Plemená a výcvikové metódy

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Safi » Str 03.12.2008 11:05

Tobin píše:Iste, vynimky sa najdu, vsetka cest.
Tchor: Pes by musel mat super super super poslusnost, aby VZDY reagoval na pokojny hlas. Povel neopakujem, poviem ho normalnym hlasom. Obcas nereaguje okamzite, alebo vobec nie (ked je v spolocnosti dalsich psov). Je vtedy navolno, a tak nemam spagat na vynutenie. Povel neopakujem (ak som si isty, ze ma vnimal) a hlasno poviem "co som povedal", alebo "komu to hovorim". Ak treba, tak este raz a hlasnejsie, zas nieco ine napr. "nerozumies po slovensky ty kuuwa krpata". Pomaha. Nemam pocit, ze by to malo byt nespravne.
Na to, aby kazdy jeden pokojnym hlasom povedany povel ihned posluchol - k tomu mame este asi dlhu cestu :ua:


tak s týmto súhlasím, sme natom podobne, akurát ja poviem nakoniec "si hluchá, alebo hluchá?" :nwm:
Cesta je cieľ... Safi nemá PP, ale má všetkých 5P: Poslušná,Priateľská,Perfektná,Pobláznená a Presne taká akú sme chceli.:))
Safi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Hanka 1 » Str 03.12.2008 12:20

Pokud na psa neřveš a mluvíš potichu při tom, když ho poslušnost učíš a umíš vysvětlovat a motivovat, nemusíš křičet. Fakt ne. Vůbec to není třeba. Já mluvím na psy tak tiše, že mě rozhodčí při generálce na zkoušky napomenula, že mě není slyšet velet.... . Takže asi tak.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Amaguk » Str 03.12.2008 12:24

Offtopic: moj pes je majster v umeni selektivnej hluchoty a ovela lepsie, ako kricanie sa mi osvedcilo nieco vedla neho hodit (hoci aj to ma obcas tendenciu odignorovat... :ach: )
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tobin » Str 03.12.2008 12:53

Hanka, ale my nemame tak vycvicenych a vychovanych psov, ako ty. Nemozes nam davat seba za priklad, nemame ten cas, ani moznosti a uz vobec nie skusenosti... Ja osobne som narobil na zaciatku pri v+v vela chyb a som velmi spokojny s tym, co moj pes (zatial!) dokazal, co vie a ako sa sprava, aj ked musim obcas zakricat. Jasne, pracujeme na progrese, ale myslim, ze pre bezneho majitela psa a pre bezny zivot je obcas aj ten krik potrebny, ak je ucinny.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Mackie » Str 03.12.2008 13:02

kamosom, ktori maju aerdela, bolo od chovatelky poradene, ze na nich plati vrieskanie a zvyseny hlas (aj ked nemam pocit, zeby to extra fungovalo)
zase naopak, ked poviem 5 krat pokojnym hlasom, ze ma moje jedlo nechat na pokoji, odvediem pozornost, tak sa 5 krat vrati zistovat, ci to predsa len nie je pre nu.. v tomto pripade mi staci raz varovne dvihnut hlas a je pokoj (bud len poviem meno psa, alebo povel padaj.. ale vseobecne na povely mi zvysenie hlasu nezabera)
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Hanka 1 » Str 03.12.2008 13:43

Tobin,
neber to ve zlém, ale hodně jsi mě rozesmál. Já a čas????? To je vtip roku, fakt jo. Pro tvojí představu o mém čase, musím, dojíždět téměř denně 120 km do práce - jedna cesta, do toho budeš mít skoro nechodícího manžela, dvě pubertální děti, opravovat barák a snažit se pomáhat v mikroazylu a také si udržovat trošku znalosti do práce, můžeme se pobavit o mém volném čase.... . Zkušenosti sbírám a chyby jsem hlavně u čubiny udělala hodně velké. To není jen o zkušenostech, jde o to, že mám ráda ticho, sama nesnáším, když někdo zvyšuje hlas, tak to nedělám já ostatním, ani psům. Jde o to, na co je naučíš. A mám velké štěstí na vynikající učitele. Znám člověka, který na psy vysloveně šeptá a má takovou poslušnost, o jaké se konkrétně mě může jenom zdát. Znám dalšího člověka, který má ozkouškované psy a nemluví o nic hlasitěji... . Je o celkovém přístupu.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tobin » Str 03.12.2008 13:49

Amaguk píše:Offtopic: moj pes je majster v umeni selektivnej hluchoty a ovela lepsie, ako kricanie sa mi osvedcilo nieco vedla neho hodit (hoci aj to ma obcas tendenciu odignorovat... :ach: )

Jj, na to nosim prak :smile:
Mackie píše:ked poviem 5 krat pokojnym hlasom

Ked povel opakujes, stale rovnakymi slovami a rovnakym tonom, pes prestane vnimat tvoj hlas a vypina (utlm). Raz povel dostal, vie, co ma robit. Axa mu "nechce", treba dat najavo hnev (nie v pripade, ked si splnenie povelu dokazem vynutit). Robim to "zlym" hlasom, co je zaroven aj trest. U nas to funguje, ale samoliter, zavisi to nielen od plemena, ale hlavne od individua
Hanka: Mas stastie na ucitelov. Ja som mal iba jednu skvelu, Reu.
Offtopic: Nemohol som vediet, ako vyzera tvoj denny program, takze kludne sa smej, ale skusenosti a vedomosti fakt porovnavat s nami nemozes, a mame aj odlisne charakterove vlastnosti - mne napr. krik malo vadi...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Hanka 1 » Str 03.12.2008 13:59

Rea je jedním z nich.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tchor » Str 03.12.2008 14:47

Tobin píše:Iste, vynimky sa najdu, vsetka cest.
Tchor: Pes by musel mat super super super poslusnost, aby VZDY reagoval na pokojny hlas. Povel neopakujem, poviem ho normalnym hlasom. Obcas nereaguje okamzite, alebo vobec nie (ked je v spolocnosti dalsich psov). Je vtedy navolno, a tak nemam spagat na vynutenie. Povel neopakujem (ak som si isty, ze ma vnimal) a hlasno poviem "co som povedal", alebo "komu to hovorim". Ak treba, tak este raz a hlasnejsie, zas nieco ine napr. "nerozumies po slovensky ty kuuwa krpata". Pomaha. Nemam pocit, ze by to malo byt nespravne.
Na to, aby kazdy jeden pokojnym hlasom povedany povel ihned posluchol - k tomu mame este asi dlhu cestu :ua:


Nerikam nikdy nezvisit hlas, obcas je potreba na psa "houknout", ale je strasne dulezity jak pri tom dokazes ovladat hlas a emoce, pokud to houknuti vychazi ze sebejistoty a pevneho postaveni je vse v podstate v poradku (byt i to vzdy znaci ze se nekde neco podcenilo) ale pokud nedokazes udrzet toninu povelu dole a ujizdi ti pri tech povelech nervy a hlas nedelas mnohem vic skody nez uzitku a nebojim se napsat ze je to jeden z duodu proc ta poslusnost neni takova jakou byjsi si pral. Kdykoli ti pri praci se psem ujedou nervy pripadne pouzijes neprimerenou agresi v ocich psa hodne ztratis. Pes za nadrizeneho bere toho kdo dokaze byt vic v klidu a umi v klidu vyresit jakoukoli situaci ne toho kdo je "silnejsi" (hlasitejsi) Pes velmi dobre slisi a v naproste vetsine situaci staci povel septat pripadne v klidu vyslovit, dulezita neni ta intenzita hlasu, ale jistota a nesmlouvavost se kterou je povel vyslovenej.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Basha » Str 03.12.2008 16:06

Vsak ja suhlasim Hanka 1, ze je dobre ked ma majitel so psom taky vztah a ma ho tak vycviceneho, ze ho dokaze posluchat na pomaly len na posunky.pri konoch to iste, je to lepsie pre obe strany. Ja ale nezvysujem hlas na psa ked ho ucim nieco nove, ani ked je blizko pri mne, to ako zas netreba. Len by som fakt obdivovala toho, kto by tu mal 7-mesacneho psa tak vychovaneho a vycviceneho, ze by nanho stacilo len sepkat....takeho som ale este nemala cest poznat. Cest vynimkam co su taki...Len tolko, ze ja som radcej ked je pes odo mna povedzeme 40 metrov, privolam ho silnejsim hlasom (samozrejme nie v kazdej situacii) a viem ze pride, ako by ma mal odignorovat a prist az neviem kedy. Aj s tymi emociami v hlase suhlasim, naozaj psovi niekedy vadi viacej tichy podrazdeny hlas ako zvyseny, z ktoreho neni citit ze je clovek nastvany :no: Hold, kazdy sa musime ucit kontrolovat okrem psa aj seba...a to je niekedy vascie umenie :ha:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Mackie » Str 03.12.2008 18:53

Offtopic: Tobin to opakovanie ma priebeh - poslem psa prec, ukazem v klietke kost/hracku, idem jest, ona par krat kusne do hracky a zase sa ide pozriet co mam dobre.. alebo sa par krat prejde okolo s nosom do neba a nucha, co to tam je.. cize je tam casovy odstup.. ale uz snad pochopila, ze sa nema vracat, kym nedojem (povel padaj)
co sa tyka zvysovania hlasu a celkoveho "znenia" povelu, sama na sebe som sa vyskusala, ze ked som si povedala "idem skusit privolanie", tak ten hlas bol taky neprirodzeny, a v kritickej situacii (v poslednej chvili som zbadala "nepriatelskeho" psa, tesne pred tym ako moja fena) tak to privolanie z mojej strany bolo reflexivne a snad aj presvedcive a sebaiste a reagovala a prisla bez obzerania :nwm:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Safi » Štv 04.12.2008 8:49

Neviem či je to dobre, alebo nie, ale ja som si v poslednej dobe napríklad všimla, že keď miesto bežne používaného privolania "ku mne" / v kritickej situácii, napr. keď sa rozbehne za koňom, psom, ktorého nepoznáme a nevyzerá príliš priateľsky alebo keď vystúpi z auta a davaj zisťovať čo je za cestou../ zavolám raz ale dôrazne iba "Saf", tak sa potvora okamžite zastaví a vráti ku mne. Je pravda, že s trpiteľským výrazom a pohľadom, ale bez zaváhania. Podotýkam, že ešte nemáme zmáknutý celý výcvik a učíme sa. /Safi je BOC, ktorá nemala dobré detstvo./
Takže dobre alebo zle?
Cesta je cieľ... Safi nemá PP, ale má všetkých 5P: Poslušná,Priateľská,Perfektná,Pobláznená a Presne taká akú sme chceli.:))
Safi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Nyssa » Štv 04.12.2008 10:41

Safi myslím si, že je to dobre. ja tiež, keď sme niekde tak von s inými psami, alebo niekde, kde je mnoho rušivých vplyvov, najprv zavolám meno a keď sa otočí, alebo zastane, dám povel ku mne :yes:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 04.12.2008 15:01

Pes by musel mat super super super poslusnost, aby VZDY reagoval na pokojny hlas

ja by som chcela niečo k tomuto dodať.
Dnes máme skúšobný deň a nový systém 100% zavádzame.
Poviem príklad na mojom psovi, ktorý sa v poslušnosti nevyžíva a jeho druhé meno je Ignorant.
Vyslovovala som povely tak ticho, že človek vedla mňa sa musel spýtať, "Prosím?". Pes na 10 metrov (mám to odmerané podla šnúrky, že jo) povely, ktoré ovláda plnil perfektne.Fúkal mierny protivietor na mňa. A dokonca lepšie ako predtým, privolačka sa zlepšila. Jediné keď som musela zvýšiť hlas na normálnu mluvu bolo v momente keď cca 100metrov nad nami letel pátrací vrtulník. Ak sa pes odomňa vyskytne ďalej, budem používať píšťalku (teraz vlastnú papuľku). Vidí sa mi to lepšie ako po psovi hulákať, len preto, že je ďalej.

Myslím, že to či pes poslúchne vždy je z veľkej časti aj tým, či dobre ovláda cvik. A ak ho ovláda, je jedno, či ho vyslovím nahlas, alebo potichu. Myslím, že prekričať treba akurát okolitý hluk ak tam je, nie psove myšlienky. Povel sadni mi splnil potichu aj v momente keď besnil za srnkou. Inokedy by som po ňom hučala. je faj, keď viem, že nemusím.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod quinty » Štv 04.12.2008 15:09

Brita je typycký príklad psa na ktorého sa nekričí. Jednoducho to nemá rada. Keď náhodou zrevem hoci ani nie na ňu dojde ku mne a labkou ma začne ukludňovať :hi: až sa zahambím, že mi zase ušli nervy. Tiež skor počúva na šepot. :jop:
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik