Plemená a výcvikové metódy

Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tasha » Str 26.11.2008 13:53

Všimli ste si, že pri viacerých plemenách sa píše, že to plemeno je iné a nemusia alebo neplatia naňho všeobecne osvedčené či zaužívané výcvikové metódy??? Ja si myslím, že veľká chyba je aj v tých výcvikových strediskách, prípadne výcvikároch. Sú naučený na NO a to je veľká chyba. Je veľa plemien, ktorým sa treba venovať trošku inak, lebo ich výcvik prestane zachvíľku baviť a samozrejme všetko záleží aj od jedinca. A to by mal skúsený výcvikár vedieť. A nemalo by sa stať niečo také, ako sa ľuďom napr. s čsv stáva veľmi často, že preboha čo to máš za psa, však to ani cvičiť nevie, to nevie hrýzť... a zrazu sa pri správnej manipulácii z toho psa vykľuje niečo čo výcvikár nečakal a nestačí zatvárať ústa. Len treba dať na skúsenejších (a bohužiaľ ten výcvikár to nie vždy musí byť a mal by si to aspoň priznať).
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ema 012 » Str 26.11.2008 14:19

Darley :jop: Ked som začínala z Akitou nedal sa nájsť ani jeden cvičitel/výcvikár ktorý bi vedel čo je Akita zač. Nemali šajnu o jej správaní a ani povahe bola to hruza. Každý hovoril inak tak som si poskladala čo najviac sedelo na moje zvieratko a teraz je super, Zvládli sme to.
Máš pravdu že každé plemeno ale aj každý jedinec je úplne iný a neplatí na neho to isté.
Obrázok
Ema 012
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 942
Bydlisko: Kajal

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Efa » Str 26.11.2008 14:20

Yo Darley tiez som mala kedysi podobne zazitky, neviem preco to tak je :nwm: ale nie je to dobre.

Offtopic: :lol: sakra ludia cvicite moju bystrost ? :lol: odpisala som na tento prispevok v povodnej teme a nez som to stihla ulozit uz to bolo fuc :heh:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Silwuska » Str 26.11.2008 14:22

Podla mna, ak ma clovek zdravy sedliacky rozum, a pozna svojho psa, tak si pobeha viacej cvicakov, pokuka ako cvicia a co jemu konkretne dokazu ponuknut a podla toho si vyberie...ja kebyze mam csv tak viem ze nemozem ist na cvicak kde robia obranu na zaklade toho ze psa "nervuju" teda vez zlobu a agresiu...ale aj to je zas velmi diskutabilne, kedze mozno aj medzi csv sa najde jedinec ktoremu by agresia vyhovovala a motivovalo by ho to...a zas na druhej strane isto existuje vela NOciek ktore proste ta agresia zlomi...casto to nieje o plemene ale o povahe toho ktoreho psa...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Poca » Str 26.11.2008 14:34

Ale vo vseobecnosti platia podobne vycvikove metody pre terierov, ine pre psy co robia aby urobili panovi radost (NO, retrievery, borderky) a ine napr. pre "primitivne plemena" ako napr.KAO. Mne vyhovuju pri vycviku teriery..
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Efa » Str 26.11.2008 14:40

Silwik tak ako si pisala "...pokuka ako cvicia a co jemu konkretne dokazu ponuknut a podla toho si vyberie..." ak ma niekto zaujem o vycvik obran tak toto pravidlo sa automaticky vztahuje aj na tu obranu, teda pochodim si a popozeram si pracu jednotlivych figurantov a podla toho si budem vyberat. V neposlednej rade si tiez treba uvedomit ze kazdy pes je iny, a tak k nemu moze pristupovat aj figurant, na jedneho sa da ist formou hry a lovenia a na ineho mozno cez zlobu (ak nema zaujem lovit). Cely vycvik je iba o tom co kto so psom ma zaujem robit a potom aj o tom na co pes ma a naco nie. :yes:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Nyssa » Str 26.11.2008 14:40

myslím, že s týmto problémom sa stretol asi každý, kto nemá NO alebo BO :ua: ale podľa mňa môžu za to hlavne chovatelia tých "iných" plemien a nie len výcvikári. keďže mám bradáča, opíšem, ako to je u nich....veľký bradáč bol kedysi pracovný pes. známy, ktorý kedysi ešte robil pre grabstein (alebo ako sa to volalo) a testovali psov, tak NO sa testoval VŽDY a bradáč NIKDY - takto to bolo zo začiatku, čo sa týkalo exteriéru, pes mal 4 chlpy na hlave, 4 na brade, ale bol to jeden geniálny nebojácny a nepodplatiteľný obranár a perfektný pes. a teraz? 25 kg chlpov, namiesto mozgu takisto chlpy, poriadne kúše 1 zo 100...keď si porovnáme také Čechy - stále vidno všade aj bradáčov, aj boxerov, dokonca ešte aj bernardína, takže je to asi na zváženie, kto má na tom väčší podiel viny.
sorry, že som sa takto rozpísala, dúfam, že pochopíte, čo som týmto chcela povedať :ach:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tasha » Str 26.11.2008 14:57

tak si pobeha viacej cvicakov, pokuka ako cvicia a co jemu konkretne dokazu ponuknut a podla toho si vyberie...ja kebyze mam csv tak viem ze nemozem ist na cvicak kde robia obranu na zaklade toho ze psa "nervuju" teda vez zlobu a agresiu...ale aj to je zas velmi diskutabilne, kedze mozno aj medzi csv sa najde jedinec ktoremu by agresia vyhovovala a motivovalo by ho to...


Vieš silwuska, keď je niekto z menšieho mesta, prípadne dediny, tak má problém pobehať viac cvičákov. môže byť rád, že sa tam nachádza aspoň jeden. A ešte keď nemá k dispozícii ani autoo, tak je to dosť blbé... čsv je pracovné plemeno :ach: . Ale treba vedieť ako na nich. A ja som skôr myslela poslušnosť pri čsv. napr. grace je úplne zúfalá, keď má niekoľkokrát po sebe (prípadne s menšími obmenami) opakovať tie isté cviky ako to je na väčšine cvičákov. zachvíľu sa zastaví a pozerá ako trúba, že už by aj stačilo, nie? však si videla, že to vie, tak na čo zo mňa robíš hlupaňu.

V neposlednej rade si tiez treba uvedomit ze kazdy pes je iny, a tak k nemu moze pristupovat aj figurant, na jedneho sa da ist formou hry a lovenia a na ineho mozno cez zlobu (ak nema zaujem lovit). Cely vycvik je iba o tom co kto so psom ma zaujem robit a potom aj o tom na co pes ma a naco nie. :yes:

efa máš úplnú pravdu...

Nyssa, ja som to nejak nepochopila... :hi:
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Efa » Str 26.11.2008 15:03

Nyssa :jop: tuto tvoju myslienku "môžu za to hlavne chovatelia tých "iných" plemien a nie len výcvikári" by som este rozsirila aj na majitelov :yes:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Nyssa » Str 26.11.2008 15:04

darley fakt? kua som sa s tým trápila 10 minút :lol: no myslela som tým to, že vlastne plno pracovných psov pizdia práve ich majitelia, lebo z nich robia barbie na výstavách a úplne kašlú na ich pôvodné využitie, ale v okolitých krajinách to nie je až také ako u nás a naďalej sa ľudia snažia (samozrejme nie všetci) práve o zachovanie pôvodných vlastností a využitia
Efa: no myslela som to aj na majiteľov, len som to tak blbo "globálne" napísala
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Silwuska » Str 26.11.2008 15:08

darley...mne je jasne ze csv je pracovne plemeno :no: , ale sama vies ze su to hodne specificke povahy (rovnako ako ine pelemena, ale mame ich za priklad tak budem hovorit o nich)...ale urcite by som u csv neuspela s vycvikom tak ako na NO pripadne malinu :no: tak som to myslela...ano aj csv dokaze urcite krasne pracovat, ale majitel musi vediet ako psika namotivovat, a to vecsinu cvicakov nezaujima, tak to majitelov ani neucia...a ten co to nevie "od prirody" ma smolu...bud si na cvicaku skujvi psa alebo sa toho cvicaku proste vzda (vzhladom na tu situaciu co si opisovala, ze je jeden cvicak v okoli)...btw. viem co to znamena ked sa clovek nema moznost dostat pravidelne na cvicak ( a to ani nieje daleko) ale uprimne, mne to absolutne nechyba :smile:

Nyssa bohuzial velmi pravdivy prispevok :ua: konkretne s bradacmi to je aj mne velmi luto...myslim ze su to (boli to) uzasne vsestranne psiska, teraz ich vidiet malo (aj ked to vo vseobecnosti vidiet malo s pracovnych plemien) :nwm:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tasha » Str 26.11.2008 15:09

Aha tak už chápem. sorry. zabudla som na tých čo sa len tmolia po výstavách a na ostatné se..! tak v tom máš úplnú pravdu... Bože baby sorry. aj nyssa aj silwuska... mne to dnes absolutne nepáli. to bude tou chorobu... až po asi 3-4 prečítaní príspevku začínam chápať, ktorá čo ako myslela... nyssyn príspevok som pochopila dávno, ale ten silwuskin až teraz... sorry...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Nyssa » Str 26.11.2008 15:13

no takto je to napr. aj s boxermi. vraj kedysi vidieť ich obrany bol neskutočný zažitok...a teraz? ak je na cvičáku (alebo na preteku, proste kdekoľvek) jeden, tak veľa. ok majú tie svoje preteky, takisto aj dobíci, tiež howavarti aj bradáči - ale keď sú na majstrovstvách SR vo výkone bradáčov podľa SVV1 4 bradáči - to už je myslím hamba :ua:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Efa » Str 26.11.2008 15:34

dobici nemaju vlastne preteky, ak sa nieco vynimocne v SR objavi tak chodi po beznych pretekoch spolu s ostatnymi. Ine plemena (napr. RTW, BOX) si robia majstrovstva SR, Doberman klub SR vsak toto neporiada, jedine co poriada tak su MS IDC ak su konane na uzemi SR
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Nyssa » Str 26.11.2008 15:36

Efa ďakujem za pre mňa novú info :jop: neviem prečo som mala pocit, že vy máte tiež nejaké to derby či gran prix alebo neviem čo :pac:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Ďalší

Späť na Pokročilý výcvik