Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Ned 08.11.2009 17:05

pes je po biologickej stranke radeny medzi masozravce :no: vsezravca z neho robia ludia
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod MisheliQ » Ned 08.11.2009 17:11

ale to nie je o názoroch, pes je mäsožravec práve kvôli tomu, že spĺňa isté charakteristické znaky mäsožravca
charakteristika mäsožravca:
Majú vyspelé zmysly, vysoko vyvinutý mozog a správanie (dobrý zrak, čuch a sluch, bleskurýchly beh, vytrvalosť pri love, rýchle potápanie, pohotový skok zo zálohy). Väčšinou sú veľmi dobrí lovci.
V dôsledku charakteru potravy majú krátke črevá. Všetky majú výkonné hryzáky (zuby).

http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A4so% ... cicavce%29
Pes má chrup mäsožravca so silnými očnými zubami, aby mohol korisť uchopiť a stoličky s ostrými hranami, aby mohol mäso a kosti rozdrviť. Na rozdiel od bylinožravcov nemá pes tráviace enzýmy v slinách a v porovnaní s nimi produkuje slín veľmi málo. Psie sliny sú veľmi riedke a slúžia ako kĺzací prostriedok pre potravu, ktorá u mäsožravcov pozostáva z väčších kusov. Žalúdok psa je v porovnaní s bylinožravcami veľmi veľký: 8 krát väčší ako žalúdok koňa prepočítaný na telesnú hmotnosť. Žalúdočné šťavy psa obsahujú 10 krát viac kyseliny soľnej ako má človek a s potravou v žalúdku má pH menej ako 1 (človek má pH 4-5). Spúšťačom produkcie žalúdočných kyselín je mäso.
Črevo psa je veľmi krátke v porovnaní s dĺžkou čreva bylinožravcov. Úplné strávenie mäsa a kostí trvá psovi maximálne 24 hodín, bylinožravci potrebujú na strávenie potravy 4-5 dní.
Tieto fakty hovoria jednoznačne o tom, že pes je mäsožravec

http://209.85.229.132/search?q=cache:OQ ... clnk&gl=sk
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Rauke » Ned 08.11.2009 20:06

aj medveď je taxonomicky radený medzi mäsožravce... a teraz si predstavme koľko mäsa zbaští taký medveď hnedý za celý svoj život?... minimum! ak vobec nejaké zožerie!

ja si myslím, že je nesprávne považovať psa za čistého masožravca, kedže:
1. 100% mäsitej stravy v jedálničku by mu škodilo /iným mäsožravcom ako mačkovité šelmy nie/
2. pes dokáže v pohode fungovať aj na nemäsitých bielkovinách celý život a tie "mäsité" si dokáže nasyntetizovať napr. z rastlinných, tzn. nie sú preň esenciálne, tak ako napr. pre mačku, kt. je čistým mäsožravcom a dokázala by žiť v pohode len na čistom mäse.

samozrejme je najlepšie, ak je hlavnou zložkou jedálnička psa práve mäso, ale aj rastlinné bielkoviny v podobe obilnín, rovnako zelenina a iné prílohy sú preň nielen potrebné, ale aj nutné, keďže kŕmenie len čistým mäsom by mohlo spôsobiť problémy /nadbytok fosforu, prekyslenie organizmu.../

nech mi ktokoľvek tvrdí, že pes, al. medveď sa radia medzi mäsožravce, ja ich za ne nepovažujem, aj keď mi Amaguk zas povie niečo iné..... :ahoj:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Ned 08.11.2009 20:11

ano, v prvom rade sa ta spytam, z akych zdrojov cerpas (s uvedenim presnych bibliografickych referencii) tieto - podla mojej mienky a podla toho, co som citala ja - nepresne a skreslujuce informacie :ahoj:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Rauke » Ned 08.11.2009 20:13

a čo presne je skresľujúce???
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Ned 08.11.2009 20:16

to, co uvadzas
napriklad
2. pes dokáže v pohode fungovať aj na nemäsitých bielkovinách celý život

ale aj rastlinné bielkoviny v podobe obilnín, rovnako zelenina a iné prílohy sú preň nielen potrebné, ale aj nutné


z akych zdrojov si cerpala?

btw, zrejme si si nestihla vsimnut (hoci sme v teme barf), ze tu NIKTO nepropaguje krmenie cistym masom

Offtopic: u medvedov sa uvadza, ze nemasite zlozky tvoria cca 90% ich potravy, ALE, to hovorime o medvedovi hnedom zijucom u nas, ak by sme sa bavili napr. o takom grizzlim, tak by tie udaje boli o hodne ine
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Baarbora » Ned 08.11.2009 22:10

Renique píše:tak ako napr. pre mačku, kt. je čistým mäsožravcom a dokázala by žiť v pohode len na čistom mäse.


toto ma velmi zaujima, kedze 90% ludi krmi macky whiskasom a podobnymi kravinami, co obsahuje tak cca. 4% masa. a macky ziju a pezivaju, relativne dlhodobo, ako to? :nwm:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Rauke » Ned 08.11.2009 22:15

btw, zrejme si si nestihla vsimnut (hoci sme v teme batf), ze tu NIKTO nepropaguje krmenie cistym masom


neboj sa, stihla som si to všimnúť :no: napokon niekde som niečo také povedala- naznačila? viem, že tu nikto nepropaguje kŕmenie čisto mäsom, tak neviem k čomu sledovala tá poznámka.

z akých zdrojov som čerpala?
1. je predsa všeobecne známe, že aminokyseliny mäsa nie sú pre psa esenciálne, tzn. dokáže si ich vytvoriť z iných AMK a to rastlinných. tým samozrejme netvrdím, že psa netreba kŕmiť mäsom - aby si niekto nedomýšľal :ach: chcem tým povedať len to, že pes nie je čistý mäsožravec.

a v akom zdroji to nájdeš, myslím, že v každej knihe o výžive zvierat sa píše o tom, že blk mäsa nie sú pre psa esenciálne.
ak podľa teba nie je pravda, že pes bude v pohode žiť na nemäsitých bielkovinách, tak mi prosím ťa napíš z akých dôvodov. vážne si to rada prečítam.

2. s tými obilninami som mala na mysli to, že zdravý pes s nimi nemôže mať absolútne žiadny problém - do určitého množtva. keďže kŕmenie čistým mäsom môže byť pre psa škodlivé, treba ten zvyšok niečím dopĺniť, napr. aj obilninmi, alebo zeleninou, ovocím...

ALE, to hovorime o medvedovi hnedom zijucom u nas, ak by sme sa bavili napr. o takom grizzlim, tak by tie udaje boli o hodne ine

a tiež hovoríme o psovi domácom a nie o vlkovi kdesi v prírode, kt. tak či tak nežerie čisto mäso... niekedy mám pocit, že si preskočila domestifikáciu a pokladáš súčasného psa za vlka - aspoň čo sa spôsobu kŕmenia týka.
Naposledy upravil Rauke dňa Ned 08.11.2009 22:48, celkovo upravené 1
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Rauke » Ned 08.11.2009 22:18

toto ma velmi zaujima, kedze 90% ludi krmi macky whiskasom a podobnymi kravinami, co obsahuje tak cca. 4% masa. a macky ziju a pezivaju, relativne dlhodobo, ako to?


krmivá pre mačky MUSIA obsahovať esenciálne aminokyseliny, ktoré mačka potrebuje. určite aj whiskas ich garantuje- aspoň ich má určite na obale, len či je aj skutočnosť taká...
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Ned 08.11.2009 22:40

Renique píše:
btw, zrejme si si nestihla vsimnut (hoci sme v teme batf), ze tu NIKTO nepropaguje krmenie cistym masom


neboj sa, stihla som si to všimnúť :no: napokon niekde som niečo také povedala- naznačila? viem, že tu nikto nepropaguje kŕmenie čisto mäsom, tak neviem k čomu sledovala tá poznámka.


k tomuto:
ale aj rastlinné bielkoviny v podobe obilnín, rovnako zelenina a iné prílohy sú preň nielen potrebné, ale aj nutné, keďže kŕmenie len čistým mäsom by mohlo spôsobiť problémy /nadbytok fosforu, prekyslenie organizmu.../

kedze v celej tejto teme je to neviem kolkokrat opakovane spominane
samozrejme ale v tom duchu, ze tie prilohy maju byt v mensine :no:

z akých zdrojov som čerpala?
1. je predsa všeobecne známe, že aminokyseliny mäsa nie sú pre psa esenciálne, tzn. dokáže si ich vytvoriť z iných AMK a to rastlinných. tým samozrejme netvrdím, že psa netreba kŕmiť mäsom - aby si niekto nedomýšľal :ach: chcem tým povedať len to, že pes nie je čistý mäsožravec.

ja sa ale nepytam, ci je nieco vseobecne zname alebo nie, kadeco je vseobecne zname a nekoresponduje to so skutocnostou
to ze pes NIE JE cisty masozravec tu padlo uz xkrat, o tom sa nikto nespori, ja sama som to viackrat zdoraznila, ale stale to masozravec JE, takze takto otazka vobec nestoji
ja sa pytam, kde beries udaje, ktore tu s takou istotou prezentujes, konkretne, ze pes bez problemov prezije len na cisto vege bielkovinach

a v akom zdroji to nájdeš, myslím, že v každej knihe o výžive zvierat sa píše o tom, že blk mäsa nie sú pre psa esenciálne.

tiez sposob ako sa vyhnut odpovedi :ach:

ak podľa teba nie je pravda, že pes bude v pohode žiť na nemäsitých bielkovinách, tak mi prosím ťa napíš z akých dôvodov. vážne si to rada prečítam.

o ziadnom tako plemene/psovi neviem, ktory by v pohode cely zivot zil a fungoval len na cisto vegetarianskej strave. Ak to podla teba pravda je, rada si nieco o tom konkretne precitam, ale fakty, nie nejake spekulacie...
a btw, stale zdoraznujem, ze je rozdiel Prezit a Prosperovat

2. s tými obilninami som mala na mysli to, že zdravý pes s nimi nemôže mať absolútne žiadny problém - do určitého množtva. keďže kŕmenie čistým mäsom môže byť pre psa škodlivé, treba ten zvyšok niečím dopĺniť, napr. aj obilninmi, alebo zeleninou, ovocím...

problem je napr. aj v tom, ze obilniny su pre mnohych psov dost zavaznym alergenom

a tiež hovoríme o psovi domácom a nie o vlkovi kdesi v prírode, kt. tak či tak nežerie čisto mäso... niekedy mám pocit, že si preskočila domestifikáciu a pokladáš súčasného psa za vlka - aspoň čo sa spôsobu kŕmenia týka.

no ale to je len tvoj pocit, lebo ja som nikde nic take netvrdila :no:
stale pisem aj o tom,ze vsezravca zo psa robi clovek, ale biologicky je stale masozravec, to znaci, ze ani domestikacia zatial nemala vplyv na evolucne zmeny co sa tyka napr. jeho anatomie ci nastavenia metabolizmu (konkretne napr. Ph zaludka) ako masozravca :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Rauke » Ned 08.11.2009 23:04

nemám ten pocit, že by som sa vyhla odpovedi, naopak priamo som ti odpovedala

samozrejme ale v tom duchu, ze tie prilohy maju byt v mensine

suhlasim


je rozdiel Prezit a Prosperovat
ˇ
samozrejme, že je v tom rozdiel, určite bude skôr prosperovať pes kŕmený bohatou stravou zahŕňajúcou mäso, ako pes kŕmený napr. čisto obilninami, ale myslím, že pes kŕmený čisto mäsom na tom nebude o nič lepšie :no: pes je svojou zložkou potravy všežravec - v podstate potrebuje zo všetkého niečo.

problem je napr. aj v tom, ze obilniny su pre mnohych psov dost zavaznym alergenom

áno, ale prečo je tomu asi tak? kŕmiť psa totálne bez obilnín, znamená vyhýbať sa potenciálnym alergénom, čo je podľa mňa totálne blbosť. a potom ak pes zrazu na nejakú tú obilninu natrafí, tak dostane takú reakciu... radšej nepokračujem, lebo sa zbytočne rozčúlim :joint:

a myslím, že nejaké tie evolučné zmeny tam predsalen budú.

pre mňa je prosto pes všežravec so všetkým , čo k tomu patrí
:no: :ahoj:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Ned 08.11.2009 23:21

Renique píše:nemám ten pocit, že by som sa vyhla odpovedi, naopak priamo som ti odpovedala

no ja ten pocit nemam, ze si mi poskytla priamu odpoved na vsetko :no: pytala som sa na konkretne zdroje informacii, ktore si odmietla uviest :no:

je rozdiel Prezit a Prosperovat
ˇ
samozrejme, že je v tom rozdiel, určite bude skôr prosperovať pes kŕmený bohatou stravou zahŕňajúcou mäso, ako pes kŕmený napr. čisto obilninami, ale myslím, že pes kŕmený čisto mäsom na tom nebude o nič lepšie :no: pes je svojou zložkou potravy všežravec - v podstate potrebuje zo všetkého niečo.

Renique, stale nechapem, preco do toho pleties krmenie cisto masom, o ktorom tu nikto nevravi, ved som to vyssie opakovane povedala, dokonca si sa voci tomu v jednej z predchadzajucich reakcii ohradila...naozaj mi to uz pride ako odvadzanie pozornosti, ked nemas po ruke lepsi argument :ach:
takze to co tvrdis o tej vsezravosti je naoazj len otazkou interpretacie a uhla pohladu - to "zo vsetkeho nieco" moze znamenta aj obcasne pojedanie lesnych plodov ci orechov, ako to napr. robia vlci :no:
in princip to ovela viac zavisi od konkretneho plemena a jeho zivotnych podmienok, ja mam napr. plemeno, kde napr. o nejakych obilninach ani nechyrovali, takze sa naozaj neda povedat, ze by tie psy dostavali alebo dokonca potrebovali "zo vsetkeho nieco"

problem je napr. aj v tom, ze obilniny su pre mnohych psov dost zavaznym alergenom

áno, ale prečo je tomu asi tak? kŕmiť psa totálne bez obilnín, znamená vyhýbať sa potenciálnym alergénom, čo je podľa mňa totálne blbosť. a potom ak pes zrazu na nejakú tú obilninu natrafí, tak dostane takú reakciu... radšej nepokračujem, lebo sa zbytočne rozčúlim :joint:

neviem, co je na tom na rozculovanie...ak ma pes alergiu na obilniny, a takych psov je coraz viac, tak sa im predsa treba vyhybat a nie ho nimi futrovat :pac:
ja mojmu psovi napriklad davam aj obilniny - uplne najviac miluje cerstve rozky :ach: :ha: , ale urcite si nemyslim, ze by psia strava mala byt zalozena na prevahe obilnin, o.i. AJ kvoli ich alergizujucemu potencialu, ak o niecom viem, ze je alergen - a to casty alergen - tak s tym radsej budem narabat opatrne a nie excesivne :ach:

a myslím, že nejaké tie evolučné zmeny tam predsalen budú.

to je sice pekne, ze si to myslis, mysliet si mozes cokolvek, mas na to plne pravo, ale biologicke fakty nepustia. Ak mam spravne info, tak ziadne evolucne zmeny zatial zistene neboli, chrup aj traviaci trakt psa a vlka su rovnake

pre mňa je prosto pes všežravec so všetkým , čo k tomu patrí

k vsetkemu, co patri k vsezravcovi, patri aj ista stavba chrupu a traviaceho traktu, ktoru pes nema :no:
:ahoj:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Pon 09.11.2009 11:20

Renique píše:1. je predsa všeobecne známe, že aminokyseliny mäsa nie sú pre psa esenciálne, tzn. dokáže si ich vytvoriť z iných AMK a to rastlinných.

este k tym aminokyselinam - mas to nejake popletene
ako esencialne aminokyseliny sa oznacuju vsetky tie, ktore si telo nedokaze syntetizovat same, teda musia byt dodavane externe vo vyzive, takze to co pises, nedava zmysel...nejde o ziadnu tvorbu esencialnych aminokyselin masa z rastlinnych zdrojov, a povedat, ze aminokyseliny masa nie su pre psa esencialne je uz uplny nezmysel - to si bud nejako inac pochopila, ako to bolo myslene, alebo je chyba v ucebnici - preto sa pytam odkial si cerpala

a kedze rastilnne zdroje proteiov su pre psa vyrazne tazsie stravitelne nez zivocisne, tak pochopitelne, ani strava zalozena na prevahe rastlinnej zlozky nemoze byt pre neho plnohodnotna
a je vseobecne zname :no: (aj v ludskej vyzive), ze rastlinne zdroje maju len obmedzene spektrum aminokyselin. najbohatsie proteinove zdroje su zivocisne: najma vajecny bielok a maso (vratane ryb), staci sa pozriet na akukolvek vyzivovu tabulku
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Pon 09.11.2009 12:51

Renique píše:pre mňa je prosto pes všežravec so všetkým , čo k tomu patrí

:heh: Vsezravec so vsetkym, co k tomu patri, je clovek, prasa, jez....
Ale pes :otaznik: :otaznik: :otaznik:
Ale ani vsezrave stvorenia na jednostrannej strave neprosperuju. Aj vegetarian clovek, aj vegetarian pes iba preziva, no neprospruje (Amaguk, velmi vystizna juxtapozicia!!!)
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Rauke » Štv 12.11.2009 11:42

Tobin, rovnako ako je medveď mäsožravec,.....ja vam to neberiem, vas názor...

Amaguk si samozrejme všetko prekrúti tak ako jej to najviac pasuje, takže nemám k tomu čo viac povedať...

pes sa už dávno nepovažuje za mäsožravca, ak si myslíte niečo iné, vasa vec.
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Ďalší

Späť na Surová strava