Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Stanislava » Štv 23.10.2014 16:07

Katka, gratulujem Tebe aj Tvojim chovateľom ku nádhernému úspechu v Brne :winner: . Európsky víťaz mladých zo slovenského chovu veru ani neviem, či niekedy u DK u nás bol :jop: :jop: :jop:
Obrázok
Damien Black Amnis Rhei

Bad - hodnotiť klady a zápory akéhokoľvek plemena je vecou pohľadu. To, čo je pre niekoho negatívna stránka, môže byť druhým do neba vyzdvihované. Kólia naozaj nie je pes pre každého. Nie preto, že by bola napr. náročná na výchovu, ale aby ju človek ocenil, musí pochopiť jej povahu - resp. rovno napíšem "kultivovanú a vnímavú dušu". Nechcem sa týmto nikoho dotknúť, ale pravda je taká, že pochopiť v živote môžeme len to, čo sami poznáme, čím sami disponujeme...A ak niekto v živote oceňuje iné veci, nikdy jej nepríde na chuť.
Ak by mne niečo zásadné nevyhovovalo na jej povahe - tak ju proste nechovám. Sú samozrejme veci, na ktoré si každý majiteľ kólie musí dávať pozor (napr. socializácia je nesmierne dôležitá!!!!), ale skôr by som to stavala na tom, či konkrétnemu človeku plemeno vyhovuje/nevyhovuje - lebo tisíc ľudí, tisíc chutí.

Lindchen - vnútorné a ničím nepodmienené sympatie a antipatie fungujú nielen u ľudí. :lol:
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Jannka » Štv 23.10.2014 16:23

Jannka, krásne fotky...muselo to byť super stretnutie, psíky (hlavne moje obľúbené DK), les a opekačka :jop:

P.S. Drobci rastú do krásy :yes:


Dakujem ! Drobci su uzasni...niet nic krajsieho ako mat doma taketo rozkosne vankusiky lasky :hi: Su taki zlati a sikovni :love: Na stretku bolo vyborne, ako stale. Najma opekacka bola vyborna :heh: A psiky si to uzili, predsa len, medzi svojimi je naj :heh: A steniatka ake boli radi, ze tolko "mamiciek" je vsade okolo. Srandovne je, ze na kolie reaguju uplne inak ako na ine psy. Ku inym psikom zvedavo pridu, idu pozriet onuchat - ale ku koliam sa hrnu automaticky, ci poznaju, ci nepoznaju :heh:

Katka, gratulujem Tebe aj Tvojim chovateľom ku nádhernému úspechu v Brne :winner: . Európsky víťaz mladých zo slovenského chovu veru ani neviem, či niekedy u DK u nás bol :jop: :jop: :jop:

Haha, huraaa, ja som vedelaaaaa ze to vyhra :jazyk: :jupi: Gratulujem Kati + chovatelom Miske a Mirovi !!!!!!!! Som pysna ze slovensky chov kolii zne taketo medzinarodne uspechy :king: :winner:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod mairi » Štv 23.10.2014 16:44

Stanislava píše:Katka, gratulujem Tebe aj Tvojim chovateľom ku nádhernému úspechu v Brne :winner: . Európsky víťaz mladých zo slovenského chovu veru ani neviem, či niekedy u DK u nás bol :jop: :jop: :jop:
Obrázok
Damien Black Amnis Rhei

VAAAAA, to je fakt mega uspech :aaa: teeeda gratulujem veelmi Kaci aj Petrikovcom, to je pecka :aplause:

Stanislava píše: Kólia naozaj nie je pes pre každého. Nie preto, že by bola napr. náročná na výchovu, ale aby ju človek ocenil, musí pochopiť jej povahu - resp. rovno napíšem "kultivovanú a vnímavú dušu". Nechcem sa týmto nikoho dotknúť, ale pravda je taká, že pochopiť v živote môžeme len to, čo sami poznáme, čím sami disponujeme...A ak niekto v živote oceňuje iné veci, nikdy jej nepríde na chuť.

Stanka :poklona: presne presne, toto som myslela tym ze nie kazdemu bude vyhovovat "natura" kolie, len specifickym ludom, len som to nedokazala tak popisat ako ty :jop:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Michaela » Štv 23.10.2014 18:44

Z úspechu Damiena sa veľmi teším a Katke ďakujem za prezentáciu Damiena doslova na európskej úrovni.
Ďakujeme všetkým za gratulky. :hi:

Stanka pekne si to napísala. :jop:
Obrázok
Michaela
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 572
Bydlisko: Prešov

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Shel-chan » Sob 25.10.2014 22:45

Mairi, suhlasim, so suckami si nespominam, ze by sme mali niekedy problem, ale fu, neviem, ci si spomeniem na samca kolie, co by bol "v pohode". Ovsem ked sa zamyslim, problem tychto... nazvem to nezvladnutych samcov je takmer vseobecny, mam zlu skusenost od borderiek ku krizencom. Ibaze fakt na to, ako su kolie prezentovane ako bezproblemove plemeno, toto mi na nich proste vadi.

Apropo, ako Linda hovori... ja si spominam, ako som dosla prvykrat pozriet do AK Malina... a akonahle som vosla, vsetci nahodili panicky vyraz v tvari a chytali si psy, uvazovali, zatvarali. Kukala som ako puk, nechapala, vravim, nechajte ich, Sheimi je stena, nic neurobi... tak som sa dozvedela, ze cely cvicak ma seltie zafixovane ako najagresivnejsie psy!
Bola som v soku... nikdy predtym som agresivnu seltiu nevidela... ale nutno dodat, ze velmi rychlo som to pochopila, ked mi po Sheimim vybehol seltiak, s tym, ze ho chce zbit, kym my sme boli priamo na parkure!!
Takze tak... poucenie z pribehu je asi take, ze kazdy sudi plemeno podla reprezentativnej vzorky, s ktorou mal tu cest sa stretnut.

Bad, este k tej socializacii - samozrejme, nieco ma pes vrodene, ale nemozem suhlasit na 100%. To, ze socializacia je dolezita, je vedecky dokazane, myslim, ze nie je o com. Ale o com sa nehovori, je tzv. obdobie imprintingu - vpecatovania; rovnako (ak nie viac) dolezite, medzi myslim 5 - 8 tyzdnom, teda logicky v case, kedy je stena este u chovatela. A u steniat vlkov je napriklad dolezita aj uloha otca, ktora spociva v nauceni steniat "moresom", ktore budu potrebovat v dalsom styku so psami. Takze ja si myslim, ze napriklad aj to, ze vacsina steniat dnes svojho otca (alebo iny samci "role model") nikdy nespozna moze byt dalsou z pricin nefungujucej komunikacie medzi dnesnymi psami. Ale to uz patri do inej temy myslim.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod sandrejka » Pon 27.10.2014 11:34

Stanislava píše:Katka, gratulujem Tebe aj Tvojim chovateľom ku nádhernému úspechu v Brne :winner: . Európsky víťaz mladých zo slovenského chovu veru ani neviem, či niekedy u DK u nás bol :jop: :jop: :jop:
Obrázok
Damien Black Amnis Rhei


Katka, gratulujem, Dami vyzeral úžasne. :poklona: :jop:
sandrejka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3269

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Kača » Uto 28.10.2014 0:02

Dakujeme vsetkym!! :smile:
Dami sa predvadzal fantasticky a vyhru si zasluzil. Skvela chovatelska praca Miro & Miska !!
Pani posudzovatelka povedala, ze keby bol trosku starsi, ma jednoznacne BOBa... Ale uznajte, nebola by to trochu nuda, mat najlepsieho psa v plemene na Europskej vystave v 12tich mesiacoch? Musime predsa stupat pekne rovnomerne :heh:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod baya » Str 10.12.2014 20:02

Ktorý typ postroja Vám vyhovuje na dlhosrstu koliu? Používali sme postroj Power K-9 bez hrudného popruhu, ale nesedí velmi dobre, tak hladáme nejaký iný.Ďakujem
baya
Nováčik
 
Príspevky: 33

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod ambra » Pia 30.01.2015 21:03

Salut Seladon takto mi dnes pomáhal stavať snehuliaka :lol:

Obrázok
ambra
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84
Bydlisko: okres Zlaté Moravce

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Shel-chan » Pia 30.01.2015 21:12

Jeeeej, jaky je zlaty zmoknuty! :ha: A ten snehuliak je skvely~
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod ambra » Sob 31.01.2015 17:22

ešte pár takých obyčajných fotiek nášho Salyho z dnešnej prechádzky
15044 15043 15042 15040
ambra
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84
Bydlisko: okres Zlaté Moravce

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Lindchen » Štv 27.08.2015 17:18

Čítam knihu od Temple Grandin, ktorú považujem za kapacitu, hoci nie so všetkým súhlasím, ale toto o kóliách zaujalo a celkom prekvapilo.

I do not like what breeders are doing to purebred dogs. Breeders have made collie faces thinner and thinner, for example, leaving less and less space inside the skull for their brain. A dog needs a nice, wide skull to house its brain, and if you look at old paintings of collies from the beginning of the twentieth century that’s what you see: Lassie with a road, flat forehead.
By the early 1980s collie heads had gotten so narrow that a friend of mine who grew up with a collie on a farm in the 1950s and 1960s told me she didn’t recognize the collies in her neighborhood as belonging to the same breed as her childhood pet. Somehow she got the idea that the “needle-nose collies” her neighbor owned came from a whole different line of French collies she’d never seen before! (I don’t know how she got France in there, but she did.)
The problem isn’t just the reduced space for the collie’s brain; it’s also the weird shape of the skull. I would expect to find that the progressive narrowing of their faces has distorted collie brains anatomically. But whatever the cause, their intelligence has gone down so far that I call collies brainless ice picks. It’s a horrible thing to have done to a nice, and beautiful, dog.
Making collies stupid wasn’t the point, of course. Collie breeders probably just wanted to exaggerate one of the most distinctive features of the collie dog, which is its long thin nose. But in the process of breeding for super-elongated noses, they bred out a decent-shaped skull.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Silvuch » Štv 27.08.2015 17:20

Pls preklad pre neznalych. :angel:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod Lindchen » Štv 27.08.2015 17:22

V skratke tam ide o to, že sa jej nepáči chov kólii, pretože sa kladie dôraz na stále užšiu hlavu (to som nezachytila, že by sa robilo, asi USA), potom nie je miesto pre mozog a sú potom hlúpe. Asi toľko :nwm: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod hruska » Štv 27.08.2015 17:24

zhruba velmi, zuzovanim hlav a deformovanim hlav u kolii sa podla nej musi deformovat aj mozog a podla autora su tupe jak polena :D
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI