kvôli pohodliu? Vieš, majú ich ľudia, ktorí sa boja zakladať si CHS, alebo sa im to neoplatí keďže chcú mať tak 2-3 vrhy a majú len jednu sučku. Tieto šteniatka sú teda odchované na našu chovateľskú stanicu a je pravda, že veľmi zvyšujú počet vrhov. Prečo? Pretože ja mám doma čiváv oveľa menej ako napríklad iné chovateľské stanice. K číslu 20 majú naozaj veľmi ďaleko. Z toho jedna tretina nie je využívaná v chove kvôli veku napríklad. Mám však aj jedného mladého psíka (takmer rok) o ktorého sa majitelia nestarali a žiaľ vyvolalo mu to zdravotné problémy a tak sme si ho vzali naspäť. Neviem, koľko života mu ostáva, ale ako vidíš, mám ho doma a nemienim sa ho zbaviť.
Myslím, že kontakty s mojimi odchovmi udržiavam veľmi pekné, či už predám pet psa, alebo špičkového výstavného jedinca. Vždy sa zaujímam, nie len o psov, ale aj o majiteľov.. Nepotrebujem aby si mi uverila Ty, ľudia, ktorí ma poznajú osobne vedia, že je to moja "úchylka" a ja za ňu nehanbím. Taktiež sa nehanbím ani za to, že nemám doma len ideálne zvieratká. Môj brat si nechal sučku menom PRINCIPESSA DI SEBASTIANO - nikdy nebude chovať, ako jedinej z vrhu jej nevyšli zúbky, ale keďže sa stalo bratovým miláčikom, je doma. Moji psi spávajú v posteli, aj teraz sú tu pri mne.
Takže áno, mám veľa odchovaných vrhov. Ale nie tak ako na bežiacom páse. Veď sa pozri, kedy bol posledný vrh? :smile:

Offtopic: Prepac, nechcela som ta rozculit :ua: Len ma to zaujalo z hladiska toho, ako sa nieco take da zvladnut a ako som napisala, je to vykon hodny gesta klobuk dolu! Hadat sa nebudem, pretoze kto co robi a ako to robi je jeho vec, na druhej strane ja sa mozem pytat a mat svoj nazor, na tom nevidim nic zle! Napriek tomu, ze som ta neocakavane rozculila prajem vela stastia v novom roku!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Dodikee » Pon 03.01.2011 12:50

Nie, práveže si ma absolútne nerozčúlila :smile:
Ja som tiež človek, ktorý keď ho niečo zaujíma, tak sa opýta. A práve preto netreba robiť uzávery skôr ako Ti je celá situácia objasnená :no: Napríklad ako s mojím vekom... Vieš, CHS je predmetom dedičného konania a keďže presne ako vravíš, nemám 18, hlavný vlastník musí byť starší ako 18.
Keď už to máš vysvetlené, dúfam že chápeš, že ja naozaj nemám psov na kšeft. Radšej predám psa lacnejšie ale nech viem, kde je. To Ti môže potvrdiť aj majiteľka jednej mojej sučky tu na DF.
A posledný vrh u nás bol odchovaný v marci minulého roku.
Aj ja Tebe želám všetko dobré :smile:
Obrázok
Dodikee
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 529
Bydlisko: Krajné

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod moth » Pon 03.01.2011 13:18

Vieš, CHS je predmetom dedičného konania a keďže presne ako vravíš, nemám 18, hlavný vlastník musí byť starší ako 18.

Offtopic: Ano CHS je predmetom dedicskeho konania a pokial neprebehne jej vlastnik je ten, ktory bol zaregistrovany pod FCI ako vlastnik CHS... Toto sice nie je novinka pre mna, ale pre niekoho ineho, to moze byt novy poznatok, nic v zlom :yes:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod MisheliQ » Pon 03.01.2011 13:53

Offtopic: Po prečítaní príspevku od Dodikee nemám pocit, že by ju to nahnevalo. :smile: Hold, je to internetová komunikácia :lol: Ale tiež som bola zvedavá ako to objasní
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Ďalší

Späť na Chovateľstvo