vysokofrekvenčná píšťalka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 18.04.2013 18:00

A s píšťalkou už cvičíte dlhšie, alebo je to pre psa novinka? Lebo ak dlhšie a na kratšiu vzdialenosť pribieha spoľahlivo, tak ju asi na väčšiu ozaj nepočuje. Na také vzdialenosti stačí aj malý vánok, aby zvuk odnieslo dopreč.
Zásadná chyba sa hlavne robí v tom, že píšťala sa berie ako samospasitelka privolávania a pes z nejakého dôvodu má na píšťalu automaticky reagovať. Na píšťalu treba učiť rovnako ako každý iný povel, tam nieje rozdiel. Má len dve výhody oproti ústnemu povelu: väčšinou ju počuť na väčšiu vzdialenosť a zvuk je pre psa furt rovnaký - neprenášajú sa do povelu prípadné negatívne emócie človeka.
Píšťala neni o tom, že je automaticky pre psa zaujímavá a on pribehne. Je to povel ako každý iný - s procesom učenia, vysvetlovania, odmeňovania. Stáva sa, že pes prvé chvíle automaticky reaguje na píšťalku kladne, ale je to len do chvíle, než sa mu zvuk zunuje a zistí, že sa vlastne nič mimoriadne nedeje. A potom môžme vidieť majitelov dlhé minúty pískajúcich a pes na to úplne prdí a nakoniec skončí píšťalka v šuflíku. Škoda.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod coolean » Štv 18.04.2013 18:53

Pre psa je to novinka. Samozrejme ze viem ze ho to treba ucit. Len problem je vtom ze uz 1 sacok pyskot som mynul a zatial ani malicky naznak pokroku. Samozrejme treba byt trpezlivy, ale najskor som sa chcel ubezpecit, ci tam nejaky iny faktor nehra rolu, aby som ho zbitocne neucil. Alebo je to OK a mozem pokracovat.
coolean
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 19.04.2013 8:21

Minúť sáčok piškót nepovažujem za problém :smile: Nebudem sa vôbec zamýšlať nad možnou funkčnosťou/nefunkčnosťou píštalky, aby sa pozornosť neodvádzala týmto smerom, ty vieš najlepšie akú si kúpil a či je kvalitná. Len dodám, že treba do píšťaly investovať, kúpiť si dobrú značkovú a overenú vec, nie za 2 eurá v prvom chováku. To nemyslim, v zlom, tiež som si tým prešla. Netuším akú máš, možno máš nejakú tuti fruti, neviem, nechcem ťa uraziť. Ostatne si myslím že 500m je už ozaj nereálna vec.Tak 200 s obdrenými ušami v teréne kde sa zvuk má od čoho odrážať. Ale niekde v obrovskom poli to je jak prd do vankúša :smile:
K sáčku piškót, metóda s ktorou som ja učila, tam som sa k pískaniu v teréne a reálnemu privolaniu dostala po 4 týždňoch!! pískanie doma pri jedle a privolávania psa v rámci bytu. A to ešte nehovorím o privolaní nikde z prostred pola, ale len o tom, že som sa s tým premiestnila von, do prostredia s podnetmi.
Metód je samozrejme viac, záleží, či je tvoj pes žravý, hravý, čokolvek, alebo písknutie budeš iba priraďovať k ústnemu povelu. Treba si vybrať a potom sa toho držať, nemotať psovi hlavu. Tak isto si treba vybrať jeden spôsob pískania, napr. dva krátke hvizdy a toho sa držať, neutiecť k tomu, že keď pes neprichádza, pískam do nemoty. A tak. A hlavne, nikdy neumožniť psovi na konkrétny signál inú reakciu ako príchod. To je na tebe ako to zabezpečíš, či si psa zmagoríš na jedlo, loptu, alebo ho budeš istiť a navigovať stopovacim vodítkom. Akonáhle ti raz nepríde, začínaš od začiatku, lebo už objavil možnosť neprísť.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Cathie » Pia 19.04.2013 13:32

Postup ucenia na pistalku je prakticky ten isty, ako postup ucenia privolania, akurat miesto slovneho povelu = piskas.

Ja nevidim dovod, aby to po minutom sacku piskot nefungovalo, toto je vec, ktoru si pes dokaze spojit (nie naucit sa, spojit!) v priebehu 10tich minut - ak je urobena spravne. A teda ak nema pana uplne na haku.

Ako si to ucil? Kedy si piskal, ako na to pes reagoval? Kedy si mu daval piskoty? Volal si na neho aj slovnym povelom alebo si iba piskal? Ako u neho funguje privolanie na hlas?
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod coolean » Pia 19.04.2013 18:39

No ucim ho to uz 3. den, 30min denne. Najskor som ho zavolal - prisiel - piskota. Potom som zavolal - hned zapiskal jak prichadzal a dostal piskotu. Pri kazdom zavolani som zapiskal a odmenil. Na slovny povel reaguje hned a pride. Zalezi od vzdialenosti, ak je blizko tak pricupita, ak daleko tak pobehne.

A aby som mu neplietol hlavu, ked primne dosiel bez zavolania/pisknutia, nic nedostal a odstrcil som ho. Pretoze po par minutach zamnou len snoril.
coolean
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Ultrazvuková VS. Klasická ... ?

Poslaťod Agi » Str 11.12.2013 10:49

Ahojte,
ktorú preferujete, používate, odporúčate - neodporúčate, vaše skúsenosti, reakcie psíkov?

:ahoj:
Agi
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod zuzkabluzka » Štv 04.12.2014 19:43

Ahojte, co hovorite na pistalku z byvolieho rohu? Mala som vysokofrekvencnu sroubovaciu, ale stale sa to odsroubovavalo, az som spodnu cast nakoniec stratila. Idealna by bola asi zase vysokofrekvencna, ale vsetky, co som pozerala, sa sroubuju. :nwm: Nieco odtialto by ste odporucili, ked uz sa robi objednavka?
http://www.baron.cz/pes/vychova-vycvik-psu/pistalky/i-0
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Margita » Štv 04.12.2014 19:45

ja mam ACME pistalku,tie vysoko a neviem ako frekvencne,co ja viem,ja tomu neverim
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Lindchen » Štv 04.12.2014 19:46

Ja mám neskrutkovaciu, poľovnícku, kúpila som na výstave v Brne kedysi, maximálna spokojnosť, lebo tá vrchná časť je z plastu, nelepí sa v zime na pery. Vyzerá veľmi podobne, ako z buvolieho rohu, len ten roh som nechcela. Plastová drží už roky, je kvalitná.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod zuzkabluzka » Štv 04.12.2014 19:48

Ja len preto, ze to nerusi ludi, ked piskam. Neviem, aky ton vydavaju tie ostatne.

Lindchen, preco si nechcela ten roh?
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Lindchen » Štv 04.12.2014 19:51

Nechcela som mať na sebe roh proste, akokeby som nosila susedov zub alebo také čosi. Tá moja sa podobá na tú Bracco, ale nie je tá istá. Takú, čo by nebolo počuť, som nemala nikdy a mala som od eurovej z Tesca až po túto špeci (stála 600 Kč), všetky hučali ako paviány. Na sídlisko nepoužiteľná ani jedna.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod zuzkabluzka » Štv 04.12.2014 19:54

Ja ju potrebujem primarne do lesa/na pole. A ked budem piskat, nech mi neodpadnu usi a nedostanem migrenu. :lol:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Lindchen » Štv 04.12.2014 19:57

Hm, no tá moja je výborná pre psa, dobre ju počuje, mám ho zvyknutéhoo odpovedať, že ju počul, podľa toho viem, že ju je počuť ďaleko. Ale priateľovi musím povedať, pozor, idem pískať :heh: . Alebo aj hocikomu, kto by šiel so mnou.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod zuzkabluzka » Štv 04.12.2014 20:07

Hlavnu funkciu by som okrem privolania chcela lokalizacnu, aby pes vedel, kam sa vratit a tym padom sa vratil rychlejsie. To mi jeden hvizd asi stacit nebude - a nerada by som ohluchla. :lol:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod straka17 » Štv 04.12.2014 20:09

Lindchen píše:Ja mám neskrutkovaciu, poľovnícku, kúpila som na výstave v Brne kedysi, maximálna spokojnosť, lebo tá vrchná časť je z plastu, nelepí sa v zime na pery. Vyzerá veľmi podobne, ako z buvolieho rohu, len ten roh som nechcela. Plastová drží už roky, je kvalitná.


V rodine poľovník, obyč. Trixie píšťalka z plastu, nešrubovacia Ešte aj s dvoma frekvenciami. Keď pískam, nemusím nikoho upozorňovať, v lese sa nám nestalo že by nejak extra plašila alebo tak :)
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky