Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod vavrena » Štv 10.01.2019 7:07

Robstar, psy nie sú ľudia a nehrajú hru o tróny. Aj ten najsubmisívnejší pes sa ti bude snažiť olízať tvár. Prečo? Pretože je to prejav priazne, ak chceš, tak prejav podriadenia. A ak to chceš podložené niečím, robia to aj vlky. Pes väčšinou nestojí o postavenie vedúceho, a tie veci, ktoré si uviedol, so žiadnou dominanciou nemajú nič spoločné. To, že sa pes derie prvý, a že ťahá na vodítku, je prejav toho, že sa niekam teší, a nie prejav hierarchie.

Fórum je na výmenu názorov, áno, ale máš fakty a máš témy, ku ktorým je treba diskusiu širšiu, a sú veci, ktoré vieš obyčajným sedliackym rozumom odhadnúť ako úplné hlúposti. A niektoré situácie sú tak jednoduché, že hľadať za nimi nejaké mocenské postavenie je až smiešne. Ešte raz, psy nie sú ľudia, a ich pohnútky bývajú oveľa primitívnejšie než si myslíš. Je to na širokú diskusiu, ale áno, mnohé zo situácií popísaných v článku majú iné pozadie, a iné dôsledky, ktoré sa dajú rozobrať v iných, príslušných témach.
Niektoré veci v článku sú žiaľ bludy, za všetky vyberám:

Každá Vámi ochotně a poddaně přijatá výzva k hlazení nebo jiným pozornostem znamená, že vašemu psovi přisoudíte body na jeho cestě k nejvyšší pozici ve smečce.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Štv 10.01.2019 9:37

Offtopic: vcera na FB video kde prvo haravka obstastnovala plysaka. super odbornici plkali o dominancii, dokonca jedna hviezda mi napisala ze fena si podriaduje plysaka :ha: a teda som si hodila do guuugla a vsetky clanky na jedno kopyto. Tak sa pytam viete o nejakom relevantnom clanku kde je dominancia vysvetlena inak ako vsetky tie plky?
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Štv 10.01.2019 9:57

napriklad
https://www.martinus.sk/?uItem=106333
https://www.martinus.sk/?uItem=91220

niekde som citala nieco v takom zmysle,ze pes nema zaujem dominovat nad clovekom,ale v kazdom spolocenstve msi byt niekto sef,a ked je clovek mantavy tak tuto ulohu prebera pes,ale nie preto,ze by chcel a ze by sa o tu poziciu snazil,ale preto lebo musi
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Štv 10.01.2019 12:09

Margita píše:niekde som citala nieco v takom zmysle,ze pes nema zaujem dominovat nad clovekom,ale v kazdom spolocenstve msi byt niekto sef,a ked je clovek mantavy tak tuto ulohu prebera pes,ale nie preto,ze by chcel a ze by sa o tu poziciu snazil,ale preto lebo musi

pekne popisane.

dam teda este dva tipy na knihy:
https://plotknihy.cz/cs/trenink-je-rozhovor/529/p/
https://plotknihy.cz/cs/v-zivote-je-spousta-veci-zadarmo/481/p/
prva je o spravani psov, vychove a vycviku, druha je cela venovana rozvrateniu typickej viere "musite byt vodcom svorky a vas pes si musi vsetko zasluzit". obe su napisane trenermi.
problematika "vlcej svorky" prebrata "z rychliku" v jednom clanku: https://io9.gizmodo.com/why-everything-you-know-about-wolf-packs-is-wrong-502754629

no a teraz ten komentar na temu "moj sprvu bojazlivy stafordshirsky bulterier zacal napadat psy", ktory pisem uz dva dni :heh:
"dominantny pes" zvykla byt roky rokuce skatulka, do ktorej sa automaticky hadzali vsetky psy s problemovym spravanim.
maloktore spravanie psa vsak prameni z jeho neutichajucej tuzby prebrat vladu nad svetom ludi.
a aj keby, tak olizovanie tvari navstev by urcite takymto spravanim nebolo, kedze olizovanie tvari je najextremensi priklad konejsiveho signalu u psov - doslova znamena "nechcem problemy, pozri ako si ta vazim, nikdy by som ti neublizil, bud ku mne dobry prosim".
pri tom bol skor problem vychovny - tieto prejavy (spolu so sedenim v lone navstevy) boli od majitelky aj od navstev tolerovane. (aspon v ociach psa. v ociach majitelky ona mu sice povedala "fuj, nesmies, dole, neliz", ale pes nerozumie slovam, a ona mu v konecnom dosledku nedala najavo, ze to naozaj nesmie robit, ale hlavne mu nevysvetlila, CO ROBIT MA. ja by som v takej situacii poslala psa na miesto, kde ma trpezlivo pockat. priebezne by som ho odmenovala.)
co sa tyka agresie voci inym psom, svoje vysvetlenie som pridala priamo do prislusnej temy: http://dogforum.sk/viewtopic.php?f=80&t=416&start=1995#p1433309
Naposledy upravil Shel-chan dňa Štv 10.01.2019 13:00, celkovo upravené 1
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Štv 10.01.2019 12:14

za precitanie stoji aj tretia Sustova kniha https://www.martinus.sk/?uItem=288305
nie je to o dominancie,ale porovnanie psa s inymi druhmi zvierat,cim viac zdrojov poprecitujes,tym viac si urobis nejaky nazor a lepsie pochopis,o com ten pes vlastne je, a o co mu ide
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Štv 10.01.2019 12:24

tuto, co dala margit, odporucam na uvod. je taka jednoducha, da sa precitat na jeden hlt a je to taka knizka na zamyslenie sa
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Štv 10.01.2019 12:32

na fb dalo radio expres taku "diskusiu" na temu najfanatickejsi majitel zvierata :lol: som to zbezne prebehla a ako fakt sialene ako sa niekotri doslova pchaju psom do zadku a lizu im rit..jedna vec je prisposobit svoj zivto zvieratu a druha sa mu pchat do riti..a tu niekde vznikaju tie prihody o dominanci...
netvrdim,ze ja som zrovna zastanca toho ze pes nesmie prvy cez dvere,ze nesmie lezat na gauci,ze nesmie toto a hento..u nas lezia psy na gauci,dokonca idu aj do postele( vyvoleni :lol: )je fakt ze cez dvere nechodia prvi ale to len preto,ze dnu nemaju co hladat(ti nevyvoleni :heh: ) nie som za takuto vojensku sikanu psa,ale vsetko odtial potial,treba byt jasny strucny zrozumitelny a jasny
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Štv 10.01.2019 12:47

za mna jednoznacne tato. uzasna kniha peckovo napisana https://plotknihy.cz/cs/v-zivote-je-spousta-veci-zadarmo/481/p/
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Štv 10.01.2019 13:07

kellee, to je ta, co som spominala hore :no:
tu sustovu tretiu akurat citam, je napisana v podobnom duchu. cloveku je tych psov az luto.

margita, ja som to najprv precitala ako najfantastickejsi, vtedy som sa zasmiala... potom som to precitala riadne a sa mi zaludok pretocil, aj pri tych komentaroch.
ja nemam problem sa priznat, ze u nas psy nesmu chodit prve do dveri, ani na gauc, ani na postel.
a jednako - na gauc si ich obcas zavolame, a vynimocne aj do postele. Offtopic: no a sheimi stravil cely posledny den v posteli, inde mu bolo tvrdo.
tie dvere, to bola tiez cesta. samozrejme to zacalo, ze ukaz, ze si vodca svorky a chod do dveri prvy... to som mala asi desat :joint: ked som dostala vlastneho psa, doslo mi, ze je to blbost, a moje vnimanie toho sa upravilo: stale to robime, ale teraz je to moja volba. kvoli tomu, aby som mala psa pod kontrolou. nepotrebujem, aby vyrazil prvy, vbehol pod auto, bicykel, za mackou, alebo inemu psovi do papule. vyjdeme pokojne, poobzeram sa, vyhodnotim situaciu a potom ho pustim, ak je vsetko v pohode.
na druhej strane, ak by som mala psa na voditku, mozno by mi to bolo jedno. (iba by nesmel tahat.)
Offtopic: a teda, u nas plati, ze prvy otvara dvere. ak nevies/nechces otvorat, tak sa netrep dopredu :joint:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Štv 10.01.2019 13:27

Ja viem som ju odtiaľ skopčila sa mi nechcel názov pisat. Ja mám teda rozmaznané psy indy na zemi ležať nebude to je čistý gaucak Alex čím je starší tým viac mäkké vyhladava. Akurát ich oducam liezť mi do postele ale to je ťažké keď tie potvory čakajú kým zaspim
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Puk » Štv 10.01.2019 18:11

Mnohí z "teoretikov" dominantného, skutočne dominantného psa, v živote nemali a mnohí z nich ho ani v živote nevideli. To, že pes v bežnom živote presadzuje svoje záujmy na 99,9% soft metódou, predsa nie je dominancia! V prípade psích "cvičiteľov" a "psychológov" je to vďačná téma a tak aj z ľudského hľadiska pochopiteľná, lebo veď biznis. Treba neznalým nakŕmiť uši, predviesť svoju genialitu a tam to končí. Pes je svorkové zviera a život v ľudskej (alebo zmiešanej svorke) mu pri čo len štipke sebavedomia velí "vylepšovať" si svoje postavenie, či získať isté výhody. Znovu poviem - toto s dominanciou nemá nič spoločné a vekom a životnými skúsenosťami sa to utrasie do, pre obe strany prijateľného spolužitia. Život s dominantným psom je každodenný boj, ale nie o fazuľky. Ak je pes veľký neraz ide o konfrontácie neraz končiace úrazmi. A potom tento, celkom normálny pes končí ako "zlý a nevychovateľný" konči po niekoľko neúspešných prevýchovných pokusoch u veta a končí injekciou. A pritom stačí tak málo a .... :nwm:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod robstar » Štv 10.01.2019 18:31

Juro Ferko, cvičiteľ z Petržalky s 25.ročnou praxou. Pozrite si, posúďte...príbeh sa začína približne po 4min 30s.
https://videoportal.joj.sk/milacikovo/e ... milacikovo
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod jakut » Štv 10.01.2019 18:45

Ono to tu nepatrí, ale teraz sa to hodí, kto mi vysvetlí toto " nedávno ma chlap tak capol po stehne v posteli a ten náš satan vyletel z pelechu vrčiac a v sekunde šla po jeho ruke. On sa zľakol fakt, ja som vypulila oči a potom sme obaja dostali zachvat smiechu." Skúsil to zopakovať a tá trúbka vyštartovala vždy. Vzdy stiahol ruku. Som skúsila teda ja, vyštartovala aj opačne, ale ja som ruku nestiahla, nezakusla, ostala prekvapená teraz ona."
Takze sme mali obdobie tlapkania sa, aby to prestala robit a prestala. Co mi ale vŕta hlavou, ako ju to vobec napadlo. Nikto sa tu nebije, ani nic podobne, pred tym nikdy tak nereagovala a to uz bude mat skoro rok.
Naposledy upravil jakut dňa Štv 10.01.2019 21:20, celkovo upravené 1
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 907
Bydlisko: košice-okolie

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod robstar » Štv 10.01.2019 18:56

frbull? Mám podobné od známeho.Sedeli so ženou pred telkou.Žena mu položila ruku na stehno, v tom momente pes vyštartoval po jej ruke...sučka toho istého plemena to nikdy neurobila.
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod jakut » Štv 10.01.2019 19:14

Nie frbul nie :heh: ten nedokáze vyskočit za sekundu :heh: ani keď bol mladý a toto nikdy nerobili, ani by ich to nenapadlo :heh: Mala som 2 :ahoj:
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 907
Bydlisko: košice-okolie

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách