Čínsky chocholatý pes / Chinese Crested Dog (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Čínsky chocholatý pes / Chinese Crested Dog (FCI)

Poslaťod kraska10 » Str 10.12.2008 18:34

:2: Čínsky chocholatý pes :2:

Štandard F.C.I. číslo
288

Názov plemena
Čínsky chocholatý pes

Originálny názov plemena
Chinese Crested Dog

Krajina pôvodu

Čína

Klasifikácia F.C.I.
skupina 9 - spoločenské plemená
sekcia 4 – naháči
bez pracovnej skúšky

Použitie

spoločenský pes

Celkový vzhľad
malý, čulý, ušľachtilý pes so stredne silnou až jemnou kostrou, hladkým telom bez srsti (srsť so nachádza iba na labkách, hlave a chvoste) alebo telom pokrytým mäkkou "závojovitou" srsťou. U tohoto plemena so vyskytujú dva rôzne typy: Deer typ - ľahký, energický typ s jemnou kostrou a Cobby typ - hrubší, s ťažším telom a mocnejšou kostrou

Povaha

Veselý, nikdy zlý

Temperament

čulý

Veľkosť, proporcie, substancie

ideálna výška v kohútiku psov: 28 - 33 cm
feniek: 23 - 30 cm
Hmotnosť sa značne odlišuje, nemala by však presahovať 5,5 kg.

Hlava a lebka

Hlava: ušľachtilá, bez nadmerných vrások. Vzdialenosť od základne lebky ku stopu so rovná vzdialenosti od stopu ku špičke nosa. Hlava pôsobí elegantne, výraz je bdelý.
Lebka: mierne zaoblená a pretiahnutá.
Stop: mierne, nie však nadmerne vyjadrený.

Oči
natoľko tmavé, aby sa javili čierne. Beľmo nevidno vôbec, či iba v malom rozsahu. Oči sú stredne veľké a posadené ďaleko od seba.

Uši
nasadené nízko, najvyšší bod základne ucha je v rovine s vonkajším kútikom oka. Uši sú veľké a vztýčené, lemované srsťou alebo nie, s výnimkou labutienok (powder puff) u ktorých sú prípustné klopené uši.

Papuľa
mierne sa zužuje, nikdy však do špičky. Papuľa je úzka, bez previsnutých pyskov.

Nos
Nápadný, úzky v súlade s papuľou. Prípustné je akékoľvek sfarbenie.

Pysky
tesne priliehajúce, tenké.

Zuby
Silné čeľuste s dokonalým pravidelným nožnicovým skusom, to znamená, že horné zuby tesne prekrývajú spodné zuby a sú kolmo postavené do čeľustí.

Krk
Tenký, bez voľnej kože, dlhý a ušľachtilo so zvažujúci do silných ramien. Pri pohybe je nesený vysoko a mierne klenuto.

Telo
stredné až dlhé, pružné.

Hrudník
pomerne široký a hlboký, rebrá nie sú sudovité. Hrudná kosť nevystupuje. Hruď dosahuje ku lakťom.

Chrbát
rovný, bedrá pevné, zadok je správne oblý a osvalený.

Chvost
vysoko nasadený, pri pohybe nesený dohora alebo smerom von. Chvost je dlhý, smerom ku koncu sa zužuje, pomerne rovný, nie je stočený ani zahnutý do strany; v kľude je prirodzene spustený. Chochol na chvoste je dlhý a bohatý, nachádza so na spodných dvoch tretinách chvosta. Riedky chochol je prípustný.

Hrudné končatiny
nohy sú dlhé a štíhle, postavené pod telom. Ramená: čisté, úzke a dobre uložené vzadu. Lakte: tesne priliehajú ku telu. Nadprstie: jemné, silné, takmer zvislé.

Panvové končatiny
zadné nohy sú postavené ďaleko od seba. Uhlovanie zadnej končatiny musí byť také, aby chrbát bol rovný. Kolenný ohyb: pevný a dlhý, plynule prechádzajúci do piet. Päty: nízko uložené. Labky: výrazné zajačie laby, úzke a veľmi dlhé, s jedinečným pretiahnutím malých kostí medzi kĺbami, najmä u predných labiek, ktoré sa javí tak, ako by mali zvláštny kĺb. Pazúriky sú stredne dlhé, akokoľvek sfarbené. Ponožky sú v ideálnom prípade obmedzené na prsty, nesiahajú však nad vrchol nadprstia. Labky ani prsty nie sú vbočené, ani vybočené.

Koža
koža je jemná, hladká, na dotyk teplá.

Osrstenie
na žiadnom mieste na tele sa nevyskytujú veľké plochy srsti. U labutienok (powder puff) sa srsť skladá z podsady s mäkkým závojom dlhej srsti - závojovitá srsť je charakteristickým znakom.

Farba srsti
akákoľvek farba alebo kombinácia farieb.

Spôsob chôdze
dlhá, plynulá a elegantná s dobrým dosahom a silným posunom.

Vady
akákoľvek odchýlka od vyššie uvedených požiadaviek by mala byť považovaná za chybu, ktorej hodnotenie by malo byť priamo úmerné stupňu odchýlky.

Poznámka

psy musia vykazovať dva zreteľne normálne semenníky, plne zostúpené v miešku.
kraska10
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5


Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Evel!n » Str 10.12.2008 21:11

Milujem toto plemeno, do Trencina s nim idem na Junior Handling . Je straaasne zaujimave, ine, ako ostatne :no:
Evel!n
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 510
Bydlisko: Levice

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Donna » Str 10.12.2008 21:34

momentalne co mame steniatka :no: teda ked mali tyzden..teraz maju asi mesiac a pol
suku si nevsimajte... ma takzvany "sportovy" strih lebo je pri konoch a navyse ma stence

ObrázokObrázok
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod MisheliQ » Str 10.12.2008 21:53

Evel!n píše:Milujem toto plemeno

podobne :love: sú to tak krasné psy, škoda len že nemám väčši priestor, viac času (potrebovala by som aby mal deň viac ako 24 hodín) a toto plemeno by som isto mala :love:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod wewerica » Štv 11.12.2008 20:41

no ja toto plemeno nemusim...no ale takyto ,,srstnaty" je v pohode :joint: :lol: :ahoj:
Naposledy upravil wewerica dňa Pia 10.07.2009 10:30, celkovo upravené 1
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Donna » Štv 11.12.2008 20:55

wewe -labutienka sa tomu nadava... ja som tomu celkom prisla na chut... ked sa pohybujem v tych kruhoch trosicka, ale musim uznat, ze je to vlemi specificke plemeno jak vyzorom tak povahou
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod gabrievamfim » Sob 13.12.2008 14:17

Donna píše:momentalne co mame steniatka :no: teda ked mali tyzden..teraz maju asi mesiac a pol
suku si nevsimajte... ma takzvany "sportovy" strih lebo je pri konoch a navyse ma stence

http://www.images.dogforum.sk/files/l39 ... 32vhw0.jpg
http://www.images.dogforum.sk/files/jbt ... 2wpg85.jpg

Ja som to možno nepochopila, ale po akých rodičoch máš šteniatka? Neviem sa dopátrať :no: A ešte - nehovor maminke suka, čo má štence. Z môjho pohľadu to nepristane plemenu ani tebe :no:

Pravidlo č. 11. Necitujte dlhé príspevky, po prípadne také čo obsahujú veľké obrázky. Ak je nutné citovať aj obrázok vymažte IMG - tag
A.
"...to víte, s blbejma se nebavte, někdo si vás splete..." J. Werich
gabrievamfim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: niekde medzi Levicami a Novými Zámkami

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Donna » Sob 13.12.2008 18:18

nechela som sa nikoho dotknut ale je to noramlny kynologicky vyraz....ale pohoda :no:
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Sophie » Sob 13.12.2008 18:20

tiez som chcela reagovat ale donna ma predbehla.. tiez si myslim, ze je to normalny vyraz a nevidim na tom nic pohorsujuce.. to skor mamicka mi pride poludstovanie a to je predsa pes (teda pardon sucka) :no:
Sophie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1243

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Amaguk » Sob 13.12.2008 19:36

Donna, vy chovate "chocholacov"? (abo som nieco nepochopila?)
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Donna » Sob 13.12.2008 19:38

ne, to tam kde mame kone, tak oni maju aj tuto jednu cinanku a teraz tam maju stence...ale ja cely ten statok berem jak svoj nakolko tam travim viac casu jak doma (omnoho viac casu) :lol:
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Evel!n » Ned 21.12.2008 10:17

Ja som zaťažená skôr na labutienkach :hi:

A Donna, ta sučka je s PP???
Evel!n
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 510
Bydlisko: Levice

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Donna » Ned 21.12.2008 11:07

jj preco??
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: standardy cinsky chocholaty pes

Poslaťod Betka » Uto 23.12.2008 19:46

Kamarátka Lucka z Brezna má úžasného chocholáčika Spikeho :jop: . Je to múdručký, šikovný, šialený, no podarený haf :aaa:

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI