Asistenčný pes

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Asistenčný pes

Poslaťod MajkyPes » Ned 20.12.2015 22:08

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala, či ste sa stretli s tým, že by Vás nepustili s asistenčným psom vo výcviku do obchodu alebo reštaurácie, a ako ste riešili/by ste riešili takú situáciu? Snažili by ste sa sekuriťákovi/čašníkovi vysvetliť, že to je asistenčný pes alebo je možné sa obrátiť na nejaký zákon podporujúci status asistenčný pes? Cvičím asistenčného psa v Čechách, a tam stačí poukázať na to, že ide o asistenčného psa, ale na Slovensku som sa zatiaľ stretla iba s odmietavým postojom. Za akékoľvek rady a postrehy veľmi pekne ďakujem.

S prianím pekného nedeľného večera,
Veronika
MajkyPes
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Barfer.sk

Re: Asistenčný pes

Poslaťod janna » Pon 21.12.2015 9:19

Kazde mesto alebo obec ma vseobecno zavazne nariadenie, kde sa urcite spomina aj asistencny pes. Napr. sa to moze spominat v suvislosti so zakazom vstupu psa na urcite miesta (musi tam byt spomenute, ze sa to netyka asistencnych psov).
janna
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 104
Bydlisko: Nitra - Klokočina

Re: Asistenčný pes

Poslaťod kives » Pon 21.12.2015 9:48

nariadenie je jedna vec, ale tu ide asi o vymožiteľnosť tohto vstupu.
mne napadli jedine policajti pri znemožnení vstupu, ale neviem, či je to najlepší nápad.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2781
Bydlisko: Košice

Re: Asistenčný pes

Poslaťod lollkoo2 » Štv 09.11.2017 12:09

S dovolením, využijem že téma je už založená.

Na soc. sieťach som si začala všímať aktivitu majiteľov asistenčných psov (service dog - SD), ktorí sa najmä v US a ostatných AJ hovoriacich krajinách vužívajú pre širšie spektrum postihnutí/chorôb, než u nás. U nás sú bežné psy pre nevidiacich, nepočujúcich, a ľudí s problematickou moboilitou. V US akákoľvek úloha, ktorú môže vykonať pes, ale nie jeho majiteľ, môže byť základom pre výcvik SD. Zase, v US si výcvik psa často platia alebo cvičia psa sami. Diagnózy, s ktorými SD pomáhajú: -diabetes, astma, epilepsia, cystická fibróza, ale aj PTSD (post-traumatická stresová porucha), OCD (obsesíávno kompulzívna porucha), alebo sebapoškodzovanie. Na rozdiel od canisterapie, tieto psy sú cvičené na špecifické úlohy týkajúce sa symptómov, liekov, a privolania pomoci. Napr. ak ide o človeka, ktorý môže byť dezorientovaný na neznmom mieste, úlohou psa môže byť vyviesť ho von, ak ide o človeka, ktorý potrebuje odstup od ľudí, pes môže vytvoriť bariéru medzi majiteľom a cudzím, ak ide o psa s poruchou pamäte, pes mu prinesie v určený čas lieky, etc.

[Youtube]https://www.youtube.com/channel/UCKaX0dQwEUgTafzCZ2yEjUQ[/Youtube]
[Youtube]https://www.youtube.com/user/WordsRHard[/Youtube]
[Youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ESxFzU0lvv4&t=90s[/Youtube]

A vtipné video na záver:
[Youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uOGArfvl2K[/Youtube]
lollkoo2
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 16

Späť na Športová a služobná kynológia