Dogfrisbee

Dogfrisbee

Poslaťod Lenka.Buddy » Uto 14.08.2007 10:07

Hádzanie lietajúceho taniera psovi je výbornou hrou, ale i užitočným doplnkovým športom trebárs k agility. Pes sa pri ňom precvičuje v obratnosti a rýchlosti a tiež v aportovaní.
V zahraničí sa poriadajú už i rôzne súťaže. U nás sa zatiaľ s touto hrou stretávame v podobe pútavých ukážok pre divákov na výstavách a iných športových akciách.

Je to skvelá hra - hlavne pre majiteľov temperamentných a hravých psov. Pes pri chytaní disku prevádza rôzne výskoky a krkolomné obraty. Preto by sme mali i pri tejto zdanlivo nenáročnej hre zvážiť jeho fyzické možnosti. U mladých psov, hlavne veľkých plemien, by sme mali počkať s intenzívnym tréningom až bude ukončený vývoj jeho pohybového aparátu. Staršiemu zdravému psovi táto hra len prospeje.

Disk – môžeme kúpiť takmer v každom väčšom obchode s potrebami a kŕmením pre psov. Vyrába sa z plastu alebo z pevnej látky (z ktorej sa šijú batohy) v pekných pestrých farbách, rôznych tvarov i veľkostí. Psy majú radšej disky látkové. I keď majú menšiu životnosť, zvlášť opatrnejším psom sa lepšie chytajú bez rizika poranenia. Plastové sú vhodné pre tvrdšie alebo už dobre trénované psy. U tohto druhu disku musíme dávať pozor, aby sme psa hlavne v začiatkoch tréningu nezranili a tým ho od ďalšej hry neodradili. Poškodený disk by sme mali včas vymeniť za nový, pretože pri hodu už nedrží predpokladaný smer a mohol by ohroziť psa i psovoda.

Disky, ktoré sa predávajú v športových potrebách, nie sú pre hru so psom vhodné. Spravidla sú vyrobené z menej pevného a odolného materiálu než taniere pre psov. Pokiaľ by ich rozhrýzli, mohli by ich úlomky i prehltnúť a zraniť sa. Nikdy takisto nenechávame psovi disk na hranie bez dozoru psovoda.

Výcvik – vždy trénujeme na rovnej, najlepšie trávnatej ploche. Podklad by nemal kĺzať, aspoň nie v začiatkoch výcviku. V okolí by nemali byť stromy alebo väčšie predmety, o ktoré by sa v zápale hry pes mohol zraniť. Takisto by to malo byť ďalej od rušných ciest, kde jazdia autá. Ideálna je záhrada, lúka, voľné ihrisko alebo nefrekventované parkovisko. Mäkký – teda trávnatý podklad je pri tréningu optimálny.
Psa najskôr s diskom musíme zoznámiť. Podávame mu v ňom maškrty alebo iné kŕmenie. Neskôr si disk pohadzujeme a potom mu ho skúsime ponúknuť. Pokiaľ pozná pes povel - vezmi, je to ľahšie, ale každý pes, ktorý rád aportuje po disku rád chňapne. Môžeme mu ho na kratšiu vzdialenosť i hádzať, ale pozor, aby sa nenaučil disk iba aportovať – teda nosiť zo zeme. Ľahké je, keď pes pozná povel – chyť – pri hre s loptičkou, potom stačí vymeniť loptu za disk a máme vyhrané.
Keď už pes berie disk rád do papule, skúsime sa s ním o neho ľahko preťahovať. Pokiaľ sa o neho i naďalej zaujíma, môžeme mu ho z krátkej vzdialenosti (asi 2 metre) ľahko hodiť. Neskôr vzdialenosť predlžujeme. Pes sa ale väčšinou snaží chytiť disk priamo u nás, preto budeme potrebovať pomocníka, ktorý psa v požadovanej vzdialenosti od nás pridrží. Môžeme i využiť povely zo základného výcviku – stoj – alebo – čakaj a tak udržať psa v potrebnej vzdialenosti od nás i bez pomocníka. Časom, pri opakovanom tréningu pes už pozná, že si má trochu „nadbehnúť“. Akonáhle začne s chuťou disk chytať – väčšinou výskokom, zo zeme alebo priamo z rozbehu, môžeme disk hádzať rôznym smerom i pod rôznym uhlom. Je zbytočné ho hádzať príliš vysoko, psovi sa zle chytá a o hru potom stráca záujem.

Hádzanie by sme si mali najskôr natrénovať sami bez psa, aby sme mu potom jeho snaženie zbytočne nekazili. Hádzať sa dá celou pažou alebo len zápästím. Na švihu a následnej rotácii potom závisí let taniera.
Disk by sme nikdy nemali hádzať viacerým psom naraz. V zápalu hry by mohlo dôjsť k vážnej zrážke a následnému zraneniu. Výbornou zmenou je hádzanie disku medzi viacerými osobami, pričom pes sa ho nadšene snaží chytiť. Ten totiž takmer vždy vyhráva. Obrázok






je tu niekto kto sa venuje dogfrisbee?? :no: Obrázok
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod vlciacik » Uto 14.08.2007 11:09

ja to chcem naucit mojho hava ale ten nema o nic ine ako hladkanie a skrabkanie zaujem a take veci ako napr.:drevena kosticka a take nema vobec zaujem :plac:
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Iwka » Uto 14.08.2007 11:52

Ja trosku skusam, je to este len steniatko ale nie sutazne ani ziadne triky ale proste len aby mi ten disk nosila. Zatial skusame rollery lebo skakat este nesmie.
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod Rika » Uto 14.08.2007 12:13

Ja sa tomu nejak extra nevenujem, len občas jej na rozveselenie a zaplnenie voľného času pohádžem... používam to hľavne na pretekoch aby som ju "rozohriala"
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Lenka.Buddy » Uto 14.08.2007 13:34

ja si smojím hafanom tiež len tak hádžem..teda ja hádžem a on chytá :ha:
ale tak on každý lietajúci tanier praskne..teraz zháňam nejaký dobrý..lebo on po tom skočí keď spadne a je po tanieri..alebo zakusne doňho..ale tak čo už snažíme sa... :ha: Obrázok
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod vlciacik » Uto 14.08.2007 19:33

a nemozes 1 lietajuci tanier oblepit niecim mekkym aby sa nepokazil?
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Lenka.Buddy » Uto 14.08.2007 20:49

a čím to oblepím??tak je taký prasknutý a už tak dobre nelieta,ale dá sa s ním sem-tam zahádzať..mojho hafa to aj tak moc nezaujalo..on by ho len kúsal..on radšej beha za loptičkami :no:
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod vlciacik » Uto 14.08.2007 20:52

a videla si dakedy aj taky lietajuci tanier co ma vnutro prazdne a len okraje ma?
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Lenka.Buddy » Uto 14.08.2007 21:02

no ešte som nemala možnosť vidieť taký v obchode..ale sú aj také že to vnútro neni umelé..neviem z čoho to presne je...taký som išla kúpiť ale už to tam nemali
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod vlciacik » Uto 14.08.2007 21:16

alebo som ece aj videla ze taky lietajuci tanier pre havov ale to bol taky akokeby z latky a videla som ho v kauflande
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Rika » Uto 14.08.2007 21:26

vlciacik píše:alebo som ece aj videla ze taky lietajuci tanier pre havov ale to bol taky akokeby z latky a videla som ho v kauflande


ja mám odskúšané viaceré druhy a najviac odporúčam tie z tvrdej gumy... takéto:
Obrázok Obrázok

Dobre lietajú, psom neublížia a psy ich narozdiel od ostatných frisbee diskov nerozhryzú.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod vlciacik » Str 15.08.2007 6:49

no vyzeraju dobre ale ved rozhodnisa sa sama ake teda chces*vidis jake su na vyber :angel:
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 15.08.2007 7:46

no veď taký ten ako keby z látky som myslela..no keď najbližšie pojdem niekam do Trnavy a bude čas tak popozerám niečo..nie je to také súrne,lebo ako vravím..on najradšej loptičky a jeho ostatné hračky :no:





ale inak dik..hentie ak nájdem kúpim..môžu byť dobré no :no:
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Rika » Str 15.08.2007 9:11

Lenka.Buddy píše:ale inak dik..hentie ak nájdem kúpim..môžu byť dobré :no:


Ja som si ich objednala z http://www.hafan.sk/index.php
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 15.08.2007 9:25

dik.pozriem to :no:
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Ďalší

Späť na Dogfrisbee