Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod elfinka » Štv 11.02.2016 13:29

Bad - okej, tak o par rokov ked budem mat spolahlive odlozenie v stazenych podmienkach + spolahlivu poslusnost aj ked je pes na kraji prepnutia, tak to mozno budem moct pouzit tak ako popisujes.
A co dovtedy? :nwm: Z odlozenia sa dvihne, z buzeracneho cvicenia (po dnesnych skusenostiach) ocakavam ze mu prepne a zdrhne si robit kolecka. Teda, skor by ma zaujimalo, ci popisovane pouzivas na Ariba? :smile:

(a kedze som nebola v stave odpovedat predtym, tak sa vratim aj k starsej teme)
Bad píše:"nemusim ruckovat 5 metrov po uvolnenej snure aby som mohla cuknut" - pro mě je tohle tvoje chyba v používání stopovačky a ne nefunkčnost stopovačky :no:

To je len detail, oproti zasadnemu problemu, a to ze nie som fyzicky schopna tu stopovacku pouzivat spravne. Z pridupnutia mi uz x-krat podklzla noha a pes bol zrazu volny a mimo moj dosah, ma na konte niekolko zdrhov aj so stopovackou lebo som proste gramblava a v momente ako pustim snuru z ruky, neni iste ze ju zvladnem chytit/zastavit skor nez mi s nou zdrhne. Naucil sa okrem toho, ze ked spozornie alebo zacne vetrit tak to vidim, a tak vyraza do sprintu rovno bez nejakych dlhsich signalov na ktore by som mala cas reagovat.

Edit: Ale nech tu nie som len za hnidopicha, tak sa dnes poctivo prehryzam poradnou. Stopovacka pripnuta na halti? Obrázok
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 7:04

elfinka píše:Bad - okej, tak o par rokov ked budem mat spolahlive odlozenie v stazenych podmienkach + spolahlivu poslusnost aj ked je pes na kraji prepnutia, tak to mozno budem moct pouzit tak ako popisujes.A co dovtedy? Z odlozenia sa dvihne, z buzeracneho cvicenia (po dnesnych skusenostiach) ocakavam ze mu prepne a zdrhne si robit kolecka

samozřejmě po něm nemůžeš požadovat perfektně provedené cviky, které ještě nemá perfektně naučené. Ale můžeš si s ním pocvičit striktně tak, v jaké je fázi - u odkládačky neodejdeš, ať ho můžeš briskně nenechat zvednout, přivolání provedeš na šňůře (rychlé), poklus u nohy na vodítku a klidně s pamlskem v ruce.....ale bude chvilku intenzivně makat. Přičemž ta chvilka je v řádu minut (bych řekla, s Badym, že za minutu, dvě jsme měli pár perfektně splněných povelů, jako když bičem mrská, a šlo se dál). Neb cílem není psa otrávit či potrestat, ale připomenout mu, že poslechnout svého člověka spadá do kategorie DOBŘE.

elfinka píše:Teda, skor by ma zaujimalo, ci popisovane pouzivas na Ariba?

:haha:
Za prvé a velezákladní - Aribo NEZLOBÍ (za splnění je zodpovědný : psovod :heh: )
Za druhé - ten pes má úžasnou metodu, jak z člověka vypustit páru - přiběhne, zaboří se do tebe s tím svým výrazem "že mě máme všichni rádi" a člověku nezbývá nic jiného než zjihnout a drbat :hi:
Za třetí - i Aribovi dám takové cvičení - třeba okamžité přivolání na stopovačce, maximálně 2x

elfinka píše:Z pridupnutia mi uz x-krat podklzla noha

se mám ráda, takové nepředloženosti nedělám, prudce vyrazivších 60kg by mě smetlo k zemi... :ha:

elfinka píše:v momente ako pustim snuru z ruky, neni iste ze ju zvladnem chytit/zastavit skor nez mi s nou zdrhne

třeba i proto velmi bazíruji na povelu stůj, který je pro něj daleko snazší, než přivolání a mi dá čas si k té stopce či psu dojít. Jinak to je o rozvaze, kdy tu stopku můžu pustit. A jak jsi psala o tom namotávání - pokud ji mám v ruce, tak zásadně tak, že pes nemá prostor se rozběhnout (buď namotávám, nebo nechám prokluzovat - nedržím na konci) a tudíž ji můžu hned použít.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod wer » Pia 12.02.2016 7:26

"buzeracnu poslusnost" pouzivam a rozhodne to nie je vynalez RD :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 7:31

wer píše:"buzeracnu poslusnost" pouzivam a rozhodne to nie je vynalez RD :ha:

a zkazilo ti to psa pro sportovní výcvik?

U Badyho to vždycky spíš působilo jako povzbuzovač.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod pigie » Pia 12.02.2016 8:15

Buzeracka pre Huga a buzeracka pre Frya je fest rozdiel. Huga nasierala, robil veci pomalsie a pomalsie, Frya ukludnuje, lebo robi veci, za ktore vie, ze bude pochvaleny, takze z neho opadava stres z mojho nasratia a startuje sa na nove blbiny :heh: U Frya ju teda nerobim. U Frya ju robim prave pri silnych podnetoch, ako napr. maly pes, on sa nevie ovladat a ja to po nom chcem - lebo inak ma tendencie zdrhnut a tymi povelmi mu odoberam cast mozgu, ktora by rozmyslala, ako zdrhnut :haha:
A to stoj ako ho pouzva Bad bolo aj u nas. Proste ten povel sa psovi ovela lahsie plni ako ku mne. Takze ked bolo nieco, co bol problem, tak som vydavala radsej stoj ako ku mne - aj preto, ze ku mne bol povel, ktory sa MUSI splnit a ked som to nemala poistene v tej zapeklitej situacii, tak radsej to stoj :joint: (Fry ma miesto stoj, lahni)
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Puk » Pia 12.02.2016 8:30

Buzeračnú poslušnosť, keďže nie som buzerant, nepoužívam... :joint: Myslím, že je použiteľná (a pomôže) pri zvieratách ktoré majú temperamentnejší proces vzruch - útlm, plus navyše sú chtivé pracovať. Je menej vhodná pri tých zvieratách (ale aj plemenách), kde je pomalší nástup vzruchu a rýchlejší útlm. Ale možno sa mýlim...

Aj ja v krízovej situácii downujem. Funguje to aj na 300 metrov (keď sa dá sotva inak zasiahnuť a prerušiť nežiadúcu činnosť), určite je to účinnejšie a spoľahlivejšie. Ale je to vec názoru a vkusu :joint:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod wer » Pia 12.02.2016 9:08

tak u huga by som ju isto nepouzivala... je to asi tak, ako pise puk - zmysel to ma skor pri psoch, u ktorych sa rychlo strieda vzruch/utlm.
a pouzivam to, ked chcem dostat psa pod kontrolu. pri predoslom prave pri zveri, teraz napr. pri obrane.
pri vybehnuti za zverou mam tiez lahni.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod pigie » Pia 12.02.2016 9:11

Tak zase on to mal ako ozajstny trest :heh: Pre mna bola dolezitejsia praca vo vode, nie na suchu, takze kludne som si to mohla dovolit :angel:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 10:22

Elis píše:... po privolani musí pes sedet minimalne 20vt, aby si uvedomil? atd....[/ot]

taky jste mě donutili si číst články, protože jsem zmínku o 20ti vt. nechápala a už jsem našla a dovolím si dát celý odstavec (článek o přivolání), týkající se oněch 20ti vteřin :

"Pamatujte na to, že každým povelem rušíte povel předchozí. Spousta lidí, kteří ke mně přijedou, používají dva povely. Jeden je "ke mně!" a hned za to dají povel "sedni!". Druhým povelem zrušili ten první, tudíž už se nejedná o přivolání, ale o sednutí, čímž se povel k příchodu nestačí správně zpracovat a "zapsat" do hlavy. Výhodnější je, když už chci aby mi pes předsedal, zavolám jej povelem "ke mně!" a po příchodu si psa během hlazení a vlídné pochvaly mechanicky posadím, aby si přivolání automaticky spojil s předsednutím a přesto zůstal tento jediný povel v platnosti. Mějte na paměti, že dokud psu nic neřeknete (nezrušíte povel), nemůže se sám od sebe sebrat a odejít. Většinou nedávám další povel dřív než po 20ti vteřinách, raději však déle. Jestliže se pes pokouší odejít dřív a bez povelu, znovu ho bez povelu ihned při prvním kroku posadím, jelikož mám ruce vždy blízko hřbetu psa, nebo mu stojím na vodítku, aniž by to pes tušil (povolené vodítko). Jestliže psa po nedovoleném odchodu vrátím do předsednutí, dávám si dost na čas, než ho zase propustím dalším povelem, nebo udělám protiklad a vydám nečekaně povel jiný, třeba "lehni" nebo "vstaň". Pakliže se naučí zvládat předem neočekávané povely, obvykle se zlepší i odložení, jelikož se naučí čekat na další povel."

1) je tam někde, že pes MUSÍ sedět 20vteřin, jak interpretuje Elis? No nevím....
2) jaký je smysl oné dlouhé výdrže....?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod elfinka » Pia 12.02.2016 11:17

Ja teda neviem, aky je efekt tej dlhej vydrze? Mne sa najviac osvedcilo pracovat s nim dynamicky - zavolam v tazkom prostredi a za odmenu ma okamzite akcnu hru. Vyzadovat dlhodobe sedenie vzdy po zavolani mi fakt nejde do hlavy ako ma toho psa potom bavit prist ku mne :nwm:
Mam pocit, ze by som tym dosiahla otraveneho psa co sice pride lebo musi, ale nebude to take privolanie jak teraz ze poviem a pes letii ze juhu ja chcem prist a chcem si uzivat tu srandu nasu spolocnu.
Offtopic: Sa bojim ze mu zabijem tu iskru v ocku ked si pyta lopticku alebo povel alebo pribehne lebo ma chce hryznut do zadku ze daj mi ten pamlsok :hi:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 11:53

z téhož zdroje :
"protože pes má automaticky čekat na další povel a ne se jen přijít podívat na páníčka a hned si zase jít po svých. Po každém povelu čekám asi tak 20 vteřin, než dám povel další a to je tak minimum. S oblibou nechám psa po přivolání u sebe dobře minutu, aby se naučil trpělivosti a vyčkávat na to, co mu řeknu potom "

Elfi, za prvé měj pořád na paměti, že tohle není o sportovním výcviku, a za druhé v rámci toho sportu - ty neučíš Fida právě takovou výdrž? Že to je čekání na akci, něco fajn? Vždyť už jenom nástup do výchozího bodu je výdrž, pes tam nesmí usnout ale naopak s napětím a plnou pozorností čekat, až vykročíte, musí okamžitě reagovat na tvůj pohyb....V tom cvičení musí být napětí....Vždyť právě v tom sportu potřebuješ, aby pes po splnění jednoho povelu očekával povel následující, a to s tou prodlevou.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod elfinka » Pia 12.02.2016 12:01

Bad - vsak, to o com hovorim ja je, ze okrem toho ze musim filtrovat metody podla toho co som schopna pouzit ja resp. ako reaguje moj pes, tak by som potrebovala ich filtrovat aj podla ich dopadu na sport. Akurat ten dopredu nevidim, nemam skusenosti...

Bad píše:ty neučíš Fida právě takovou výdrž?

Tu ale ucim inak, pes je nasponovany jak guma v trenkach, lebo nevie kedy pride ta odmena. Teraz? O sekundu? O 10? Tzn raz za cas psa nechat sediet aby bol nasponovany ze uz uz uz bude ta hraa??? mi problem nerobi. Ale v momentalnom stadiu nasho treningu by som to robila mozno tak 1 z 10 pokusov.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 12:07

elfinka píše:Tu ale ucim inak

no ale však jak jinak :nwm: Prostě učíš výdrž....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod wer » Pia 12.02.2016 12:12

tak je tam rozdiel medzi sportom a "sidliskovou" poslusnostou. psa na sport potrebujem dvihat (a tomu ale prisposobujem aj tu vychovu) a naopak - taky sidliskovy psik je lepsi utlmeny, aj ludom sa s takym lepsie pracuje. takze pristup k tymto dvom psom je zasadne rozdielny. od zakladov.
ja rozdielne pracujem so svojim psom a rozdielne ucim ludi, co chcu mat len ovladatelneho psa.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pia 12.02.2016 12:25

Výdrž je výdrž. Že povel ruší následující povel platí (teda mělo by) obecně. V tom rozdíl není.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky