Ako sa pripravit na skusky

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod Shel-chan » Str 03.08.2016 18:34

Wer kuš, teba som sa nepýtala :au: resp. teba som sa už pýtala :heh: chcem počuť, čo mi Elis povie, ty mi všetko povieš v sobotu :angel:

Sent from my Passport using Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod wer » Str 03.08.2016 20:05

Pardon, pardoon. :angel:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod Elis » Str 03.08.2016 23:19

Shel-chan píše:chcem počuť, čo mi Elis povie,


co -zkousis me? :ha:

nastupovani na zkousku je individualni zalezitost. na kazdeho psa plati neco jineho :nwm:
jinak se chystam na stopu, jinak na obranu, jinak na poslusnost -to je ale neprenositelne.

uz jen mezi tema myma dvema holkama je rozdil.
Kachne neexistuje, ze by treba nechtela zrat....
A Eliska mela stavy, kdy nechtela ani hracku, ani zradlo - a musela jsem ji i tak nejak "nahodit".
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod Shel-chan » Štv 04.08.2016 0:17

neskúšam, zaujímam sa! :heh:
mám pocit, že mi strašne chýba, že nemám možnosť vidieť iných ľudí cvičiť. teda takých, ktorí majú zvieratá systematicky pripravené na skúšky.

každý povie nejaké náznaky, ale ja chcem proste polopate jednoducho počuť (najlepšie vidieť) krok po kroku, čo ten ktorý pretekár so psom robí - na začiatku, na konci.
a nie, nechcem "odslova doslova" kopírovať štýl, ale napr. - je kopa náučných videí o metodike výcviku jednotlivých cvikov, ale všetky sú postrihane z toho, keď už pes pracuje. ja chcem vidieť, ako sa pripraví - a aj ako to ukončí. po rokoch zisťujem, že to sú veci, ktoré v knihách nie sú, a preto ako samouk som netušila, že to je dôležité, až kým som na skúškach nepopadala na nos.

Sent from my Passport using Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod wer » Štv 04.08.2016 5:13

A uz si si pozrela tu moskvu dokladne? Tam bola aj predpriprava u niektorych.



Co sa tyka konretne mojho psa a poslusnosti, tak to ti asi moc nepomoze... :ha: Moja predpriprava bola, ze pred nastupom som nasla kamene, pohadzala som mu parkrat, on sa automaticky prepol do modu "magor" a kedze cakal dalsi, tak zo mna oci nespustil kludne hodiny. :ha: No a po tom celom som zase po ceste nasla kamienky a nebolo stastnejsieho psa. :haha:



Co sa casto robieva u nas, ze pred nastupom loptu nenapadne zoberie od psovoda nejaky pomocnik. Na konci poda. Pes si cely cas mysli, ze je lopta u psovoda a uz-uz pride.

A este jedna vec mi napadla. Tie psy vacsinou vedia, ze plac sa rovna cvicime. Tzn ze uz sa nastartuju vopred, ze idu nieco robit. Problem moze byt, ked na poslusnot nastupia ako na obranu :haha: Ale to na OB nehrozi :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod kives » Štv 04.08.2016 6:02

Jj, na poslusnost ako na obranu, pozname...
Treba mat ritualik, pred kazdym oddielom.

Baby, je normalne, ze na skuskach si pred kazdym oddielom moze niekto potrenovat? Na placi? Som to minule videlaa a tazka nechapacka. Esste aj obranu..
Hovorim o vsesstrannych, pred OB som to videla, tiez sice nechapm, ale tam sa zdalo,, ze je to norma.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod wer » Štv 04.08.2016 6:20

Nie, nie je to normalne. Ale to je k tym kadejakym skuskam, kde si barsco dovolia...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod Elis » Štv 04.08.2016 7:20

wer píše: Co sa casto robieva u nas, ze pred nastupom loptu nenapadne zoberie od psovoda nejaky pomocnik. Na konci poda. Pes si cely cas mysli, ze je lopta u psovoda a uz-uz pride.


kamoska mela nauceneho psa, ze se predaval micek okate :-) pred placem predala pred psem micek nekomu - a vyrazili. pes byl naucen, ze pak vytahovala druhy od sebe -taky ritualek a funkcni.
vzdycky jak odevzdala ten micek -bylo videt, jak se pes rozzaril a mastil na plac -presvedcen, ze urcite ma druhy :lol:

ale k tomu rozehrani si tesne pred poslusnosti - u nas to 1. ne vzdycky fungovalo (viz. vyse) , a 2. ti, co jim psi funguji - to nedelaji :angel:

potrebovala jsem neco, co se dalo pouzit/zopakovat i primo na place.

naucila jsem teda Elisku, ze ji nakopava lezeni :-) ted -jako konecna verze -ji staci par vterin -a je nachystana.

ta cesta k tomu sla pres dlouhe lezeni -nudila se a koukala na ostatni, jak cvici a to ji rozciluje :-)
potom nasledovalo dlouhe privolani -pro ni je beh super odmena atd.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod wer » Štv 04.08.2016 7:31

hej, polozenie je dalsia casta metoda. :yes: toto konkretne som lindchen odporucala - jej arisovi to bude sediet, si myslim.

a to je dobry napad s tym okatym odovzdavanim a druhou loptou. :jop:

ja som mala stastie na psa - on je schopny ma sledovat nonstop a pritom ochotne plnit moje povely. :hi:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod clupko » Štv 04.08.2016 9:42

wer píše:a to je dobry napad s tym okatym odovzdavanim a druhou loptou. :jop:

toto mi pride ako metoda pre nas :lol: mozme casom skusit.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod lucik » Štv 04.08.2016 12:33

kives píše:Jj, na poslusnost ako na obranu, pozname...
Treba mat ritualik, pred kazdym oddielom.

Baby, je normalne, ze na skuskach si pred kazdym oddielom moze niekto potrenovat? Na placi? Som to minule videlaa a tazka nechapacka. Esste aj obranu..
Hovorim o vsesstrannych, pred OB som to videla, tiez sice nechapm, ale tam sa zdalo,, ze je to norma.


na IPO som to nevidela (ale to som bola len na asi 2 skúškach a 2 pretekoch), ale v záchranárine je možnosť tréningu na pľaci takmer vždy - buď deň pred začatím preteku (viacdňového), alebo v deň preteku/skúšky skoro ráno, alebo ak sú prvé špeciálky (les/ruina/stopa), tak tí, ktorí nešpeciálkujú práve, môžu potrénovať na pľaci. zvyčajne sú zakázané ale používať pamlsky, takže loptičkári majú výhodu. a teda zvyčajne cvičí aj pár psov naraz, takže pre nejakých reaktívnych psov to tiež môže byť naprd..

a ja mám tiež rituáliky pri nástupe na cvičenie, aj keď neviem, či to zrovna moje baby nejako ovplyvňuje - oblečenie výcvikovej vesty, nasadenie retiazky psovi pred cvičením poslušnosti (inak retiazku nepoužívam) a na špeciálku (vyhľadanie) do lesa dávam dečku s rolničkou a vypúšťam z odopínacieho obojku (vypúšťacieho) a do ruiny len bez ničoho z odopínacieho obojku.. som si tak vymyslela a tak dodržiavam.. a napríklad staršia keď ide na poľovačku, tak má gumový obojok a sťahovacie vodítko a ja vestu - to už vie, že sa nebudú hľadať ľudia v lese, ale zvieratká.. :yes:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod kives » Štv 04.08.2016 12:47

Toto bolo na ipo skuskach, a nie jednickach.

lucik, myslim, ze tie ritualy mas :jop: . Si to kozno az tak neuvedomujjes, ale pes to rozlisuje.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod calwen » Štv 04.08.2016 12:50

Ja tiez pracujem s ritualmi.
Pred cvicenim s Emmou sa vyvencime, dovediem ju k nasim veciam, kde si obleciem vestu, jej retiazku a ide sa cvicit.
Detto na agi s Rox - pridem po nu do auta, kennelky, vyvencim, rozcvicim na pamlsky, dam dole obojok, kym ide na start pes pred nami, sa nachystame a dostane lahni a poslednu odmenu :yes:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod wer » Štv 04.08.2016 13:29

pred pretekmi byva moznost potrenovat na placi (okrem haraviek) - ale den predtym. vzdy je tam urceny cas, kedy su treningy. potom ide skusobny pes a potom nasleduje losovanie. pretek zacina na druhy den rano a uz sa tam nikto motat nemoze.
to na vacsich. na malych - mozno sa da aj dohodnut, ze tam nakluses o 6 rano. :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako sa pripravit na skusky

Poslaťod lucik » Štv 04.08.2016 13:38

no tréning DO 7mej sme mali umožnený na minuloročnom Memoriále na Donovaloch, čož je v SR najväčší a medzinárodný pretek.. (a mne sa podarilo krpatej privrieť a prasknúť pazúrik na tréningu :angel: )..
ale to určite vždy záleží tak od organizátorov ako aj od rozhodcov, či a čo povolia..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik