Pachove rozlisovanie - drievka

Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod elfinka » Uto 06.02.2018 13:31

Jak ste toto ucili? Cim zacat, cim pokracovat?
Idealne nie freeshaping.

Rozmyslala som nad tym, najprv aby len oznacoval a nemohol to brat do huby, a az ked bude jednoznacne oznacovat to spravne tak pridat aport.
Ako drievka vypachovavate? Ked ho mam doma bude tak ci tak cele zapachovane domacim prostredim :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod Lindchen » Str 07.02.2018 8:40

Ja mám drievka na balkóne v otvorenej plastovej dóze, vypachujem tak cca týždeň a potom zavriem a nechám tam.
Ak chceš intenzívne cvičiť, tak treba mať ozaj veľa sád. Ľudia mávajú stovky drievok a tie rotujú.

Ja by som začala tým, že pes aportuje jediné drievko (predpokladám, že aport má naučený - neprekusuje, vie pri/pred-sadnúť a odovzdať). Posielala som psa s povelom hľadaj drievko, kde postupne ostane len povel "drievko". Keď vedel prinášať jediné drievko na dohľad, urobila by som veľkú kopu z "neaportovateľných vecí" bez tvojho pachu (sklenená fľaša, členité kovové predmety) a položila jediné drievko viditeľne mimo. Pes si predmety pozrie (niektorí nepozrú vôbec) a vezme osamotené drievko, lebo to je to, čo fungovalo. Potom kopu iných vecí nahradiť kopou drievok. Ten medzistupeň je hlavne pre zbrklé psy, čo by pobrali 10 drievok naraz :heh: . Môžeš vynechať.
Postupne sa potom drievko ku kope približuje. Neskôr sa do kopy hodí. Tvary ako na preteku sa robia až úplne na konci.

Ak mu hádzeš palicu alebo šišku medzi iné palicu/šišky, prinesie správnu?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod Sjúzn » Štv 08.02.2018 10:46

nedavno som tiez zacinala ucit identifikaciu drievka. na zaciatok som skryvala do travy alebo pod nieco len jedno drievko, aby pes pochopil, ze musi pouzivat nos. pes vyhladal, ale kedze som pouzivala povel hladaj, ktory ma na hladanie odhodenych zatulanych lopticiek a inych veci, ponal to po svojom a s drievkom sa nasledne zacal hrat a kusat ho. takze sme zacali robit cisto drzanie drievka a zdvihanie drievka bez prekusov( zdvihnutie drievka je uplne ine ako zdvihnut aportovaciu cinku, kedze drievko je celou plochou na zemi) a nasledne vyhladavanie a prinasanie z velmi malej vzdialenosti na novy povel. ten mam len na drievka. jedno drievko uz celkom slo, tak som pridala dalsie. a nastal problem. pes, vasnivy aporter, bral prve ktore prislo do rany a uplne prestal pouzivat nos. takze zase naspat, skryvanie oboch drievok, aby zacal nuchat. chvilku to trvalo, kym to pochopil, ze odmena nepride za uplne hocijake drievko, ktore schmatne, ale ked mu to zaplo, uz to slo celkom rychlo vpred. akurat som spravila jednu velikansku chybu. ked uz bol nad drievkami a hladal a zobral spravne, chvalila som, pipadne ked zle, oznacila som mu slovne, ze nienienie, to nie je to co mas urobit. takze potom aj ked zobral spravne, cakal s nim nad drievkami, ci ho pochvalim a moze ist ku mne. toto sme odburavali dost dlho. a pritom som aj citala o tom, ze bacha na to. ale ucime sa na vlastnych chybach. nemusi to platit pre vsetkych psov, ale asi radsej na to pozor a nechvalit radsej nad drievkami, nech sa pes spolieha na seba a nie na mna. dalej sa mi osvedcilo pridavat co najskor viac drievok. zacnem s troma a kazdy dalsi pokus pridavam 2-3. pes mi lepsie pracuje, ked mu naukladam 8-10 drievok ako 2. momentalne to mame v stave, ze princip cviku je pochopeny, ale potrebujem zas trosku skrotit vasne psa-cvik si naozaj oblubil. vpali do drievok a nozkami ich semtam dost rozhadze. skusam teraz davat drievka pred zabranu, aby do nich nemohol vbehnut. cvik robim vzdy iba par krat, menim vzdialenost, pocet drievok. a mam len 10 drievok. po pouziti necham 1-2 dni vonku vypachovat, potom skladujem v krabici. mozno ti tu poradi este niekto skusenejsi. ja som napriklad vobec nepouzivala ine veci-hracky, flasky atd. pri uceni, pretoze mojho psa by to velmi rozptylovalo. ale vacsinou sa to uci tym sposobom. a trenovali sme vela v tme, kedy naozaj musel pes nuchat. drzim palce s treningom :no:
Sjúzn
Okoloidúci
 
Príspevky: 15

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod elfinka » Pon 12.02.2018 18:44

Ja som sa inspirovala videjkom nasej najsamlepsej trenerky :hi: tak sme zacali nakoniec inak.
Nufak uz vedel vyhladavat kluce, tak sme teraz vo faze ze vyhladava predmet napachovany mnou+klucami. Casom budem znizovat pomer klucov v pachu :heh:

Cesta je este daleka, ale ahaho, uz pouziva nos
https://www.youtube.com/watch?v=KVb0iqFcMZ0

Prinasanie planujem az uplne nakoniec, ked bude spolahlivo oznacovat spravny
A je to nieco ine nez drievko, lebo som netusila ci tento pokus vyjde :lol:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod elfinka » Štv 15.02.2018 21:27

Dobre, tak oznacovat lahom mi zakazali :aaa:
Vrajze sa k tomu potom pes pri strese bude vracat. Esteze som zacala kobercom, takze na drievko to mozem cele zacat odznovu.

Tak teraz ideme na hybrid medzi tymi dvomi pristupmi co ste napisali :lol:
Faza ci vie priniest drievko na povel drievko zabrala 1 hod :haha: a slo sa na hladanie po pachu.
Drievko napachovane, milion predmetov ktore sa "nedaju" nosit. Drievko rovno medzi predmety, ale schovat aby si ho hned od zaciatku musel najst nufakom.

Dalsia faza bude volne poukladane nedvihnutelne nenapachovane drievka (v krabicke) + schovane napachovane drievko.
Casom budu dvihnutelne aj nenapachovane, volne viditelne, a to spravne napachovane bude vzdy schovane.

Ideme na to :uff:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod Elis » Štv 15.02.2018 22:05

elfinka píše:Dobre, tak oznacovat lahom mi zakazali


:haha:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod Lindchen » Pia 16.02.2018 8:52

elfinka píše:Dobre, tak oznacovat lahom mi zakazali :aaa:
Vrajze sa k tomu potom pes pri strese bude vracat. Esteze som zacala kobercom, takze na drievko to mozem cele zacat odznovu.

Môžem potvrdiť :joint: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod elfinka » Pia 16.03.2018 19:35

Tak ten nas novy pristup. Bavi ma to, ale rozmyslam aky dalsi medzikrok dat, aby pochopil ze nie kazde drievko co je dvihnutelne aj naozaj ma dvihnut. Ale aspon uz pouziva nufak :lol:
https://youtu.be/2UCnrkHCjiw?t=25s
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod elfinka » Pia 15.02.2019 8:20

Tak sme sa dostali do predposlednej fazy pred hotovym cvikom :winner:

Ak to neni vidno, tak su tam 5 skupiniek po 2 drievkach a dve samostatne.

Celkovo od zaciatku nez to pochopil to trvalo rok (ale som sa moc neponahlala dopredu, ostatne dvojkove cviky su viac pozadu :lol: )
Zacali sme teda tym ze drievko bolo schovane v trave a on ho hladal a nosil. Pomerne skoro sa pridala vedla schovaneho krabicka plna nenapachovanych drievok, z ktorej nesli vybrat (vyrezana diera do vrchnaku). To sme robili zase dlho. Potom sa krabicka otvorila, neskor vyklopila a ostala len kopka drievok, kopka sa delila na mensie kopky - az raz spravne ostalo neschovane.
A max 1 pokus na drievka za trening :smile:

Krabickova metoda © Romca Policka nam strasne sadla, pes nema ako spravit chybu a pritom sa uci ze kopa nenapachovana ho nema zaujimat :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod Elis » Pia 15.02.2019 9:51

hezky :jop:

a metoda vymyslena teda genialne. Offtopic: uz mi dva smysl i ten jediny pokus vzdycky :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pachove rozlisovanie - drievka

Poslaťod pigie » Pia 15.02.2019 13:02

:poklona: Super!
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo


Späť na Obedience