Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Elis » Str 15.06.2016 15:50

tak zakulisni info říká, ze často by museli zachranovat i ty zachrance spis, nez ze opravdu nekoho najdou.

mam k zachranarum nesmirny respekt - a nemá se co delat rovnitko mezi fakt ze praci a "hranim si na praci".
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod kives » Štv 16.06.2016 8:04

ja tiež plne schvaľujem to rozdelenie, toto už nie je hra ani šport, ak tam pridali povinnosť atestu, tak len :poklona: .
k tejto téme. neviem, prečo to vyhrocujete. nikto netvrdí, že musíte byť striktne rozdelení do kategórie čistý šporťák alebo čistý parťák/sídliskáč (doplňte vhodné) :nwm: . ani ja som nemala čistého športového psa v ponímaní, ako sa tu vyhrocuje, ale vidím rozdiel v príprave/výchove.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod lucik » Štv 16.06.2016 9:10

zuzkabluzka - práveže tá záchranárina JE aj športová, niektorí proste robia iba športovú.. prirovnala by som to k obranám - športovka IPO, prirodzenejší je nároďák, no psy do reálu majú vlastné preverovanie (policajné napr.), záchranári atesty..

elfinka, atest je v ČR, nie v SR, ale pracuje sa na tom už aj tu.. momentálne na pátračky nie je všeobecne žiadna podmienka účasti psa, je to viacmenej na rozhodnutí veliteľa brigády, či tam pustí psov, ktorí vedia prd a idú sa tam venčiť (keďže sa stále väčšinou hľadá v rojniciach), alebo tam pustia psov overených nejakou skúškou (alebo interným preskúšaním).. atestom by sa to malo zjednotiť, ale keďže samotní záchranári nie sú zjednotení, je to ešte na dllllllho :ua:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Elis » Štv 16.06.2016 12:03

Offtopic:
lucik píše: elfinka, atest je v ČR, nie v SR,


tak Elfi zije v CR, počet atestovanych taky odpovida CR -asi pise o CR :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Štv 16.06.2016 13:04

Inak nazad k utlmovaniu a neutlmovaniu. Vie niekto z agilitakov viac o vysledkoch Susan Garrett na agilitnom poli? Ona sama samozrejme sa vyzdvihuje do vysin, ale nakolko je to realne alebo nerealne, neviem posudit.
Minimalne chodi furt na majstrovstva sveta, ale viac neviem.

Ide o to, ze VZDY ked ma seminar, je tam s nou jeden alebo viac psov. Dvojhodinova akcia, pes tam ma pelech, a pes ma az na kratke prestavky kedy nieco ukazuje lezat tie dve hodiny na tom pelechu. Pocas privolavacov som prvy seminar videla kde takto bolo 4mesacne stena.
A tie psy su napriek tomu uspesne, sportove... lezi tam hodinu a zvachle hracku v papuli, ale ked sa panicka postavi a da uvolnovaci povel, pes vystreli jak raketa pripraveny nieco robit :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Lindchen » Štv 16.06.2016 13:29

Utlmených agiliťákov je teda dosť málo. A bývajú to normálne fungujúci sídliskoví psi, na parkúre často idú až na hranicu fyzických síl, teraz mám na mysli lepších pretekárov. Netreba to asi až tak riešiť, je to aj o individualite toho psa a tomu potom prispôsobiť výchovu.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod pigie » Štv 16.06.2016 13:30

Je fakt rozdiel, ci tlmis borderu alebo molosa...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Štv 16.06.2016 13:33

pigie píše:Je fakt rozdiel, ci tlmis borderu alebo molosa...

Taak to si aktualne myslim tiez.
Aj ked. Neviem, chvilami mam pocit ze ci toho molosa tlmim ci netlmim, stale to je lenochod :haha:

Ale potom zas mi nejde do gebule, naco NEtlmia pracovnych ovcaakov. Vsak ti su prepnuti viac nez bezna bordera, tak by to malo byt pouzitelne aj ked to v beznom zivote tlmili :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod pigie » Štv 16.06.2016 13:39

Tak to ti neviem povedat ani ja. Ja keby som Frya "nekopala" denne, tak mi skace po hlave. Bych zosalela z pracaka :haha:
Mne maximalne vyhovuje Hugo. Zapnuty pri vode, inak vypnuty, zapnuty na lopticku inak vypnuty, zapnuty pri navstevach a "to je krasny psik" , inak vypnuty :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Lindchen » Štv 16.06.2016 13:45

Nerozumiem sa do ovčiakov a IPO a tieto veci, ale prečo sa netlmia poľovné psy? Ono totiž keď moc pri zveri tlmíš, tak psa "ubiješ" a potom psovi čosi preletí cez hlavu a zaváha až sa čuduješ, čo sa deje. Viacerí poľovníci duričov napr. ani privolačku neučia, dokonca sa nevedia ani odložiť. Celý život ten pes šalie na vodítku alebo na dvore a vypustí sa to na líšky alebo na čo a hotovo.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Elis » Štv 16.06.2016 13:47

elfinka píše: naco NEtlmia pracovnych ovcaakov. Vsak ti su prepnuti viac nez bezna bordera,


nemyslim si :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod janajka » Štv 16.06.2016 13:49

Offtopic: vies co je na bordere take typice? ze sa vie strasne nadchnut pre nejaku cinnost (ci pozitivnu, ci negativnu) a ked tam cvakne v hlave... tak uz jej to nevytlmi ani pol dna lezania na mieste. teda nalepena ocami na ovciach, nalepena ocami na parkure, nalepena na strome, kde sa hybu listy. Moze lezat aj popri parkure, ... este ju zhavi, ked vidi inych.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod calwen » Štv 16.06.2016 13:52

Lindchen píše:Nerozumiem sa do ovčiakov a IPO a tieto veci, ale prečo sa netlmia poľovné psy? Ono totiž keď moc pri zveri tlmíš, tak psa "ubiješ" a potom psovi čosi preletí cez hlavu a zaváha až sa čuduješ, čo sa deje. Viacerí poľovníci duričov napr. ani privolačku neučia, dokonca sa nevedia ani odložiť. Celý život ten pes šalie na vodítku alebo na dvore a vypustí sa to na líšky alebo na čo a hotovo.


Ved uz len na obycajnom coursingu je "zakazane" volat na psa, ked ulovi kozu ci bezi. Proste sa tie psy netlmia.
Ja tam dojdem s magorom, necham zavretu kdesi, cely den od nej nic nechcem, donesem ju na start, odnesem ju z ciela a ma najlepsie vysledky. Domov ideme ja doskriabana, pes spokojny, po par dnoch jej prestane hrabat a zacne fungovat zas normalne :joint: S vekom sa pocet dni znizuje :joint:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Lindchen » Štv 16.06.2016 13:58

Vidíš, coursing je dobrý príklad :jop: . Presne, donesiem uvrešťaného psa na rukách, chytím za obojok na štarte, pustím, po dobehu odlovím, odnesiem na rukách a niekde zaparkujem.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod pigie » Štv 16.06.2016 13:59

Ja si kupim uz asi len rybicky :prd: :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik