IPO versus SVV

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

IPO versus SVV

Poslaťod ivanpa » Pia 30.05.2014 9:03

Ahojte psičkári a dogforisti:

Chcem sa Vás opýtať na Váš teoretický názor ohľadne výcviku psov podľa Medzinárodného skúšobného poriadku IPO a Národného skúšobného poriadku SVV.

Čo si myslíte, ktorí z nich (IPO - SVV) je náročnejší a dôkladnejšie preverí prirodzené povahové vlastnosti psa?



Takže:
IPO : SVV
0 : 0
ivanpa
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 595

Re: IPO versus SVV

Poslaťod wer » Pia 30.05.2014 9:12

:pac:
co je lepsie? maraton, ci beh na kratke trate? ktory bezec je lepsi, vykonnejsi, dokonalejsi... :otaznik:
:prd:
svvckari si idu mastit ego a porovnavat jablka s hruskami? skusme porovnat aj dnesnu dobu a naroky na psov... :ach:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO versus SVV

Poslaťod Ivanka.P » Pia 30.05.2014 9:13

Tvoja otázka sa hodí viac sem: viewforum.php?f=90
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: IPO versus SVV

Poslaťod Bad » Pia 30.05.2014 9:26

Wer, ale dotaz zněl :
ivanpa píše:preverí prirodzené povahové vlastnosti psa


Pokud bude dotaz znít, co (maraton x sprint) prověří výdrž, tak odpověď je jasná, ne? Který více prověří sílu (či jak to definovat, nejsem běžec), tak se odpověď taky nabízí :nwm:

A pokud sama píšeš, že MZŘ x NZŘ jsou jako hrušky a jabka čili kladou odlišné požadavky a nároky na psa, tak by odpověď měla být možná.

Za mě : NZŘ (i když teda váš neznám)

Edit : v původní otázce je i slovo "náročnější" - toť otázka. IPO je dle mého náročnější právě proto, že se od přirozenosti psa vzdaluje....(ale to můj striktně osobní pohled daný zejména mou náturou a Báďou)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: IPO versus SVV

Poslaťod wer » Pia 30.05.2014 9:57

nemozem si pomoct, ja tieto debaty neznasam a povazujem ich za uplne zbytocne. a ze vacsinou (vzdy) ich spustaju prave privrzenci narodaku. neviem, ci sa citia menejcenni, podcenovani, alebo co, ze maju potrebu sa obhajovat. :nwm:

mne ukrutne vadi na kynologii to kydanie a ohovaranie, namiesto toho, aby sme sa spojili a hladali to spolocne, hladame rozdiely. :ua:

ja som patrila do oboch taborov, ale kludne na plne usta mozem povedat, ze najma vdaka nulovej konkurencii a veeelmi nizkej kvalite v SVV (co sa tyka SK), som presla na IPO (cest vynimkam - ku ktorej, myslim, patri aj ivanpa). :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO versus SVV

Poslaťod Silvuch » Pia 30.05.2014 10:39

ale no.... teraz dajme bokom konkurenciu.
tie rozdiely hned nemusia znamenat kydanie.. (je to normalne, lebo niekto zas nema rad agility a dogdancing) :nwm:

ja vidim rozdiel hlavne v stope. A aj v chodzi pri nohe.

a toto IPO vs SVV 0:0 je silno individualne, lebo ma to svoje pre a proti, len pre kazdeho jedinca inaksie. :ha:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: IPO versus SVV

Poslaťod kives » Pia 30.05.2014 10:54

mne zase príde jednoduchšia obrana v IPO (subjektívny pohľad).
ale zase je tam prísnejšie hodnotenie, dôraz na dokonalé prevedenie :nwm: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: IPO versus SVV

Poslaťod mairi » Pia 30.05.2014 12:29

wer píše:mne ukrutne vadi na kynologii to kydanie a ohovaranie, namiesto toho, aby sme sa spojili a hladali to spolocne, hladame rozdiely. :ua:

viem ze OT ale :jop: a nie len v kynologii :yes:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: IPO versus SVV

Poslaťod Elis » Pia 30.05.2014 13:58

Bad píše: A pokud sama píšeš, že MZŘ x NZŘ jsou jako hrušky a jabka - čili kladou odlišné požadavky a nároky na psa, tak by odpověď měla být možná.


Bad -je to neporovnatelne - ale jinak nez pises.

v IPO zavodi cely svet -narodak je okrajova zalezitost -promile? - v celosvetovem meritku.

ty pozadavky na psa z pohledu IPA jsou predselektovany obrovskym kvantem lidi, co podle nej cvici a chteji vyhravat - to je to, co zene porad dopredu pozadavky na psa.

narodak a tech par lidi - ti urcuji, co musi pes zvladnout , aby byl uspesny - a to proste neporovnas.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO versus SVV

Poslaťod Bad » Pia 30.05.2014 14:44

Elisi,ale já neřeším množství lidí cvičících dle řádu XY ani soutěže, ale čistě a jenom cviky a požadavky obou ZŘ vztažené ke psu, a cvičila jsem podle obou a to zároveň.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: IPO versus SVV

Poslaťod Bára » Pia 30.05.2014 14:49

Elis píše:ty pozadavky na psa z pohledu IPA jsou predselektovany obrovskym kvantem lidi, co podle nej cvici a chteji vyhravat - to je to, co zene porad dopredu pozadavky na psa.


