Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Suisse (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod wer » Pia 10.11.2017 9:37

idealne je, ked z toho vytvoris cosi prijemne. cesat v ramci hladkania, skrabkania... podstatne je nacasovanie - mala by byt v klude, vybehana, vyvencena, najedena, v takom "mojkacom" mode. urcite ju nesmies kmasat zo zaciatku, len tak jemne prechadzat po tele, ziadne rychle pohyby, prestriedavat s hladkanim. ked ju presvedcis, ze je to super, mas vyhrane :ha: moj pes si cesanie uzival - vonku, ked mal ine vzruchy, tak mu to bolo fuk, ale doma to bolo priam za odmenu. on aj fenovanie mal rad. :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Jozef333 » Pia 17.11.2017 15:03

No z česaním sme sa už trochu skamarátili.Mal by som ešte taký dotaz.Naša 13 týždňová Bella BŠO nám počas dňa spáva pred vchodom do domu na studenej dlažbe na schodoch.Do búdy ide len v noci a to až vtedy ,ked sa v dome zhasnú všetky svetlá,kedy vie,že už jej nikto nepríde robiť spoločnosť.Já mám len obavu z toho,aby z tej studenej dlažby jej nenachladli klby a nemala tak neskôr problém.Bolo by riešením na schody dať aspoň koberec,čo sme aj skúšali,ale nebolo to nič platné,lebo ten nám okamžite rozniesla po dvore.Uvažujem asi tak,že chce zrejme byť v našej prítomnosti a preto volí pre spánok aj studené schody.Mám to nejak riešiť,alebo to je v poriadku?
Jozef333
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod lenli » Pia 17.11.2017 19:47

To je normalne a zvlast svajciari su hodne spolocensky - chce byt s vami. Ja som to riesila pelechom rovno pri dverach - je to jeho najoblubenejsie miesto. Ja by som jej urcite vytvorila moznost niekde pri dverach ale teplejsieho miesta na lezanie a naucit ju tam cez pamlsky chodit. Ak ju odignoruje tak jej zima nie je, ale ked prituhne este tak urcite vyuzije. Ale inak moja trubka tiez vyuziva len ked je fakt uz zima - zima je jeho oblubene obdobie.
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Jozef333 » Štv 07.12.2017 20:24

Neviem ako sa hodnotí spoločenské plemeno,ale já našu 3.5 mesačnú Bellu už ani neberiem ako spoločenského psa.
Mal som predtým 14 rokov jorkšíra a to bolo v porovnaná z našim BŠO aj správaním spoločenské plemeno,zvládol som s ním do pol roka jeho života komplet základnú poslušnosť a tiež chápal všetko čo sa mu povedalo,jednoducho mal snahu a chcel vyhovieť pánovi-ten pocit z neho žiaril.Našu Bellu zatiaľ veľmi nezvládame,je strašne až prehnane hyperaktívna,ona sa nedá ani kľudne pohladkať pretože sa stále vrtí a ešte do toho nás cvične cvaká zo zubami.Ona síce chápe čo sa smie a čo nie,ale cez to všetko má posledné slovo a musí si zarypnúť a aj tak spraviť po svojom a tváriť sa pritom, že nepočuje.
Jedine mňa ako tak rešpektuje,manželku vôbec a to len preto,že som miestami na ňu hrubší a potiahnutím za krk je dám aj patrične najavo čo sa nesmie. Ak som doma sám,tak ma celkom počúva a to len vtedy ak vie,že mám schovanú granulu v ruke,teda poslúchne ako sadni či ľahni alebo privolávačku ale len za niečo,inak poveli ignoruje.Ak sme s ňou vonku a pustíme ju bez vodítka, tak to má kopec iných záujmov a než by nás sledovala alebo počúvala,takže z BŠO to nie je až také jednoduché ako som očakával a to sme mali u rodičov aj NO.Rozhodne budeme musieť zaradiť do svojich plánov aj nejaké cvičisko,pretože to vyzerá tak,že inak našu Bellu nezvládneme.Rozhodne ale podľa mňa, BŠO nie je spoločenské plemeno,já by som to ako plemeno prirovnal k NO a naša Bela sa mi vidí ešte tvrdšia,žiadny citlivý a plachý pes,od toho má veľmi ďaleko.
Jozef333
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod wer » Štv 07.12.2017 20:43

Ale to je male stena! To je tak na urovni 4 rocneho dietata :pac: A velky pes dospieva ovela neskor ako male plemeno... A ziaden pes sa nenarodi s tym, ze chape povely, to ho treba naucit! Cvicak rozhodne odporucam.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod clupko » Štv 07.12.2017 21:04

to, ze ju uz neberies ako spolocenske plemeno, je dobre, lebo BSO naozaj nie je spolocneske plemeno a od jorksira, maltezaka a pod. ma naozaj daleko. chodte, prosim, na cvicak, kde vam niekto vysvetli, ako s tym psom pracovat.
ale fakt ma to zaraza - chcel si po jorkovi dalsieho psa, a to spolocenskeho plemena, tak si si zobral ovciaka, co ma v dospelosti 30 kil?! :pac:
co dodat. drzim palce.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Lindchen » Pia 08.12.2017 8:52

Nechcem uraziť, ale po príspevku, čo si napísal, rozhodne musíte chodiť na dobrý cvičák. Ideálne, aby ste pár krát šli aj s manželkou, aby aj ona vedela čo a ako.
Malé šteňa sa netrestá ťahaním za kožu na krku, ale vedie sa, ukazuje sa mu, usmerňuje. Nemáš byť jeho tyran a dominátor, si jeho "otec" (v zmysle vedenia, podpory, zázemia).
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Margita » Pia 08.12.2017 8:58

Jozef333 píše: má posledné slovo a musí si zarypnúť a aj tak spraviť po svojom a tváriť sa pritom, že nepočuje.

toto je jasna personifikacia,treba si uvedomit,ze pes je zviera,nie dieta a nikdy ako clovek nebude chapat suvislosti,Ezopove bajky su rozpravky
mozno pre pochopenie je dobre napriklad si prelistovat
https://www.martinus.sk/?uItem=106333
https://www.martinus.sk/?uItem=40973&gc ... gL77fD_BwE
https://www.martinus.sk/?uItem=6933

vela ludi psov poludstuje a to je ten hlavny najzakladnejsi problem,pes je pes a vzdy psom zostane
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Margita » Pia 08.12.2017 9:09

Jozef333 píše:Jedine mňa ako tak rešpektuje,manželku vôbec a to len preto,že som miestami na ňu hrubší a potiahnutím za krk je dám aj patrične najavo čo sa nesmie. Ak som doma sám,tak ma celkom počúva a to len vtedy ak vie,že mám schovanú granulu v ruke,teda poslúchne ako sadni či ľahni alebo privolávačku ale len za niečo,inak poveli ignoruje..

predstav si situaciu,si vpraci a mas sefa nejakeho trtka,ktory ked nieco povie aby ste spravili tak kaslete nanho,potom pride s tym,ze urob to a dam ti 100€ a ty to spravis...aky ten clovek je?aka je ta situacia z tvojho ponimania?aky by podla teba ten sef mal byt aby si ho pocuval,pochopitelne aj ten novy sef ti tie 100€ bude davat ,ale ako?tak ked sa nad tym zamyslis ,tak prides na to aky si teraz ty a aky by si mal byt
vztah nema byt o vydierani,podplacani,jasne ,ze odmeny musia prist,ale nie vo forme uplatku,
a inak na pochopenie motivacie,trestu a odmeny je dobre si este prelistovat Frantiska Sustu
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Jozef333 » Pia 08.12.2017 13:45

Znie to divne,pretože sme mali doteraz Jorkšíra,no ale to bolo ešte v čase kedy sme bývali v činžiaku.Já som chcel pôvodne do domu kúpiť NO,pretože som očakával aj strážneho psa,no nakoniec po dohode z rodinou sme kúpili BSO.
Vcelku som spokojný,pretože zámer mať aj strážneho psa nám višieľ a Bella nám každú návštevu ohlásim brechotom.
Sú tu určité problémy ako u každého šteňaťa ktoré som si vedomí že musíme riešiť,len očakávania boli iné,nemyslel som si,že narazím až na tak temperamentného psa,myslel som si,že to pôjde ľahšie.Plánujem aj cvičák,ale z tým by som začal až niekedy od januára.Základné poveli mi síce ovláda aj teraz,ale len za podmienok,že nie je rušená inými podnetmi z vonku,teda v domácom prostredí jej to ako tak ide.Vo veku 3.5 mesiaca mi v domácom prostredí zvláda poveli ako sadni,ľahni a privolanie,z chôdzou pri nohe sa trápime a väčšinou stále ťahá.Zrejme to chce čas a hlavne našu trpezlivosť.
Jozef333
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod kives » Pia 08.12.2017 13:56

potreboval by si niekoho, kto by ti ukázal, ako presmerovať energiu. ovčiaky sú hyperaktívne, sú to pracovné psy, potrebujú zamestnať. keď sa bude nudiť, zábavu si nájde, len to sa nemusí doma stretnúť s pochopením. na cvičáku by ti mali ukázať, ako na to. nie je to len cvičenie, sú to základy práce so psom a jeho výchova.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Lindchen » Pia 08.12.2017 14:15

Časom treba nielen psa zamestnávať, ale aj učiť odpočívať, aby ste sa nestali jeho otrokom. Keďže to má byť skôr rodinný pes, než športový, treba k jeho výchove a výcviku aj tak pristupovať. To by ti mali na cvičáku tiež povedať, čo a ako.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Rebecca77 » Pia 05.01.2018 14:40

Dobrý deň prajem! :) Prišla som do tejto témy od témy výberu vhodného plemena a už pár ľudí odporučilo BSO. Hľadám plemeno vhodné na šport, dogdancing, obedience a hlavne ako člena rodiny, parťáka a kamaráta. V otázke či pes či fena, určite psa. So psami skúsenosti mám, nie som začiatočník ani s výchovou ani športom. Mierim na toto plemeno správne? :) Odporúčania boli na základe miernejšej povahy ako NO, no pri zachovaní rovnakej chuti do práce.
Rebecca77
Okoloidúci
 
Príspevky: 20

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod clupko » Pia 05.01.2018 14:53

urcite mieris spravne :smile: ako ti uz aj lenli pisala vo vybere plemena, je mozne, ze svajciar nebude mat velmi povahu na obrany, ale ak som to spravne pochopila, tato disciplina pre teba nie je prioritou. inak urcite bude za kazdu srandu, aj co sa tyka cvicitelnosti (motivovatelnosti, nazyvame to kazdy inak) su na tom vacsinou velmi dobre.
chcela by si kratkosrsteho alebo dlhosrsteho? ak chces ist aj na vystavy, tak tam skor uspeje dlhosrsty - vyzera elegantnejsie, a aj tie chlpy vselico zakryju :lol: na slovensku sa chovaju len dlhosrsti, pokial viem. lenli aj ja mame kratkosrstakov z CR. a tiez pokial ide o chov - ak planujes aj chovat, tak s kratkosrstym to bude na SR trosku problematicke :ach:
a co sa tyka povahovych rozdielov - vacsinou co som stretla dlhosrstych, tak sa mi zdali pokojnejsi, mozno skor vhodni na canisterapiu nez sportovku.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Biely švajčiarsky ovčiak / Berger Blanc Siusse (FCI)

Poslaťod Rebecca77 » Pia 05.01.2018 15:07

Dlhosrstý sa mi páči viac z dôvodou presne elegancie, reprezentatívnosti. Naozaj badať rozdiely v povahe podľa typu srsti?
Rebecca77
Okoloidúci
 
Príspevky: 20

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI