Field Trial

Field Trial

Poslaťod phuture » Ned 31.08.2008 18:11

túto tému som sa rozhodol založiť pre záujemcov o diskusiu ohľadom tohto športu alebo tohto typu súťaže, ako chcete.

po absolvovaní skúšky OVVR pre retrieverov mám dilemu ohľadom ďalšieho smerovania výcviku. zdalo by sa, že vrámci klubu by teraz mala nasledovať príprava na jesenné skúšky malých plemien, čo má ale z môjho pohľadu viacero problémov:
- jesenné skúšky malých plemien nie sú primárne určené pre retrieverov už len podľa názvu
- sú vyžadované úlohy, ktoré pre retrieverov nie sú vôbec vlastné, viď skúška pri vyštekávaní mačky, sliedenie,..
- samostatná práca psa
- konzervatívne poňatie celej skúšky, pomerne malá možnosť variability

dávnejšie si preto zbieram informácie ohľadom field trial. tento typ súťaženia je úplne niečím iným. field trial pre retrieverov presne zodpovedá tomu v čom je retriever majster: dokonalý aport.
spolu s nutnosťou zvládnutia handlingu, prácou so psom v reálnom čase, nekonečnými variáciami a kombináciami s maximálne súťaživým spôsobom prevedenia, to by mohla byť tá správna zábava pre retrievera aj pre handlera.

máte teda niekto skúsenosti s prípravou, výcvikom, súťažením alebo alebo sa tiež len zaujímate o field trial?
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod Van » Ned 31.08.2008 19:32

field trial so zverou a working testy s dummikmi su velmi blizke ak nie totozne aktivity (ak neratam druh aportu), no o vycviku na WT najdes na webe ovela viac informacii, ako na FTR. Takze my vyuzivame tieto informacie...zacali sme s pripravou na FTR, tak uvidime...pre nas je najvacsia vyzva klud...s tymi maju flatici trochu problem pre svoj temperament a obrovsku chut pracovat...
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Ned 31.08.2008 19:43

hej, working testy sú veľmi dobrá príprava na field trial, nehovoriac o tom, že všade inde v Európe okrem Slovenska je nevyhnutné mať zvládnutú prípravu a určitú úroveň WT pred účasťou na field trial. field trial beriem ako logické pokračovanie working testov.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod lucik » Pon 01.09.2008 9:56

my by sme sa tiez chceli pripravit na FTR a na buduci rok mozno na SPR a tiez na vodne skusky, o ktorych viem ale zatial velmi malo..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Field Trial

Poslaťod samouk » Uto 02.09.2008 8:18

Hoci na fóra veľmi neprispievam, táto téma ma dosť zaujíma, preto by som chcel reagovať. My cvičíme s Astonom WT zhruba od jeho 4 mesiacov a možnosti ako sa spojiť s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú sa vždy nájdu, napr. www.retriever-sport.sk , kde je aj mnoho odkazov na stránky zahraničných trénerov. JSMP určite nie sú skúšky stavané pre retrievera, no mohol som si overiť ovládateľnosť psíka a konštatovať že vďaka spôsobu učenia na WT je pes schopný prispôsobiť sa rôznym situáciám.
Sliedenie som mu "vysvetlil" dva dni pred skúškami, a keďže naša suseda chová zopár mačiek, vždy som ho musel krotiť. To, že má do mačky štekať, sa však na moje počudovanie tiež rýchlo naučil, aj keď tieto disciplíny už nikdy nebudeme potrebovať.
Bola to len zhoda náhod, že sme sa JSMP zúčastnili, už sa budeme pripravovať len na SPR, NFTR a MFTR a samozrejme WT. JSMP však bola skvelá skúsenosť a konštatovanie, že za pomoci WT sa psík stáva dokonale ovládateľným.
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica

Re: Field Trial

Poslaťod iva » Uto 02.09.2008 10:14

ech, no aj ja sa pridam, ked uz takto :smile: ... z mojho dokonaleho antiretrievera sa vdaka vycviku na WT stal takmer dokonaly retriever. Do 3-4 rokov Ria ani nevedela, co to aport je, nikdy nevzala nic do huby, ziadna hracka, ziaden aport, absolutne ju to nezaujimalo. A teraz ??? Po cca 3 mesiacoch pravidelneho cvicenia aportuje ako blazniva, poslusnost sa vylepsila o 100%, a co je pre mna hlavne je to, ze aportuje preto, ze sa chce zavdacit, ze sa v nej prebudil pud doniest vsetko panovi. Teraz to uz nie je aport nauceny nasilu, aj ked samozrejme zo zaciatku jej trebalo dat najavo, co sa od nej chce a pozaduje (mozno si teraz nas... :kak: do huby :oo:, ale nevylucujem ani parforzny aport, ked si clovek rozumne uvedomi o co ide), teraz to uz je o praci, ktora ju dostatocne naplna a o suhre psa a cloveka. :no:

PS: prave upravujem vela vela videa z vycviku na WT, z vycviku v CR s A.Kellerom, ktoreho sme sa zucastnili, tak dufam, ze sa mi to podari este dnes a stihnem to niekde zavesit na web a ludom snad trosku pomozem pochopit o com su WT. :smile:
Working testy - šport na zamestnanie hlavičky retrieverom :-)
iva
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 136
Bydlisko: Borský Mikuláš

Re: Field Trial

Poslaťod lucik » Uto 02.09.2008 13:50

ivik, tesime sa na videjka a dufam, ze WT treningu sa niekedy tiez zucastnime..

a samouk, oplatilo sa JSMP vyskusat, nie? :no: dodatocne este raz blahozelame k uzasnemu vysledku, tymduplom, ze ste povodne skusku neplanovali :jupi:
Offtopic: fotecky uz mas stiahnute z fotaku a niekde zavesene? bo v avatare mas tusim dovolenkovu, nie?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Field Trial

Poslaťod iva » Sob 06.09.2008 19:55

lucik píše:ivik, tesime sa na videjka a dufam, ze WT treningu sa niekedy tiez zucastnime...

tak videjka uz nejake su, zatial len pevny zaklad WT, neskor viac a viac...sleduj web :smile:
Videjka mozes najst na strankach RETRIEVER SPORT SK :ahoj:

Offtopic: davam aj do temy Working testy, kedze tato tema je o niecom inom aj ked podobnom :no:
Working testy - šport na zamestnanie hlavičky retrieverom :-)
iva
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 136
Bydlisko: Borský Mikuláš

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 10:10

06.12.2008
Topoľčianky
Národný Field Trial pre retrievre
tituly: CACT, res.CACT, Klubový víťaz

20.12.2008
Ďulov dvor (pri Komárne)
Medzinárodný Field Trial pre retrievre
tituly: CACT, res.CACT, CACIT, res.CACIT, Klubový víťaz

http://www.slovak-retriever.org/akcie
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod genetik » Pia 19.09.2008 11:11

chystas sa na niektory z nich?
genetik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51
Bydlisko: Malacky, Praha

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 11:27

genetik píše:chystas sa na niektory z nich?


ako divák sa chcem zúčastniť určite obidvoch.
rozmýšľam, či si trúfnem na národný FT, ale asi nebudem zbytočne nedočkavý a pôjdem postupne, tak ako je to v iných krajinách vyžadované. najprv seba aj psa otestovať a obodovať na WT a až potom FT.
zatiaľ si ako diváci môžeme trénovať pokoj na stanovisku, tam sa máme ešte v čom zlepšovať, tak snáď to nedopadne nevhodne pre okolie;)
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod genetik » Pia 19.09.2008 11:43

ako je stary Gopher?

ist sa pozriet je urcite dobry napad, len trenovat cely den klud na stanovisku.. neviem.. ono kazdy pes je iny, takze hovorim len za nas - nasu slecnu by to pekne demotivovalo - divat sa cely den bez akejkolvek sance nosit :plac:
genetik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51
Bydlisko: Malacky, Praha

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 12:20

Gopher má jeden rok a jeden mesiac.
samozrejme, myslel som trénovanie pokoja vrámci možností a situácie. neviem, či sa bude súťažiť za pochodu alebo z miesta, uvidím a podľa možnosti sa vhodne zariadim. určite nebudem nasilu držať psa pri nohe celý deň, tak som to nemyslel.

my máme problém, že pes je tak temperamentný, že on by chcel prinášať všetky aporty ktoré vidí, keď začuje výstrel už sa obzerá, že kde padne dáky aport. okrem toho trénujeme zväčša osamote, takže aj ten výcvik kľudu je potom taký aký je, že v spoločnosti viac psov to musím dôraznejšie vyžadovať a veľmi intenzívne tlmiť. dúfam, že motiváciou v tomto smere pre psa by mohlo byť aj to, že bude vidieť, že pracuje vždy len jeden pes a keď na neho príde rad, nepracuje sa stále keď je príležitosť :)

btw. ty by si sa zúčastnil niektorého FT, ako divák alebo ako účastník?
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod genetik » Pia 19.09.2008 12:59

FT sa tento rok aktivne urcite nezucastnim, mala je este mlada (18mesiacov). Na kukandu este neviem, bude zalezat od viacerych okolnosti.

my máme problém, že pes je tak temperamentný, že on by chcel prinášať všetky aporty ktoré vidí, keď začuje výstrel už sa obzerá, že kde padne dáky aport.


zbieraj si pri treningu aporty sam a nechaj ho priniest tak 1/4 z toho co vidi letiet.

takže aj ten výcvik kľudu je potom taký aký je, že v spoločnosti viac psov to musím dôraznejšie vyžadovať a veľmi intenzívne tlmiť


ano chce to trening, ale postupny a hlavne prisposobit veku. Kazdopadne si myslim, ze je este velmi mlady na to aby pracoval vo dvojici s inym psom. Hlavne ak nema na 150% zvladnuty klud pri nohe :jop: .
Nikam sa nezente, vsetko ma svoj cas. Na nejaku ucast na hone, alebo FT ma rozhodne este minimalne 1,5 roka cas (ale to je len moj nazor).
genetik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51
Bydlisko: Malacky, Praha

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 13:21

genetik píše: Na nejaku ucast na hone, alebo FT ma rozhodne este minimalne 1,5 roka cas (ale to je len moj nazor).

ale určite je správny a súhlasím, nie nadarmo sa hovorí, že najlepší vek pre retrievera na FT sú 3 roky. neviem akú úroveň bude mať ten národný, tak len vzhľadom na lokálnu situáciu som zvažoval/zvažujem aktívnu účasť ;)

problém ale môže nastať a často sa to vraj stáva, že mladí psy sú tak dobre vytrénovaný, že starší im už nestíhajú a získavajú tak nevýhodu. samozrejme, na úkor toho, že taký pretrénovaný mladý pes, keď má dajme tomu 4-5 rokov, tak ho aport už vôbec nezaujíma.. to určite nie je situácia, do ktorej by sme sa chceli dostať :no:
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Ďalší

Späť na Poľovnícka kynológia