Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pia 20.01.2017 23:15

ja tak sarplaninca som teda modrookeho ešte nevidela...
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod MisheliQ » Uto 31.01.2017 15:39

Popis, zobrazenia, animácie genetických termínov. Celkom fajn pomôcka (aj ako appka do mobilu)
https://www.genome.gov/glossary/
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod dasken » Str 08.02.2017 14:58

To sa môže? :oo:
dva merlate?
Prílohy
16487103_1313372718722774_7714397019633996859_o.jpg
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Slausa » Str 08.02.2017 15:22

U catahoul je to S tým merle tušim trochu inak, raz som o tom čítala niekde.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Str 08.02.2017 19:20

je. včera som o tom akurát písala na fb. prekopcim to tu...

Misheeel to potrebujem :oo: idem hľadať na play store, škoda že nemajú link na appku

Offtopic: ale teda zabili... genotyp m/M... zjavne to písal profík, keď napíše recesivnu alelu pred dominantnou...
nehovoriac o tom, že výpovedná hodnota nula - že je suka merlava, to vidíme, a nie je tam dátum, takže ťažko povedať, či boli v tom čase už testy aj na Ma a Mcr - až taký výsledok by bol zaujímavý...
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Moniak » Štv 09.02.2017 11:14

shel skopci pls, aj mna to zaujima :smile:
Moniak
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 839
Bydlisko: Bratislava

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Štv 09.02.2017 13:31

ah, som na to zabudla, oops :angel: tak v nedeľu. skúšam hľadať iné stránky, kde by to bolo vysvetlené. ale napr. tu to je popísané: http://www.abneycatahoulas.com/issue_merle.php
a za zmienku stojí stať:
Keeping records of the breeding and the litters aided in what was working well, and what was not working. By studying those results, it presented a picture of which dogs could or should be bred together. Knowing which dogs to breed resulted in reducing the deafness problem which plagues many kennels. When I first started the merle to merle program, my deafness ratio was about 25%, and still well below the average. It now averages below 4%. It has been reduced simply by studying the litters instead of just choosing a male or female to breed based solely on their colors or attributes alone.

v skratke, keď autorka začala krizit merle x merle, mala percento hluchych šteniat asi 25%. keď začala zostavovať chovateľský program nie len podľa farby, ale aj iných atribútov chovných jedincov a ich potomkov, dokázala to skresat na 4%.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Silvuch » Štv 09.02.2017 14:17

iste 4 percenta hluchoty (deformacie) za krasne farbicky...
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Štv 09.02.2017 14:19

ha, mám to.

Merle gen (nebo lépe řečeno gen, který je za toto zbarvení zodpovědný) se podařilo kolektivu vědců, pod vedením Leigh Ann Clark, určit v r. 2006 (Clark et al. 2006, PNAS 103 (5): 1376-81). Byl to průlom, který konečně umožnil testovat psí populace i z tohoto hlediska. Prokázali, že tím, již nějakou dobu hledaným, genem je SILV (Silver-locus, Pmel17). Tento gen patří mezi geny známé tím, že ředí barvu srsti a jeho exprese se projevuje výlučně v oblasti kůže a očí. Zjistilo se, že genetické změny (mutace) v oblasti SILV genu ovlivňují normální funkci tohoto genu tak, že výsledkem je vzor srsti s oblastmi a skvrnami ředěného pigmentu smíchané s normálním pigmentem neředěným. Nemodifikovanou verzi SILV genu označujeme m, zatímco modifikované verze jsou označovány M (tzn. merle gen). Změny (modifikace) SILV genu jsou způsobeny insercí (vložením) mobilního genového elementu, zvaného retrotransposon, který může mít, jak se dnes ukazuje, různou délku. Zdá se, že délka této vsunuté sekvence, má také vliv na to, jakým způsobem se modifikace projeví ve fenotypu psa.

Typický M gen obsahuje insertní sekvenci o délce 259-262 bp a projevuje se známým merle/leopardím zbarvením u psů, kteří jsou heterozygoti (mM), a typickým double merle fenotypem s převahou bílé barvy u homozygotů (MM). Druhá modifikace, popsaná v původním článku, obsahuje kratší verzi insertu o délce ca 220 – 225 bp. Tato modifikace se v barvě srsti viditelně neprojevuje, a proto byla nazvána „skryté merle“ (cryptic, phantom) a značí se Mc. Heterozygotní i homozygotní jedinci (tj. mMc, a nejspíš také McMc) vypadají jako jednobarevní/solid, stejně jako homozygotní jedinci s nemodifikovaným genem (mm) ve své genetické výbavě. Odlišit je lze pouze genetickými testy.

Obě tyto varianty byly popsány u všech studovaných plemen a jejich dědičnost je autosomální a neúplně dominantní. Od každého z rodičů získává potomek 1 alelu tohoto genu a rozložení výsledných genotypů se řídí klasickou Mendelovskou genetikou.

„Leopardí“ merle gen prokázalo nedávné důkladnější testování merle genu u populace LC. Byla totiž detekována další modifikace SILV genu, insertem o délce 243- 249 bp, která se u ostatních plemen zatím neprokázala. Pro zjednodušení a odlišení od obou výše zmíněných typů používám dále pracovní název Ma. Délka vsunuté sekvence v SILV genu je něco mezi normální MaMc a ve fenotypu se projevuje méně výrazně než M, ale více než Mc. Heterozygoti Ma (tj. mMa) se rodí jako celobarevní/solid, ale zdá se, že se vzrůstajícím věkem psa, se merle vzor v srsti stává výraznější a patrnější. Homozygoti, tj. MaMa, mají obvykle merle vzor, avšak vše v ředěných barvách, tj. zejména modrá a nejspíš i další ředěné barvy, ale nejsou převážně bílí. Kombinace Ma a normálního M, tj. MaM, dává fenotyp, kterému říkáme patchwork, kde se střídají větší plochy různých barev s leopardím vzorem a také plochami bílé barvy. Heterozygoti McMa vypadají také spíš jako jednobarevní.

Přítomnost LC specifické modifikace SILV genu, tj. Ma, vysvětluje případy, kdy se ze solid zbarvených rodičů narodí potomci leopardích barev a vzorů. Podle našich dosavadních poznatků, se přítomnost Mc bez genetické analýzy rozeznat podle fenotypu nedá.

zdroj: http://www.ealc.info/cs/die-sache-mit-dem-merle-gen/

no a mary langevin napísala knihu o farbách a genetike catahoul, keď budem na fb si ju vypýtam, chce za ňu 10$. ak by mal ešte niekto záujem, vraj bola preložená aj do češtiny???
viac o nej: http://www.catscradlecatahoulas.com/htm ... etics.html
(a nie, ak si tú knihu kúpim, určite ju neposuniem ďalej. mary poznám z fb a idem byť rešpektovať jej autorské práva, keďže si nepraje, aby bola jej práca reprodukovaná)
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Puk » Pia 10.02.2017 8:49

Shell - tan článok písala myslím RNDr. Eva Synková ešte v časoch keď pôsobila v catahoula klube ako poradkyňa chovu. Vychádzal z viacročných pozorovaní vývoja leopardov v reále v ČR a z dovtedy veľmi skúpej literatúry. Škoda, že potom sa to v klube po :kak: a ...
Mary už knihu vydala? Vedel som akurát, že píše. Pridal by som sa k tebe...
PS. Amerikáni - tí si šľapú podľa seba a čo sa šľachtenia, alebo niekedy aj "šľachtenia" týka, v tom sú nedostižní :haha: Nakryjú bandoga maliňákom a vydávajú to ako F1 bandoga s názvom malinka... :pac: :aaa:
Silvuch - u 90% majiteľov (nových i starých) je na prvom mieste farba, potom cena a na treťom modré očičká. Preto sa to aj ťažko ďalej posunie... :nwm:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Silvuch » Pia 10.02.2017 9:00

tie modre oci by som dala aj na prve. aj u cisto pracovnych plemien.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pia 10.02.2017 21:48

hej, RNDr. Synkova, a áno, kniha už vyšla, dám ti vedieť :yes: po česky či po anglicky?

(do amerických bastardov sa nedostavajme, každý deň sa nanovo výročím na tom fb :heh: )

bohužiaľ, keďže je leopard farebne atraktívny, čisto pracanta majú na Slovensku v drvivej väčšine majitelia, ktorí s ním nepracujú... celé zle
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Highway chile » Sob 03.03.2018 12:40

:smile:
Prílohy
28537023_10213276503018949_826876628_n.jpg
Highway chile
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Štv 12.07.2018 15:16

kto by to bol povedal, ze v roku 2016 bol izolovany gen zodpovedny za rakovinu prechodoveho epitelu mocoveho mechura u sheltii... dokonca sa marker da detekovat v moci psa. a ja som nemala ani potuchy.
Our labs recently identified a mutation in the BRAF gene present in 85% of TCC tumors, including 100% of the Shetland sheepdog tumors tested. Interestingly, this exact mutation has been found in many human cancers including melanomas, colon cancer, thyroid cancers, and leukemias.
[...]
Since the start of the study, we have received samples from approximately 100 Shelties diagnosed with TCC and 175 healthy Shelties (155 of which are 10 years of age or older). We have now sequenced the entire genome of a Sheltie, a Westie, and a Scottie that were diagnosed with TCC and will be sequencing the genomes of case and control dogs from these breeds soon.

https://americanshetlandsheepdogassociation.org/wp-content/uploads/2016/07/TCC-Update-03-20-17.pdf

Highway chile, to je Dostálova Genetika a šlechtění psů? lebo sa mi vidi, ze hej... to mam precitane, ale niektore informacie su tam fakt stare... cest jeho spomienke.
u huskacov sa popisuje dominantna vloha pre modre oci.

Puk, Mary ma knihu hotovu, pravidelne ju updatuje myslim. ja ju uz mam kupenu, je to len pdfko. este som ju necitala.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Ned 04.11.2018 11:12

Mary Langevin vydala úplne novú knihu o merle a jej variáciách. Ešte som ju nečítala, ale ak by ste mali záujem, tak ju nájdete tu: link
Stojí 10$, čo vychádza na 9,16€.

iná zaujímavosť:
u ľudí bola identifikovaná nová alela OCA (okulokutánneho albinizmu), ktorá spôsobuje termocitlivý akromelanizmus; v preklade, človek s "himalájskym sfarbením", aké poznáme napríklad od myší, králikov či potkanov (podobné ako siamské sfarbenie u mačiek)... teda človek je albín bez pigmentu, ale koncové časti tela, v ktorých je teplota nižšia než 35 - 37°C, má pigmentované. mutácia sa dedí autozomálne recesívne.
zdroj: Temperature-sensitive tyrosinase associated with peripheral pigmentation in oculocutaneous albinism. @ NCBI
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo