Dornova metóda

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Dornova metóda

Poslaťod majaz » Ned 12.10.2014 18:50

Vzhledem k častým dotazům, jaký je rozdíl mezi Dornovou metodou a chiropraxí, vzhledem k zesměšňování Dornovy metody ze stran chiropraktiků, jsme se rozhodly s kolegyní MVDr.Lenkou Zemanovou vysvětlit rozdíly mezi těmito dvěma technikami.

Dornova metoda NENÍ chiropraxe.
Dornova metoda je jemná manuální technika, která ošetřuje primárně OPĚRNÝ APARÁT (klouby, kosti, vazy a pojivové tkáně, zejména fascie). Přesné pojmenování techniky, která je principem DM, je OSTEODYNAMIKA. Znamená to pohyb kostí ovlivněním terapeuta, který je cíleně usazuje na správné - fyziologické místo. I když DM neřeší primárně svalový aparát, přesto jeho práci využívá. Aktivně zapojí svaly pro potřebný pohyb kloubního spojení. Díky terapeutem navozenému pohybu je tělo uvolněné. Při samotné manipulaci s klouby a obratli tak nevzniká nežádoucí svalová obrana, což je přirozená reakce svalů na nečekaný podnět.
Dále je důležitá plynulost pohybů terapeuta a pacienta. Tento mírný pohyb vede k fyzickému i psychickému uvolnění zvířete. DM nevyužívá trhavých pohybů a momentů překvapení. Proto se při opakovaných ošetřeních zvířata nebrání, neboť si nezafixují špatnou zkušenost. Díky jemnosti a plynulosti hmatů mohou tato ošetření provádět proškolení terapeuté.
Dalším a nejdůležitějším bodem je dodržení metodiky. Při terapii DM nevynechá žádné kloubní spojení, ani na končetinách ani na páteři. Pro DM je celostní princip prioritou.
Chiropraxe je poměrně razantní technika, která pro dosažení výsledku využívá nečekané a trhavé pohyby po předchozím uvolnění okolních tkání. Tyto trhavé pohyby musí rychle obejít svalovou ochranu a pracovat rychleji, než dojde ke stahu svalu. Při nešetrném zásahu může dojít k poranění svalových vláken, chrupavek a měkkých tkání. Právě pro riziko poškození mohou chiropraxi vykonávat pouze veterinární lékaři nebo fyzioterapeuti.
Chiropraxe může být v některých případech bolestivá a zvířata se často brání opakovanému ošetření právě vlivem své předchozí (bolestivé) zkušenosti.
Chiropraxe má své místo, rychle nastaví úlevu organizmu, ale řeší z velké většiny problémy jen lokálně. Srovná tu část, která se jeví nefyziologická, ale neřeší tělo jako celostní systém.

Andrea Dunová
MVDr.Lenka Zemanová
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Dornova metóda

Poslaťod majaz » Ned 12.10.2014 18:53

katkariinka píše:Majaz, co znamena to doporuceny? Maju certifikaty nejake stupne?
Odkial je ten terapeut pre stred - mozno by som mala zaujem v ziline.
Dakujem!


V Ziline chodim do K9 - vycvikove centrum. Takze ak sa podari zosuladit terminy, pridem kludne aj tam. Robila som dobermana Demona hlavnemu vycvikarovi a uz by tiez zase potreboval udrzbu...;-)
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Dornova metóda

Poslaťod hruska » Ned 12.10.2014 19:13

juj, aj ja hlasujem za zilinu
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Dornova metóda

Poslaťod majaz » Ned 12.10.2014 19:50

Ak sa dohodnete viaceri, o to lepsie, rozpocitate si cestu. Ale max 4-5 psov. Na jedneho potrebujem cca hodinu.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Dornova metóda

Poslaťod MisheliQ » Ned 12.10.2014 20:38

Aj ja odporúčam Majaz :yes: je to :jop:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dornova metóda

Poslaťod zuzka:) » Pon 13.10.2014 20:09

Offtopic: ja som práve zistila, že ked som bola na kurze ja, tak tam bola aj majaz a ani som len netušila, že to je dogforák :smile:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Dornova metóda

Poslaťod zuzkabluzka » Uto 14.10.2014 16:54

Ďakujem všetkým za odporúčania. :smile:

Majaz, mám niekoľko otázok. :smile:

Aká je bolestivosť počas "zákroku" a aká po ňom?
Je potom vhodné dodržiavať niečo špeciálne?
Koľko trvá, kým sa psík vráti k bežným aktivitám?
Ako dlho napravenie vydrží?
Dá sa odhadnúť, z čoho konkrétne nefyziologické polohy aparátu vznikli?

A s akým časovým predstihom sa u teba treba objednávať? :smile:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Dornova metóda

Poslaťod majaz » Uto 14.10.2014 19:17

zuzkabluzka píše:Ďakujem všetkým za odporúčania. :smile:

Majaz, mám niekoľko otázok. :smile:

Aká je bolestivosť počas "zákroku" a aká po ňom?
Je potom vhodné dodržiavať niečo špeciálne?
Koľko trvá, kým sa psík vráti k bežným aktivitám?
Ako dlho napravenie vydrží?
Dá sa odhadnúť, z čoho konkrétne nefyziologické polohy aparátu vznikli?

A s akým časovým predstihom sa u teba treba objednávať? :smile:


Bolestivost okrem napravania krku je prakticky nulova. Psi mi obcas zaspia a uzivaju si.
Odhad ako problem vznikol je len odhad, niekedy staci psa prenasat pocas anastezy a zobudi sa ochrnuty, pretoze sa pocas celkoveho uvolnenia mozu posunut stavce.
Navratnost problemov zavisi od stereotypov, napr. u ludi jednostranne pouzivanie mobilu sposobuje bolestivost krku stale dookola.
Opakovanie DM je zavisle na zlozitosti problemu, standardne robim 1 opakovanie za cca 3-4 tyzdne a potom podla potreby. Napr. agilitaci chodia pred a po sezone na "udrzbu" a ak sa nieco stane, tak aj pocas sezony.
Po DM ma pes 2 dni klud a potom moze zacat postupne zatazovat. Klud je kvoli tomu, ze DM dava nove vzorce pohybu a organizmus sa musi prisposobit. Moja westica po DM lietala ako sarkan, lebo sa jej velmi ulavilo, potom tyzden kulhala. Preto je dodrzanie kludu dolezite.
Terminy mam priebezne, zalezi ci v Ba alebo v Samorine alebo musim vycestovat.
Treba pisnut urcite sa vieme zosuladit.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Dornova metóda

Poslaťod hruska » Ned 19.10.2014 18:15

Mna zaujima hlavne jedna vec. Je to 100% bezpecne pre psa? Nemozte mu nieco nejak poskodit?
Ma zmysel jednorazovka?
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Dornova metóda

Poslaťod Margita » Ned 19.10.2014 19:27

"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Dornova metóda

Poslaťod hruska » Ned 19.10.2014 19:33

:heh:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Dornova metóda

Poslaťod katkariinka » Str 22.10.2014 20:34

Tak u nas sa dnes dornovalo.
2xAHT (Lisa 5r, Tasha 3r)a 1xGR (Lara 12r).

Prvy problem bol hned na zaciatku - Lisa si nechcela lahnut na bok, moje baby tuto polohu prakticky nepouzivaju, takze som obe drzala na rukach.
U Lisy nic pre mna prekvapive nebolo - mierny problem s patelami a hrb na chrbte sposobeny prepadom stavca. Ten sa na zaver bankoval a Lisa ma teraz na chrbte poriadny cucflak :heh: Dornovka jej bola prijemna, aj ked celu dobu bola v strehu a nedovolila si zalomit.
Tasha ma takisto problem s patelami a okrem toho aj bolestivo reagovala pri manipulacii s bedrom. Takze aj tam mame problem :ua: Na zaver sa jej uvolnil krk - takato blokacia vraj moze mat vplyv na zvysene spinenie usi, tak som zvedava, ci sa to zredukuje. :oo: Po ukonceni manipulacie na nej bolo vidno vyrazne uvolnenie :jop:

No a Larinka na zaver - ta si to plne uzila, ona ma hladkanie velmi rada, takze bola v siedmom nebi. Vzhladom na vek a plemeno nic prekvapive - zadne nohy neposluchaju tak, ako by mohli.

Dostali sme instruktaz, ako doma cvicit, snad nam to pojde a hlavne aj pomoze.

majaz, dakujeme :poklona:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Dornova metóda

Poslaťod majaz » Štv 23.10.2014 6:22

Dornovka nie je jedina a samospasitelna. VZDY je to o spolupraci s majitelom a veterinarom a na rozdiel od samozvanych liecitelov, majitelovi poviem, ak DM nie je mozne ci vhodne urobit.
DM moze hodne pomoct, ale ak niekto slubuje alebo ocakava zazraky, nemozeme posluzit. Treba pouzivat zdravy sedliacky rozum.
Jednorazovka ma zmysel v ramci prevencie. U zvierat s problemami je potrebnych niekolko opakovani a hlavne dodrziavat pokyny terapeuta.

Katka bolo mi potesenim. Ani nevies aku radost mi tvoje psicky urobili, aj ked oni zo mna velku radost nemali... :jupi: ...hold terier.
Nech sa vam dari.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Dornova metóda

Poslaťod majaz » Pia 14.11.2014 13:11

Oficialna FB stranka terapeutov DM na Slovensku, ak by sa chcel niekto pozriet na nasu pracu. :welcom:

https://www.facebook.com/dornovametodaslovensko
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Dornova metóda

Poslaťod Poca » Sob 14.03.2015 18:18

Včera sme boli na Dornovke opäť asi po roku. Mafia sa ledva postavila na nohy po dlhsom ležaní a na prechadzkach si dost lihala. Oni sa totiž vo svorke hravali dost divoko v plnej rychlosti dva psy zvalcovali tretieho a tak. Pola som upozornená, že po masáži jej môže byť pár dní horšie, ale ona sa už dnes zobudila ako nový pes. Znovu ďakujem Monike Kozovej :)
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné