Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Pia 03.06.2016 10:58

Preberali sme to uz milionkrat ale myslim ze nie nejak pokope.

Narazila som na tento obrazok vcera
12440731_553543658152643_7831651496368533306_o.jpg

zdroj

Celkom mi to dava zmysel, chcem drajv a akcneho psa - ale chcem ho akcneho na place, nie aby mi lietal po byte alebo aby bol nazhaveny pri kazdom kroku po ulici, to by bol vycerpany skor nez vobec na ten plac prideme.
Takze jak to je a vidite, sportovy pes akcny a spolupracujuci v kazdej chvili, alebo sportovy pes = nauceny sa akcnit a spolupracovat v konkretnych miestach/situaciach
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Pia 03.06.2016 11:11

moj nazor - netlmit psa, ak ho chcem mat ako pracovneho. :angel: co sa nevylucuje s obrazkom, samozrejme. akurat niektori ludia si neuvedomuju, ze vyzaduju "pracu" od psa aj pomimo (napr. chodza pri nohe po sidlisku a pod) a tym psa vlastne utlmuju... to je pre mna podstatnejsie, lebo hento je schopny dodrziavat kazdy pes, do ktoreho netlacia nasilu aktivitu nonstop.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod elfinka » Pia 03.06.2016 11:18

wer píše:netlmit psa, ak ho chcem mat ako pracovneho

Tak zas ale, su situacie, kedy chcem aby bol utlmeny.
Napriklad ked stretneme ineho psa :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Pia 03.06.2016 11:20

tak ale tvoje potreby uprostred sidliska predsa nesuvisia s naplnou prace takeho psa :heh:
to je proste zas ina vec. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod elfinka » Pia 03.06.2016 11:50

Tak ja pridavam otazku
Ide vychovat pes tak, aby bol sportovy a zaroven "good citizen", cize zvladal normalny zivot na sidlisku? Normalny zivot = vyvencit a nenervovat sa ked vidi psa 10m od seba, nie sidliskove hranie sa s kazdym.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Nyssa » Pia 03.06.2016 12:02

ide :yes:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Pia 03.06.2016 12:03

isteze ano. :heh:

ale tie echt pracovne psy taky zivot nevedu. :angel:

este aby som doplnila, lebo asi to nebolo jasne, co chcem povedat :lol: ten obrazok podla mna znamena, ze tie psy dokazu tak normalne fungovat - same od seba, ze je to pre nich prirodzene a nie ze to je navod, ako spravit dobreho pracovneho psa - ze je treba ho pomedzi pracu utlmovat, zakazovat cosi... (ani toto asi nie je zrozumitelne, tak nic radsej :ha: )
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod hisham » Pia 03.06.2016 12:22

Ja to z toho obrazku vidim tak, ze pes nema byt v pracovnom mode v jednom kuse. Radsej nech si to posetri na situacie, ked to od psa clovek naozaj chce :no: Ved take celodenne pracovne "nasadenie" (napr. doma sledovanie kazdeho tiena - pes si aktivitu zvolil sam - alebo neustale bytie pod povelom - napr. "miesto", zvolene clovekom) musi byt pre psa neskutocne vycerpavajuce. Naco. Nech je doma leharo. Klud, utlm, vypnutie. A ked sa zaveli, tak je pes pripraveny vypustit nahromadenu energiu. Akym smerom, to si moze clovek pekne kocirovat :smile:

V idealnom svete :joint:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Pia 03.06.2016 12:26

tak nejak. :yes: aj to "k nohe"/"miesto" je z pohladu psa "praca", a ked to "zamestnanie" trva pridlho, vypina, prichadza utlm (v tomto zmysle negativny - nie oddychovy).
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod elfinka » Pia 03.06.2016 12:36

On ten pokec k tomu obrazku prave rozprava o tom, ze to neni bezne co ma ten pes vrodene, ale ako na tom pracovat aby taki boli.
V principe je to "capturing calmness" - spravit prostredie natolko nudne, ze si pes sam lahne, sadne, je nudny a kludny a za to ho odmenia. A znova a znova. V rusnejsom prostredi by to cele mohlo fungovat cez masaz/uhladkanie do kludu.

No a otazka je, ci taketo nenasilne naucenie kludu vo viac situaciach nez v uplne nudnom prostredi pomoze, alebo naopak pokazi sportovy potencial psa? U psa ako Fido by som prave cakala ze skor pomoze, kedze tej energie ma moc malo na to aby ju vyplacaval na debiliny cestou na plac :smile:

A este jeden chrobak v hlave - ano, spociatku je "k nohe" praca, zamestnanie, psa unavuje. Ale je to taka narocna praca aj ked uz to pes ma vlastne naucene uplne prirodzene, nemusi nad tym rozmyslat, proste sa tak nejak drzi u nohy a na nic specialne nemysli, lebo to tak robi kazdy bozi den a svet tak proste funguje?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Nyssa » Pia 03.06.2016 12:41

Offtopic: niekedy mi začína až rozum stáť nad novodobým prístupom ku psovi :ach:
to, čo kedysi riešil sedliacky rozum, teraz sú to špeciálne metódy pomenovávané šmrncovnými názvami
elfinka, nemyslím to na teba, to len tak všeobecné povzdychnutie
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod hisham » Pia 03.06.2016 12:46

elfinka píše:proste sa tak nejak drzi u nohy a na nic specialne nemysli, lebo to tak robi kazdy bozi den a svet tak proste funguje?

Z pohladu sportovky: k nohe nebude nikdy "len take drzanie sa pri nohe". Ved ten cvik vyzaduje plnu sustredenost, vesely prejav, hlavu vyvratenu k psovodovi, presnu polohu pri kolene, os zarovno s psovodom... Nezda sa mi to byt jednoduchy cvik :nwm: Podla mna to psa jednak vycerpa a druhak tam hrozi, ze psovod cvik pokazi, ak ho bude vyzadovat casto. Psa nim ubuzeruje. A moze cestou nabrat chyby k cviku, ktory uz mozno aj mal zvladnuty. Za mna: radsej menej a poriadne ako vela a nudne.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Pia 03.06.2016 12:50

no a nestaci skor tomu psovi ten klud proste dopriat? proste ho nechat tak, nech oddychuje? nech nema podnety? bez toho, aby som do neho v kuse sahala a nieco od neho chcela (aj ked len "uspat" ho napriklad aj masazou)? :ha: :nwm:

za mna osobne - ja mam rada lahko vzrusivych psov. s tymi sa dobre pracuje. vedia sa prekonat a dokazu ist za hranice... (napr. v horucave, resp. v inom "nepohodli"). pes, co sa tazko zobudza z utlmu, podla mna, nemoze byt dobrym pracovnym psom. napr. pes, co na obrane na koliku sa otoci zadkom k figurantovi, alebo nebodaj si lahne :aaa: toto za mna niee, nie "pracovny" pes (aj ked moze mat ine kvality, samozrejme a na nejaku pracu sa to mozno aj hodi..). no a ked si doma lahne, alebo v prepravke, to je oka a normalne to psa netreba ucit. ani pracovneho. :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod elfinka » Pia 03.06.2016 12:56

wer píše:no a nestaci skor tomu psovi ten klud proste dopriat? proste ho nechat tak, nech oddychuje? nech nema podnety?

A ako to spravit, ked proste curat potrebuje a neexistuje v okoli prostredie, v ktorom tie podnety nie su?

hisham píše:k nohe nebude nikdy "len take drzanie sa pri nohe"

Nehovorim o IPO chodzi, ale o "drzani sa pri nohe" ked pes smatle z nohy na nohu hlavou na urovni kolena. Proste presun z bodu A(vchod) do bodu B(miesto kde moze byt pusteny)
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Pia 03.06.2016 13:00

kupit si zahradu..? vencit inde..? na tieto otazky ti neviem odpovedat, bavime sa v teoretickej rovine "co by bolo najvhodnejsie". nikdy nevytvoris sterilne prostredie a treba pracovat s tym, co je. :nwm:
ale ak ta to ukludni, vela ludi v dnesnej dobe ma rovnake podmienky (nepodmienky) ako ty :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Ďalší

Späť na Pokročilý výcvik