koľko vrhov za život

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

koľko vrhov za život

Poslaťod Tasha » Štv 25.12.2014 21:10

zaujíma ma názor váš názor ako chovateľa, či len z počutia a podobne. väčšina klubov povoľuje šteniatka cca od 2 roku života do 8 rokov, prípadne 9 na výnimku. a maximálne 3 vrhy za dva roky. u nás pri čsv sa sučky hárajú väčšinou raz ročne. čo by malo byť cca 7vrhov. Ani neviem či na slovensku niekto toľko vrhov vôbec má. a čo pri plemenách čo sa hárajú 2x ročne. nájdu sa chovatelia čo majú 10 vrhov na 1 suke??? pre mňa je to niečo nemysliteľné, asi ani nikoho takého nepoznám... ale človek nikdy nevie
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod hriva » Štv 25.12.2014 22:18

Nie som chovateľ ale viac jak 2 vrhy za život u jednej feny by u mna nehrozili.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Vikiki22 » Štv 25.12.2014 22:58

Tiež mi príde rozumné, aby sa odchovali najviac 3 vrhy za život od jednej suky. Je to hlavne záťaž pre samotnú suku.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod vavrena » Štv 25.12.2014 23:31

Ono predsa záleží aj na tom, koľko šteniatok sa narodí, a ako to sučka zvláda. Tiež si myslím, že 3(max 4) je tá horná hranica. A po cisárskom reze už by som fenku pripúšťať nedala, ak mala nejaké komplikácie pri prvom pôrode.
Ale ja poznám aj extrém - u 8 a pol ročnej feny 8 vrhov, alebo 5 vrhov u 5 ročnej feny...
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Margita » Štv 25.12.2014 23:34

ked ma 5 rocna suka 5 vrhov tzn.ze s nou nic nemozu nai robit,ked mam pracovneho psa,tak ako ho mam pripravit na skusky a naucit vsetko co ma pri vykone prace robit ked kazdy rok ma stence,to mi potom ani nebude mat cas kedy robit
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Crossa » Štv 25.12.2014 23:38

Margita píše:ked ma 5 rocna suka 5 vrhov tzn.ze s nou nic nemozu nai robit,ked mam pracovneho psa,tak ako ho mam pripravit na skusky a naucit vsetko co ma pri vykone prace robit ked kazdy rok ma stence,to mi potom ani nebude mat cas kedy robit

nie každé pracovné plemeno, bohužiaľ, potrebuje skúšku do chovu. A väčšina súk keď tak urobí skúšku, zbonituje a chová sa na nej, málokto so sukou športuje.
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Margita » Štv 25.12.2014 23:45

ale myslim nejaku pracu "naostro" nie sport
taki si ani nemozu dovolit takto "chovat" naco by im bol taky pes ?ale tak zase je to o ludoch a o zaujemcoch o stena
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod hriva » Pia 26.12.2014 0:10

No mne je ich fakt luto veď ta kotnost je záťaž (viem podla seba ) :joint: preto by som tie vrhy rad radom nebuchala proste, ak človeku na tej fene ozaj záleží tak to nespraví.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod pigie » Pia 26.12.2014 7:03

1-2x, ak je vrh pocetnejsi, inak viac, ale max. 4. Staci tak 10-12 steniat po danej fene.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Lindchen » Pia 26.12.2014 7:21

Pri bígloch bolo bežné, že suka mala za život 5 vrhov a viac. Veľký dopyt.
Z môjho pohľadu by som odchovala 2 vrhy, asi tak ideálne, nekryla by som hneď po uchovnení, skôr tak 2,5 ročnú, to už na tom psovi je aj niečo poriadne vidieť, aj tá povaha a pod. A keby teda bola fit a dávala šteňatá, čo sú ozaj prínosom pre plemeno, aj krásou a prácou, tak v 6 rokoch by som ešte zvážila tretí vrh. Asi záleží aj od plemena, takžo toto z pohľadu bígla, iné plemeno by som nechovala.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod hruska » Pia 26.12.2014 9:03

osobne by som bud nenakryla, pripadne nakryla raz, ak by som mala pocit, ze to za to stoji (co je na dlhsiu debatu co za to stoji a co nie) a aj to len preto, aby som si nechala potomka. Ja som ale nestandardna vzorka a cele chovatelstvo ide dost mimo mna :lol: Myslim, ze psov je strasne moc a obcas mi pride, ze sa sekaju stenata len preto, ze maju papiere, hlavne pri modnejsich plemenach, co je sice stale lepsie ako sekat bez pp, ale za mna ee.
ale jednoznacne sa mi nepaci, ako niektori nakryvaju kazdu chvilu, nehovoriac o tom, ze odrodenu suku posunu dalej, z mojho pohladu je to hnus velebnosti :blee:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod wia » Pia 26.12.2014 9:43

U nás v klube je tiež jedna CHS, kde suka odrodila 6 vrhov, podotýkam zakaždým 8-11 šteniat (+1 neúspešné krytie, kedy psi mali asi viac rozumu ako chovateľka), posledný vrh ako 9-ročná. Ďalšia má v 6 rokoch za sebou už 4 vrhy :ach:
Nejaká zmena v tomto čo sa týka klubu asi nehrozí, keďže veľká časť aktívnych členov má psov od nej, ostatní sa na to a na celý klub začínajú pomaly ale isto :kak:
Z môjho pohľadu max. 2-3 za život, ale po početnom vrhu aspoň 1,5 roka pauza.
wia
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Puk » Pia 26.12.2014 14:54

pigie píše:1-2x, ak je vrh pocetnejsi, inak viac, ale max. 4. Staci tak 10-12 steniat po danej fene.


Podľa mňa, po dobrej suke u dobrého chovateľa nie je nikdy dosť šteniat"! :yes:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod raky » Pia 26.12.2014 23:00

Puk píše:
pigie píše:1-2x, ak je vrh pocetnejsi, inak viac, ale max. 4. Staci tak 10-12 steniat po danej fene.


Podľa mňa, po dobrej suke u dobrého chovateľa nie je nikdy dosť šteniat"! :yes:

ako spoznáš toho chovateľa????
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Vikiki22 » Sob 27.12.2014 8:35

...a po čase nevieš nájsť psa na krytie, lebo sú si všetci príbuzní. :ach:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Ďalší

Späť na Chovateľstvo