:jop: Rovnako by to bolo aj pri nároďáku, ak by sa mu venovalo toľko ľudí a hlavne ak by sa dalo šplhať niekam ďalej než len po majstrovstvá republiky, kde je aj tak v priemere len 5 psov (ktovie prečo), ak vôbec. Úroveň nároďáku závisí len a len od konkurencie. Kde nie je konkurencia, tam to stagnuje, preto nároďák kvalitou nie je v súčasnosti porovnávateľný s IPOm :nwm:

Ak sa ale máme baviť o preverení prirodzených povahových vlastností a vezmeme do úvahy len trojky a špeciálky (SPO, SPS), tak z môjho pohľadu viac preveruje nároďák. IPO je vyslovene šport a mám pocit, že preveruje skôr psovoda a jeho schopnosť psa vytiahnuť na určitú úroveň. Toť môj názor :angel:

a som IPÁk a nároďák sa mi začal hnusiť :angel:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: IPO versus SVV

Poslaťod wer » Pia 30.05.2014 15:23

staci sa zamyskiet.. zeby rozne psy bez vloh, so slabsimi vlohami skladali skusky podla narodaku kvoli tomu, ze je tazsi? asi nie... ;)
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO versus SVV

Poslaťod kives » Pia 30.05.2014 15:25

s tou konkurenciou mi napadla jedna vec. btw, klobúk dole pred ľuďmi, ktorí s hafanmi robia akékoľvek trojky súťažne. ale k veci. v súčasnosti je vsvetovej špičke tá kvalita tak vyrovnaná, že ako sa to može posunúť ďalej? aby to nebolo pochopené ako rýpanie, už teraz sú rozdiely v bodoch minimálne, ako to budú ďalej objektívne posudzovať, ak sa to posunie ešte ďalej? sprísnia hodnotenie (ešte viac??), alebo niečo pridajú?
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: IPO versus SVV

Poslaťod Bára » Pia 30.05.2014 15:43

wer píše:staci sa zamyskiet.. zeby rozne psy bez vloh, so slabsimi vlohami skladali skusky podla narodaku kvoli tomu, ze je tazsi? asi nie... ;)


Ale aké stupne skúšok skladajú, všakže... :no: A koniec koncov to súvisí aj s požiadavkami, ktoré sú také aké sú a to ďalej súvisí s konkurenciou a takto sa tu môžeme baviť donekonečna... :ahoj:

kives, skôr to vidím na rozšírenie alebo pridanie cviku... Ktovie, čo vymyslia. Ale to má myslím ešte čas. Stačí si pozrieť aktuálne body z poslušnosti na FMBB. Najbližšie k stovke je zatiaľ 94, takže stále je kde brať :lol:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: IPO versus SVV

Poslaťod wer » Pia 30.05.2014 17:17

a potom ako sa da povedat, ze narodak viac preveri vlohy psa? :nwm:
podla mna ani svv3 nijak extra psa nepreveri. v com? ved to je len o nacviku. :no: aj OB3 ma viacej cvikov (ak neratam obrany a stopy) - ma ten pes lepsie vlohy? :jazyk: a ked som ja ako 18-rocna baba bez skusenosti so psami dokazala pripravit psa na svv3? obycajneho bezpapieraka. plus tie vykony, co som videla na majstrovstvach slovenska kedysi.. (pochybujem, ze sa nieco zmenilo - pre zmenu uz nemame ani svv3 ziadne...) na zaplakanie, nie na chvalu. pravda, ze medzinarodny poriadok nema skusku psa obranara, ale stoparske ma. a FH2 je urcite porovnatelna s nasou SPS. :no: ide len o to, ktorym smerom sa psovod uberie so stenatom a ake ma ambicie. a - teda aj bohuzial, vacsina kvalitnych psovodov, ktori kedysi mavali vysledky aj na 500-bodakoch sa dali na IPO... nebude to preto, ze je to lahsie. :no: nase skusky uz stracaju cveng. aj IPO psy maju vlohy a zvladnu aj narocne ulohy. a v mnohom su tie poziadavky narocnejsie ako boli kedysi. nielenze musi mat chut do prace, ze musi byt tvrdy, ale musi byt aj rychly, temperamentny a razantny. to na SVV netreba. ostatne sa da naucit.

uzavrela by som to tym, ze je fuk, co-kto cvici, hlavne nech nieco robi! zaujem o kynologiu strasne klesa a cielom by malo byt pozdvihnutie a podporenie a nie zabo-mysie vojny. na svk je stale velmi vela kvalitnych psov, za tym si stojim. a je uplne fuk, ci robia psovodi s nimi IPO, ci SVV. :ahoj:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia