Ovocie a zelenina v BARFe

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Ovocie a zelenina (v BARFe aj pomimo)

Poslaťod Tobin » Str 29.08.2007 17:12

Zeleninu davam len surovu, nastruhanu, alebo nadrobno nakrajanu. Varenim/dusenim sa dost vela straca...
Nepisem, co vsetko jednotliva zelenina obsahuje, ale nadvazujem na kompoziciu, z temy Krmenie BARFom

To, co davam kazdy den:
rajcina – antioxydant lykopen proti volnym radikalom, vitamin A a C, biotin, kyselina listova, tyramin, vitamin B, E, K, provitamín A, horcik, draslik, vapnik, fosfor
mrkva - vitamíny A, B a C, betakaroten, zelezo, vapnik, draslik, sodik
paprika – vitamin C, zelezo
pomaranc – selen, kalium, magnezium, vitaminy, alebo
grape – vitamin C, preventívne. stimuluje imunitu, predchadzanie hnacke, ochrana pred plesnami
celer – B komplex, posobi antibakterialne a antimykoticky, dobry na kozu, pazury, srst,, dobry na pecen a pre creva, stabilizuje nervovu sustavu
spenat - B-vitaminy, vitamin C a E, A, vela vapnika, med, kalium a magnezium, zelezo
hlavkovy salat - latkova vymena, cervene krvinky, cisti krv. Kyselina listova a mineraly
cesnek - sirne zluceniny, najma alicin, tiosulfinat, posobia antibakterie, antivirusovo, antiparaziticky, antibioticky, dalej vitaminy B1, B2 a C, jod, draslik, sodik, vapnik, zelezo

Co davam obcas:
salatova uhorka – precistuje creva, obsahuje enzym erepsin (antibakterialne a proti parazitom), objemovy dodatok krmiva
brokolica – vitamin C, E, B, horcík, draslik, zelezo, fosfor, zinok
cvikla – B komplex, vitamin C, biotin a karoten, aminokyseliny na nervy a mozog, organicke kyseliny, pektin, draslik, vapnik, horcik, zelezo, zinok, med, selen, betain na cievy, zlcnik, pecen
zazvor – na zaludok, prevencia pred zaludocnymi a crevnymi tazkostami.

//prispevok skopirovany z neskorsej debaty, aby sa tema zacinala relevantnymi udajmi
Mackie
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Poslaťod Vikiki22 » Str 29.08.2007 17:30

Tak, u nas si psy zvykaju od malicka na varenu zeleninu.Ale zjedia ju aj surovu- najma jablko, mrkvu, orechy a ine ovocie :smile: . Len treba davat pozor na SUROVU KAPUSTU :vykricnik: To je pre psa nebezpecne!
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Poslaťod MisheliQ » Str 29.08.2007 17:33

Vikiki22 píše: Len treba davat pozor na SUROVU KAPUSTU :vykricnik: To je pre psa nebezpecne!


a vieš mi povedať prečo je pre psa nebezpečná? môže byť pre to, že nafukuje? či ee :ha:

a tak to je fajn, že ich papajú odmalička, ja som sa Caesarovi bála dávať tento druh potravy...ani neviem prečo, lebo terza zistujem, že je to zdravé ako i pre ľudí, tak i pre psy..ale v určitom množstve
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod Bendy » Str 29.08.2007 21:22

Nasa zere ovocie napriklad banany, slivky, ceresne, ale ine velmi nie, este take maliny, cucoriedky, cernice. Ale to len trosku. Ma velmi rada parenu zeleninku, hrasok, zelenu fazulku , mrkvu, karfiol brokolicu, skoro vsetko, surovu az tak nemusi.
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Amaguk » Štv 30.08.2007 10:53

zeleninu aj surovu aj varenu, zavisi, ale castejsie surovu, na drobno postruhanu - ako prilohu k masu. strasne lubu cviklu, cinsku kapustu a mungo klicky.
ovocie podla toho, co si vysomruje :smile:
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod semy » Štv 30.08.2007 12:37

ja podavam to co sa nedoje, napr. kalerab, mrkva, petrzlen ... psovi to tak chuti, ze nikoho nepusti k sebe ... je to zaliate s polievkou, ktora sa obycajne zvysi ... stolica je pekna, nie tak casta ... je pravda - varena strava je varena strava :no: niet nad to
Prajem pekne prezity zvysok dna. :P
semy
Nováčik
 
Príspevky: 45

Poslaťod MisheliQ » Štv 30.08.2007 20:40

a prečo by to mal byť nezmysel Amaguk? Prečo to nie je pravda? Ja sa len tak pýtam, pretože aj mňa napadolo, že by ho z toho mohlo zduť, ale ak nie, chcem vedieť prečo..ak ti to nerobí problém :smile:

trochu odbočím, ale z trávy ho tiež môže zduť a toto už je pravda, takže psíčkari pozor koľko trávy necháte Vášho psíka zjesť, toto viem na 100%, že psy z toho môže zduť...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod Amaguk » Štv 30.08.2007 20:53

ale hybaj dakam :smile:
videla si uz niekedy psa zduteho z travy? Videla si kolko vlastne tej travy zozerie? to nie je koza... :no:

a co to vlastne znamena "zdut sa"? ze bude mat trochu vetry? no, to sa moze stat, ale je to to iste ako u cloveka... okrem toho, aj tej kapusty kolko asi zozerie? pes ma zrat hlavne maso, lebo je masozravec, kapusta je len priloha, navyse zdrava priloha, lebo obsahuje hodne organickej siry.
ja som nasmu prvemu davala aj kvasenu kapustu, lebo ju miloval, a nikdy mu nic nebolo.
Samozrejme, vsetko treba robit s mierou - ani sebe by som predsa nedala napr. kilo kvasenej kapusty na posedenie :no:

ohladne toho "prasknutia zaludka" - pes moze dostat torziu zaludka, ale to sa vacsinou stava skor pri krmeni granulami, a hlavne vtedy, ked ma tesne po jedle neprimeranu fyzicku aktvitu - beha, skace. su tym ohrozene hlavne velke plemena
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod eur » Pia 31.08.2007 10:26

Nooo z travy sa pes asi tazko zduje- tiez moj nazor. Ine je : koza z mokrej datelin :lol: . Trava napomoze psovi sa skor vyvracat. Stava sa ze i psovi je tazsie na zaludku a potom trava funguje zarucene :ha:

Ohladne zeleniny a ovocia- komu co chuti- to mu treba dopriat. Je jedno ci surovu alebo varenu. Samozrejme surova je prirodzenejsia, ale chute su individualne ako u cloveka.
Moja jedna papulka zboznuje varenu cervenu repu, hrozno, cerveny melon, vlasske orechy. Moja druha papulka zasa jablcko a ine nemusi.
Koleginkyne krpate jej pooberali jahody v zahrade a maliny :lol: :heh:
Každé poznanie obohacuje
eur
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 59

Poslaťod MisheliQ » Pia 31.08.2007 11:15

eur píše:Ohladne zeleniny a ovociaJe jedno ci surovu alebo varenu:


jedno to nie je, lebo varená zelenina obsahuje menej vitamínov ako surová, podobne s ovocím (i keď som ešte nevidela variť ovocie) :angel:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod vlciacik » Štv 13.09.2007 20:05

no moj zere ovocie a zeleninu az na vynimky:cibula,cesnak,hruska,jablko,mrkva a atak a le slivky to uz spapa :heh: a jablka a take veci spapa iba ked ho tym krmiim a nebolo ece na zemi :heh: ked neco spadne na zem a je to male aj ked je hladny a je to jedlo nezjeho lebo je padnute na zemi a k tomu male..takze vzdy si odkusnem z jablka a potom mu to dam lebo necem to s nozikom krajat lebo to neni potom take dobre podla mna :ua: ...tak ale som rada ze aspon neco papa :ua:
vlciacik
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 132

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 14.09.2007 9:21

no to keby moj tak stastne zuzlal ovocie... :angel:
inak s tou travou, moj predosly havo sa z travy takmer vzdy pogrcal. Viggo obcas zerie, ale nepogrcia sa a co ma najviac prekvapuje, ze sa specializuje na tie travy co vypadaju ako psenica, take tie sipky, alebo ako sa to vola.Take to co si vzdy deti hadzali do vlasov.
ja mu to radsej zakazujem, travu ano, ale tieto sipky, to radsej ne.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod alexa » Pon 08.10.2007 12:35

Ja našim pridávam do varenej stravy surovú nastrúhanú mrkvu, niekedy aj zeler. Mrkva je dobrá pre betakaroten a C-ečko, zeler je močopudný super na obličky a obsahuje zinok čo je ok na srsť, zuby, pohlavné ústroje hlavne vo vývine psíka.
Čo sa týka diskutovanej kapusty nerobila by som s toho zdutia paniku je to od psa ku psovi, kto má viac psov vie že každý havo reaguje inak.
Napr. Varila som segedínsky guláš dala som zvyšok chladiť na terasu na stôl, myslím že nemusím pokračovať ako to dopadlo, stačilo ovoňať papule a vedeli sme kto už večerať nebude. Jeden mal hnačku a traja boli spokojný ako nikdy.
Okrem toho ak im dám raz za čas surovú pečeň / poradil mi to veterinár/ tak na druhý deň im pretlačím jeden - dva strúčiky cesnaku do vareného.
Mám 8 chlpatých šťastíčok.
alexa
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Harmónia

Poslaťod alexa » Pon 08.10.2007 12:53

No je to asi praxou, treba skúsiť všeličo samozrejme v rozumnej miere.
A hlavne je najlepšie si vymieňať info s inými.
Viac hláv, viac rozumu.
Ešte ma tak napadlo ohľadom ovocia keď naši trochu prechladnú dávam im med rozmiešaný s citónovou šťavou - je to super proti začinajúcemu kašlu.
Mám 8 chlpatých šťastíčok.
alexa
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Harmónia

Poslaťod Clea » Štv 11.10.2007 7:07

Kašel sa u nás objavil iba raz za celý čas čo máme psov, ale citrón a med vyskúšam.
U nás je dosť oblúbená surová zelenina a ovocie. Od malička milujú orechy, pravidelne mi ich kradnú zo špajze, vylúskajú a vyžerú. Ja len zbieram škrupiny. Potom zbožňujú hrozno, melón, hrach, mrkvu, uhorky, zjedia jablká, hrušky.
Clea
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 32
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Surová strava