Jesenné skúšky stavačov (JSS)

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Van » Str 22.07.2009 14:15

Eva K. píše:Ohľadne skušobných poriadkov pre retvívre neviem nič, ale videla som labradora na JSS.

toto musi byt urcite ako zly vtip...dnes su tu vsetci velmi humorni, najprv chce niekto mat z BO PUP a potom z labradora stavaca. Labici sice maly nie su, ale napriek tomu su pre nich predpisove skusky pre male plemena, iba ze by niekto mal koooopec casu a penazi a minal energiu nevhodnym sposobom a vlacil psa po skuskach, ktore prenho vobec nie su :ach: :pac:
Sorry, ale toto sa uz fakt neda. Nevravim, ze si to nevidela, ale to nemeni nic na tom, ze to nie je normalne...
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Eva K. » Str 22.07.2009 16:04

Van píše:
Eva K. píše:Ohľadne skušobných poriadkov pre retvívre neviem nič, ale videla som labradora na JSS.

toto musi byt urcite ako zly vtip...dnes su tu vsetci velmi humorni, najprv chce niekto mat z BO PUP a potom z labradora stavaca. Labici sice maly nie su, ale napriek tomu su pre nich predpisove skusky pre male plemena, iba ze by niekto mal koooopec casu a penazi a minal energiu nevhodnym sposobom a vlacil psa po skuskach, ktore prenho vobec nie su :ach: :pac:
Sorry, ale toto sa uz fakt neda. Nevravim, ze si to nevidela, ale to nemeni nic na tom, ze to nie je normalne...

Nevidela som ho pracovať, ale skončil dokonca na 2. mieste.
Chcela by som byť svojim psom.
Eva K.
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Bratislava

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Van » Str 22.07.2009 16:07

Ako som pisala, dotycny asi nevie, co s casom a peniazmi, pretoze taketo skusky su tomu labikovi na dve veci...ako sa hovori na :kak: a na nic...iba ze by si majitel chcel nieco dokazovat, aj taki sa najdu. :ach:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod lucik » Str 22.07.2009 17:08

:nwm: Van a preco by nemohol labik robit stavacske skusky, ked na to ma? pises, akokeby sme tu mali aspon 10 roznych skusok na vyber pre retrievre.. :ach:
akoze a farbiarske su ok? alebo aj jesenky malych plemien? ved tam tiez nerobia labici iba pracu im prirodzenu, ale aj cosi, na co vobec urcene nie su..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Van » Str 22.07.2009 17:30

lucik ale ja som nepovedala, ze nemoze, ale ze to podla mna nie je spravne. pozri si skusobak stavaciarov a posud, ci sa ti to zda vhodne pre retrivra. Nevravim, ze by to nezvladol (az na to vystavovanie, to myslim, ze vacsina retrivrov nerobi), ale mne to pride divne. Navyse, na zaklade takej skusky labik PUP neziska, ak by to clovek nahodou preto chcel. Rovnako ako z farby ci lesiek pokial nie su pre male plemena. Iba ze by mi nieco uslo a nemala som aktualne informacie.
Tak naco je JSS dobre pre retrivra?
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod lucik » Str 22.07.2009 18:08

a farbiarskymi alebo lesnymi skuskami neziskaju retrievre PUP? mne sa zda, ze ano. nechce sa mi teraz pozerat skusobny poriadok JSS, ale ja som za to, ze ked je to raz polovna skuska a pes na to ma, bavi to aj psa aj psovoda, tak preco nie? to, ze je mu to naprd? no a? aj mne su naprd vystavy a skusky a robim ich.. pre moj dobry pocit - aby sme si porovnali ako dokazeme pripravit psov na skusky, v pripade chovnych psov to moze zvysit kredit steniatkam..
naco sa inak robia skusky, Van? ved na polovackach ani nepozeraju na to, ci pes je polovne upotrebitelny alebo nie. a keby aj, stacila by jedna skuska, preco potom robia so psami viacej skusok, preco su sutaze a memorialy? lebo ich to bavi. presne tak, ako niektorych bavi donemoty chodit po vystavach a zbierat ocenenia tam..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Van » Str 22.07.2009 19:33

lucik píše:a farbiarskymi alebo lesnymi skuskami neziskaju retrievre PUP?

lucik, pisala som, pokial nie su pre male plemena.
Tak ale pre uplnost. na webe spz je dokument zoz_pup, ktory obsahuje "Zoznam psov poľovných plemien, ktoré môžu absolvovať skúšky poľovnej upotrebitelnosti" pricom pri retrivroch je uvedene nesledovne SVMP,JSMP,VSMP,FSMP,LSMP,VP,FD,FT,SRPMZ s poznamkou, ze SVMP, SVS a FT nie sú skúškami poľovnej upotrebiteľnosti psov.

Myslim, ze zoznam tych skusok je dost obsiahly na to, aby retrivre nemuseli chodit na stavaciarske skusky. A aj tak mi stale nie je jasne, ci je to vobec mozne...ale tak ak sa to udialo, asi hej.

lucik píše:... ale ja som za to, ze ked je to raz polovna skuska a pes na to ma, bavi to aj psa aj psovoda, tak preco nie? to, ze je mu to naprd? no a? aj mne su naprd vystavy a skusky a robim ich.. pre moj dobry pocit - aby sme si porovnali ako dokazeme pripravit psov na skusky, v pripade chovnych psov to moze zvysit kredit steniatkam..

ale ved v pohode, nech to ludi bavi a nech chodia na skusky, ale preco sa trepat tam, kam nepatrime? Lucik, vies preco je tak malo skusok pre retrivre a preco sme odkazani na skusky pre MP ci ine? Ano, jednak preto, ze tak sme zaradeni ale dvak preto, ze ludia si nic nove neziadaju. A ak ziadaju, tak v malom pocte, vacsina sa zjavne uspokoji s tym, ze chodi na skusky, ktore su urcene prioritne pre ine plemena. Ked som sa pytala, preco nemame na sk okrem filed trialu aj ine vyslovene retrivracke skusky, napr. FT na kacice, ci vodky, tak odpoved som dostala taku, ze nie je zaujem a ze vsak na vodky mozeme ist aj k inym plemenam. Sama vidis, ZPR...kolko sa odkladaju, lebo tu na to nie su psi a ani dostatocny zaujem. Ale to uz je dost mimo temu.

Ja som za, aby ludia chodili na skusky z vykonu, to dobre vies. Ovela viac ako na vystavy :D ale som toho nazoru, ze na tie, ktore su pre dane plemeno urcene...
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod lucik » Str 22.07.2009 20:18

ale ako, ze ludia si nic nove neziadaju? ako sa da ziadat o nove skusky pre retrievre, resp. o upravene skusky pre retrievre? mame zacat posielat prihlasky na neexistujuce skusky, ci ako? nie je za zaujem povazovane aj to, ze s retrievrami ludia robia skusky urcene pre ine plemena? kto, kde a ako zistoval zaujem o retrievracke skusky? Van, to v klube sa ohanaju tym, ze retrievre su zaradene tam kam su a preto nemozme mat vlastne skusky.. a v CR maju vlastnu FCI skupinu, alebo preco to tam ide a tu nie?

pises, ze preco sa hrabeme tam, kam nepatrime (na stavacske skusky) - a na skusky malych plemien patrime? nepatrime! tak ako sa retriever dokaze naucit pracu malych plemien, ktora mu velmi prirodzena nie je (stekanie na macku, sliedenie), tak sa dokaze naucit aj pracu stavaca (vystavovanie), hoci to nie je az take rozsirene, alebo pracu farbiara.. naozaj nechapem tvoje pohorsenie nad ucastou retrievra na JSS..

pises, ze si za, aby ludia chodili so psami na skusky z vykonu, ale urcene pre ich plemeno - ktore su to teda u nas priamo urcene pre retrievre? OVVR (co nie je skuska), SPR a FT (co zas nie je skuska). takze?

sme mimo temu, ale myslim, ze to nie je debata o nicom a ked nas tu moderatorky nacapaju, presunu nas niekam..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod leuska » Str 22.07.2009 22:35

Lucik sliedenie nieje prirodzene pre retrievre :oo: Ved je to sliedic,alebo som mimo aj ja? :no:Inac suhlasim s tebou,ak niekto chce robit nadpocetne skusky,ktore nepotrebuje,nech ich robi,ved aspon sa psik nenudi :lol: :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Stopinko » Štv 23.07.2009 5:48

lucik píše::nwm: Van a preco by nemohol labik robit stavacske skusky, ked na to ma? pises, akokeby sme tu mali aspon 10 roznych skusok na vyber pre retrievre.. :ach:
akoze a farbiarske su ok? alebo aj jesenky malych plemien? ved tam tiez nerobia labici iba pracu im prirodzenu, ale aj cosi, na co vobec urcene nie su..


Lucik, jednoducho to podla skusobneho poriadku nie je mozne aby robili retrivre stavacske skusky. To by musel byt rozhodca na hlavu padnuty keby takto vedome porusoval skusobny poriadok.


Staci si pozriet skusobny poriadok a tam je presne napisane ake plemeno na ake skusky moze. Druha vec je ze niektore discipliny od stavacov su podobne disciplinam malych plemien. Napr. jesenne skusky stavacov a jesenne skusky malych plemien byvaju spojene ale su rozdelene zvlast . Rozhodcovia pre posudzovanie stavacov si vezmu stavace atd. Skusky vodnej prace , farbiarky byvaju spojene a pod.

No ziadny retriver nemoze byt skusany podla skusobneho poriadku pre stavace.
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Van » Štv 23.07.2009 10:12

lucik píše:ale ako, ze ludia si nic nove neziadaju? ako sa da ziadat o nove skusky pre retrievre, resp. o upravene skusky pre retrievre? Van, to v klube sa ohanaju tym, ze retrievre su zaradene tam kam su a preto nemozme mat vlastne skusky.. a v CR maju vlastnu FCI skupinu, alebo preco to tam ide a tu nie?

Luci, ziadat sa da napriklad tak, ako to spravila Andrea Kudelova. Dat proste vediet tam kde treba, ze je o cosi take zaujem. Jedina na poslednej clenskej schodzi vyjadrila poziadavku, aby sa u nas robilo viac skusok pre retrivre. Nik iny sa neozval, preco?
Myslim si, ze prave clenske schodze su na to, aby ludia prisli a povedali svoj nazor. Nikde inde nie je taky priestor a cas, lenze to by zas ludia museli aj trochu javit zaujem a necakat, ze im vsetko padne rovno do huby.
Chodit na ine skusky nie je ziaden dokaz, ze ludia chcu vlastne skusky, je to len dokaz toho, ze so psami pracuju.

A pokial ide o to, ze sa v klube ohanaju tym, kam su retrivre zaradene. Ehm, lucik, nie je to tak. Mam doma postu klubu a nie raz bolo ziadane napriklad zrusenie macky pre retrivre na jesenkach. Vies aka prisla odpoved? Ste tam kde ste a tak to mate predpisove, tak si trhnite nohou. Alebo prislo ultimatu, bud dalsie skusky (SPR) alebo macka prec. Jednoducho, nie je to vymysel niekoho v klube, je to tak. O tom, kde sme zaradeni nerozhoduje klub, ale spz a min.podoh. Rovnako na nich zavisi, ake mame skusobaky. Ak chceme aby niektore skusky boli pouzitelne na PUP, musia tam byt vsunute urcite discipliny. Na druhu stranu, prave takato vsuvka moze sposobit to, ze skusky ktore by mohli byt CACITove, budu len CACTove.
Atd., ja som si tiez nemyslela, ze je to take komplikovane u nas, ale bohuzial je. A prave ta demagogia, ktora sa siri, ze to su len reci niekoho z klubu a nic sa preto nerobi, vobec k zmene nepomaha.
Idealny by bol stav, ako je v CR, aby retrivre mali vlastnu skupinu tak ako to je v FCI.

lucik píše:pises, ze preco sa hrabeme tam, kam nepatrime (na stavacske skusky) - a na skusky malych plemien patrime? nepatrime! tak ako sa retriever dokaze naucit pracu malych plemien, ktora mu velmi prirodzena nie je (stekanie na macku, sliedenie), tak sa dokaze naucit aj pracu stavaca (vystavovanie), hoci to nie je az take rozsirene, alebo pracu farbiara.. naozaj nechapem tvoje pohorsenie nad ucastou retrievra na JSS..

nuz a ja nechapem tiez rozne ine veci, ale to je jedno. Jednoducho, skusky malych plemien su pre retrivre predpisane, ine nie.Aj ked retriver nie je "male plemeno". Bohuzial, situacia je taka aka je, vid vyssie. A pre mna za mna nech si kazdy chodi na skusky ake chce, ak mu povolia nastupit, ja to robit nebudem. Nebudem si dokazovat, ze retriver sa vyrovna stavacovi, hoci flat vzhladom na to, ze ma v sebe kus setra, by s tym az taky problem nemusel mat. Ale nerozumiem, na co je to dobre, robit skusky v II. alebo v III. cene len preto, aby som ich mal, hoci nemozes z nich ziskat PUP, ani nahodou spickoveho psa v I.cene CACT (myslim, ze titul sa zadava len pred predpisane plemena, alebo sa mylim?) , tak neviem na co je to dobre. Ked nema clovek problem cestovat cez cele slovensko kvoli roznym akciam, preco je problem ist na retrivracke skusky do CR?
Vies, ze kvoli vodkam je toto pomerne aktualna tema a ja som nad tym dost uvazovala a rozhodla som sa pre CR, kedze u nas je situacia aka je. Aj preto, ze mam pocit, ze tie skusobaky nie su rovnake (aj ked som ich zatial videla len letmo) a aj preto, ze sutazit medzi retrivrami ma pre mna vacsie caro, ako v mixe plemien, hoci adrenalin je zrejme na oboch rovnaky ;-)


lucik píše:pises, ze si za, aby ludia chodili so psami na skusky z vykonu, ale urcene pre ich plemeno - ktore su to teda u nas priamo urcene pre retrievre? OVVR (co nie je skuska), SPR a FT (co zas nie je skuska). takze?
Takze? mas ich vypisane vyssie a dokonca boldom. A ak ti vadi, ze su pre male plemena, tak mozes ist do cr, mnohe skusky sa robia aj na morave, nie je to dalej ako na vychod a ozvat sa tam kde treba. myslela som, ze ked robis wt, vies, ake tazke to miro mal a ma, aby cosi v povedomi ludi zmenil a zaviedol tu nieco nove...ale tusim, vnimas to inak. A pritom az tak velky rozdiel v tom nie je.

lucik píše:sme mimo temu, ale myslim, ze to nie je debata o nicom a ked nas tu moderatorky nacapaju, presunu nas niekam..
ok :)
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Van » Štv 23.07.2009 10:23

leuska píše:Lucik sliedenie nieje prirodzene pre retrievre :oo: Ved je to sliedic,alebo som mimo aj ja? :

Ano si mimo :lol: Retriver je sliedic len na Slovensku, podla FCI je to Prinasac ( http://old.fci.be/nomenclatures_detail.asp?lang=en&file=group8 ) :no: A da sa to pekne vidiet na skuskach, nie kazdy retriver vie pouzit nos na sliedenie, mnohi len tak behaju s nosom hore a pozeraju po okoli, pripadne kde co padne,aby to priniesli :no: a este lepsie v pohone, kde naozaj co to pada :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod leuska » Štv 23.07.2009 11:35

Van,ja myslim rozdelenie polovnych plemien u nas,kde slovo prinasac nepoznaju :no: Pozname stavace,sliedice,farbiare,brlohare a durice,to je vsetko :smile: Svet je svet a slovensko je slovensko :smile: To,ze sliedic koker pracuje rozdielne ako sliedic labrador,mi je zname :smile: A aj to,ze je to hlavne rodeny prinasac :yes: Ale tu su polovne plemena delene iba do piatich skupin a tam patria medzi sliedice :no: A to,co som pisala,ze ak s nimi chce niekto robit aj pre nich nepotrebne skusky,nech robi :smile: No myslim si,ze by ho asi na ne neprijali :yes: :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod Van » Štv 23.07.2009 12:25

leuska píše:Van,ja myslim rozdelenie polovnych plemien u nas,kde slovo prinasac nepoznaju :no: Pozname stavace,sliedice,farbiare,brlohare a durice,to je vsetko :smile: Svet je svet a slovensko je slovensko :smile: To,ze sliedic koker pracuje rozdielne ako sliedic labrador,mi je zname :smile: A aj to,ze je to hlavne rodeny prinasac :yes: Ale tu su polovne plemena delene iba do piatich skupin a tam patria medzi sliedice :no: A to,co som pisala,ze ak s nimi chce niekto robit aj pre nich nepotrebne skusky,nech robi :smile: No myslim si,ze by ho asi na ne neprijali :yes: :ahoj:
pekne si to napisala, svet je svet a slovensko je slovensko. Skoda, ze vo vacsine krajin (hovorim teda o eu) je to tak ako "vsade vo svete" len slovensko zas musi byt o inom. A ked to raz bude ako "vo svete" vsetci budeme spokojni, lebo tak to malo byt od zaciatku. Preco to tak nie je, netusim, ale nepride mi to fer :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Jesenné skúšky stavačov

Poslaťod leuska » Štv 23.07.2009 12:26

Van,mas pravdu,my sme vzdy vynimka :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

PredchádzajúciĎalší

Späť na Poľovnícka kynológia