Kliker

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: KLIKER

Poslaťod BinLadin » Štv 31.01.2008 16:16

lusy píše:aj mne pride cvicenie s kliker zdlhavejsie pretoze najprv musim naucit psa, ze kliker znamena odmena. ale mozno by som to skusila, ked tak iba s novym psom. ak by som ho zacala len trenovat. uz pri psovi, co ovlada povely sa mi to zda zbytocne. pri klikeri ide o to, ze sa psa nedotykam.

Cely princip je na pozitivni motivaci psa kdy pes je navaden samostatne k pozadovane cinnosti...tohle se da treba vyborne vyuzit pri tanci se psem.Osobne mi prijde vsak ze tohle ma jenurcite ohranicene moznosti vyuziti...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: KLIKER

Poslaťod vymysleny » Štv 31.01.2008 16:54

nie je to zla vec, cvicil som tym asi dvoch psov a dalo sa, jediny problem bol, ze som mal plne ruky voditok, lopticiek pamlskov a neviem coho a este kliker, pes by mal dojst na vsetky povely sam, ale ked mi nakrivo sadol k nohe tak som ho napravil, zas az do takych detailov som s tym nesiel,
pri agility, dogdancingu, je to dobra vec ale pri sportovej kynologi ani moc nie, viem ze to pouzivaju zchranary, ked je obrovska plocha a na psovi je vidno ze uz je z toho znechuteny tak klik akoze pochvala a psa to nabudi, na slovensku ani nie, lebo tu v podstate nie je ani kedy, ale urcite sa mi lepsie psy cvicia bez toho, psa si viem motivovat aj tak, tak si myslim, ze nie je o com :nwm:
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: KLIKER

Poslaťod Hegrid » Pia 01.02.2008 8:04

No ja mám tiež pocit, že kliker je využitelný iba na určitú činnosť. Napríklad tanec, agility a tak, ale keď tak uvažujem, tak aj pri týchto aktivitách sa od psa vyžaduje presnosť a rýchlosť. Snažím sa prísť na to, ako by sa dal kliker využiť pri športovej, alebo služobnej kynológii. Či je to vôbec možné, keď sa kliker využíva tak, že pes má prísť na určité činnosti sám. Viem si predstaviť stopu, tú som dokonca s klikerom skúšal trénovať a zdalo sa mi že to funguje. Aport si viem tiež predstaviť, alebo poslušnosť, aj keď zatial neviem ako psa pomocou klikeru naučiť presnosť. Ale obrana mi nejak nejde do hlavy. To si neviem velmi dobre predstaviť.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: KLIKER

Poslaťod vymysleny » Pia 01.02.2008 9:01

tiez si myslim, ze urcite veci sa pomocou klikera nedaju, obrany si fakt neviem predstavit, jedna baba robila na to poslusnost a dalo sa na to pozerat, vyzeralo to ako moja poslusnost, len s tym ze ja som na tu uroven sa dostal za ovela kratsi cas ako ona
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: KLIKER

Poslaťod Silwuska » Pia 01.02.2008 9:14

Da sa kliker pouzivat v spojeni s elektrickym obojkom??? :nwm:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: KLIKER

Poslaťod vymysleny » Pia 01.02.2008 9:18

asi zrejme urcite nie, kliker pomaha psovi aby na veci dosiel sam, dam vam sem jeden link z youtube ked to video najdem, vdaka tomu som aj ja pochopil princip cvicenia s klikerom, ide o to aby pes dosiel na vsetko sam.
tak tu je ten link, http://www.youtube.com/watch?v=cW5mRswhURU
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: KLIKER

Poslaťod Silwuska » Pia 01.02.2008 9:25

No jo...ale kebyze dam psovi sygnal z obojka, a ked pride, alebo spravi co chcem, tak kliknem...ne?? :nwm:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: KLIKER

Poslaťod BinLadin » Pia 01.02.2008 9:50

Silwuska píše:Da sa kliker pouzivat v spojeni s elektrickym obojkom??? :nwm:

Kliker je zalozen na motivaci psa,kdy pes je pomoci kliku a odmen navaden aby splnil pozadovany ukol ,jde o pozitivni motivaci....
El. obojek je silne kontrasni motoda-tzn. ze pes ma jasne rozliseno dobre/spatne pomoci nastavitelne intenzity pouzitych vybojuo el. napeti.Tady se pracuje uz s naucenym chiovanim kdy se takto doladuje cvik do pozadovane formy.Je to velmi narocne a dost zradne reseni.Velmi snadno se tak vyroby chyba ktera mnohdy nejde ani napravit...
Podle meho nazoru uz z uvedne charakterystiky je jasne ze se tohle navzajem vylucuje...Obrázok
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: KLIKER

Poslaťod BinLadin » Pia 01.02.2008 10:04

Hegrid píše:Ahojte,

už tu niekto skúšal cvičiť psa pomocou klikeru? Podla mna je to príliš zdĺhavé a asi ani nie príliš efektívne. Mám jednu knihu čo sa zaoberá týmto typom výcviku, ale nebol som z toho príliš nadšený teda. Čakať kým si pes bez povelu sám od seba sadne, potom kliknúť a odmeniť. Potom postupne pridávať povel a keď zareaguje, tak kliknúť. No a keď si sadne nesprávne, tak čakať, kým si sadne dobre sám od seba a potom kliknúť. No úplná somarina podla mna. Takto by som dosiahol dobrú poslušnosť tak najskôr za 8 rokov. Možno som celú techniku len zle pochopil, ale kliker sa mi zdá zbytočný. Čítali ste nové vydanie PES přítel člověka? Tam to je. Mal by som aspoň 100 otázok na toho výcvikára ktorý to písal.

Mimo uvedene jsem se na odkazech docetl ze se taky pouziva pro zachrane psy...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: KLIKER

Poslaťod raky » Pia 01.02.2008 10:06

Osobne sa mi nepáči ani jedno používať na normálne vedeného psa.
Možno som staromôdny, ale myslím si, že pes má mať so psovodom vybudovaný vzťah a toto tomu asi nepomôže.
Ten kliker možno áno pri špec. cvikoch, ale pre normálny športový výcvik to je zbytočné a ak sa to dostane do ruky úplne neskúsenému psovodovi, chdák pes, môže sa z toho zblázniť. Minimálne to toho psa zlomí...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: KLIKER

Poslaťod Amaguk » Pia 01.02.2008 10:12

nemyslim, zeby sa klikerom dal pes zlomit (ak ho nim nebude tlct po hlave :no: ), skor je to tak, ze jeho nespravne pouzitie moze psa dopliest, ale vacsinou nema ziaduci efekt, teda pes sa cvik nenauci, co moze psychicky lamat najma psovoda :ha:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: KLIKER

Poslaťod BinLadin » Pia 01.02.2008 10:22

raky píše:Osobne sa mi nepáči ani jedno používať na normálne vedeného psa.
Možno som staromôdny, ale myslím si, že pes má mať so psovodom vybudovaný vzťah a toto tomu asi nepomôže.
Ten kliker možno áno pri špec. cvikoch, ale pre normálny športový výcvik to je zbytočné a ak sa to dostane do ruky úplne neskúsenému psovodovi, chdák pes, môže sa z toho zblázniť. Minimálne to toho psa zlomí...

Psa muzuvelmi rychle zlomit i nevhodne provedenoukorekci i pri klasickem nacviku.Pokud mam citlivejsi hafo tak staci jen aby psovod byl nervozni,zlostne zarreagoval...a je vymalovano.pokud s klikrem neumim vestsinou se donej nepoustim...kdyz chci taktio cvicit predpoklad je ze si sezenu a nastuduji pozadovanou metodyku,ale to plati at delam cokoliv.Pokud cvicim se psem mam mitpresnou predstavu co chci delat,proc,jak a jestly nato muj pes ma...stejne jak na obranch kdy pred obranama se jasne domluvim s fifurantem co budem delat a proc,a co delat kdyz se necio nepovede...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: KLIKER

Poslaťod Amaguk » Pia 01.02.2008 10:24

Silwuska píše:
Amaguk píše:nemyslim, zeby sa klikerom dal pes zlomit (ak ho nim nebude tlct po hlave :no: ), skor je to tak, ze jeho nespravne pouzitie moze psa dopliest, ale vacsinou nema ziaduci efekt, teda pes sa cvik nenauci, co moze psychicky lamat najma psovoda :ha:


no a zlomeny psovod znamena zlomeny pes :lol:


hej, ak na neho zacne hukat a mlatit ho tym klikerom, tak tam ista pravdepodobnost je :yes: :ha:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: KLIKER

Poslaťod raky » Pia 01.02.2008 10:53

nebol myslený len kliker ale aj obojok, tak či tak sa mi zdá cvičenie s klikerom trocha mimo a asi by sa to zdalo aj môjmu psovi, neverím, že ,,klik,, nahradí pamlsok, alebo pochvalu formou ptlapkania, pohladenia...
:nwm:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: KLIKER

Poslaťod Amaguk » Pia 01.02.2008 10:55

inac, ja som mojmu skusala klikat - ten uplny zaciatok, co pisu, ze najprv treba psa ucit, ze klik - odmena, klik - odmena a velmi dobre na to reagoval. On je totiz desne zvedavy, tak hned isiel kukat, ze co to za zvuk a ked zistil, ze k tomu dostane aj mnamku, tak sa mu to dost ratalo :cool: Tak mozno skusim aj nejaky ten cvik :smile:
Naposledy upravil Amaguk dňa Pia 01.02.2008 11:11, celkovo upravené 1
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky