Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod elfinka » Pia 12.02.2016 12:29

Podla mna neni vydrz ako vydrz :joint: je rozdiel utlmeny odlozeny pes (dlhodobe odlozenie) a nasponovany pes cakajuci dalsi povel/uvolnenie. A z toho popisovaneho od RD sa mi skor vidi ten utlmeny - uz aj preto ze to ma sluzit na to aby si pes vyhodil z hlavy ze sa bude robit nieco ine. Nasponovany pes to naopak vyhodene z hlavy nema, len caka kedy uz konecne.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 12:37

Výdrž = výdrž = setrvání ve stavu až do jeho zrušení (povelem). Šlus. To další už jsou ty detaily.

elfinka píše:rozdiel utlmeny odlozeny pes (dlhodobe odlozenie)

ani v tom dlouhodobém by ti neměl spát....a taky by na tu výdrž mohl zapomenout či se na ni vybodnout (však 10s stačí a dost) a odejít si za svou zábavou. Tož samozřejmě, že to bude kapku jiná práce u psa, který i spí v poklusu a u psa, který do 3 vteřin nečinnosti usíná.

elfinka píše:A z toho popisovaneho od RD sa mi skor vidi ten utlmeny

Proč, kvůli těm 20ti vteřinám? A to je povinné ten čas (krom toho, že by ses tam stejně měla dostat)? A ty to nemůžeš ukončit třeba tou hrou?

elfinka píše:uz aj preto ze to ma sluzit na to aby si pes vyhodil z hlavy ze sa bude robit nieco ine

ano, až do okamžiku následujícího povelu - ve sportu je to jak?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Pia 12.02.2016 12:50

Mozna casem pochopis ze se to navzajem nevylucuje. Ze pes vedeny do klidu pracuje mnohem presnejc a hlave ma mnohem vetsi vydrz.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod wer » Pia 12.02.2016 14:28

ale kludny a utlmeny je fest rozdiel... :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Pia 12.02.2016 15:15

wer píše:ale kludny a utlmeny je fest rozdiel... :no:


Offtopic: to jsou ty nepodstatne detaily :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod elfinka » Pia 12.02.2016 17:02

Offtopic: lebo vsak kto by chcel robit sport so psom, u ktoreho to je podstatne, ktoreho treba dvihat a nie brzdit... Asi len masochisti :joint:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 17:18

wer píše:ale kludny a utlmeny je fest rozdiel... :no:

no to patrně je, a ten útlum jste vzali kde?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod wer » Pia 12.02.2016 17:34

Nooo. Ja vravim, ze pre bezneho psickara - ktorych primarne riesi RD - je prave utlmeny pes lepsi a ziaduci :no: Tam to cieli RD (z vasich slov, moc nesledujem jeho pracu) a ja to povazujem za ok. Sami vravite, ze sa nevenuje sportu. :nwm: Snazite sa ho obhajit, ale tak trochu naopak :ha:
Druha vec je, ze ako predpriprava sportoveho psa to nie je dobra cesta.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Pia 12.02.2016 19:30

Velka cast principu ktery Ruda rika je velice dobra i pr priprabu pracovniho psa. Jen ktem principum musi clovel pristupovat s tim ze pripravuje pracovniho psa...

Ono to nejsou navody - navod na psa neexistuje - jsou to jako u bsech jinych jen principy k uzpusobeni. Se snahou napsat je tak aby ten kdo je veme doslovne ( a je takovych idiotu dost) nadela co nejmene skody na psychyce psa.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod elfinka » Pia 12.02.2016 19:40

Ale ano, tiez som si uz nasla par veci ktore mi pomohli :yes: dokonca aj stopovacka dostala este jednu sancu :angel:
Ale jak to teraz citam, je fakt dobre ze som z nejakeho (neviem akeho sice) dovodu necitala predtym, kopa tych veci by MOJHO psa utlmili (ja si to vztahujem na seba) a prisla by som na to az moc neskoro. Zaciatocnik nevie filtrovat.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Pia 12.02.2016 19:50

Mimochodem do utlumu dostanete psa mnohem snaze pri prilisnem predrazdeni nez pti vydrzovem cviku
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Pia 12.02.2016 19:51

Vzdy je lepsi jednou videt nez destkrat cist...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 20:03

Tchor píše:Mimochodem do utlumu dostanete psa mnohem snaze pri prilisnem predrazdeni nez pti vydrzovem cviku

no bať, proto mi furt není jasné to automatické přiřazení útlumu k oné výdrži po přivolání...nebo teda k čemu... :ach:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Puk » Pia 12.02.2016 20:19

No asi preto, lebo všetky výdržové cviky sú založené v princípe viac cez útlm, ako cez vzruch. Určite súhlasím s tými, ktorí robia športovku a hovoria, že tieto výchovné princípy sú skôr kontraproduktívne pre vyšší level. Preto by som sem vôbec nemiešal bežnú sídliskovú poslušnosť (či spôsob prežívania) a športovú kynológiu, kde sú potrebné zase iné priority. A je jedno, či je to Desenský, Milan, či ktokoľvek iný. Títo ľudia riešia iné veci a s iným prejavom, požiadavkami a výsledkami, ako tí, čo sa snažia dosiahnuť iný level na súťažiach.
A aj keď sú Pavlovove teórie stále platné, dnešní športoví psi sú inde, a chce sa po nich iné, ako to bolo na začiatku minulého storočia. Dnes sú psi trošku odolnejší voči dlhšie trvajúcemu a šíriacemu sa vzruchu v mozgovej kôre. Sú k tomu cieľavedome trénovaní a pripravovaní a nástup útlmu nie je taký výrazný.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Pon 15.02.2016 17:28

Puk píše: Preto by som sem vôbec nemiešal bežnú sídliskovú poslušnosť (či spôsob prežívania) a športovú kynológiu, kde sú potrebné zase iné priority. A je jedno, či je to Desenský, Milan, či ktokoľvek iný. Títo ľudia riešia iné veci a s iným prejavom, požiadavkami a výsledkami, ako tí, čo sa snažia dosiahnuť iný level na súťažiach.



presne - ta kombinace sport a parkova poslusnost v jednom pytli -to je něco, co moc nechapu jak se da slucovat vůbec do jedne vety :ach:

resi sice jiné věci -ale principy uceni funguji -a cvicitel/vychovatel - by mel mit predstavu, jake jeho vychova nese dusledky :yes:

preci nejde porovnávat dopad serie "buzeracnich" cviku u psa, který aktivne spolupracuje s psovodem a psa, co ma svého člověka "na haku"??

v tom prvním pripade to psa MUZE nabudit. ale on uz to musí znat! a většinou je za tim i odmena patricne sily ( obrany třeba) nebo alespoň zkušenost psa, ze by mel poslouchat - ze je to pro nej vyhodnejsi -to je pro me ta spartakiáda po privolani ( mimochodem - mozna funkcni, ale i zbytecna - i to ma jine reseni -většinou si jen clovek schladi hlavu timhle...)

v tom druhem pripade - parkova poslusnost - pes ma člověka na haku - psovi takovahle skladba cviku sdeluje jedine -jsem tvůj pan a muzi si s tebou delat co chci. a jen kdy se to dotahne do konce - pes rezignuje, nebude hledat způsob, jak uniknout - je to funkcni.
ale kdo nemá patricny cit - skonci se psem, co se bude vyhýbat vlivu psovoda a cekat na jeho chybu - aby mohl zase utéct.
proto to nikoho normálního nenapadne pouzit na stenata :yes:

vzruch a utlum jednotlivce - tady v tomto pripade resi jen miru -co na jakeho psa bude potřeba pouzit.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky