Saluki (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Saluki (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 20.08.2007 17:45

Obdivujem toto fantasticke plemeno. Ale viem ze by som mu nikdy nevytvorila podmienky.
Ale je to pre mna stale elf medzi psami.
Najde sa tu jeho chovatel? Snad sem niekto niekedy prispeje aj osobnou skusenostou?
Obrázok
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Bendy » Pon 20.08.2007 20:19

Huraa, saluki je uplne super, aj ja obdivujem, ale nemam... :ua: Su to citlive psy, vraj nevhodne k detom , obcas neuroticke, psy jedneho pana, ale inak tiche, oddane a rezervovane, samozrejme elegantne a neposlusne
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Silwuska » Uto 21.08.2007 6:54

Celkový vzhľad: Elegantný pes mierne obdĺžnikového rámca (pomer kohútikovej výšky k dĺžke trupu je 9:10), jeho súmerný vzhľad svedčí o sile a pohyblivosti, ktorá mu umožňuje rýchly, obratný a vytrvalý lov a rozhľad v hlbokom piesku alebo v skalnatej púšti.

Temperament: Zdanlivo melancholický a kľudný pes, kým sa nenaskytne možnosť k voľnému pohybu. Je rezervovaný k cudzím osobám alebo predmetom, ale nie bojazlivý, nervózny alebo agresívny.

Hlava: Je jemná, dlhá, suchá, úzka, medzi ušami mierne širšia, nesmie byť klenutá. Stop nie je príliš výrazný. Čeľuste sú dlhé, silné, s pravidelnými silnými zubami a nožnicovým skusom.

Ušnice: Sú dlhé, pohyblivé, nasadené mierne vyššie. V kľude sú priliehajúce k lícam, pri vzrušení nesené vyššie a otočené dopredu. Sú celé alebo z časti pokryté hodvábnou srsťou rôznej dĺžky. Koniec ucha má dosahovať ku kútiky tlamy.

Oči: Majú byť tmavé alebo orieškovo hnedé, veľké, bystré, oválneho tvaru, nie vystupujúce a guľaté.

Krk: Dlhý, pružný, svalnatý.

Trup: Chrbát je široký a rovný, bedrá silné, dobre osvalené, mierne vyklenuté, zadok silný, hrbole bedrových kostí sú zreteľné, uložené ďaleko od seba. Hrudník je dlhý a hlboký, nie sudovitý ani plochý. Pri pohľade spredu je predhrudie dostatočne hlboké, ale nie prehnane, ani nie plytké. Z boku je viditeľný výbežok prsnej kosti. Brucho je dobre vtiahnuté.

Chvost: Dlhý, jeho koniec má dosahovať minimálne po pätu. Nízko nasadený, nesený dolu, na konci prirodzene zahnutý dohora. Na spodnej strane pokrytý dlhou hodvábnou srsťou, nie príliš hustou, chumáčovitou.

Hrudné končatiny: Priame a od lakťov po zápästia dlhé, kosti ploché, lopatky šikmé a dobre vzadu položené. Svaly sú ploché, nie príliš výrazné. Ramená šikmé, mierne smerujúce dozadu. Predlaktia sú dlhé, nadprstia mierne šikmé, nie kolmé. Labky sú silné, pružné, oválne, trochu dlhšie - zajačie. Prsty sú dlhé, dobre klenuté, nie od seba roztiahnuté. Dva stredné prsty sú výrazne dlhšie ako dva krajné. Medziprstie môže byť osrstené.

Panvové končatiny: Silné s plochými svalmi, koleno je dobre uhlené, päty sú nízko nad zemou. Labky rovnaké ako pri predných končatinách len o niečo menšie.

Pohyb: Klus pravidelný a priestorný, nikdy nie vysoká akcia alebo ťažkopádnosť. Pri pohľade spredu alebo zozadu je viditeľná prirodzené snaha končatín blížiť sa k stredovej osi, ale bez vybočovania, kríženia alebo vzájomného prekážania.

Srsť: Hladká, hodvábna. Krycia srsť je pevnejšia ako podsada. Viac alebo menej bohaté osrstenie zadnej strany končatín, je možné aj osrstenie na hrdle.

Farba: Prípustná je každá farba a farebná kombinácia.

Výška: Psy 58,5 - 71 cm, suky sú úmerne menšie.

Obrázok
Obrázoknevypadá ze by nemal rad deti
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Aris » Ned 28.10.2007 17:33

A v com vsetkom su tieto psy citlive???Dako my to nieje jasne :hi:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 28.10.2007 19:21

chrtia povaha je citliva na fyzicke tresty, kricanie a podobne.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Bendy » Pon 29.10.2007 1:50

Ked nieco ako napr. trest nepochopia, tak sa uzavru a o to neurotickejsie reaguju. Vyvedie ich to z miery a tym vlastne dosahujes uplne opacny vysledok. Na chrty je osvedcena pevna ale hrozne kludna vychova.
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod constant a woody » Pia 07.12.2007 16:54

mam kamarata a ten ma saluku sucku, byvaju v byte, zvlada to celkom v pohode, nema s nicim problem...od malicka ju pustal na volno a nebal sa ju pustit k ziadnem psovi...teraz nie je citliva, neboji sa a dokonca sa vie aj branit...nikdy mu nezdrhla, vzdy sa vrati... :poklona:
constant a woody
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Poslaťod Dasty » Pia 07.12.2007 17:42

mne sa toto plemeno moc paci, ale nekupila by som si ju lebo by som dala prednost inym plemenam a sem by sa nam ani moc nehodila... :no: ale mamine a ani ocinovi sa nepaci cize......... :lol:
Obrázok :)
Dasty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 165
Bydlisko: V psej búde

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 07.12.2007 18:32

constant a woody píše:mam kamarata a ten ma saluku sucku, byvaju v byte, zvlada to celkom v pohode, nema s nicim problem...od malicka ju pustal na volno a nebal sa ju pustit k ziadnem psovi...teraz nie je citliva, neboji sa a dokonca sa vie aj branit...nikdy mu nezdrhla, vzdy sa vrati... :poklona:


Tak to je super :smile: ja som zas naopak poznala jedného tohto psíka a ten bol tak neurotický, že napriek tomu že jedol normálne, bol kosť a koža. Aj umrel potom. :ua:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Bendy » Sob 08.12.2007 18:35

Podaktore su aj dost agresivne, ale nastastie sa deli plemeno na dve hlavne linie - dostihova a vystavna, asi by som si vybrala dostihovu, pretoze tam sa agresivne jedince okamzite vyraduju a ukazuju sa vo velmi vyhranenych situaciach, kde sa to ukaze lepsie ako na vystave, kde ich maju majitelia dobreze nie pricviknutych medzi kolenami. Este nieco extra:
Obrázok
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod MisheliQ » Sob 08.12.2007 18:43

nádherné, bože ja som tak zaťažená na chrtoch, to je také krásne..omg...vznešenejšie psy neexistujú
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod Kikz » Sob 08.12.2007 19:04

ja mám jedno podarené foto salukiho... :heh: :heh: pekný že?? : Obrázok
Obrázok
Kikz
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1761
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod jefima » Sob 08.12.2007 19:06

saluki je krásne elegantné plemeno a každému majiteľovi úprimne závidím. Mám vipeta a ku všetkým chrtom mám veľmi blízky vzťah. majiteľ,ktorý chrta nevlastní nechápe,prečo sa nesmie fyzicky trestať,hoci si veľakrát o to koleduje. Chrta by mal mať kľudný,vyrovnaný človek lebo výchova chrta bez kriku a bitky je ťažká. Učím sa to.Keby sa ozval nejaký " salukár " bolo by fajn.
jefima
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 73

Poslaťod Rony » Sob 08.12.2007 21:16

tak toto plemeno sa mi veľmi páči, ako aj všetky chrty...ale radšej zostanem pri dogách :smile:
Rony
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Žilina

Poslaťod elbony » Sob 08.12.2007 21:39

Saluka je obzvlášť veľmi citlivá na povahu svojho majiteľa. Absolútne sa nehodí pre cholerikov a nervóznych majiteľov. Vtedy vznikajú saluki-neurotici.
A neskutočne sa mi páči, že chrti sú rezervovaní voči cudzím. Sú to skrátka aristokrati, prečo by si ich mal hladiť hocikto.. :no:
svoju rodinu milujú, cudzích rešpektujú, ale pre pohladenia si nechodia (samozrejme česť výnimkám)
elbony
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI