Drajvový pes.

Re: Drajvový pes.

Poslaťod hriva » Str 07.05.2014 21:17

No určite to vloha je...Každý ma vlohu ale na niečo iné. Neviem ako u napr pracakov alebo poľovníkov ale napr u pitov sa vyskytli psy bez vlohy, drive-u, cold psy ktore o zápas nemali záujem. Ale ked sa využili v chove mohli sa osvedčiť ako plemennici a dávali dobre potomstvo. No takých je pomenej. Najväčší borci boli ti co mali "drive" a plodili dobre potomstvo takisto s "drive-om"
Ozaj. Pes ktorý nemal záujem nebol do ničoho nútený!
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Drajvový pes.

Poslaťod hriva » Str 07.05.2014 21:31

Ked si môžem urobiť porovnanie.mojich dvoch:
Napr len pri aporte vidno zásadne rozdiely pre co ma ktorý vlohu.
Bria musi mat niečo z poľovníka. Najväčšia pasia je ked lopta skonči v neprehladnom teréne. Zámerne tak hadzem miluje hľadať ju. Ma taktiku štýl robí to presne a rýchlo.
Nero? Ee. Nevie hľadať trva mu to dlho je v tom ťažkopadny. Najväčšia pasia? Loviť to vidiet loptu pred sebou. Pre toto ma rýchly drive. Ma silný koristnicky pud. Bria odovzdá. 2 psy rozdielne každý zapalený pre niečo ine ale sa s nimi pekne robiť. Každý to ma v sebe ale ináč.
Gina? Autista :heh: prevteleny pastier :heh:
Keby sa chcem ai psom niečomu aktívne venovať hľadám rodičov ktori boli úspešní aj ked náhoda j3 blbec a moze byt aj po nich nemehlo.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Drajvový pes.

Poslaťod raky » Štv 08.05.2014 5:49

tak mne to pripadá najlepšie porovnanie, ako vrcholoví športovci - obaja dobre trénovaní a dobre vedení, ale jeden to mal a druhý nie, tak jeden bude majster sveta a druhý priemer, môže byť stále lepší ako veľa iných ale špička to nikdy nebude... takto to cítim ja... :hi:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Drajvový pes.

Poslaťod wer » Štv 08.05.2014 6:54

ale ked sa stretne priemerny, dobre trenovany a drivovy, zle vedeny, tak to moze skoncit v prospech priemerneho. :heh: ono castokrat sa stava, ze ludia maju problem zvladnut a vyuzit ten drive psa vo svoj prospech...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Drajvový pes.

Poslaťod kives » Štv 08.05.2014 7:08

jj, niekedy by sa drajv u začiatočníka dal považovať za nezvládnutie psa a tvrdohlavosť. poznám pár psov s neskutočným nasadením a chuťou do roboty a nechcela by som, lebo to by asi presahovalo moje možnosti a nervovú sústavu :lol: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Drajvový pes.

Poslaťod vavrena » Štv 08.05.2014 7:29

Prečo? Veď drive sa dá usmerniť... A rozhodne si myslím, že sa človek viac narobí, keď drive buduje u prispatého psa, než usmerniť psa rozbehnutého... Teda aspoň u mňa je to tak, radšej mám modriny a rany od nabudeného psa, než po polhodine presviedčania, skákania, behania pred psom odísť sklamane z tréningu, lebo prispatý pes skrátka nebude viac bežať.. lebo napríklad je teplo vonku.
Určite súhlasím s tým, že drive sa dá vybudovať. Ale má určitú hranicu, a vypína sa pri určitých okolnostiach inviduálne, a pes s vrodeným chtíčom pôjde aj cez nepríjemné okolnosti, riziká, počasie či vlastnú bolesť.
A dovolím si tvrdiť, že presne tak to majú aj ľudia, ten drive. A tiež sa dá ubiť, demotivovať, potlačiť, tak ako u psov...
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Drajvový pes.

Poslaťod kives » Štv 08.05.2014 8:48

aj ja mám modriny od dilina, ktorý nevie od radosti, čo so sebou, trochu som to síce zmrvila pri presmerovaní na robotu, ale to je o inom. hovorím o bláznoch, ktorí chcú robiť tak, že skuvíňajú pri poslušnosti, sú od nasadenia nepresní a na obrane by si začiatočník hodil mašľu.
majitelia, čo ich majú ich samozrejme, zvládajú a robota je nádherná. len ja by som ako začiatočník takého psa asi pokazila. to nebolo myslené negatívne, len pohľad na vec odo mňa, ktorá sa na psovi učím a chyb u mňa je plno.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Drajvový pes.

Poslaťod elfinka » Štv 08.05.2014 8:51

vavrena píše:Prečo? Veď drive sa dá usmerniť... A rozhodne si myslím, že sa človek viac narobí, keď drive buduje u prispatého psa, než usmerniť psa rozbehnutého... Teda aspoň u mňa je to tak, radšej mám modriny a rany od nabudeného psa, než po polhodine presviedčania, skákania, behania pred psom odísť sklamane z tréningu, lebo prispatý pes skrátka nebude viac bežať.. lebo napríklad je teplo vonku.

Preto tam bolo to u začiatočníka - jaksi u prvého psa, keď sa človek len učí ho čítať, tak nemusí byť schopný ten drive usmerniť, reagovať dosť pohotovo a tak. (a s prvým psom človek väčšinou ani nemá nejaké zásadné ambície, takže to neni až také sklamanie keď ten drive síce nemá, ale aspoň je to pohodový spoločník ktorý mi neskáče po hlave)
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Drajvový pes.

Poslaťod Elis » Štv 08.05.2014 10:26

vavrena píše: Určite súhlasím s tým, že drive sa dá vybudovať. Ale má určitú hranicu, a vypína sa pri určitých okolnostiach inviduálne, a pes s vrodeným chtíčom pôjde aj cez nepríjemné okolnosti, riziká, počasie či vlastnú bolesť.


myslim si to same.

nemuzu glosovat a mluvit vseobecne - takze jen muj osobni nazor:
ale ten "pravy" drive - je vrozeny, ne ziskany. Je proste jiny nez ten, ktery je "jen" vytvoreny nejakym pristupem.
Je to vlastne zpusob fungovani nervove soustavy - a to povazuju za vrozene.

a presne - to, co povazuji za tu mez - vrozene a ziskane - je treba ochota psa jit do sebeposkozovani. Drivovy pes "vypina" bezpecnostni pojistky organismu bezne, pes, ktery ma drive "ziskany" - bude porad na sebe opatrnejsi.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Drajvový pes.

Poslaťod Bad » Štv 08.05.2014 10:36

neboli temperament :lol:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Drajvový pes.

Poslaťod akuk » Štv 08.05.2014 13:03

Elis píše:Drivovy pes "vypina" bezpecnostni pojistky organismu bezne

najvystiznejsia definicia elis :jop:
ziskat to podla mna nejde, bud to tam je abo nie :no:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: Drajvový pes.

Poslaťod chvd » Štv 08.05.2014 15:48

wer píše:zaklad musi byt. da sa to rozvijat, ale len do istej miery.
mna by ale zaujimal aj tvoj nazor... ;)


Já pojem drajv/drive v tomto použití vnímám jako označení vlohy psa. Tedy ne jako pojem popisující nějaký styl chování či projevu.
A ptal jsem se proto, abych zjistil, jak moc nejednotný názor na tohle bude tady. On totiž nejednotný obecně je, lidé ten pojem prostě používají v různých významech.
Kdosi tu zmínil drajv/drive u APBT, myslím, že tam je(spíše bylo-dnes je to zas už zcela jinde) to zas ještě "trochu" jinde, tam jde podle mne o selektovaný ryzí exces(game), proto se i v tzv. chovu daří selekce na tuto game relativně hůře než při selekci třeba na exteriérové či pracovní prvky/vlohy/znaky. Příroda se prostě brání. To jen tak na okraj, o tom jsem zde rozvíjet debatu nechtěl.
chvd
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Drajvový pes.

Poslaťod Haleth » Sob 10.05.2014 9:25

Síce som pojem "drajvový" pes v živote nepočula... Ale podľa mňa je drajv/drive jednoducho temperament. Offtopic: Ach to poameričťovanie... :lol: A môže byť iba vrodený. Naučený pes s "driveom" je proste iba dobre motivovaný pes.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Drajvový pes.

Poslaťod Bad » Sob 10.05.2014 10:14

chvd píše:Já pojem drajv/drive v tomto použití vnímám jako označení vlohy psa.

jako je vloha pro pachové práce, pastevecké vlohy,obranný pud.......? Myslíš že v tomto pojetí existuje "vloha pro drive"? Jaká vloha (půjčím si definici vloha = nadání pro vykonávání nějaké činnosti) to pro tebe je - pro jakou činnost?

Haleth píše:Síce som pojem "drajvový" pes v živote nepočula.

jsi nečetla Šilhavého? :lol:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Drajvový pes.

Poslaťod Haleth » Sob 10.05.2014 11:49

Nie, ani neviem, kto to je :heh:
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik