Aký bicykel / kolobežku ?

Sem píšte všetko o záprahových športoch (Dogtreking, Canicross, Bike a podobne).

Aký bicykel / kolobežku ?

Poslaťod calwen » Uto 20.10.2009 10:53

Zaujímalo by ma aký bicykel máte na bkj?
Ja mam neodpruzeny trekac a chcelo by to daco nove...ako vybrat?
Urcite horsky, urcite "vacsi" a urcite odpruzene riaditka. Co este? :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Kalendár pretekov - mushing, sezóna 2008/09

Poslaťod Sunny » Uto 20.10.2009 11:38

Ja mám klasický kvázi horský. Nie moc ťažký, ale pevný, aby prežil tie terény. Odpruženie vpredu je fajn, ale nie je nevyhnutné. Hlavné sú dobré brzdy (ideálne kotúčovky) a poriadne terénne gumy (tie nemám ani ja :ua: ) A dôležitá je aj výbava - prilba, dobré rukavice, nejaké handry na čistenie a mazátko.
Naposledy upravil Sunny dňa Uto 20.10.2009 11:59, celkovo upravené 1
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Kalendár pretekov - mushing, sezóna 2008/09

Poslaťod calwen » Uto 20.10.2009 11:40

No brzdy by boli aj na Ferdovi, ale gumy do tazsieho terenu ee. A ked uz novy tak aj odpruzeny :lol:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Amaguk » Uto 20.10.2009 12:00

mne Ulfica este pred casom, ked som zvazovala kupu bajku, povedala, ze najdolezitejsie su: pevny ram a kotucove brzdy (dufam, ze si to pamatam dobre :hi: )
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Offca » Uto 20.10.2009 12:08

Amaguk, pamätáš dobre, Ulfica to rozpisovala aj kdesi tu na fore, už dávnejšie. Neviem, či nie v téme korčule (bicykel) a pes. Treba pozrieť. Pevný rám (neodpružený) hlavne preto, lebo to pruženie de facto odoberá energiu, ktorú by si mohla vhupsnuť do záberu...neviem, ako to lepšie popísať. Tlmí nielen nárazy, ale aj človeka. A vôbec - odpruženie rámu má viacmenej význam hlavne u zjazdových bicyklov, nie u bicyklov jazdiacich aj do a aj z kopca, kopec, rovina, cestička, trávička..
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Sunny » Uto 20.10.2009 12:13

Odpruženie rámu alebo odpruženie prednej vidly? Ja som bola pri tom zjazde lúkou a tých koreňoch v lese celkom rada, že tú vidlu odpruženú mám. Aj pri prudkom brzdení (o ktoré núdza nebola) to trochu stlmilo. :nwm:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Nyssa » Uto 20.10.2009 12:14

určite pevný rám a kotúčovky :yes: ja som si kvôli bkj tiež kupovala nový bike a kúpila som s prednou odpruženou vidlou. nie moc najšťastnejší nápad (stále si na to neviem zvyknúť a mám pocit, že je to labilnejšie než pevná vidla :nwm: ), chvalabohu si ju môžem uzamknúť :smile: a ešte odporúčam dvojitý ráfik na kolesách, mna to ušetrilo od kúpy nového kolesa keď som sa v máji zdrúzgala :lol:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Offca » Uto 20.10.2009 12:25

Sunny píše:Odpruženie rámu alebo odpruženie prednej vidly? nwm:

Rámu. Vidla odpružená áno :jop:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Offca » Uto 20.10.2009 12:44

http://www.mtbiker.sk/clanky/rady/508/styly-jazdy-na-bicykli.html
Tu sú celkom milo zhrnuté typy bikov a na čo sú určené.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Aký bicykel?

Poslaťod calwen » Uto 20.10.2009 12:52

No odpruzena predna vidla je uplne naj, raz som bola na takom bicykli a je to teda ovela lepsi feeling ako na mojej klasike kde si ledva citim ruky po 1km..
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 22.10.2009 9:18

MNo mám možnosť porovnať, lebo som už jazdila aj odpružený (rám) aj neodpružený.
Ono to záleží na dvoch veciach a to je terén v akom človek plánuje jazdiť a aký tlmič je na tom ráme. Pokial chce človek jazdiť aj viac po hrbolatom, je to odpruženie super, to je fakt. Len zase dve veci. Buď stratí kus energie, lebo sa to húpe pri šlapaní, alebo zainvestuje do tlmiča s takzvanou "platformou", ktorá zaistí to, že sa rám pri šlapaní prakticky nehúpe, ale tlmí to čo treba. Ak sa jazdí po polných a nenáročných lesných cestách bez výmolov, koreňov a podobnej hávede, tak odpruženie netreba, stačí trochu sfúknuť zadnú gumu (prepohodlie zadočku) :ha: .
Pri tej vidle je fajn ak má nastavenie tlmenia a hlavne odskoku, teda sa dá nastaviť ako rýchlo sa stláča a ako rýchlo sa so stlačenej polohy vráti späť. Ak sa vracia pomaly, tak nestihne zareagovať na ďalšiu nerovnosť a bike sa moc trasie, a ak sa vracia rýchlo, tak tzv. "nakopáva", čo je nepríjemné lebo je to doslova akoby vám dal ktosi kladivom po riaditkách so spodu. nevraviac o tom, že nakopávanie vás fakt môže aj vyhjodiť s biku. (o tlmiči platí to isté)
Aktuálne mám celoodpružák so vzduchovou vidlou aj vzduchovým tlmičom s platformou, kotúčky (magura, neviem aké) a volá sa kona king kikapu? Som spokoná ako hroch. Bike som vychangeovala s priatelom, jemu sa zase zapáčil môj (obdobný) :joint:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Aký bicykel?

Poslaťod dusko.a.slavka » Uto 01.06.2010 9:09

ak mas rebound taky silny ako vravis tak si skontroluj tlak vzduchu vo vidle a v tlmici. ocividne nie je nastaveny na tvoju hmotnost. merala si SAG? aku mas vidlu a tlmic?
ak niekto uvazuje nad kupou celopera a boji sa prehupovania pri zabere tak nech sa pozera po tlmicoch od Foxu s ProPedal-om. (myslim ze specialized ma nieco podobne, Brain Technology) v podstate ide o system ktorym si viete nastavit mieru prehupovania - aktivuje sa az pri vacsich nerovnostiach.
ja mam vzadu fox float R s tovarensky nastavenym propedalom na strednu hodnotu a nikdy som sa nestazoval. a to davam sprinty na rovinke ze predbehnem aj svojho haskaca.
z mojho pohladu jednoznacne fullko.
dusko.a.slavka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 66
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Roryanne » Štv 01.07.2010 21:44

ja mam bicykel niečo medzi fitness a cross :lol: on vyzera ako cross, ale ma rovne riadidla a neni odpruzeny... s tym by sa dalo robit bkj? aspon na začiatok (ak by sa to Dáresovi náhodou zapáčilo)...
Obrázok
Roryanne
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 458
Bydlisko: Pezinok / Zvolenská Slatina

Re: Aký bicykel?

Poslaťod Sunny » Štv 01.07.2010 22:15

Dá sa všetko - odpruženie je "len" pre tvoje pohodlie, ja by som v ťažších terénoch bez odpruženia asi prišla o ruky. Hlavne nech to má dobré brzdy, to je nutnosť kvôli bezpečnosti :no:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Aký bicykel?

Poslaťod calwen » Štv 01.07.2010 22:40

Da sa, ja jazdim bezne na trekovom lahunkom s tenkymi gumami - a este zijeme, len bicykel ma po kazdej jazde vacsiu a vacsiu osmicku :plac:
A da sa aj bez brzd...na pretekoch ked som sa rozhodovala ci ist s brzdou nalepenou na rafiku alebo bez nej, tak sme prezili bez nej :haha: Ale lepilo mi riadne a uz by som to zazit nechcela :prd:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Záprahové športy