Pasenie

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: Pasenie

Poslaťod janajka » Ned 02.03.2014 12:12

Poviem rovno. Nezveri. :joint:

nemas video co robi s tymi kacicami?
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Pasenie

Poslaťod anetulik » Štv 03.04.2014 20:18

Myslím že sa to nedá. Teda aspoň z mojej skúsenosti. Pes musí mať inštinkt na to ako majú napr. border kolie. :-)
anetulik
 

Re: Pasenie

Poslaťod renqa » Štv 03.04.2014 21:00

Neviem či som už pridávala westíka čo pasie ovce, ale on skôr pasie borderku. :heh:
http://www.youtube.com/watch?v=ddmlqKnrPa0
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Pasenie

Poslaťod janajka » Pia 04.04.2014 19:39

Offtopic: To ma byt vtip, ze. :lol:
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Pasenie

Poslaťod Bee House » Ned 06.04.2014 15:15

Ked sa tu uz takto vtipkuje,tak hodim aj ja jeden.moj cteny otec sa rozhodol kupit ovce.cize v priebehu dalsieho tyzdna nam privezu na zahradu 6 jahniatok.som zvedava,ako dlho preziju pri jeho starostlivosti.a taktiez som zvedava, co na to povie nas pastiersky labrador :-D asi si aj ja zacnem studovat tuto temu.
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod renqa » Ned 06.04.2014 15:35

janajka - jasné, že to mal byť vtip. veď vôbec nepasie. :heh: ale vedel nám pomôcť zahnať, keď bolo treba. Borderka nám niekedy robila viac škody ako osohu, lebo on ich stále dával do klbka, aj keď nebolo treba. :heh:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Pasenie

Poslaťod AlicaGGG » Pon 21.04.2014 15:44

kto sa chysta v septembri do Turian na skolenie?
http://www.bbck.sk/propozicie-na-skolen ... -v-paseni/
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pasenie

Poslaťod kellee » Ned 27.04.2014 16:19

aky mate nazor na to, ked sa laik pusti do pasenia zo psom,ked ma len zaklady a psa s vlohami? velka blbost ze? alebo inak ked si nejaky pastie kupi borderu na pasenie je nutne vediet profesionalne past?
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Pasenie

Poslaťod renqa » Ned 27.04.2014 17:18

podľa mňa určite nie je potrebné vedieť "profesionálne" pásť v bežnom reálnom živote. Aj keď neviem čo je myslené pod pojmom "profesionálne". My sme chodili pásť ovce aj s westíkom, aj s borderkou. Ani jeden nevedel pásť, bordera mala aspoň vlohy, ale určite nám to veľa pomohlo, že sme poslali psa a nemuseli sme vkuse za nimi behať my. :nwm: Ale možno niekto má iný názor na to.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Pasenie

Poslaťod kellee » Ned 27.04.2014 17:45

myslim to tak, ze mam ja neviem dajme tomu cca 20-30 ovci, a rozhodnem sa kupit psa (alebo mam borderku a prestahujem sa na dedinu a ze idem chovat ovce, kupim stado) pes tak ako moj bol par krat pri ovciach, ale realne nepasie, ani nema skusky, len vlohy. Je realne mozne s tym psom pracovat pri ovciach, popripade doma si ho docvicit povely tak, aby vedel ovce udrzat v kope popripade zahnat do ohrady?


renqa píše:podľa mňa určite nie je potrebné vedieť "profesionálne" pásť v bežnom reálnom živote. Aj keď neviem čo je myslené pod pojmom "profesionálne". My sme chodili pásť ovce aj s westíkom, aj s borderkou. Ani jeden nevedel pásť, bordera mala aspoň vlohy, ale určite nám to veľa pomohlo, že sme poslali psa a nemuseli sme vkuse za nimi behať my. :nwm: Ale možno niekto má iný názor na to.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Pasenie

Poslaťod janajka » Ned 27.04.2014 18:00

co sa to vlastne pytas?
Preco by nemohol past, ked ma ovce a ma psa s vlohami? Kazdy niekde zacat musi a clovek sa uci cely zivot. A pes nie je hned stopercentny, treba ho to naucit - trenovat. A je potom rozdiel ci chce psa len tak, aby mu pomahal pri praci alebo chce ist na sutaze a uz to musi aj nejak vyzerat.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Pasenie

Poslaťod kellee » Ned 27.04.2014 18:05

vdaka :jop:


janajka píše:co sa to vlastne pytas?
Preco by nemohol past, ked ma ovce a ma psa s vlohami? Kazdy niekde zacat musi a clovek sa uci cely zivot. A pes nie je hned stopercentny, treba ho to naucit - trenovat. A je potom rozdiel ci chce psa len tak, aby mu pomahal pri praci alebo chce ist na sutaze a uz to musi aj nejak vyzerat.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Pasenie

Poslaťod renqa » Ned 27.04.2014 18:11

kellee píše:myslim to tak, ze mam ja neviem dajme tomu cca 20-30 ovci, a rozhodnem sa kupit psa (alebo mam borderku a prestahujem sa na dedinu a ze idem chovat ovce, kupim stado) pes tak ako moj bol par krat pri ovciach, ale realne nepasie, ani nema skusky, len vlohy. Je realne mozne s tym psom pracovat pri ovciach, popripade doma si ho docvicit povely tak, aby vedel ovce udrzat v kope popripade zahnat do ohrady?


No podľa mňa určite je reálne pracovať s takýmto psom pri ovciach. Veď ani naši predkovia nemali cvičené borderky so skúškami a normálne reálne pásli ovce so psami. Nebolo to síce na neviem akej úrovni, ale účel to splnilo a to je podľa mňa najdôležitejšie. Dôležité je aby si pes na ovce zvykol, aby nemal sklony ich naháňať, loviť, hrýzť a podobne. Neviem síce čo na takých skúškach od psa vyžadajú, ale z mojej skúsenosti viem, že ovce sa prirodzene držia po kope a zahnať do ohrady tiež nebol nikdy problém, stačilo poslať borderu, nech ich troška poženie a oni už sami išli domov. A to sme mali v stáde aj 800 oviec, nie 20-30.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Pasenie

Poslaťod kellee » Ned 27.04.2014 18:14

to je pravda, ale teraz vsade sa clovek docita, ze sa nema do toho pustat sam, lebo je to zlozite a ma hladat odbornika, len nie kazdy ma cas behat so psom po pol svete kvoli paseniu (to nie je ist do vedlajsieho mesta na cvicak) ja som sa pytala cisto na pracu, ziadne sutaze
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Pasenie

Poslaťod gaidheal » Ned 27.04.2014 19:27

kellee píše:myslim to tak, ze mam ja neviem dajme tomu cca 20-30 ovci, a rozhodnem sa kupit psa (alebo mam borderku a prestahujem sa na dedinu a ze idem chovat ovce, kupim stado) pes tak ako moj bol par krat pri ovciach, ale realne nepasie, ani nema skusky, len vlohy. Je realne mozne s tym psom pracovat pri ovciach, popripade doma si ho docvicit povely tak, aby vedel ovce udrzat v kope popripade zahnat do ohrady?


20-30 oviec na záhrade si naučíš skôr na kýbel s ovsom a písknutie , ako sa trápiť so psom, obzvlášť, ak tie ovce nebudú naučené na psa, tak ti ich ten pes rozpráši na tri smery a budeš rada, ak všetci zúčastnení prežijú bez ujmy na zdraví.
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy