Golddust Yorkshire Terrier

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod zeane » Pon 14.05.2012 14:34

:lol: ja som konzultovala s genetičkou, ktorá je zhodou okolností aj exteriérová rozhodkyňa. Začali sme logicky u pudlov a "mojej" red pudliny, ale prešli sme aj takéto unikáty. Teda ja som hlavne chcela vedieť, či sa to tam môže (z pohľadu genetickej výbavy dotyčného plemena) takto spontánne vyskytnúť, alebo či sa to tam nutne muselo dostať krížením. Je jasné, že VŽDY sa to tam môže dostať krížením. Ale rovnako dobre sa tam môže biela farba - alebo aj iné odchylky - ako napríklad aj spomínaný gold, alebo hnedá, alebo iná farba vyskytnúť geneticky. Úprimne - prečo by boli tie psy v štandarde tak dopodrobna farebne popísané keby sa tam nevyskytovali väčšie či menšie odchylky? To je ako u pudlov tzv "fantóm" - inofarebné škvrny na hrudi, alebo inofarebné chlpy na packách, ušiach či chvoste. A keď si potom zoberieme do úvahy prílišnú ambicióznosť niektorých "chovateľov" a následné dofarbovanie psov, trhanie nežiadúcich chlpov, prípadne kozmetické operácie len aby bol pes na výstavy dokonalý, uchovnený a cenný... :nwm: Ja sa po prečítaní niektorých zdrojov ani nedivím, že sa tie iné farby vyskytujú.... A to, že sa to niekomu páči a snaží sa o uznanie toho svojho variantu? Nič divného na tom nevidím, aj keď ja túto tendenciu nemám. :nwm: :ahoj: Celkom mi stačí, že mi uznali tú moju farbu a prestali červených vyraďovať z chovu. :dancing:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod Whip it » Pon 14.05.2012 15:02

zeane píše:Úprimne - prečo by boli tie psy v štandarde tak dopodrobna farebne popísané keby sa tam nevyskytovali väčšie či menšie odchylky?

No ja neviem, ešte som nevidela napr. toho yorka v inom farebnom prevedení, odhliadnuc od toho, že sú prznení množiteľmi do všeliakých novotvarov.

zeane píše:A keď si potom zoberieme do úvahy prílišnú ambicióznosť niektorých "chovateľov" a následné dofarbovanie psov, trhanie nežiadúcich chlpov, prípadne kozmetické operácie len aby bol pes na výstavy dokonalý, uchovnený a cenný...

Veď toto ! Mne v chovateľstve chýba istá - ako by som to nazvala - transparentnosť ? Alebo aj logika ? Zoberme si pokojne toho pudlíka alebo aj YT...Pri spojení dvoch štandardných jedincov vznikne nová (v štandarde nepopísaná) farba. Všetky šteniatka sú inak zdravé po všetkých stránkach, nie sú nositeľmi nijakého vadného génu... Prečo je potom farba ako taká vylučujúca ? Je to podľa mňa práve pre škodu plemena, že sa v ňom niečo, čo v ňom je umelo potlačuje. V tom prípade nech je to uznané ako nové "farebné prevedenie" a nemusia sa viesť špekulácie. Takto sa prirodzene naskýtajú pochybnosti.

Je to vec názoru a tak ako všade tak aj tu nie je nič len čierne alebo biele :no: .
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod Mia.. » Pon 14.05.2012 15:48

Gulino:

Offtopic: To dedukujem patrilo tebe, pretože si sa ma pýtal, že ako viem že si nahnevaný a ja som ti odpovedala: neviem, dedukujem. :no:

To že je to FCI som nikdy nenapísala, ani som to netvrdila. Len som to zaradila do inej témy ( moja zbrklosť a neznalosť).. Za to sa adminom aj tebe Gulino, ospravedlňujem.. :jop:

Na výstavách v ČR je Golddust bežne vystavovaný. Viem to z vlastnej skúsenosti, keďže som pár krát na výstave v ČR bola a videla som Golddusta, dokonca nie jedného. :smile:

Tvrďte si čo len chcete, nejdem s Vami do hádky, ani nič podobné.Každý máme iný názor pre vec. Vytvorila som tému o týchto pre mňa pôvabných(aj keď krížencov) psíkoch. :fizel:
Mia..
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 113

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod Gulino » Pon 14.05.2012 16:53

Mia, ja som teta- zena-). Na vystavach v Cechach si to vidiet mohla, ale iba ako psov- divakov, pripadne si bola na nejakej vystave krizencov, ci neviem, koho, ale v FCI vystavach urcite tato farba nie je. To mi ver.
Naposledy upravil Gulino dňa Pon 14.05.2012 20:55, celkovo upravené 1
Gulino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod Mia.. » Pon 14.05.2012 19:05

Offtopic: - Júj, prepáč, TEN Gulino, tak prepáč.. :ha:
Určite si skúsenejšia než ja, hej, je to možné.. :smile:
Mia..
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 113

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod Vikiki22 » Uto 15.05.2012 9:07

Offtopic: Mia, vidím, že v tomto nemáš vôbec jasno. :heh:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod Mia.. » Uto 15.05.2012 13:00

Offtopic: - Nemám, na pár výstavách som vystavovala moju sučku.. Júj, stále nemám v tom jasno, a ani zjavne mať nebudem.. :pac:
Mia..
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 113

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod arvenkaa » Sob 12.01.2013 23:09

haaa a ja si myslim, ze je mozne aby vznikli prirodzenym krizenim dvoch yorkov.... napriklad moja modra civava (s PP samozrejme), ma ciste bieleho otca, a rysavu mamku, a on je modry a s modrymi ockami, aj jeho brat bol taky a ta fenka ma zasa teraz takej farby steniatka....cize ako sa hovori u nas v skole, priroda je zeneskeho rodu a tym padom je vsetko mozne a nik sa v nej nevyzna :)
arvenkaa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 144
Bydlisko: Bratislava

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod Whisky24 » Ned 04.08.2013 20:12

zeane píše::lol: ja som konzultovala s genetičkou, ktorá je zhodou okolností aj exteriérová rozhodkyňa. Začali sme logicky u pudlov a "mojej" red pudliny, ale prešli sme aj takéto unikáty. Teda ja som hlavne chcela vedieť, či sa to tam môže (z pohľadu genetickej výbavy dotyčného plemena) takto spontánne vyskytnúť, alebo či sa to tam nutne muselo dostať krížením. Je jasné, že VŽDY sa to tam môže dostať krížením. Ale rovnako dobre sa tam môže biela farba - alebo aj iné odchylky - ako napríklad aj spomínaný gold, alebo hnedá, alebo iná farba vyskytnúť geneticky. Úprimne - prečo by boli tie psy v štandarde tak dopodrobna farebne popísané keby sa tam nevyskytovali väčšie či menšie odchylky? To je ako u pudlov tzv "fantóm" - inofarebné škvrny na hrudi, alebo inofarebné chlpy na packách, ušiach či chvoste. A keď si potom zoberieme do úvahy prílišnú ambicióznosť niektorých "chovateľov" a následné dofarbovanie psov, trhanie nežiadúcich chlpov, prípadne kozmetické operácie len aby bol pes na výstavy dokonalý, uchovnený a cenný... :nwm: Ja sa po prečítaní niektorých zdrojov ani nedivím, že sa tie iné farby vyskytujú.... A to, že sa to niekomu páči a snaží sa o uznanie toho svojho variantu? Nič divného na tom nevidím, aj keď ja túto tendenciu nemám. :nwm: :ahoj: Celkom mi stačí, že mi uznali tú moju farbu a prestali červených vyraďovať z chovu. :dancing:


- úplne súhlasím so zeane

- inak kríženec YT a čivavy sa nazýva Chorkie a vyzerá úplne inak než Golddust. Čo sa týka veľkosti, myslím si, že je to ako so srsťou. Väčšie jedince, než je štandard boli vyradené z chovu. Preto existujú aj prerastení YT, kt. majú aj 6kg ...

- tiež veľmi nesúhlasím s tým, aby boli Biewer a Golddust novým plemenom, stále je to YT - hold smola - FCI má jasne daný štand. - farba srsti ... opäť súhlas = nechápem, prečo potláčajú inú farbu plemena... je to to isté, ako keby u Cavalierov zamietli 3-color a uznali len 2-color :ach: - toť môj názor, nie som profík, len ma táto problematika ohľadne Yorkov zaujíma :smile: - (keďže mám doma, podľa vás "bastardíka", spalt-biewera :joint: )
Obrázok
Whisky24
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 21
Bydlisko: Jablonové

Re: Golddust Yorkshire Terrier

Poslaťod irmiku » Pon 05.08.2013 7:55

biewer sa volaju po nemeckej rodine chovatelov. nemky vraveli, ze bola od fci ponuknuta moznost ich uznat ako trikolor tusim, ale ta rodina to chcela pod svojim menom a tak sa nezhodli. myslim ze o par rokov ich tak ci tak uznaju.
nevyhoda je, ze pri takejto uzkej plemenitbe su tieto biewre dost chore, trebars v nemecku maju velmi caste problemy so srdcom (zväcsene na rtg), pecenou, oblickami a predcasne umieraju. dozivaju sa len 4-5 rokov. skusali ich kvoli zlepseniu zdravia opät krizit yorkshirmi, ale moc to nepomohlo.
biewer, golddsut a ine farebne varianty vyzeraju zaujimavo, ale aj ja si myslim, ze je to proste yorkshire a neni dovod robit z nich raritu a predavat za horibilne sumy a ze by sa malo v prvom rade pozerat na zdravie a az potom na exterier. kazdopadne zlata bana pre veterinarov...
zi a nechaj zit

tichy´s white happiness
irmiku
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 419
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Predchádzajúci

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete