Labradorský retríver / Labrador Retriever (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Labradorský retríver / Labrador Retriever (FCI)

Poslaťod simm » Sob 18.08.2007 16:27

foto :
Obrázok
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Barfer.sk

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 12:04

Labradorský retriever

Originálny názov plemena: Labrador Retriever
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Doba vzniku: 19. storočie
Pôvodné využitie: Pomocník rybárov, poľovný pes
Dnešné využitie: Spoločník, poľovný a služobný pes
Priemerná dĺžka života: 13-14 rokov
Hmotnosť: 25-34 kg
Výška: 54-57 cm

História
Patrí do skupiny najstarších anglických plemien. Je pravdepodobne spoločný s newfoundlandským psom. Tieto dve plemená nadväzujú na miestneho rybárskeho psa, ktorého nazývali St. John’s Dog z kanadského New Foundlandu. Už v 17. storočí používali námorníci na Newfoudlande veľké čierne psy, ktoré boli známe pod menom malý vodný pes, boli vycvičené, aby plávali medzi pobrežím a loďami a tak prinášali rôzne predmety. Pomáhali tu aj pri vyťahovaní rybárskych sietí na breh. Tieto psy boli predkami novofunlandských psov a landseerov, ale aj niektorých ďalších plemien. Zo psov, ktorý sa z Kanady z pobrežia Newfoundlandu dostali do Anglicka na začiatku 19. storočia, vyšľachtil tretí vojvoda z Malmesbury plemeno na poľovné účely, ktoré nazval Labrador retriever. K vyšľachteniu použil pointerov, ktorý dali psovi dobrý nos. V roku 1759 prešiel Labrador, do anglického vlastníctva. Históriu bolo možné do všetkých detailov doložiť až od roku 1878, teda od roku kedy bol založený Kennel Club. Pomenovanie labrador retriever sa používa už od roku 1839. Všetci chovatelia sa držali čistých línií. Dnešné psy sú asi ťažšie než vtedajšie a majú kratšie papule. Oficiálne uznanie plemena je z roku 1903. V roku 1916 bol založený prvý klub labradorov, ktorý vypracoval svoj štandard a roku 1920 usporiadal prvý Field Trial čistokrvných labradorov. Po skončení druhej svetovej vojny sa obľuba labradora ešte rozšírila.

Všeobecný vzhľad
Labradorský retriever je pes silnej konštitúcie, stredne veľký, mohutný, kompaktne stavaný. Hlava býva široká, s dobre vyjadreným stopom, nikdy nemá byť úzka alebo dlhá. Uši nebývajú príliš veľké ani ťažké, sú nesené vzadu a ovísajú vždy dolu pozdĺž hlavy. Oči sú stredne veľké a majú dobromyseľný a inteligentný pohľad. Farba býva hnedá alebo orieškovohnedá, no chybou nie sú ani svetlé oči. Prednosť však majú oči tmavé. Krk je silný, mohutný a dobre nasadený. Dobre stavané telo labradorského retrievera býva pevné, dobre stavané, so širokým a hlbokým hrudníkom, pružnými rebrami a s bedrami ktoré sú krátke, široké a silné. Nohy mocné a majú pevný kostrový podklad, sú kolmo postavené od lakťa ku zemi. Chrbtová línia býva rovná. Zadok krátky a mocný. Pre toto plemeno je charakteristický jeho chvost. Ktorý je výrazne silný pri koreni a smerom ku koncu sa zužujúci. Je stredne dlhý, pôsobí dojmom popisu vydrieho chvosta. Je nesený veselo, ale nemá byť otočený na chrbát.
(Štandard plemena si môžete prečítať tu)

Srsť a farba srsti
Srsť labradorského retrievera je krátka, rovná, býva hustá a nesmie byť skučeravená, pri dotyku býva tvrdá. Je odolná proti vode a nepriazni počasia. Farba býva čierna, žltá alebo čokoládovo hnedá. Žltá sa vyskytuje v odtieňoch od svetlo smotanovej po pečeňovo hnedú. Malé biele škvrny sú prípustné iba na hrudi.

Povaha
Labradorský retriever je pes inteligentný, vyrovnaný, je to aj pes veľmi živý, s dobrou povahou a výborným nosom. Vášnivý milovník vody.

Spoločenská charakteristika
Labradorský retriever je pes, ktorý svojmu pánovi a jeho rodine je veľmi oddaný. Svojmu pánovi sa vždy usiluje zavďačiť. Býva verný a celej rodine je dobrým priateľom. Keďže má rád ľudí je veľmi dôverčivý a neagresívny. Ku známym ľuďom býva priateľský, k cudzím nedôverčivý. Pri správnej výchove nebývajú problémy ani s inými domácimi zvieratami. Problémy nebývajú ani pri stretnutiach s inými psami.

Vzťah k deťom
Dobre vychovaný pes, nemá z deťmi žiadne problémy, má k nim priateľský vzťah. A je pri nich mimoriadne spoľahlivý. Deti však musia tolerovať potreby psa a nevyrušovať ho pri kŕmení, odpočinku.

Výchova
Vzhľadom k tomu, že tento pes je inteligentný a primerane temperamentný, pomerne dobre a ľahko sa vychováva. Jeho výchova musí však byť dôsledná a to aj z toho dôvodu, že toto plemeno sa dosť často používa aj ako policajný pes a dosť často ho vídať aj ako vodiaceho psa pre nevidomých. Pes si vyžaduje veľa času a pozornosti, aby vyrástol v slušného, spoľahlivého a poslušného psa. Vhodné je prihlásiť sa so svojim psom do kynologického klubu, základnú poslušnosť však je nutné cvičiť doma. Tento pes je vhodný k výcviku poslušnosti aj k ďalšiemu náročnejšiemu výcviku.
(O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu)

Držanie
Plemeno labradorského retrievera sa lepšie hodí na vidiecky život ako do mesta. Koterec na dedine by mal mať dobre izolovanú búdu, s dostatočne veľkým výbehom. V koterci ho nenechávajte dlho samého, berte ho často k sebe domov a na prechádzky. Ak ste sa už rozhodli toto plemeno chovať v byte, zabezpečte mu dostatočne veľký priestor, aby sa na ňom mohol pohodlne natiahnuť a tiež by nemala chýbať mäkká podložka.
(O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu)

Pracovné využitie
Toto plemeno býva používané v rôznych oboroch ľudskej činnosti. Vyšľachtený bol ako špecialista - aportér, dnes je však poľovne všestranne upotrebiteľný. Nie je však vhodný tam, kde sa vyžaduje ostrosť. Využíva sa aj ako policajný pes a to hlavne zo zameraním, na vyhľadávanie drog. S obľubou je využívaný aj ako vodiaci pes pre nevidomých. No a v neposlednej rade sa stáva obľúbeným spoločníkom rodiny.

Pohyb
Labradorský retriever je aktívne, činorodé plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu. Miluje vodu a kúpanie s tým spojené. Pre udržanie kondície sú vhodné aj dlhé a pravidelné prechádzky. Možnosť voľného výbehu pod kontrolou alebo aj beh vedľa bicykla. Šteňa v období rastu nesmie byť príliš zaťažované. Tento pes je tiež vhodný k rôznym psím športom.

Starostlivosť
Srsť tohto psa si nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Pre česanie je vhodné použiť hrebeň s prírodnými štetinami. Psa češte každý deň, je to vhodné preto, aby sa psovi odstránila uvoľnená srsť, pre odstránenie prachu a lupín a tiež k stimulácii jeho prirodzeného premasťovania. Psa kúpte len keď je to potrebné, bežné znečistenie odstráňte otretím vlhkou handrou. Pri kúpaní používajte kvalitný šampón. Uši udržujte čisté, pazúriky krátke. Taktiež sa starajte o jeho chrup.
(O pomôckach, potrebných ku starostlivosti o psa, sa dozviete viac tu)

Strážne využitie
Nie je veľmi vhodný na stráženie obydlí. A to hlavne pre jeho dôverčivosť a krotkosť. Vašu návštevu s radosťou uvíta. V prípade nutnosti sa však vie brániť a stane sa veľkým ochranárom.

Vhodné športy
Agility, aportovanie.
(O tom, čo ktorý šport obnáša, čítajte tu)

Najčastejšie choroby
Poruchy zraku, artritída kĺbov.
(Viac o chorobách sa dozviete tu)

Zvláštnosti plemena
Medzi každým pánom a psom vzniká zvláštne puto a labradorský retriever je svojmu pánovi oddaným priateľom.

Príprava na výstavu
Pokiaľ chcete, svojho psa vystavovať, spojte sa s niektorým klubom chovateľov labradorského retrievera a staňte sa jeho členom. Predtým, než pôjdete prvý krát na výstavu so svojim psom, skúste navštíviť inú výstavu ako pozorovateľ. Pes si tak navykne rušnému prostrediu a prítomnosti na veľa ďalších psov. Psa musíte naučiť stáť vo výstavnom postoji, kde sa ukážu všetky jeho prednosti. Aby ste získali so svojim psom ocenenie, nestačí že tam prídete, musíte splniť niekoľko predpokladov. Najdôležitejší je krásny vzhľad psa, udržovaný srsť, a tiež chovanie psa. Rozhodca pozoruje stavbu tela, robí prehliadku zubov a skusu, samcom tiež semenníky.
(O výstavách, termínoch a príprave psa na túto udalosť čítajte tu)

Výživa šteňaťa
Šteňa pre svoj vývoj potrebuje krmivo, ktoré zaručí správny vývoj kostry a svalov. Musí tiež obsahovať všetky potrebné živiny, minerálne látky a vitamíny. Pre šteňatá sú veľmi vhodné kvalitné suché kŕmne zmesi, ktoré sú určené pre rastúce a mladé psy.

Výživa dospelého psa
Je nutné vybrať krmivo čo najvhodnejšieho zloženia, pretože zloženie potravy má vplyv na zdravie, temperament a kvalitu srsti.

Výživa starého psa
Starší psy, ktorý sa už menej pohybujú a častejšie spia, potrebujú krmivo pre seniori, na toto krmivo je nutné prechádzať pozvoľna. Je dobré podávať psovi potravu častejšie a v malých dávkach. Ktorá lepšie trávi.
(Podrobné informácie o výžive psa hľadajte tu)

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Tento milý, inteligentný pes si vás isto získa svojim milým pohľadom a stane sa, vám a vaším blízkym výborným spoločníkom a priateľom. Obrázok Obrázok
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod logan22ngage » Ned 26.08.2007 12:44

Cim krmite vasho milacika?
logan22ngage
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Poslaťod love-dog » Ned 26.08.2007 20:03

ja mam tiez labradora ciernu fenku.okolo 5 rokov :smile: dali sme ju pripustit a mala 9naaadhernych steniatok .8 sme predali priatelom a znamim aale jedna mala cierna sucka nam ostala.nejako sme si na nu navykli :hi: a uz sa to nedalo zmenit teraz mame doma mamu s dcerov.ona ma teraz pol roka-je to taky maly certisko. :devil: ale naas maly certisko
love-dog
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19

Poslaťod Lulča » Sob 08.09.2007 16:09

chcela by som s avas spytat ci stekaju vasi labradori a ak ano na co stekaju dakujem
Ked´lesná cesta kdesi bočí
a rozzurený vlk mi stoji zoči voči
ja neviem čo s tým kam teraz odbočím
ciest je vždy viac len jednou môžeš ísť
vybrať si tú správnu a tou do ciela prísť
Lulča
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod fenka » Pon 24.09.2007 13:13

DANKO(labrador)šteká na iných psíkov ak sa s nimi chce hrat a oni ho ignorujú
fenka
Okoloidúci
 
Príspevky: 8
Bydlisko: holíč

Poslaťod Koco » Uto 25.09.2007 13:33

Zdravim mam 5rocneho Labradorskeho retrivera ..... je velmi hravy a rozumny. :lol: Obrázok
Koco
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2
Bydlisko: Banska Bystrica

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 26.09.2007 19:04

Koco píše:Zdravim mam 5rocneho Labradorskeho retrivera ..... je velmi hravy a rozumny. :lol: Obrázok


krásny hafko..retrieveri všeobecne sú strašne úžasné psy :no:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2441
Bydlisko: Dolné Orešany

labradorský retriever

Poslaťod Wajner » Pia 26.10.2007 15:46

Labradorský retriever,
asi to nieje choroba, ale je strašne hravý a neposlušný aj, keď som vsade čítal,
že hravý a neposlušný bude len do 1,5 roka a už ma 2 no bez zmeny :rozlucka: .
Čakám na vaše rady.
Dík.
Wajner
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 26.10.2007 16:19

ja mám zlatého retrievera..on má 5 rokov a jes trašne hravý :heh: zvláda ten tvoj nejaké povely alebo vôbec nič??skús trochu popísať v čom je neposlušný
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2441
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Wajner » Pia 26.10.2007 16:26

povely zvlada ale iba ked sa mu chce a ked sa mu nevenujem hned na dvore cosi robi zle, aby som vysiel von zanim = "prešpekulovaná guča chlpov" !
Wajner
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 26.10.2007 16:30

no pes je na to aby si sa mu dosť venoval..a zvlášť retrievery sú takí..moj je naučený chodiť veľa von a keď dlhšie nejde už kňučí pri dverách...a doma poslúcha povely??je doma tak isto poslušný ako vonku??
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2441
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod lusy » Pia 26.10.2007 16:31

Wajner píše:povely zvlada ale iba ked sa mu chce a ked sa mu nevenujem hned na dvore cosi robi zle, aby som vysiel von zanim = "prešpekulovaná guča chlpov" !


nie je prespekulovany, iba sa nudi, skus ho viac zamestnavat. a pes nema zvladat povely iba ked sa mu chce. aj s nim naozaj cvicis, ci iba akoze? ako casto s nim chodis von?
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3722
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Wajner » Pia 26.10.2007 16:37

no pes je na to aby si sa mu dosť venoval..a zvlášť retrievery sú takí..moj je naučený chodiť veľa von a keď dlhšie nejde už kňučí pri dverách...a doma poslúcha povely??je doma tak isto poslušný ako vonku??

doma trosku viac

nie je prespekulovany, iba sa nudi, skus ho viac zamestnavat. a pes nema zvladat povely iba ked sa mu chce. aj s nim naozaj cvicis, ci iba akoze? ako casto s nim chodis von?

kazdy den s nim chodim von
Wajner
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25

Poslaťod lusy » Pia 26.10.2007 16:44

takato odpoved asi nestaci na pochopenie tvojho psa. pytala som sa aj ci s nim cvicis ako vaznejsie. nie akoze prides za psom das mu lahni, sadni a pes ti to aj tak neurobi a ty koncis.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3722
Bydlisko: Taliansko

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI