Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod deerhunter » Štv 11.10.2018 21:32

Ahoj, nedávno som si domov k mojim lovcom priniesol fenku Malinoisa (KOBA) hlavne ako budúceho strážcu nášho statku, kedže lovci pustia dnu každého. Fenka má 3 mesiace, má záujem o aport, aj hryzenie, jej rodičia sú služobný psi. Priznám sa je to môj prvý ovčiak, resp. aj prvé služobné/ strážne plemeno. Jediné čo ma trápi je, že fenka ešte neprejavuje nedôveru k cudzím, nestráži a to ani v náznakoch. Hoci naše ďalšie psy štekajú na osobu ona len sedí alebo vrtí chvostom. Keď vojde dnu nejaká cudzia osoba fenka sa teší, skáče, olizuje :jazyk: a samozrejme ju každý rád hladí cez plot a pod.
chcem sa spýtať skúsenejších, kedy dôjde ku zlomu, kedy šteňa začne nedôverovať cudzím a začne strážiť?! Ako ju môžem namotivovať alebo posunúť ju ďalej ? :ach:
deerhunter
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod kellee » Ned 14.10.2018 18:19

bude BOM strazit? :oo:
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod hisham » Ned 14.10.2018 19:19

Zly vyber plemena...
Urcite sa fenku nesnazte ucit byt zlu na ludi, u maliny by to mohlo velmi zle dopadnut a obratit sa proti vam. Odporucam kontaktovat niekoho v okoli, kto s nimi pracuje.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod elfinka » Ned 14.10.2018 19:58

Preco by malina nestrazila?
Ale 3 mesiace je naozaj malo. U niektorych psov sa to lame az po roku, alebo aj neskor (mozno maliny skorej kedze dospievaju skor nez to na co som zvyknuta). Ale ucit to cielene je ako hrat sa s poistkou na granate :prd:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod kellee » Ned 14.10.2018 20:04

bude sa nudit, bude vymyslat, bude robit hluposti
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod hisham » Ned 14.10.2018 20:22

Zalezi od konkretneho psa. Ale oni su casto tesitka z ludi.

edit: a na statok existuje isto lepsia prva volba na strazneho psa nez malina. Skor by som si vzala nejakeho pastiera, alebo ak ovciaka tak NO.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod vavrena » Uto 16.10.2018 6:56

Uff, na toto ťažko odpovedať jednoducho...
Kellee, prečo sa čuduješ, že BOM by mal strážiť? Keďže je to typický služobný a pracovný pes, tak neviem, z ktorej strany sa pýtaš túto otázku.

elfinka píše:Ale ucit to cielene je ako hrat sa s poistkou na granate

Toto je správna pripomienka, ak človek inak nepracuje s tým psom.

No a Deerhunter - nemôžeš očakávať od fakt malého šteňaťa, že bude "strážiť". Šteňa má byť sebavedomé, a práve keby sa bálo ľudí, by si mal problém, nie keď k nim chodí. Pes musí najprv dospieť trošku, šteňatá sú rôzne, a tiež rôzne začínajú "štekať" pri plote. No a malina nie je dvorový pes, čiže predpokladám, že s ňou budeš pracovať, inak je tu reálna možnosť, že ti rozoberie statok, plot, auto, či psov.... alebo bude behať hore-dole pri plote ako šibnutá celé hodiny (stalo sa môjmu šteňaťu, a je to pre maliny pomerne typické). Ale tak, ako môže byť jedna malina prepnutá a útočiť na autá, môže byť ďalšia v pohode pes, ktorý si vie rozumne spočítať, kedy a kam zakročiť a kedy nie.

Moju Yasku môžu pohladkať cudzí ľudia, môžu sa s ňou hrať, bude sa tešiť, na voľno nikomu neublíži, ani dospelému a vôbec nie dieťaťu, ale zavriem ju alebo uviažem a už k nej nepríde nikto, ani ten človek, čo sa ňou hral pred 5 minútami. A to je mäkká fena, zvyknutá na cudzích, ale ak by sem chcel niekto vojsť, tak rozoberá bránu. :nwm:

deerhunter píše:a samozrejme ju každý rád hladí cez plot a pod.

Kúpiť si maliňáka na stráženie, a vlastniť plot, kde môžu ľudia strčiť ruku, alebo malina prestrčiť hlavu, nie je veľmi zodpovedné. K maline sa skôr hodí plný plot, nepriehľadný, nezničiteľný a vysoký (vlastná skúsenosť).
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Nedôvera k cudzím u šteňaťa

Poslaťod MisheliQ » Uto 16.10.2018 7:14

Stena moze byt dovercive, moze sa tesit cudzim ludom, to vobec neznamena, ze mu to zostane aj do dospelosti a ze nebude potom schopne strazit.
Vytvorit nedoveru k ludom, huckat ho na ludi v stenacom veku je to najhorsie, kto co moze urobit. Pretoze clovek chce preskocit fazu a nasilu v stenatu vzbudit agresivitu voci niekomu.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844


Späť na Riešenie problémového správania sa psov