Staroanglický ovčiarsky pes / Old English Sheepdog ... (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Staroanglický ovčiarsky pes / Old English Sheepdog ... (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 06.07.2009 21:12

Bobtail (Old English Sheepdog)

Jeho meno je trošku zavádzajúce, pretože to nie je nijak staré plemeno, anglické je len z časti a ovčiak to nie je. Bol vyšľachtený k paseniu dobytku a usmerňovaniu stád pri presunoch. S ovcami mohol pracovať tiež, ale nikdy to nebolo jeho hlavné povolanie.

Najstaršie záznamy o bobtailovi sú z konca 18. storočia. Mohol vzniknúť z anglických dobykárskych psov, bearded kólií, plemien z juhu Európy alebo z ovčiakov z Ruska.

Zvyčajne sa uvádza, že tieto psy mali krátke chvosty (,,bobtail´´ = ,,krátky chvost´´), aby sa ich majitelia vyhli plateniu daní. Dobytkárske psy totiž boli ,,bezdaňové´´ a ako dôkaz museli mať krátke chvosty. Ovčiarske psy krátke chvosty mať nemohli, pretože ich potrebovali pri práci.

Tieto psy mali aj iné povinnosti. Boli používané k poľovačke ako retrieveri. Raz do roka boli ostrihané ako ovce a z ich srsti sa vyrábala odev. Z každého psa boli jedno alebo dve kilá vlny.

Dnes je toto plemeno výhradne spoločenským plemenom. Prvý krát sa ukázal na výstave v roku 1865, v USA bol oficiálne uznaný v roku 1888.

Je známy dlhým a bujným osrstením, má veselý krok, takže vyzerá ako nejaký priateľský medveď. Sfarbenie je bielo - modrošedé. Sú verné, ochranárske, inteligentné, pozorné a nebojácne, potrebujú veľa pohybu a starostlivosť o srsť je náročná. :smile:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil Vikiki22 dňa Pon 06.07.2009 22:15, celkovo upravené 1
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod rastog » Pon 06.07.2009 21:54

u nas v dome je jedna fenulka bobtaila. sympaticke psy su to
Obrázok
rastog
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 320
Bydlisko: BA~ruzinov

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod drymarchon » Pon 06.07.2009 22:39

BOBTAIL – staroanglický ovčiarsky pes

Je to pôvodné staré anglické plemeno, ktorého dejiny začínajú okolo roku 1870. Pôvodne bol využívaný ako ovčiarsky pes, ktorý poháňal stáda a odprevádzal ich spoločne s farmárom na trh. Dnes je to milý a spoľahlivý spoločník, ktorý bezhranične miluje ľudí, svoju rodinu a predovšetkým deti.

Bobtail sa pravidelne rodí čiernobiely. Postupne sa ich farba mení na šedú alebo modrú farbu, ktorá má rôzne odtiene. Dospelý jedinec (psy majú minimálnu výšku 61 cm, sučky 56 cm, váha je v rozmedzí 30 – 40 kg) musí byť bohato osrstený a jeho srsť vyžaduje pravidelnú a dôkladnú starostlivosť. Srsť a farba sa definitívne ustáli vo veku troch až štyroch rokov a biele znaky sa potom majú od šedej farby zreteľne odlíšiť. Rozdelenie farebných plôch je dosť individuálne, štandard to nijak nešpecifikuje, ale biele škvrny na šedom podklade sú nežiaduce. Stále veľkou módou sú „biele hlavy“, ale akýkoľvek šedý znak na hlave nepôsobí rušivo. Štandardom povolené sú hnedé alebo modré oči, rovnako jedno oko modré a druhé hnedé. Prednosťou je tmavá pigmentácia očných viečok. Typickým znakom plemena bol donedávna kupírovaný chvost a aj názov „bobtail“ (krátky chvost) s tým súvisel. Bobtaili sú dnes chovaní ako spoločenské plemeno, nemajú problém s akýmkoľvek výcvikom a sú to silní a vytrvalí psi, ktorým musí byť umožnení dostatok pohybu, aby boli skutočne šťastní.

Obrázok
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Mac Gie » Pon 13.07.2009 21:02

tak toto je naozaj krasny psik...velmi sa mi paci a hlavne mojej mame... :lol: aj na vystave bola a som ho hladkala....ma perfektnu srst :smile: taku super na dotyk...no proste super psik.. :jop:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Evika » Uto 14.07.2009 19:59

Aj mne sa strasne paci, videla som ho len par krat. Inak mozno ma tu niekto odstreli, ale paci sa mi ked je ostrihany, vtedy je zlatucky a viediet mu aj do oci :lol:
Evika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 502

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Basha » Uto 14.07.2009 20:12

Ja poznam jednu fenku, maju ju pri konoch kam som chodila jazdit - je vonku tak sa nezlaknite, ti co ste videli tohto psa len na vystave :lol: inak je strasne zlata, uplne nekonfliktna, strasna flegma - az mi to vadilo, ked mi obcas lozila pod prekazku, bala som sa vzdy ze kon o nu zakopne...Tiez jej inak vidno ociska, len ked je ostrihana. A mozu mat inak kazde inaksie? Jedno ma hnede a druhe modre...
Obrázok
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Diandra » Uto 14.07.2009 20:13

Evika píše:Aj mne sa strasne paci, videla som ho len par krat. Inak mozno ma tu niekto odstreli, ale paci sa mi ked je ostrihany, vtedy je zlatucky a viediet mu aj do oci :lol:

Prečo by ťa mal niekto odstreliť? Mne sa tiež páči keď psíkovi vidieť očká. Ale ostrihaného bobtaila som ešte nevidela. Ale strašne zlatí mackovia sú to :yes:
Basha strašne krásna je. Polku hlavy má sivú je to zlaté. :lol:
Naposledy upravil Diandra dňa Uto 14.07.2009 20:15, celkovo upravené 1
Obrázok
Diandra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1537
Bydlisko: Žbince

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod wewerica » Uto 14.07.2009 20:13

Evika píše:Aj mne sa strasne paci, videla som ho len par krat. Inak mozno ma tu niekto odstreli, ale paci sa mi ked je ostrihany, vtedy je zlatucky a viediet mu aj do oci :lol:

ja som ostrihaneho este nevidela :oo:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Basha » Uto 14.07.2009 20:17

Ak sa tam dostanem v lete (uz tam nechodim, bo cas a tak jedno s druhym, sak poznate) tak vam cvaknem odfoteneho bobtaila :lol: proste na ovcu...v zime ma taku dredovitu hustu srst, ze sa smiali, ze ma naj antikoncepciu :haha:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Diandra » Uto 14.07.2009 20:20

Basha píše:Ak sa tam dostanem v lete (uz tam nechodim, bo cas a tak jedno s druhym, sak poznate) tak vam cvaknem odfoteneho bobtaila :lol: proste na ovcu...v zime ma taku dredovitu hustu srst, ze sa smiali, ze ma naj antikoncepciu :haha:

Nemyslela si ostrihaného? Ale určite pofoť, na fóre bobtaila asi nemáme tak nech sa pokocháme
Obrázok
Diandra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1537
Bydlisko: Žbince

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Basha » Uto 14.07.2009 20:26

Bohuzial kukam comp, ostrihanu ju nemam odfotenu...tak aspon tychto chlpacov z MVP BA 2006 :lol: nech su tu daki bobtailici
Obrázok
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Diandra » Uto 14.07.2009 20:29

Ale jaké to je obrovske. Pre tú natupírovanú srsť. Ako medveď. Také plyšáky :heh:
Obrázok
Diandra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1537
Bydlisko: Žbince

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Basha » Uto 14.07.2009 20:35

Podla mna tu velkost skor robi ta srst, hlavne na vystave ked su vycesany a upraveny tak posobia "velko". Inak ta fenka od koni co poznam, tak ani nie je o moc vacsia od mojho borderaka, moze mat tak okolo 60cm...a to nema nasuchorenu srst, tak potom by bola ina obryna :lol:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Diandra » Uto 14.07.2009 20:47

Jasné tá výstavná srsť je strašne našuchorená preto sú takí veľkí. Aj preto by som chcela vidieť ostrihaného. Si ho neviem ani predstaviť
Obrázok
Diandra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1537
Bydlisko: Žbince

Re: Bobtail - staroanglický ovčiak

Poslaťod Vikiki22 » Pia 17.07.2009 17:43

Asi takto vyzerá úplne ostrihaný bobtail :heh: :
Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI