Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod pigie » Pia 06.01.2017 8:02

Podla toho ako to starsia zvlada, vziat ju bud po junakovej prechadzke, ked je unavenejsi a pomalsie tempo mu uz nebude tak prekazat alebo kludne spolu na zaciatku, ale to bude junak asi nervoznejsi. U nas sa inak nedalo, tak som vencila najprv spolu a potom mladeho zvlast dovencila. A vsetci boli spokojni.
Ale teda mne dedusko nevyvadzal, ved vacsinu zivota bol sam, takze on bol zvyknuty a mlady sa naucil chodit aj bez neho tym padom... Akurat, ze tak to malo byt aj u teba hned od zaciatku a nie vsetko spolu.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pia 06.01.2017 8:07

Inak by ma zaujimalo, kto pise taketo odveci rady... Lebo ja mam skor pocit, ze sa prizvukuje, ze maju byt venceni aj zvlast, venovat sa kazdemu zvlast. Naviazanie na majitela je dolezite. Takto si mladeho uplne naviazal na starsiu suku a uplne zbytocne. Sa podeje starsia a mlady bude uplne vykolajeny a nebude vediet fungovat...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Ivan93 » Pia 06.01.2017 8:41

mlady je z utulku. mal uz zhruba rok, ked som si ho osvojil. ci a ako bol predtym cviceny, netusim. nieco malo ale vedel. psov na voditko nejak specialne necvicim. asi je to chyba, ale nerobim to. staci, ak si s nimi vonku poradim. nechodim na kynologicke preteky a podobne, takze masirovat vzpriamene pri nohe nevedia a ani to nevyzadujem. je ale pravda, ze ked idu samostane, su pokojnejsi a spokojnejsi. na jednom voditku ich mam preto, lebo sam predsa nemozem ist s dvomi voditkami v kazdej ruke. jednu ruku treba mat volnu, ak by sa cokolvek nepredvidane stalo. je tu moznost, ze by som prechadzky so starkou zveril niekomu inemu. alternativa s dvomi prechadzkami po sebe sa mi nejak nepozdava z casovych a aj fyzickych dovodov. mam totiz momentalne fyzicky narocne zamestnanie a som rad, ked pridem domov a oddychnem si. vzdy si ale rezervujem tu hodinu alebo hodinu a pol na prechadzku. ak by to teda nevadilo, ze pojdu samostatne, tak by som to tak spravil. ale vazne som cital, ze by mali psy vzdy chodit spolu.
Ivan93
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Pia 06.01.2017 8:51

Mať dva psy v jednej ruke, to je ozaj len na nevyhnutnú dobu. Ja si to dlhodobo ani neviem predstaviť. Bežne som mala každého psa v jednej ruke, príp. jedného pusteného a toho neposlušnejšieho na vodítku.
Mala som 2x po dva psy (dočaskári), raz dokonca troch, a to už bol teda masaker (nedali sa pustiť). Čo chcem napísať ale je, že sa snažiť čo najviac prispôsobiť venčenie potrebám konkrétneho psa. Jasné, že človek má často obmedzené možnosti. Ale snažiť sa. Psíkov venčiť aj úplne oddelene, ako už baby napísali.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pia 06.01.2017 9:02

Tak hodina a pol je, myslim, vcelku dost na dvoch psov. :nwm: Starsej uplne postaci ta pol hodka motkania a mladsi bude dlhsie. Popritom sa mu vies aj viac venovat a unavit ho dakou cinnostou (napr cvicenim :heh: ). Si myslim, ze aj pre teba to teda bude ovela menej psychicky aj fyzicky narocne.
Inak pomimo - zakladnu ovladatelnost by mal ovladat kazdy jeden pes, co zije medzi ludmi... Hodne to ulahcuje zivot.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod majjuna25 » Pia 06.01.2017 10:34

Ivan, všetko sa dá, keď sa chce :no: jeden a pol hodiny je ozaj v rámci možností dosť času, staršia fenka určite nepotrebuje tak dlhú prechádzku - vládze vôbec tak dlho? Ak by aj, pre ňu tie prechádzky musia byť peklo. Viem si to na tej rozdvojke predstaviť: ona si kľudne šlape a mlaďoch divoch ju neustále niekam ťahá, cuká ňou.... no to musí byť šialenosť. AK musíš z časových dôvodov ísť naozaj s obomi naraz a inak to nejde, rozhodne to chce dve vodítka. Mám to vyskúšané na mojich. Je to pre mňa nepohodlné a celú prechádzku nerobím nič iné, len rozmotávam vodítka :lol: každú chvíľu ma zamotajú......ale on si v tom človek čaosm nájde systém. A hlavne nevidím dôvod, prečo my by sme si mali zľahčovať situáciu na úkor psov :no:
Jednoznačne súhlasím s ostatnými, že je kravina brávať psy všade a vždy spolu: nechápem vôbec, kto niečo také mohol odporučiť. Zvlášť psy s úplne odlišnými potrebami. A tým dupľom, ak jeden zo psíkov je starý a má zdravotné problémy.... potom nie je divu, že nezvládajú byť doma sami...

Podobne si to užívam aj ja s 10mesačným akčným mlaďochom a 7,5 ročnou fenkou s vysunutou medzistavcovou platničkou, ktorá musí denne rehabilitovať (vonku) vrátane hodinových prechádzok v postroji - ideálne bez malého, ktorý sa chce hrať a skáče mi po nej...... Krpec zas potrebuje pohyb, moju plnú pozornosť a stretká so psami, čo je nereálne, ak mám vonku oboch. Krátke sídliskové venčenia robím často spoločné, ale je to teda často o nervy (moje :lol: ), zvyšok programu má každý individuál :lol:

Určite vyskúšaj to samostatné venčenie a napíš, ako to ide. Budete isto všetci spokojnejší :yes: psíkovi, ktorý zrovna nie je venčený a je doma, môžeš dať niečo na zabavenie, hlavne mlaďochovi, nech nevystrája: kosť žuvaciu a pod.
Držím palce :jop:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Ivan93 » Pia 06.01.2017 15:35

ok, dakujem za rady. samostatne prechadzky skusim mozno uz dnes. starka snad velmi netrpi, lebo tempo prisposobujem jej. mladeho potom treba brzdit, z coho je frustrovany a nepokojny. je na nom vidiet, ze by to napalil naplno. starka ale bola vzdy tak trochu "clever". uz roky si udrzuje na prechadzkach vlastne tempo, ktore konstantne nemeni. ku koncu sa moze zdat, ze ma viac energie ako mlady. ale asi to tak bude, ze v tejto situacii bude vzdy jeden ukrateny.
Ivan93
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Margita » Pia 06.01.2017 16:03

ja tiez vencim odddelene a ani si to nijako neviem predstavit vencit spolu...
ale je fakt ze mladi chodia vzdy spolu,obcas velmi zdriedka sa stane,ze vezmem len jedneho,ale im je to uplne suma fuk
ako su radi ked su spolu,ale su radi aj ked nie su spolu :heh:
ale stary vzdy,vzdy sam
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Ivan93 » Pia 06.01.2017 19:09

tak som zobral len mladeho. neustale stopoval, poskakoval, hadzal sa do zavejov a vyzeral byt spokojny. starku som nechal doma, lebo dost mrzne. vraj si ani nevsimla, ze bol prec. ked sme prisli, bola v pohode. pustil som ju na par minut na dvor a uz spi. otazne je, ako to bude v opacnom garde.
Ivan93
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod pigie » Pia 06.01.2017 19:13

Pri opacnom garde najprv len nachvilu by som odisla a predlzila, ak by nebol problem. Ak by bol, tak predlzovala postupne.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pia 06.01.2017 19:15

a najma - on prvy
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod pigie » Pia 06.01.2017 19:21

Ano, ano. To som uz spominala vyssie. Najprv on, poriadne ho unavit a potom nakratko so sucinkou. Hlavne, ked nevies, ako bude reagovat, lebo doteraz byvali stale spolu.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pia 06.01.2017 19:23

hej, spominala, len som chcela zdoraznit, aby sa nezabudlo. :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Stakanie a zavijanie psika ked je sam doma

Poslaťod michaellaa » Ned 19.11.2017 9:51

Dobry den, potrebivala by som poradit ohladom 6 rocneho psika
Astora, ktory steka a zavija, ked odchadzame z bytu do prace.
Vacsinou po polhodine nasho odhodu zacina stekot a zavijanie. S
priatelom sme ho zacali ucit podla prispevkov na internete, ze
zbytu odideme za dvere a vchadzame, ked je ticho, dame mu pamlsku
a pochvalime za to, ze bol ticho. Predlzujeme cas, no niekedy
musime pdist ma dlhsie a uz nastava stekanie po takej
polhodine. Chcem sa opytat ci to spravne robime? A ako dlho to
bude trvat? Ak by sa to nenaucil, je vhodny na to protistekaci
obojok? Potrebujeme surne poradit, kedze sme sa pred tyzdnom
prestahovali a susedia sa nam uz stazovali. Za kazdu radu vopred dakujem.
michaellaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod vavrena » Pon 20.11.2017 17:13

Skúste si ho natočiť. Či je nervný a šteká a zavýja, lebo nevie byť sám, alebo len šteká, lebo sa nudí. Protištekací obojok pomáha len v prípade, že pes šteká z nudy, a nie vždy ho pes aj pochopí. Môže byť dobrou pomocou, ale aj naopak, môže psa vydesiť k smrti, lebo nepochopí, za čo dostal šok. Ale môže sa stať aj to, že psovi bude nepríjemné už len to pípnutie pri šteknutí, a prestane štekať.
A HLAVNE - predtým štekal, keď ste odchádzali z bytu? Ak to má súvis len so zmenou priestoru, tak vydržte, poďakujte susedom za trpezlivosť, a snáď si psík po pár dňoch/týždňoch zvykne. Aj moje psy vrieskali po presťahovaní, a teraz aj naopak, vrieskajú, keď ich nechám v byte u mamy, kde prežili osem rokov svojho života, a kde je všetko rovnaké ako predtým :ach: .
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov