Zoznam neuznaných psích plemien FCI

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI

Poslaťod janajka » Ned 27.06.2010 18:48

ja som onej az doteraz nepocula. No asi uznana nie je - zistim a pridam ju do zoznamu. Inak ani dvojfarebneho pudla tam nemame.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod starr » Pia 30.07.2010 13:11

Prečo je vlastne dvojfarebný pudel ešte FCI neuznaný? V čom je taký podstatný genetický rozdiel medzi dvojfarebným a klasickým jednofarebným pudlom?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod Silvuch » Pia 30.07.2010 13:51

citujem z jednej šikovnej stránky:
http://www.pudlharlekyn.websnadno.cz/Pa ... torie.html

První standard vícebarevného pudla v Německu byl daný paní Ecksteinovou(hlavní president ADP),které se též r. 1959 stalo,že z černého páru vzešli dvoubarevní pudlové.Tento Standard byl předložen vedoucí komisi FCI a ta pro jeho uznání požadovala od paní Ecksteinové deset prokázaných generací,čehož také ona r.1980 docílila a její Standard se stal základem k dnešnímu posuzování dvoubarevných pudlů.

Chovatelé,kterým učaroval vícebarevný pudl a kteří se statečně dál snaží o jeho kvalitní chov,však do dneška marně čekají na jediné rozumné rozhodnutí nynější vedoucí komise FCI,kdy se po zásluze nebude dělat žádný rozdíl mezi jednobarevným a výcebarevným pudlem.Kdy na Mezinárodních,Národních či Světových výstavách stanou společně v jednom kruhu a nebude brán pouze jen jako pes,který je velkodušně trpěn.

Dne 17.8.2009 se sešli v Mnichově zástupci VDH (též president VDP-Bertold Peterbus s vicepresidentkou Christou Klotz)a jeho čtyř pudlklubů,aby se dohodli o budoucnosti vícebarevného pudla.Pevně se zasazovali o to,aby se směl i nadále používat název -vícebarevný pudl a nadále se směl pod tímto názvem i chovat.Návrh FCI byl Deutsche Wollhund.Pokud by tento návrh prošel,jednoznačně by pudl harlekin vzhledem k jeho nízkému počtu,směřoval k degeneraci druhu a jeho zániku.

FCI - výstavní komise

Dvoubarevní pudlové se smějí nadále vystavovat na národních i mezinárodních výstavách,avšak označení ,,dvoubarevný pudl´´ se používat nesmí.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod starr » Pia 30.07.2010 14:01

Pekný článok, ale nepochopila som, prečo sa nesmie používať názov viacfarebný pudel. A či je viacfarebný a harlekýn synonymum alebo či je to niečo iné, a že PREČO to nechce FCI uznať, keď vzišli z plnofarebných rodičov? Tak asi je to normálna mutácia, nie? :nwm: Nemrozumiem :lol:.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod Silvuch » Pia 30.07.2010 14:15

mozno preto, ze to je mutacia.. su pudle jednofarebne, sem tam sa narodia tie dvojfarebne... a standard koriguje aj farebnost, cize dvojfarebnych neuznanych je pomenej.. mozno sa boja, za ak ho uznaju, budu vznikat dalsie a dalsie farby a mutacie...

podobne je to aj u borderiek, pripadne NO a inych... U nich, aj napriek uznaniu vselijakých farieb, na vystave uprednostnuju stale jeden a ten isty typ.. Mozno je to otazka casu a modnosti, ale tu klasiku si strážia.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod zeane » Pia 30.07.2010 16:42

:smile: Francúzi to vraj vetujú, viacfarebných pudlov pokiaľ viem nechcú...
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod starr » Pia 30.07.2010 19:15

Ja som myslela, že farebné mutácie sú práveže vítané. U psov teda nie? Lebo väčšinou v chove iných zvierat je to práveže brané ako niečo fajn, keď sa "objaví" niečo nové. Jasné, že sa to neuzná okamžite, že sa to najskôr sleduje, ako sa to správa v tzv. experimentálnom chove, ale tak tých dvojfarebných pudlov objavili už tak dávno, že už by bolo podľa mňa aj načase to uznať :smile:. Asi sú v tom nejaké "iné" alebo možnože "vyššie" záujmy, prečo sa toho tak bránia, lebo ja z môjho na pudle laického uhla pohľadu nevidím na tom nič zlé, práve naopak.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod zeane » Pia 30.07.2010 22:00

Možno protiargument kladie otázku prečo tak vznikla len čiernobiela variácia. Pokiaľ to takto mutuje - prečo nie hnedobiely, striebornobiely, či aprikot-biely. Alebo aprikotčierny, či striebornočierny? :nwm:
Black&tan nebudem rozoberať, osobne si myslím že spontánne nevznikol.
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod starr » Sob 31.07.2010 8:09

Aby sa bikoloráctvo viazalo u pudlov geneticky iba s čiernou, je asi blbosť, že? A možno prídu hnedí, aprikotskí alebo strieborní bikolori ešte neskôr, nie? Alebo by ich bolo treba vyrobiť umelo? Tomu sa tiež bránia, aby sa začali šľachtiť účelovo? Asi hej, že? Oni neveria, že vznikol spontánne a myslia si, že tam niekto niečo prikrížil či čo?

No a prečo nie napr. aprikot-čierny alebo strieborno-čierni, tak ja to presne vysvetliť neviem, ja sa genetike nerozumiem, ale pripomína problematiku bikolorov u mačiek a tam máš proste bikolor podstatu v tom, že je to vždy nejaká farba s určitým podielom bielej. Napr. čokoládový bikolor (čiže čokoládová s bielou), čierny bikolor, modrý bikolor a pod.. Aby tam boli tri farby, tak to by už muselo byť korytnačinovanie, napr. čierna korytnačinová bikolor, lebo tá čierna korytnačinová v sebe obsahuje čiernu a červenú, ale tak na psov toto asi aplikovateľné veru nie je.

Tak neviem, ale proste logicky a kvôli mačkám mi to dáva zmysel, že môže byť aj u pudla nejaká kombinácia iba s bielou.

Ale to sú fakt moje totálne laické úvahy.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 06.08.2010 18:53

...normálne ma to zaujalo :ha: .
A chcem sa spýtať, kukám, že sa tu niektorí v tom aj vyznáte...napr. je uznané plemeno FCi a "vznikne" to isté len menšieho vzrastu. Je to ďalej šľachtené a podporované...konkrétne narážam na plemeno Austrálskeho ovčiaka a jeho "odrodu" mini aussi. Mini australák nie je uznaný pod FCI a ja nechápem prečo. Aký majú na to dôvod. Štandartom je presne taký istý ako klasický aussi, aj v povahe, aj vo farbe, aj konštrukciou, jedine v čom sa líšia je veľkosť-menší vzrast.
Keď to porovnám napr. s pudlom. Je královský, stredný, malý, toy a ja neviem aký. Prečo je potom problém uznať mini auusi??? Je cielene chovaný vďaka vlastnostiam aussi až na to, že je prispôsobený, a si myslím, že je tak aj ľahšie prijateľný vďaka jeho menšiemu vzrastu. Majú vlastné chovy samozrejme v USA, ale nájdu sa aj inde...
Ja len, či sa v tom niekto vyznáte natoľko, že by ste mi vedeli odpovedať :hi:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod zeane » Pia 06.08.2010 20:08

Pudel kráľovák je pôvodný poľovný pes a keďže je to takééé roztomilééé, chceli mať paničky na zámkoch aj menšie verzie... Takže sa zámerne - teda vraj - krížili menšie jedince až vznikol stredný a potom aj trpasličí variant. No a toy je produktom modernej doby (alebo amíkov?), kedy sa proste začali rodiť príliš malé, ale ina štandardu zodpovedajúce a životaschopné prllíky aj do trpaslíkov - nič ľahšie, pridal sa štvrtý veľkostný ráz.
starr: to ja netuším, francúzi si asi myslia, že sa tam niečo niekde primiešalo. Ja len viem, že mnoho "pudlíkárov" viacfarebných rado nemá, majú pevne fixované, že prlel je skrátka jednofarebný - aj štandard hovorí tuším čosi o rovnomernom vyfarbení. Black and tan dokonca vyzerá (farebne) ako keby sa tam niekde primotal king charles španiel...
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 06.08.2010 20:55

zeane: ja viem. Presne tak sa dopracovali aj k mini aussi. Len ma zaujíma prečo mini aussi uznaný nie je, kdežto pudel áno a to vo viacerých výškových rozdieloch. Že podľa čoho to oni rozhodujú. Podľa mňa je to rovnaký prípad.
Nechcem to porovnávať hlavne s pudlami, sú aj iné plemená, ale je to v podstate rovnaký prípad...ale že ako sú odhodlaní pristúpiť k uznaniu FCI a kedy nie?
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod Mackie » Pia 06.08.2010 23:15

ma v standarde napisanu minimalnu vysku? ak ano, tak asi tam je problem, ze samotni chovatelia si ich nepustia do oficialneho chovu, a preto sa z toho "snazia" spravit nove plemeno a nie len velkostnu variantu
ak by islo len o velkosti, tak FCI by s tym isto nic nemala :nwm:
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod Wickyy & Classy » Sob 07.08.2010 11:31

neviem, ako som si to tak čítala, tak majú presne stanovený štandart aj čo sa výšky týka. Je presne ohraničená, nižšia alebo vyššia ako štandart je závažnou chybou :nwm:
tu som našla históriu, ako a prečo sa snažia o miniatúru: http://www.namascusa.com/about.htm a píše sa, že sa snažia zachovať všetky pôvodné vlastnosti veľkého australáka včetne, povahy, farby, ...jediný rozdiel iba vo výške a stále sa snažia o menšiu :nwm:
Mackie píše:ma v standarde napisanu minimalnu vysku? ak ano, tak asi tam je problem, ze samotni chovatelia si ich nepustia do oficialneho chovu, a preto sa z toho "snazia" spravit nove plemeno a nie len velkostnu variantu

tomu som nejak nepochopila..bavíme sa o mini, či o obyč aussi?
tu sa píše, že to chceli schváliť ako odrodu AUO, mýlim sa?
Cordova’s dogs were registered through the National Stock Dog Registry (NSDR) and eventually NSDR came to be the first registry to recognize and register the mini as a size variety of the Australian Shepherd.


v tom článku je ešte písané, že museli premenovať plemeno z mini australian shepherd na north american shepherd...to je ono??? ak som dobre pochopila?
The American Rare Breed Association's policy at that time was not to allow any breed of dog to show with them (except in exhibition) that had the same name as an AKC affiliated breed and suggested that we change our name. Amid mixed reactions MASCUSA opted to change the name of our dogs from Miniature Australian Shepherd to North American Shepherd, for the sole purpose of keeping ARBA as one of our main show venues.

Oni podobne ako sa šlachtili pudle, vyberajú najmenšie exempláre a tak selektujú výšku, nie však iné znaky...

Mackie píše:ak by islo len o velkosti, tak FCI by s tym isto nic nemala :nwm:

veď preto sa pýtam, že aký je možný problém, že ešte nie je uznaný FCI, nepohybujem sa v tom, tak mám v tom dosť veľký zmetok, ale podľa toho, čo som čítala, tak si tiež myslím, že by nemal byť problém...
a nyvše raz píšu, že je to samostatné plemeno pod vlastným názvom a inde, že odroda AUo, tak v tom mám teraz ešte väčší mišung :heh: :pac:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Zoznam neuznaných psích plemien FCI (nFCI)

Poslaťod mairi » Sob 07.08.2010 12:05

no ja neviem, mne by sa nepacilo, keby sa niekto snazil vyslachtit koliu velkosti vlkodava alebo maltezaka a pod.
tebe by sa pacilo, keby sa niekto snazil vyrobit borderu velkost yorka?
ono FCI ma urcite pravidla, a asi vie co robi. je dost mozne ze postupom casu, ked bude to plemeno dlhsie "nasvete" bude ustalene, mat svoj standard s PRESNE urcenou vyskou, chovatelov po celom svete a bude vidiet prinos plemena, tak ho schvali. zatial sa mi to vidi zbytocne. :nwm: aky iny ucel ma toto plemeno okrem toho ze niekomu sa zdal australan zbytocne velky? to teras zacneme vsetky plemena zmensovat len koli tomu? secko sup sup pod 40 cm v kohutiku, len aby som to mohol mat v byte ci co?
ak sa FCI nechce zacat podobat na UCI co ti uzna kazdeho bastarda za cistokrvenho, ani sa necudujem ze si dava pozor na to co uznava.
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete