Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod elfinka » Štv 26.05.2016 14:43

Dnes som sa dozvedela pre mna novu info, a to ze neni dobre liezt na cerstvo pokosenu travu - najskor tak po tyzdni a aj to by malo medzitym aspon kus poprsat.
Offtopic: to by vysvetlovalo, preco minule nasaval jak o zivot a aj tak vyzeral ze sa za chvilu strati, ono to bolo asi dost cerstvo pokosene vtedy. Zlaty psicek ze to nevzdal a makol si az do uspesneho konca

Dalej sme sa bavili o tom, ze je ovela lepsie slapnut na suchom ktore suchym ostane, nez slapnut na mokrom a dvihat uz suche - to je potom aj hodinovka horsia nez 3hodinova.

Ake dalsie podobne mudra o terenoch alebo pocasi poznate?
(Alebo ja sa budem postupom casu pytat :heh: )

A jedna aktualna otazka - ci vyssia trava (myslim 20+cm az po vysku nad kolena), moze sa s takym terenom clovek stretnut na nejakej skuske? Treba na to psa pripravit? Uskodi niecomu v takej trave spravit plne (kazda slapa) pamlskovanu, aby sa naucil ist ku zdroju aj ked ma moj pach aj vsade naokolo?

Stoparska tema ma uz takmer 200 stran a toto je nieco, co urcite zaujima kazdeho co zacina, tak nech to netreba hladat medzi tisicmi ostatnych prispevkov
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod wer » Štv 26.05.2016 15:53

Mne niekto vravel tiez, ze sa nema cuchat na cerstvo pooranom, ze tiez najskor po tyzdni, ale teda, ja som ziadnu zmenu nepostrehla, aj ked som slapala rovno za traktorom... :nwm:
Podla mna je to taaak silno individualne - my sa mozeme len domnievat, ako pes pracuje a ako tu stopu vnima, ktoru zlozku pachovej stopy zrovna preferuje... Logicky sa mi moc nezda, ze by psovi cuch "nefungoval" za inych podmienok. :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Bad » Pia 27.05.2016 6:13

na zkoušce si vybírat nemůžeš....

elfinka píše:nez slapnut na mokrom a dvihat uz suche - to je potom aj hodinovka horsia nez 3hodinova.

na jaře i na podzim taková situace není výjimečná (pokud jdeš na starší stopu) - kladeč položí stopy za rosy, slunce to odpaří...a pes jde

elfinka píše:myslim 20+cm az po vysku nad kolena), moze sa s takym terenom clovek stretnut na nejakej skuske

ano

elfinka píše:to ze neni dobre liezt na cerstvo pokosenu travu - najskor tak po tyzdni

ani tohle na zkoušce neovlivníš

pes by měl být zvyklý si poradit s různým...
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Puk » Pia 27.05.2016 8:39

Odpoveď : literatúra s teóriami o pachu.... A vlastné overenie si teórie v praxi. Lebo mýtov je aj v tomto smere dosť.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod kives » Pia 27.05.2016 10:56

k tej literatúre o pachoch, myslíš Eisa alebo vieš odporučiť aj inú?
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod elfinka » Pia 27.05.2016 14:42

Bad píše:
elfinka píše:to ze neni dobre liezt na cerstvo pokosenu travu - najskor tak po tyzdni

ani tohle na zkoušce neovlivníš

pes by měl být zvyklý si poradit s různým...

ovplyvnim-neovplyvnim... Na skusky sa casto da spytat dopredu ake su tereny v plane a ked tak nenahlasit :smile:

Poradit si moze - casom. Ale ked idem na teren v treningu, potrebujem vediet dopredu aky je narocny a podla toho upravit stopu, nie ze pridem na nieco o com neviem ze je tazke, naslapem mu stopu na kondicku 2x dlhsiu nez normalne a on to nebude mat sancu dojst.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Puk » Pia 27.05.2016 15:14

elfi, literatúry je dosť, aj tej modernej športovej... ale skús aj v inom odbore...
Nechce sa mi to hľadať, ale niekde som sem dával (ale len podľa mojej skúsenosti!!!) náročnosť jednotlivých terénov.
Posledné - ak sa chceč venovať stopovaniu, zaveď si stopársky denníček. Až ho budeš o rok čítať, na veľa vecí prídeš sama! :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod elfinka » Pia 27.05.2016 15:29

Nasla! :winner:
viewtopic.php?f=90&t=1487&p=950568#p950568

Stoparsky dennik mame od prveho patvaru ineho nez stvorcek :yes:

Edit:
14., nízko namrznutá lúka (do mínus 5)
:pac: :pac: a toto je presne to o com hovorim. Ja som bola v zime zufala ze mi pes cucha nakrivo a zle a straca sa - a pritom som mu naslapala na hentom :pac: :pac:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Puk » Pia 27.05.2016 20:18

:jop:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Tchor » Uto 31.05.2016 5:37

wer píše:Mne niekto vravel tiez, ze sa nema cuchat na cerstvo pooranom, ze tiez najskor po tyzdni, ale teda, ja som ziadnu zmenu nepostrehla, aj ked som slapala rovno za traktorom... :nwm:
Podla mna je to taaak silno individualne - my sa mozeme len domnievat, ako pes pracuje a ako tu stopu vnima, ktoru zlozku pachovej stopy zrovna preferuje... Logicky sa mi moc nezda, ze by psovi cuch "nefungoval" za inych podmienok. :ha:

Jde o to jak starou - opravdu cerstve posekana trava (tyden je blbost, ale cca 1 den) na stope 3h+ nadela tezkou hlavu i velice dobre vycuchanemu psovi - opakovane vykouseno s nekolika ruznymi zkusenymi psy. Zvlaste pokud musi na te stope pracovat s individualnim pachem osoby.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Elis » Uto 31.05.2016 9:29

Offtopic:


jsem diky tomuhle odkazu zjistila, ze DF je lepsi nez stoparsky dennik a naprosto idealni je na osvezeni pameti. všechno tu clovek najde :angel:


elfinka píše:Poradit si moze - casom


:yes:
a moje prave osvezena pamet to potvrzuje. jak jsem dřív resila tereny, ted uz to není třeba

vim, ze mas problém s dopravou na stopy - tak jen takovy OT.
Me se zatim osvedcuje mit jeden typ terenu, ktery znaji lepe, jsou si na nem jiste.
U Elisky trava, u Kachnete hlina. Da se k nim s jistotou vracet - at uz abych vedela, ze jim tam muzu udelat motivacni stopu, nebo naopak -něco nového je ucit - a prave variabilita terenu mi zamer nekazila :no:


Tchor píše:opravdu cerstve posekana trava


taky to tak znam - louka tesne po sebrani sena byva necuchatelna....
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod wer » Uto 31.05.2016 9:38

aha, som si to teraz tiez precitala este raz. :lol:
mna zaujal ten aktivny pasienok, ze je taky tazky? ja to povazujem priam za idealny teren. :heh: takze kvoli comu, ked dobytok nevadi (lebo by som to odtipovala na pach zvierat)? pre nas je asi najvacsia smrt datelina :ha: (neratam tvrdu frekvenciu, to sme este necuchali).

inak - prave hladam presne taky pasienok. u nas v okoli nic :ua: a sla by som niekam na par dni cuchat kdesi na stredne slovensko - nema niekto tipy? pekne luky v okoli + dake ubytovanie v schopnych chatkach..? puk, ty si tusim niekde odtial...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Crossa » Uto 31.05.2016 10:31

lúky máme nepokosené :ua: terény fakt nič moc
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod Elis » Uto 31.05.2016 10:34

Offtopic: jsem prave vyhlasila cuchaci prestavku vsem :angel:
nejsou tereny proste...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Tereny, pocasie a ine vplyvy na narocnost stopy

Poslaťod wer » Uto 31.05.2016 10:41

ja som bola tyzden mimo, takze este neviem, ako to je u nas s terenami aktualne... ale uz sa blizi zla sezona veru. :ach: ale na skorovychode boli naaaaaaramne tereny :love: - naozaj raj pre stoparov :heh: ale je to uz dost daleko na par dni... :ua: ale teda necuchali sme, akurat jednu jedinu som proste musela, inak sme tam boli za inym ucelom.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia