Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod MisheliQ » Pia 25.01.2013 15:16

ObrázokObrázokObrázok
Cushingov syndróm, alebo hyperadrenokorticismus je stav, kedy nadobličky produkujú nadmerné množstvo hormónov - glukokortikoidov (kortizol, kortikosteron) a mineralokortikoidov ( aldosteron ). Vyskytuje sa u psov stredného a pokročilejšieho veku (neiatrogénna), častejšie sú postihovaní jedinci samičieho pohlavia a ochorenie býva diagnostikované skôr u psov menších plemien.

Príčiny

Genetické predispozície boli pozorované u týchto plemien:
Pudel
Jazvečík
Bostonský teriér
Boxer
Nemecký ovčiak
Škótsky teriér
ale ochorenie sa môže vyskytnúť u akéhokoľvek plemena.
Ochorenie môže mat rôzne príčiny, zjednodušene sa dá uviesť nasledujúce:

nádor kôry nadobličiek
nádor hypofýzy
alebo môže byť príčina iatrogénna (dôsledok nadmerného používania a nesprávneho dávkovania glukokortikoidov, napr. prednisonu nebo dexamethasonu, pri liečbe rôznych iných chorôb, ako napríklad alergie, kožné problémy apod.)

Diagnóza a príznaky

Vzhľadom k tomu, že pri Cushingovom syndróme nedochádza na začiatku k žiadnym dramatickým prejavom ako je zvracanie, hnačka, bolesť, záchvaty, krvácanie, nie je ľahké ochorenie rozpoznať.

Charakteristickými príznakmi sú rednutie srsti, slabá pigmentovaná koža, často i zápal kože (a pomalé hojenie rán), ďalej zvýšený príjem tekutín a s tým spojené nadmerné močenie, nápadné zväčšenie brucha a úzke nožičky (úbytok svalstva), zvýšená žravosť, celková slabosť. Ďalšími príznakmi sú úbytok svalovej hmoty, vysoký krvný tlak, dýchavičnosť. V praxi je bežné, že majiteľ spravidla spozoruje, že niečo nie je v poriadku, až keď sa pes začne pomočovať alebo začne vyžadovať častejšie venčenie, čo môže byť u starších zvierat prisudzované prejavom starnutia.

Diagnóza Cushingovho syndrómu sa prevádza na základe klinického vyšetrenia, vyšetrenia krvi a ďalších testov. Akonáhle je ochorenie diagnostikované, je nutné určiť, čo je príčinou - či je to nádor nadobličiek, či hypofýzy, či je príčina iatrogenná, alebo iná. K tomu slúži plejáda ďalších testov vrátane röntgenového a ultrazvukového vyšetrenia.

Liečba

V prípade nádoru nadobličiek sa dá urobiť jeho chirurgické odstránenie. Nádor sa spravidla nachádza len na jednej nadobličke, ktorá následne produkuje nadmerné množstvo kortizónu / hormónov, zatiaľ druhá žľaza produkuje nedostatočné množstvo. Potom, čo je nádor spolu s postihnutou obličkou odstránený, je treba podávať glukokortikoidy až do doby, kedy druhá nadoblička začne produkovať normálne množstvo.

Ak je nádorom postihnutá hypofýza, nie je chirurgické riešenie možné. V tomto prípade sa liečia len symptómy, nie nádor. Terapia spočíva v podávaní liekov, ktoré pomáhajú psovi zlepšiť kvalitu života.

U iatrogennej príčiny spočíva liečba v postupnom znižovaní dávok kortikoidov až k ich úplnému vysadeniu. Náhle prerušenie dávok môže vyvolať zvracanie, hnačku, vaskulárne problémy alebo dokonca aj smrť.

Následky

Pokiaľ ostane ochorenie bez liečby, u psa sa môže rozvinúť diabetes, môže dojsť k zlyhaniu srdca, pečene, obličiek, k chronickým poruchám, ako sú napr. znížená činnosť štítnej žľazy, infekcie kože, uší, ďasien, očí alebo močového mechúra. Ak je pes starší (viac než 6 rokov) a vykazuje podobné príznaky, mal by byť vyšetrený u veterinárneho lekára. Pokiaľ je liečba začatá včas, môže v prípade nádoru nadobličiek a u iatrogénnej príčiny dôjsť k úplnému vyliečeniu. Pri nádore hypofýzy je možno oddialiť koniec a potlačiť symptómy.

zdroj: http://www.havino.net/index.php?option= ... iew&id=901

ObrázokObrázok

Zahraničné články:
Cushing's Disease (Hyperadrenocorticism) in Dogs, Veterinary & Aquatic Services Department, Drs. Foster & Smith http://www.peteducation.com/article.cfm ... 14&aid=416

Cushing's Syndrome, MVS Internal Medicine Team http://www.michvet.com/library/medicine_cushings.asp

Hypertension and Proteinuria: Frequent Complications of Cushing's Disease in Dogs http://endocrinevet.blogspot.sk/2012/06 ... quent.html

Showing posts with label Hyperadrenocorticism (Cushing's syndrome) http://endocrinevet.blogspot.sk/search/ ... yndrome%29

Cushing’s Disease in Dogs
Natural Remedies for Dog Cushing’s Disease

As an option in treating dogs with Cushing’s Disease, many pet owners are resorting to herbal and natural products that support the immune system and regulate adrenal function and production. While these types of remedies are not for every pet, they work well for many, and allow them to avoid the unintentional damages that chemotherapy can cause. Ingredients such as borage, licorice, eleutherococcus senticosus, dandelion, astragalus and wild yam all help to control adrenal and hormone production, and has been known to help with many endocrine disorders. Supraglan by Petwellbeing and Cushex Drops by PetAlive both contain these ingredients and other immune boosting and supporting herbs that can help in many cases, and naturally.

Of course simply making the hunger and thirst go away is not the goal, so using formulas that act on hormonal and adrenal function is key. There are numerous herbs and botanicals that can do that when used properly. Even Ginkgo Biloba has been known to aid adrenal function, offering yet more options for the natural treatment of Cushing’s Disease in dogs. A clean, natural diet is also important in treating any kind of endocrine disorder, too. You should definitely discuss any holistic or homeopathic treatments with your veterinarian first, but for those wanting to try a more natural way to treat this syndrome, it is possible for Cushing’s to be managed herbally in some pets.

http://www.naturaldogremedies.org/cushi ... se-in-dogs

How Bo-Diddly, 14 years old Aussie-mix beat Cushings. He had a rare kind of too much estrogen and a tumor which caused his adrenals to enlarge. Using traditional medicine (Lycodren, tyhroid and Rimodyl, plus supplements from Standard Process (denetrophen 2 dy, cellular vitality 2 dy, canine muscular support 1 cap full, glucosomine, Betaine Hydrocloride, neuroplex - and green drink plus couple tables chlorella every day, he is a miracle. Supplements will vary for each dog and during the course of treatment. He is two years out and thriving. He has a tendency towards bladder infections and ear infections, but he is frisky and climbs the stairs every nite to sleep with us! - Devorah


Spunky is blind and has Cushing's disease.He was very ill,pot bellied and weak. The owner elected alternative treatment and he was put onRhemannia 14 and aquapucture sessions every two weeks. After three months he is a new dog; energetic,healthy and his blood values are back to normal range.This is an example of acupuncture being used for a condition that does not involve musculoskeletal issues.


Cushings Disease or the Effects of Pet Food?
Why do the pet food companies keep on killing our pets?


First our dog was diagnosed head nodding, some kind of epilepsy but a half year later we found out it was Cushing's syndrome. With the medicine for Cushing's syndrome (Vetoryl) the last half year of her life was nice again.

grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod MisheliQ » Sob 05.07.2014 20:25

Naposledy upravil MisheliQ dňa Sob 05.07.2014 20:46, celkovo upravené 1
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod Lindchen » Sob 05.07.2014 20:29

Charakteristickými príznakmi sú rednutie srsti, slabá pigmentovaná koža, často i zápal kože (a pomalé hojenie rán), ďalej zvýšený príjem tekutín a s tým spojené nadmerné močenie, nápadné zväčšenie brucha a úzke nožičky (úbytok svalstva), zvýšená žravosť, celková slabosť.

Takéto podobné príznaky má Benník, je alergik, mohol byť liečený Prednisonom predtým, než ho vyhodili... Hm.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod MisheliQ » Uto 15.07.2014 1:39

Cushinguv syndrom (kušingův), Josef Handlíř a MVDr. Simona Müllerová
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod Buchťa » Uto 15.07.2014 12:13

Offtopic: Miši, múžou na tento syndróm trpět i lidé, co užívají silné dávky kortikoidú a nebo dlouhodobě kortikoidy?
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod wendy1 » Uto 15.07.2014 12:15

Buchťa píše:Offtopic: Miši, múžou na tento syndróm trpět i lidé, co užívají silné dávky kortikoidú a nebo dlouhodobě kortikoidy?

Buchta nie som Miska, ale citala som ze ano, ked som mala davnejsie podozrenie na CS ked moja brala prednison.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod MisheliQ » Uto 15.07.2014 12:26

Offtopic: áno :ua:
Tzv. iatrogenní Cushingův syndrom vzniká nadměrnou aplikací kortikoidů při léčbě jiných onemocnění

http://nemoci.vitalion.cz/cushinguv-syndrom/
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod Buchťa » Uto 15.07.2014 12:49

Offtopic: Miši, díky. Takže již vím, co se se mnou děje. Sedí to na mé, jak na šerbel :ua: .
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod MisheliQ » Uto 15.07.2014 15:07

Offtopic: ale nie :ua: , tak to ma mrzí buchťa, nech sa ti čím skôr polepší
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod Buchťa » Uto 15.07.2014 15:36

Offtopic: Nechci malovat čerta na zeď, ale je tam pár příznakú, které se mi minulý týden objevily a nedokázala jsem si je vysvětlit : přibíraní na váze , tělesný tuk se ukládá především v oblasti břicha, krku a tváři, vzhled měsíčkového obličeje, rostoucí břicho (i to bolí), neutišitelná žízeň a s ní svázaná vyšší potřeba močit, únava, bolesti hlavy.
Mám pocit, že mám opuchnutý krk, i se mi špatně polyká. Co se týče opuchu obličeje, tak to si dnes všiml Kajči, že to není jen múj pocit, ale i skutečnost. Ach, jo, jako kdyby toho nebylo málo. Ještě tato reakce na kortikoidy mi scházela :pac:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod clupko » Uto 15.07.2014 15:50

Offtopic: ja som brala kortikoidy len relativne kratku dobu, cca 1 mesiac kvoli silnej alergii s nezistenou pricinou. uzivala som medrol v dost vysokej davke a veru za ten mesiac som sa dost zmenila, pribrala som (opuchla?) hlavne v tvari, aj som bola celkovo taka unavena.
povodne som chcela napisat, ze mne nebol nediagnostikovany CS, takze zrejme tento subor priznakov nemusi nutne znamenat to ochorenie - je to proste "len" reakcia na tie kortikoidy. ale ked tak nad tym rozmyslam, to ze mi to nikto nediagnostikoval, neznamena, ze som to nemala. navyse neviem aka je definicia syndromu, mozno sa tak oznacuje subor reakcii, tak nech netrepnem blbost.
inak na tieto mozne zmeny ma upozornila aj doktorka, ked mi tie kortikoidy predpisovala. Buchťa, to ti predpisali dlhodobe uzivanie tak silnych liekov, a ani neupozornili na mozne nasledky? :ua:
kazdopadne drzim palce, viem, ze to nie je nic prijemne..
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1921
Bydlisko: za horami

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod lucik » Uto 15.07.2014 16:45

Offtopic: ako píše clupko, ja som takisto brala kortikoidy relatívne krátko - cca 4 mesiace, zozačiatku infúzne megadávky, potom Prednison a taktiež som pribrala, resp. napuchla, najmä v tvári, mala som problémy trochu s kyselinou (pálenie záhy sa to asi volá), zoslabli mi vlasy a mala som tenšiu a citlivú pokožku.. ale na to všetko som bola taktiež dopredu upozornená, že to ten blbý Prednison zvykne spôsobiť.. a kamarátkinmu švagrovi zliezala koža pri holení :oo: fujky.
ja len, že to nemusí byť hneď Cushingov syndróm.. po vysadení kortikoidov (postupne) mi to po pár mesiacoch všetko prešlo.. zostala som len rovnako tučná ako dovtedy :heh: :hi:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod clupko » Uto 15.07.2014 17:03

lucik píše:Offtopic: ja len, že to nemusí byť hneď Cushingov syndróm..

Offtopic: to som tiez chcela napisat, len potom mi napadlo, ze ved prave toto asi bol ten cushingov syndrom. ci? :nwm:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1921
Bydlisko: za horami

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod MisheliQ » Uto 15.07.2014 17:58

Offtopic: Buchťa musí to byť nepríjemné. Aj moja známa mala podobné príznaky pri užívaní kortikoidov a pri ich vysadzovaní (postupnom) sa to ešte zhoršilo, ale dnes už tieto problémy nemá.
Syndróm je typická kombinácia príznakov/symptómov. A iatrogénny (spôsobený užívaním kortikoidov) Cushing by mal zmiznúť vysadením kortikoidov (cushingoidný(Cushingu podobný))
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Cushingov syndrom (hyperadrenokorticizmus, CS)

Poslaťod Buchťa » Str 16.07.2014 0:51

Offtopic: Babulky, díky za odpovědě. Z mé strany to bylo myšleno tak, jak napsala Miši a Clupko. Né, že má tento syndróm diagnostikován, jako nemoc, ale že díky kortikoidúm mám tyto příznaky (reakce). Už loni jsem brala kortikoidy, ale jen měsíc a púl, nižší dávku a žádnou reakci jsem neměla, aspoň jsem ji nepociťovala, jen jsem hubla, toť vše. A doktoři mě upozorňovali na vodnatění, přibírání atd........ Jen teď beru Prednison 40mg denně, na 3,5 měsíce v kombinaci s imunosupresivy a najednou se dostavilo něco, s čím jsem nepočítala. Né jen, že mám pocit opuchú, hlavně v tváři, krku a břichu, ony tam již jsou. Kurňa a mně to velmi vadí :hmm: . Jsem i nervóznější, ale to je asi z toho, jak mi řekl Moniak - necítím se komfortně. Nejím, ale žerkám, stále mám hlad, jak psala Lucik mám na dotyk abnormálně citlivou pokožku, jak pergamen (i na ksichtíku - zdvihnu obočí a popraská mi maska :haha: ), o únavě a slabosti ani nepíši. A to užívám teprve 18 dní :ua: . Proto jsem i reagovala na Mišin příspěvek :smile: . Je fakt, že nemám ráda situace, kdy neovládám své tělo a teď si tak připadám :pac: .
Ano Miši, máš pravdu - je to kurňa nepříjemné. A má naordinováno postupné vysazování :yes: . A múj obličej je teď opravdu "srandovní" = už jsem se nelekala, když jsem se ráno pozdravila se zrcadlem. Jen dnes se úlek vrátil :haha: = už jsem dost stará na to, aby mě zase něco začlo po ránu strašit :heh:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Ďalší

Späť na Choroby