BARF a torzia zaludka

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod N*Iva » Str 14.01.2009 18:51

btw, i dr.Štourač vychází, jak si můžete všimnout, ve svých článcích o torzi ze studií Purdue University (a taky nedoporučuje zvýšené misky).
A ty nežádoucí zvýšené misky nejsou vlastně až taková novinka. Četla jsem o varování před nimi v souvislosti s torzí už před 2,5 rokem, když jsem si pořizovala štěně berňáka. Takže tyto misky na stojánku jsme nikdy neměli, pes mi žere taky v leže, ale přesto se nám to nevyhnulo...ale jak tak čtu všemožné články o torzi, tak se zvýšené misky opravdu nedoporučují. Dříve se naopak propagovaly jako prevence, teď se od toho upouští. Názor si může každý udělat sám, je to každopádně dost zajímavé.
N*Iva
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 16
Bydlisko: Praha

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod IKA1 » Str 14.01.2009 18:54

no zvýšenú misku som kupovala skôr z dôvodu aby si mladý pes príliž nezaťažoval predné končatiny .. nad torziou som sa fakt nezamýšľala.. no ale je jasné že moje "hnilé" psiská stáť pri večeri nemienia.. tak mám dve stojanové dvojmisy a sú mi na dve veci :pac:
IKA1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 126

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Lucifer » Str 14.01.2009 19:32

...mne to len stale nejde nejako do hlavy... :nwm: Keby mi tak niekto popisal ten "mechanizmus", ze preco tie vyvysene misky "podmienuju" tiez vznik torzie...Ja som to tu uz raz pisala, ale naozaj sa mi pozera skor zle na mojich psov, ked zeru zo zeme, ako ked maju tie misky vo vyske svojho hrudnika...no ja neviem...proste by sa zisiel nejaky opis toho, co sa v psovi deje, ked zerie "z vysky"... :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod aponi » Str 14.01.2009 23:29

Dr.Štorač vo svojej knihe píše o tom asi toto-Kmenie z vyvýšenej misky-predpokladá sa, že je rizikové,asi preto,že pes prijíma potravu rýchlejšie.Tento sposob krmenia bol doporučovaný,ale ukazuje sa, že nie je dobrý.
aponi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 848
Bydlisko: Rastislavice

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod N*Iva » Štv 15.01.2009 8:08

Hltání, případně polykání vzduchu při něm je rizikové, takže v tom asi bude ta souvislost. Fakt je, že mi hlavně připadá žraní z těch misek na stojánku pro psa děsně nepřirozené...ale to je možná jen můj pocit.
N*Iva
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 16
Bydlisko: Praha

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod aponi » Štv 15.01.2009 8:26

Možno ti to pripadá smiešne,ale to si ešte nevidela žrať dogu,myslím,že im to príde prirodzenejšie,i keď je to riziko.
aponi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 848
Bydlisko: Rastislavice

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Lucifer » Štv 15.01.2009 11:58

Aponi... :no: presne ako u nas...Mne prislo normalne Izaaka luto, ked zral zo zeme...Prave vtedy som mala pocit, ze lapa po vzduchu a niekedy aj tak divne "chrcal"...Takto si pekne v klude stoji a hoduje...Ak je to riziko torzie jedenia z vyvysenych misiek len to, ze pes hlta potravu, tak to nebude nas pripad...Izaakovi dozranie jeho davky trva casto aj pol hodiny... :no: Ale dakujem velmi pekne za odpovede... :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod N*Iva » Uto 27.01.2009 1:00

aponi, Lucifer: asi jsem to napsala trochu zmateně. Myslím, že mi přijde přirozenější, když můj (a jakýkoli) pesan jí raději vleže, než z té vysoké misky. Doginu už jsem párkrát papkat viděla. Sousedi měli kluka-dogu skvrnitou bez PP, byl to nádherný kus (umřel nedávno, měl 8let, příčinu smrti nevíme)...taky papal vleže...i granule. :smile:
N*Iva
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 16
Bydlisko: Praha

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod domimorča » Str 08.04.2009 15:15

a moze to dostat aj šrena??
domimorča
Šteniatko
 
Príspevky: 83

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod IKA1 » Pon 20.04.2009 9:39

ANo žiaľ môže, poznám prípady kedy sa to stalo 7-8 mes. šteňaťu
IKA1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 126

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod nikolletttka » Štv 23.04.2009 8:51

precitala som si celu tuto temu a normalne ma chytil strach viem ze ma pes po jedle oddychovat aby sa nic nestalo ale ona pride aj unavena z prechadzky a dam jej jest a akoby chytila druhy dych ona sa vtedy blazdni spi len ked je hladna vecer sice zaspi po jedle ale rano ani cez den nie neviem ako ju v tej dobe ukludnit
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Pinklady » Uto 13.04.2010 19:39

Ja mam buldocka, zerie to jak posadnute, je to este stena a neviem ako ho v tom jedeni spomalit. Odkedy mu nedavam ziadne granule tak ho nastastie vobec nenafukuje, ale celkovo som o tomto plemena citala,ze sa rado nahlta pri jedeni vzduchu,co by pri tej pazravosti aj sedelo. Udrzat ho v klude je problem, lebo to clovek nikdy nevie,kedy chyti buldoci rapel. Ale snazim sa ho drzat po jedle v normalnom pohybe,cize ziadne skakanie.
No a rada by som sa opytala,ci u takehoto maleho plemena, je riziko torzie vyssie,alebo to skor postihuje velek plemena<
O torzii u buldockov som toho nejak moc nenasla,takze co si myslite vy?
Podpis svojou veľkosťou porušoval pravidlá!
Pinklady
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 274

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod snuff » Str 13.04.2011 10:28

Nam zomrela asi pred pol rokom brazilska fila na torziu zaludka..mala uz 12 rokov a nedokazali sme tomu zabranit lebo sa jej to zrejme stalo niekedy o 10tej a kym sme prisli o 6tej po obede domov uz to bolo v strasidelnom stadiu :plac: vobec sa nehybala len lezala ledva vnimala okolo seba...par minut predtym ako umrela sa este skusila postavit , ale nedokazala sa udrzat na nohach a brucho mala neskutocne nafuknute.. zverolekar prisiel par minut po jej skonani..neprajem to nikomu zazit vidiet takto psa umierat...

kazdopadne nas to prekvapilo , lebo aj napriek 12tim rokom bola v neskutocnej kondicii a este by par rokov vydrzala.. potravu prijimala naposledy den predtym o to viac to bolo prekvapujuce...
snuff
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Shorty » Ned 17.06.2012 21:54

Ulfheiðr píše:Zaujímavá debata. Prehliadla som, alebo ste niekto už našli ten čas koľko pobudne mäso v žalúdku?

Z mojich pozorovaní je to cca 3 - 4 dni granule (boli sme na veľtrhu For Pets a v každom stánku sme sa zastavili a mali tam misky so vzorkami granúl, tak samozrejme sa musel šašo natlačiť a tie hnusy z neho šli 4 dni von)

Keď mu dám ráno rajčinu, tak večer tá šupka vrchná z neho vyjde celá von..
A mäso by som povedala tak max 24 hodín, pretože v pondelok vyvracal celú večeru zo seba von ( :kak: bol pár hodín predtým) a jedol až v utorok ráno a v ten deň, nebol ani raz :kak: z čoho som bola najprv v strese a chcela som ísť na veterinu, ale zrovnalo sa to na druhý deň a mne došlo, že deň predtým vyvracal všetko, čo zjedol a kým sa rozhodoval či to znova zje alebo nie, tak som to po ňom upratala. Takže šiel spať hladný a jedol zas až ráno, takže v podstate nemal čo :kak: a najbližše šiel zas až v stredu.. toľko moje pozorovanie :))

Dúfam, že to dáva zmysel :pac:
Angelika...

I'm not anti-social; I'm just not user friendly.
Shorty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 101
Bydlisko: Praha

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Babula » Uto 17.07.2012 7:40

tak pridám nedávnu (žiaľ) skúsenosť s torziou...
Moja fenka mala 4 roky.. dostávala žrať 2x za deň, osudný deň dostala ráno o 7:30 žrádlo čo zjedla pomerne kľudne, mala už zafixované že po jedle sa odpočíva.. čiže mi odpočívala ešte asi 2 hodinky.. potom fungovala normálne ďalej... až okolo pol 2 poobede keď poštárka chodila sa to stalo :plac: štekala pri bráne, otočila sa keď sme ju zavolali a chcela ísť k nám no už nedošla v tom momente spadla a zomrela ...
zo začiatku sme si mysleli že to bolo niečo iné ale po pitve sa potvrdilo že mala torziu žalúdka...
čiže keď to zhrniem, 2x jedla za deň menšie dávky, mala odpočinok, vyššie misku a predsa sa to stalo a ešte k tomu tak rýchlo že nikto pomôcť nevedel..
Isté je len to že keď budeme mať nové šteňa granule neprichádzajú do úvahy v kŕmení :nie:
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava