Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 19.09.2014 17:58

požičiam si príspevok z témy Whippet, pretože ma to zaujalo:
pusky píše: majú aktuálny vrh po fene s rodičmi : výstavný pes x dostihová fena a na ňu dali vynikajúceho dostihového psa Chestera, čo je z chovatelského pohladu nezmysel(chová sa buď-alebo). Takto mi to pripadá bez ladu a skladu, alebo chovatelský zámer je nad moje chápanie :ua: .
V každom prípade to budú zdravé, veselé a milé šteniatka, ako každý vipet. Vhodné na akýkolvek šport, okrem dostihov.

názory?
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Puk » Pia 19.09.2014 19:12

Nyssa píše:[ len také veci prišli až neskôr a nebyť taký baran tvrdohlavý, tak s tým už v začiatkoch seknem :ua:[/ot]


Ja som Ťa (sučinu)videl stopovať len raz (slušne fúkalo, ak si to ešte dobre pamätám) - a aj preto som rád, že si tvrdohlavá :yes:
K tým figurantom a "exotom" - ono je to človek od človeka iné. Myslím, že hlavný problém je jednak v ješitnosti a potom v tom, že keď sa niečo vymyká ich šablóne, nevedia si s tým poradiť a takto sa "bránia". Elis - vtip je často aj v tom, že molos má svoju hlavu a tam veru figurant na tréningu "šéfuje" ťažšie. Vo viacerých prípadoch je to ich trauma a neradi sa "zhadzujú" pred prípadnými "očami navyše", a ťažšie príjmajú situáciu, keď psovod trvá na tom, že dohovor pred samotným tréningom nevedie on, ale psovod. Treba sa nad to jednoducho povzniesť, že ľudia vieme byť aj takí...
Našťastie aj u nás sa ešte nájdefigurantsko - výcvikársky pár schopných ľudí!
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod QuintipaNO » Pia 19.09.2014 20:07

Offtopic:
Puk píše:a aj preto som rád, že si tvrdohlavá :yes:


ja nie :angel:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Bad » Sob 20.09.2014 8:51

Offtopic:
QuintipaNO píše:ja nie

Copak, neshodnete se na chovatelském cíli.....? :no: :heh:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Lindchen » Sob 20.09.2014 8:57

K tým vipetom, ťažko sa posudzuje, keď nepoznáme tie zvieratá, resp. nevieme o ktoré ide. Nepovažujem za problém kryť exteriérovo štandardnú suku, ktorá vyniká v práci exteriérorovo výborným psom, ktorý má typické povahové a pracovné vlastnosti plemena. Či to tak je s tými jedincami, je otázne.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Ned 21.09.2014 5:54

nemala som na mysli konkrétne jedince, ale toto
čo je z chovatelského pohladu nezmysel(chová sa buď-alebo). Takto mi to pripadá bez ladu a skladu, alebo chovatelský zámer je nad moje chápanie

v celej téme sa omieľa dokola u NO, BOM, VB a iných plemien, že by sa nemalo ísť buď len jednou alebo druhou cestou a ono sa to deje asi aj v mnohých iných plemenách? :oo: mierne ma to zarazilo :hi:

Offtopic: bad, my v tom máme jasno, budeme chovať šeryov, materiál na to už máme :joint:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod raky » Ned 21.09.2014 20:41

QuintipaNO píše:Offtopic:
Puk píše:a aj preto som rád, že si tvrdohlavá :yes:


ja nie :angel:

neboj ono je dobré ak to dakedy aj zaiskrí... :jazyk: inak držím palce!
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Elis » Pon 22.09.2014 10:41

wer píše: aj teraz, ked obcas na preteku zabludim medzi SVV-ckarov, tak sa tam citim ako ufonec.


wer -asi jsem taky z jine planety...
Byla jsem fandit na tom mistraku podle ZVV3 - a teda dojmy spis hrozne. zejmena z toho, jak spatne se tam ke psum dost psovodu chova a nikdo se nad tim ani nepozastavi. Ten projev na place pak ani nemuze byt jiny, nez predvadi :ua:
Z 25 psu se dalo koukat tak na 4.
ne, ze by IPO bylo svate, ale aspon nejake regule se tam dodrzuji.

Puk píše: keď sa niečo vymyká ich šablóne, nevedia si s tým poradiť a takto sa "bránia".


jo, tak na tohle uz jsem taky prisla :smile:
ale fakt je to tezke, vybrat si figa i pro pracaka, natox pro exoty.
Nic jsem o obranach nevedela -nemohla jsem nic ridit, hlidat - a to se pak tezko oddeluje zrno od plev :no:
nastesti i u tech psu uz funguji doporuceni:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod wer » Pon 22.09.2014 10:53

Elis píše:wer -asi jsem taky z jine planety...
Byla jsem fandit na tom mistraku podle ZVV3 - a teda dojmy spis hrozne. zejmena z toho, jak spatne se tam ke psum dost psovodu chova a nikdo se nad tim ani nepozastavi. Ten projev na place pak ani nemuze byt jiny, nez predvadi :ua:
Z 25 psu se dalo koukat tak na 4.
ne, ze by IPO bylo svate, ale aspon nejake regule se tam dodrzuji.


Offtopic: jejda, elis, za toto velka vdaka, aj tu som si uz pripadala divna, ze nejak prehanam a ze som len zaujata.. :angel: presne takto totizto som to vnimala aj ja. :yes:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Bad » Pon 22.09.2014 11:06

Elis píše:Byla jsem fandit na tom mistraku podle ZVV3 - a teda dojmy spis hrozne. zejmena z toho, jak spatne se tam ke psum dost psovodu chova a nikdo se nad tim ani nepozastavi.

já si myslím, že je hlavně obr rozdíl mezi námi "obyčejnými" cvičícími a těmi soutěžními, bez ohledu na ZŘ. Měla jsme možnost vidět nespočet prasáren a vždy to byli psovodi se připravující či zkoušky skládající na kvalifikaci dle IPO (byla jsem účastna dle IPO z jednoduchého důvodu - neb soutěží dle IPO je nespočetně víc a je jich nespočetně víc neb jsou mezinárodní a soutěžící tak může dosáhnout mezinárodního věhlasu a ne se jen šolíchat na domácím dvorku. O nějaké vyšší soutěžení dle NZŘ jsem škobrtla vlastně jenom na jednom cvičáku)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pon 22.09.2014 11:30

no tiež si nemyslím, že je to druhom skúšobného poriadku. tiež by som vedela menovať veľmi známeho pretekára (a nebol by jeden) v IPO 3, ktorý roztočil psa na ostnáči :ua:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Elis » Pon 22.09.2014 11:34

Bad píše:Měla jsme možnost vidět nespočet prasáren a vždy to byli psovodi se připravující či zkoušky skládající na kvalifikaci dle IPO


me je tak nejak jedno, podle jakeho ZR delaji ty "prasarny" - ale nechci na ne koukat -a uz vubec ne na oficialnich akcich.
Na IPU si to nedovoli.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Bad » Pon 22.09.2014 11:45

Elis píše:me je tak nejak jedno, podle jakeho ZR delaji ty "prasarny" - ale nechci na ne koukat -a uz vubec ne na oficialnich akcich.
Na IPU si to nedovoli.

Elis, zcela upřímně tuto reakci nechápu - jakože když to ("prasárny") není na vrcholové soutěži, kde je kupa diváků, ale jenom v rámci přípravy, tak to je OK? :oo:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Elis » Pon 22.09.2014 11:58

Bad píše: tak to je OK?


nikdy a nikde to neni a nebude OK.
Ale tolerance rekneme "neetickych zpusobu" i na oficialni akci? - to jsem zas :oo: ja...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod elfinka » Pon 22.09.2014 12:05

Bad píše:
Elis píše:me je tak nejak jedno, podle jakeho ZR delaji ty "prasarny" - ale nechci na ne koukat -a uz vubec ne na oficialnich akcich.
Na IPU si to nedovoli.

Elis, zcela upřímně tuto reakci nechápu - jakože když to ("prasárny") není na vrcholové soutěži, kde je kupa diváků, ale jenom v rámci přípravy, tak to je OK? :oo:

Na oficialnej sutazi je to proste naozaj vacsia katastrofa nez ked si prasia doma, lebo ked pride neznaly novacik pozriet sa, "ako sa to ma robit" tak je celkom rozdiel, ci vidi natesenych psov a ziadne fyzicke nasilie, alebo vidi rovno na sutazi prasaciny a teda si povie ze sa to tak asi robit ma a potom to aplikuje doma.

Offtopic: A teda ako, nemat dogforum tak sa po mna tiez dostavaju (napr na cvicaku, ale aj na akciach kde by som to vobec necakala :ua:) hlavne kecy o tom ako ked pes neposlucha tak to urcite je preto, ze je vychcany a treba nanho silnejsie zakricat alebo cuknut, ale urcite nie preto, ze nahodou nechape co po nom chcem. A ako ked bude mat rok tak nanho bude treba ostnac :blee:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo