Field Trial

Re: Field Trial

Poslaťod genetik » Pia 19.09.2008 13:55

Neviem, ale vazne by som asi 14 mes. psa netlacil na FT :nie:
Iked na to ma potrebne skusky hotove.

btw uprednostnovanie mladsich psov pred starsimi je pekna ho*adina. To ze takto mlady pes vyhra FT je nahoda, nie je to ukazka zvladnuteho treningu, je to ukazka co dokaze urobit davka stastia..

FT je vrcholova sutaz, v inych krajinach zapadne od nasich hranic sa FT zucastnuje vykonnostna spicka. Psy, ktore maju za sebou seriu WT v kategoriach A, F a Open. A do kategorie Open na WT sa urcite pes mladsi ako 3 roky nedostane. Ak nahodou, tak je to psi genius a vodca je supervodca, alebo magor.
Nie je vzacnostou, ba priam povedal by som, ze je uplne normalne, ze pes okolo 18 mesiacov (vratane pracovnych linii labradorov) sa este len kvalifikuje do WT kategorie A.
Ucastou na FT so psom, ktory nie je zrely na FT, ziskas podla mna jedine a sice skazis si dobre pracujuceho psa a to nie je najlepsi napad.. :ua:
genetik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51
Bydlisko: Malacky, Praha

Re: Field Trial

Poslaťod lucik » Pia 19.09.2008 14:48

lenze FTR u nas nie je to iste ako FTR v zahranici, tak ako moznosti trenovat WT u nas nie su (zatial) a proste trenovat to v Cechach je financne aj casovo narocne.. ja by som na Tiborovom mieste urcite na FTR isla aktivne ak je ochotny vyhodit 1000Sk s rizikom, ze neuspeje.. bola som minuly rok na FTR ako divak a teda zodpovedne mozem prehlasit, ze videla som malo (z prvych kol nic, lebo koronu nechali za kopcekom), ale aj to malo vyzeralo v niektorych pripadoch horsie ako nase treningy.. ja viem pochopit Tibora, pretoze takisto si trenujem s Gipsynkou sama a kludy pri nohe pri dummykoch ma vynikajuce pokial sme same (hadzem jej vzdy ja, lebo nemame ziadnych partakov), pokial sme v skupine (na klubovych dnoch), tak trosku sa mrvi a obcas knura a co sa tyka zveri, ked sme same, pracuje ukazkovo, ked sme medzi psami, tak sa trasie, tisko knura a teda mozno by aj vybehla.. tiez idem na FTR s tym, ze mozno neuspejeme, ale je to dalsia prilezitost vyuzit moznost prace so zverou.. nejake zaklady mame, uplne sprosti tam nejdeme a ked sa nam zadari, tak skusku aj urobime..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 16:47

genetik píše:Iked na to ma potrebne skusky hotove.

práve to je zvláštnosť Slovenska, že pre účasť na FT nie je potrebná žiadna skúška. v zahraničí je bežné, že pes musí mať minimálne WT triedu M - výborný..

genetik píše:btw uprednostnovanie mladsich psov pred starsimi je pekna ho*adina.

je to iba vec rozhodcov, ako ohodnotia daný výkon.
ja som nepovedal, že mladý pes musí byť práve výťaz FT, ale môže si napríklad získať sympatiu rozhodcu alebo niečo podobné. za rovnaký výkon, aké iná kritérium by si zvolil ty, ak by si nebol práve medzinárodne skúsený rozhodca?

genetik píše:Ucastou na FT so psom, ktory nie je zrely na FT, ziskas podla mna jedine a sice skazis si dobre pracujuceho psa a to nie je najlepsi napad.. :ua:

a vedel by si toto lepšie špecifikovať? čo presne by sa mohlo pokaziť?
nepredpokladám, že sa dostaneme ďakej z prvého kola, ale tá atmosféra, nutnosť ukázať v daný moment to čo vieme, to sa nedá trénovať. okrem toho, ďalší FT bude predpokladám až o rok a to už bude imho neskoro na pokusy a zistenie toho, či to na prvý krát vôbec zvládneme bez vylúčenia..
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 16:56

lucik píše:lenze FTR u nas nie je to iste ako FTR v zahranici

veď práve. keďže si bola už minulý rok ako divák, ako to teda prebiehalo? išlo sa francúzskym spôsobom (na vodítku)? išlo sa v pochode alebo sa robilo z miesta?

lucik píše:ja by som na Tiborovom mieste urcite na FTR isla aktivne ak je ochotny vyhodit 1000Sk s rizikom, ze neuspeje..

vďaka za podporu, práve ty si ma inšpirovala rozmýšľať nad aktívnou účasťou :) to riziko, že sa nedostaneme viac ako do prvého kola, to beriem ako fakt. ale cieľ by som mal stanovený, že nechcem vyletieť za vylučujúcu chybu a chcem aby bol aport dobrý. chcem aby mi pes ukázal čo vie. ak sa nepodarí, nebude to v žiadnom prípade tragédia a ani v najmenšom sa nebudem snažiť psovy to vyčítať, skôr hľadať miesta, kde sa stala chyba.

čo by si si ty vo svojom prípade predstavovala ako neúspech, resp. čo očakávaš?
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod samouk » Pia 19.09.2008 17:37

Súhlasím s Genetikom . Určite ísť niekde a spoliehať sa na náhodu nemá nič spoločné s výkonnosťou psa. Pozrieť na to divadlo sa chcem ísť aj ja , keďže o úrovni FTR na Slovensku som už veľa počul a čítal. Ja by som dal prednosť s mladším psom a možno aj dám zúčastniť sa SPR. Tam sa to dá nacvičiť po disciplínach a môžem ukázať čo dokážeme a ako sme pripravený. Podľa mňa je to lepšie, ako ho uviesť do pomykova nepremysleným krokom pri FTR. Určite si pred prvým FTR odskúšam psa aspoň na dvoch-troch poriadnych WT tréningoch. Čo sa týka uprednostňovania mladších psov rozhodcami, to mám v paži. Ja to robím pre uspokojenie seba a svojho psa a ak budem s jeho výkonom spokojný ja, dáky rozhodca mi môže byť ukradnutý. Aj tak je to veľakrát nie objektívne posúdenie.
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 18:19

samouk píše:Podľa mňa je to lepšie, ako ho uviesť do pomykova nepremysleným krokom pri FTR.

ešte raz sa pýtam, ako konkrétne by sa mohol pes uviesť do pomykova? k nohe, sadni, zostaň, vpred, ku mne, pokoj, marking,.. je stále to isté, či počas tréningu, či počas WT alebo počas FTR.

samouk píše:Ja to robím pre uspokojenie seba a svojho psa a ak budem s jeho výkonom spokojný ja, dáky rozhodca mi môže byť ukradnutý. Aj tak je to veľakrát nie objektívne posúdenie.

samozrejme, robiť veci pre vlastné potešenie. ale teda nedovolil by som si takto znížiť úlohu rozhodcu. rozhodca určuje priebeh, určuje disciplíny, určuje náročnosť, podľa svojho vlastného názoru si vyberá najlepších psov podľa toho akú má ON predstavu o ideálnom retrieverovi. takže rozhodca tam nie je do počtu a len tak z povinnosti, na okrasu..
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 18:30

genetik píše:FT sa tento rok aktivne urcite nezucastnim, mala je este mlada (18mesiacov).


podľa medzinárodného reglementu je možné práve od 18 mesiacov už udeliť CACT, resp. CACIT.
okrem toho, základný výcvik Woltersovou metódou je možné zvládnuť za 12-18 mesiacov, tzn. handling v okruhu 50 metrov a mladí psy s tým bežne nemajú žiaden problém.
predpokladám, že za zvládnutý handling na dvojitý blind na vzdialenosť 50 metrov by už pes mohol kľudne ašpirovať na nášho klubového víťaza, a stále hovorím iba o základnom výcviku určenom špeciálne pre mladých retrieverov...
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod genetik » Pia 19.09.2008 18:40

Tibor:
Ja nie som rozhodca, takze neviem, ale som si isty, ze vykon dvoch psoch, i ked je v oboch pripadoch vyborny, je vzdy iny a jeden z nich je lepsi.
A skazit si psa - ide to velmi rychlo a velmi jednoducho.. Oni sa tie nase potvory ucia velmi rychlo jeden od druheho. Priklad moze byt, ze sa pes necha strhnut inym, vyrazi ti bez povelu, neda sa zastavit, bude pri kuse prvy, pride k uspechu (najde kus a prinesie ti ho). Co spravis? To ze ta vylucia zo skusky je jasne, ale co sa tym pes nauci mozes napravat dalsie dva mesiace.. Dalsi priklad, ini psi knucia, tvoj je pri praci kludny a tichy.. nie je vsak este "hotovy", takze sa to knucanie od inych nauci - odnaucat knucanie - to je beh na velmi dlhu trat..
Prave ta atmosfera na FT musi na psa posobit neuveritelne silne - a prave z toho dovodu musi byt pes "hotovy" a zvladat vsetko na 150% - tak, aby ho ta atmosfera a ini psi nevykolajili.
Ja netvrdim, ze Gopher nema na to aby to zvladol. Co si ale myslim je, ze nie je dost "hotovy", resp. dospely v hlavicke, takze to moze napachat viac skody ako osohu.
btw na FT mate este cely zivot, nic netreba uponahlat..

Lucka:
Myslel som, ze uz sa na Slovensku trenuje na WT :ua:

Neviem, ci je to najlepsi postup, ale bolo mi poradene a mne sa to celkom pozdava, ze pred ucastou na FT absolvujeme par honov pod dozorom niekoho, kto sa v praci retrievra vyzna. V dalsej sezone pojdeme na FT. Na nejaky ten hon by som rad isiel v buducej sezone (slecna bude mat 2,5roka) a prvy FT s aktivnou ucastou teda absolvuje ako 3,5 rocna. Rozhodne nie je kam sa nahlit.
genetik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51
Bydlisko: Malacky, Praha

Re: Field Trial

Poslaťod samouk » Pia 19.09.2008 20:05

Pre Phuture:
Dosť dobre ti nerozumiem. Ani tvojim predchádzajúcim vyjadreniam:
rozmýšľam, či si trúfnem na národný FT, ale asi nebudem zbytočne nedočkavý a pôjdem postupne, tak ako je to v iných krajinách vyžadované. najprv seba aj psa otestovať a obodovať na WT a až potom FT.

my máme problém, že pes je tak temperamentný, že on by chcel prinášať všetky aporty ktoré vidí, keď začuje výstrel už sa obzerá, že kde padne dáky aport. okrem toho trénujeme zväčša osamote, takže aj ten výcvik kľudu je potom taký aký je.

Sám píšeš že psa nemáš dostatočne pripraveného a naostro sa to určite nenaučí.
Ja trénujem psa tiež sám, nemám s kým. No kým mu nedovolím vybehnúť tak nevybehne.
Všetko je len o tom čo si smie a nesmie dovoliť. Neviem ale stretol som sa z veľa ľuďmi čo si myslia že budú mať výsledky za mesiac. No je to dlhodobý proces.

ešte raz sa pýtam, ako konkrétne by sa mohol pes uviesť do pomykova? k nohe, sadni, zostaň, vpred, ku mne, pokoj, marking,.. je stále to isté, či počas tréningu, či počas WT alebo počas FTR.

Nemyslím si že je to, to isté. Je tam úplne iná atmosféra, adrenalín a pes to všetko vníma V takejto situácii uviesť psa do pomykova , nepremyslenými povelmi, alebo že mi ho vyšle iný vodič svojim povelom je pre mňa nemysliteľné a práve tým sa pes kazí. Ale to je na dlhú debatu.
Čo sa týka rozhodcov mám názor aký mám. Samozrejme vážil by som si posúdenie od každého rozhodcu ktorí je nestranný a rozumie sa práci retrievera .

To čo píšem je len môj názor a každý má právo si svojho psa trénovať ako chce a robiť s ním čo chce.
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica

Re: Field Trial

Poslaťod iva » Pia 19.09.2008 23:06

uff uff uff, ako ste sa rozohnili :smile: ... ja som zastancom toho, ze ked na psovi nemas zvladnute aspon o 50% naviac toho, čo sa od neho ocakava, na skuskach nema co robit....je to len na skodu...zbytocne sa budes buchat do cela, ked uz bude po boji :pac: ...ono to vsak clovek pochopi az vtedy, ked sa mu to stane, potom uz je neskoro a zbytocne sa bude rozculovat, ze to nemal robit...vsetko ma svoj cas :smile:
phuture píše:Gopher má jeden rok a jeden mesiac.
my máme problém, že pes je tak temperamentný, že on by chcel prinášať všetky aporty ktoré vidí, keď začuje výstrel už sa obzerá, že kde padne dáky aport...

sam pises, ze tvoj je pes je temperamentny....s takymto typom psa sa cvici uplne inym systemom, ide sa o dost pomalsie, ale samozrejme zavisi od typu psa, co sa zisti len na treningu, priamo na mieste...temperamentny pes potrebuje vacsinou viac casu na vycvik, ktory trva dlhsie...
phuture píše:problém ale môže nastať a často sa to vraj stáva, že mladí psy sú tak dobre vytrénovaný, že starší im už nestíhajú a získavajú tak nevýhodu. samozrejme, na úkor toho, že taký pretrénovaný mladý pes, keď má dajme tomu 4-5 rokov, tak ho aport už vôbec nezaujíma.. to určite nie je situácia, do ktorej by sme sa chceli dostať :no:

videla som na WT treningu pracovat zopar 7-9rocnych retrieverov a rozdiel nebol v rychlosti alebo v chuti pracovat, ale v tom, ze starsi pes bol omnoho skusenejsi a istejsi vo svojej praci...je to len mytus na SR, ze pes je po 4-5tich rokoch "na dochodku", prave naopak, vtedy zacina jeho najlepsi vykon, co moze podat a zacina zuzitkovavat svoje skusenosti v praxi.
lucik píše:lenze FTR u nas nie je to iste ako FTR v zahranici, tak ako moznosti trenovat WT u nas nie su (zatial) a proste trenovat to v Cechach je financne aj casovo narocne..

moznosti su, len treba hladat...kuk sem...ja trenujem kazdy den, pravidelne...nie je to az taky problem... ak niekto naozaj chce, sposob si najde...aj cas...sice to stoji zopar neprijemnych skorych, rannych vstavani pred pracou, ale cas sa najde stale...trening neznamena hodinu ani dve...kratky 5-10 minutovy trening cieleny a vopred premysleny je na nezaplatenie :no:
phuture píše:okrem toho, základný výcvik Woltersovou metódou je možné zvládnuť za 12-18 mesiacov, tzn. handling v okruhu 50 metrov a mladí psy s tým bežne nemajú žiaden problém.
predpokladám, že za zvládnutý handling na dvojitý blind na vzdialenosť 50 metrov by už pes mohol kľudne ašpirovať na nášho klubového víťaza, a stále hovorím iba o základnom výcviku určenom špeciálne pre mladých retrieverov...

v prvom rade, vycvik Woltersovou metodou sa da pouzit len z casti v Europe nakolko skusky a vycvik v Amerike su odlisne od europskych, co sa tyka WT a FT. Nesmieme samozrejme zabudnut, ze sa cvici v Amerike na elektrickych obojkoch :vykricnik:
Moj nazor je, ze s vycvikom treba postupovat postupne, nikde sa netreba ponahlat, vsetko ma svoj cas :no: Je velmi dolezite, aby clovek chodil na treningy.
Svoje slova nemyslim ako kritiku ale ako vyjadrenie svojho nazoru. Je podla mna lepsie 1x vidiet ako 100x pocut.
Suhlasim s genetikom a samoukom, nakolko vedia o com hovoria z praktickych skusenosti. Dufam, ze sa budete venovat vycviku so svojimi retrievermi....cim viac nas bude, tym viac sa nam snad podari trosku zmenit nazor o retrieveroch, ze su to tzv. "nicnerobiaci gaucaci" :ahoj:
Working testy - šport na zamestnanie hlavičky retrieverom :-)
iva
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 136
Bydlisko: Borský Mikuláš

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 23:25

samouk píše:Sám píšeš že psa nemáš dostatočne pripraveného a naostro sa to určite nenaučí.
Ja trénujem psa tiež sám, nemám s kým. No kým mu nedovolím vybehnúť tak nevybehne.
Všetko je len o tom čo si smie a nesmie dovoliť. Neviem ale stretol som sa z veľa ľuďmi čo si myslia že budú mať výsledky za mesiac. No je to dlhodobý proces.

áno, napísal som, že nemám psa dostatočne pripraveného, ale myslel som v kontexte boja o víťazstvo v národnom FT, keďže naozajstný FT je iba o víťazovi. tak dobre psa pripraveného naozaj nemám.
nakoniec, neskôr som to rozpísal lepšie, že v prípade účasti by som si stanovil ako cieľ dôstojne absolvovať prvé kolo bez vylúčenia, takže myslím, že nijak prehnané nároky a dostatočne jasné na posúdenie úspešnosti. okrem toho, termín prihlášok je až 14.11. takže mám myslím dosť času na to, aby som dostatočne zvážil naše schopnosti.
samozrejme, že nečakám že na FT sa niečo počas súťaže naučíme, neviem kde si to vyčítal a ani som nikde nenapísal, že sme sa už prihlásili, len to zvažujem vzhľadom na špecifickú tunajšiu situáciu.

samouk píše:Nemyslím si že je to, to isté. Je tam úplne iná atmosféra, adrenalín a pes to všetko vníma V takejto situácii uviesť psa do pomykova , nepremyslenými povelmi, alebo že mi ho vyšle iný vodič svojim povelom je pre mňa nemysliteľné a práve tým sa pes kazí. Ale to je na dlhú debatu.

veď presne to isté som písal, že tam je tá atmosféra, adrenalín a podobne. ale aj napriek tomu by mali byť pre psa povely tak jasné a zrozumiteľné ako na tréningu, v ideálnom prípade.. samozrejme, každá vylučujúca chyba je neprípustná a nemysliteľná, ale čo keď sa stane? reči o 150% príprave sú síce pekné na webchate ale ako by to malo vyzerať v praxi? že žiaden pes nemôže byť vyradený? určite budú aj vyradené psy a v prípade našej účasti tam určite nepôjdem s tým, že keď sa náhodou podarí tak to víde a dostaneme sa aj k aportu. budem musieť byť presvečený a budem to mať otestované v rôznych situáciách.

samouk píše:Čo sa týka rozhodcov mám názor aký mám. Samozrejme vážil by som si posúdenie od každého rozhodcu ktorí je nestranný a rozumie sa práci retrievera .

to je teda dosť nestranná vec, posúdenie nestrannosti rozhodcu :no:
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 19.09.2008 23:57

iva píše:uff uff uff, ako ste sa rozohnili :smile:

zatiaľ celkom v pohode, určite je o čom písať, tak som sa obetoval a ponúkol sa ako terč, to niekedy rozhýbe debatu :)

iva píše:sam pises, ze tvoj je pes je temperamentny....s takymto typom psa sa cvici uplne inym systemom, ide sa o dost pomalsie, ale samozrejme zavisi od typu psa, co sa zisti len na treningu, priamo na mieste...temperamentny pes potrebuje vacsinou viac casu na vycvik, ktory trva dlhsie...

super, konečne mi bude niekto vedieť poradiť ako na temperamentného psa? :) na dovolenkovom týždni som sa na to pýtal pri výcviku viacerých cvičiteľov a dostal som toľko protichodných rád a názorov, že vlastne som sa nič nedozvedel.. ak by si teda mohla/chcela/vedela napísať aspoň stručne, aký pes sa považuje za temperamentného a aké sú základné body výcviku takého psa?

iva píše:videla som na WT treningu pracovat zopar 7-9rocnych retrieverov a rozdiel nebol v rychlosti alebo v chuti pracovat, ale v tom, ze starsi pes bol omnoho skusenejsi a istejsi vo svojej praci...je to len mytus na SR, ze pes je po 4-5tich rokoch "na dochodku", prave naopak, vtedy zacina jeho najlepsi vykon, co moze podat a zacina zuzitkovavat svoje skusenosti v praxi.

určite súhlas, tiež si myslím, že naozaj pripravený pes bojovať o víťazstvo na naozajstnom FT je v zhruba 3 rokoch a čím starší tým lepšie.

iva píše:v prvom rade, vycvik Woltersovou metodou sa da pouzit len z casti v Europe nakolko skusky a vycvik v Amerike su odlisne od europskych, co sa tyka WT a FT. Nesmieme samozrejme zabudnut, ze sa cvici v Amerike na elektrickych obojkoch :vykricnik:

aha, tak elektrický obojok to teda nie. rozdiely tu sú, už len v európe sa FT robí anglickým alebo francúzskym spôsobom. mohla by si prosím napísať čím je špecifický ten americký?
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod iva » Sob 20.09.2008 7:22

phuture píše:super, konečne mi bude niekto vedieť poradiť ako na temperamentného psa? :) na dovolenkovom týždni som sa na to pýtal pri výcviku viacerých cvičiteľov a dostal som toľko protichodných rád a názorov, že vlastne som sa nič nedozvedel.. ak by si teda mohla/chcela/vedela napísať aspoň stručne, aký pes sa považuje za temperamentného a aké sú základné body výcviku takého psa?

radit po internete, co sa tyka vycviku konkretneho psa, to naozaj nie :nie: Ak by si mal zaujem mozes sa prist pozriet na nase treningy...
najblizsia prilezitost bude o par dni...buduci tyzden planujeme (sleduj web) pre par nadsencov trening spojeny s opekackou a besedou...bude moznost rozobrat problemy a skusenosti priamo na mieste :smile:
phuture píše:určite súhlas, tiež si myslím, že naozaj pripravený pes bojovať o víťazstvo na naozajstnom FT je v zhruba 3 rokoch a čím starší tým lepšie.

vonku v zahranici ludia nechodia hned na FT, ale zbieraju skusenosti najprv na WT a polovackach...

phuture píše:aha, tak elektrický obojok to teda nie. rozdiely tu sú, už len v európe sa FT robí anglickým alebo francúzskym spôsobom. mohla by si prosím napísať čím je špecifický ten americký?

v Amerike sa cvici 95% marking a zvysok dohladavka...kladu doraz na rovne, priame vysielanie psa dopredu na velmi dlhu vzdialenost cez rozne prekazky bez toho, aby pes vybocil zo svojej drahy...americky sposob je sposob na 100%-tnu presnost...v Amerike nevadi to, ze pes knuci, cim viac knuci a je rychlejsi, temperamentnejsi, tym si ziskava vacsie sympatie...
Working testy - šport na zamestnanie hlavičky retrieverom :-)
iva
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 136
Bydlisko: Borský Mikuláš

Re: Field Trial

Poslaťod samouk » Sob 20.09.2008 15:40

Neviem čo je na tejto vete nezrozumiteľné:
Ja to robím pre uspokojenie seba a svojho psa a ak budem s jeho výkonom spokojný ja,
vtedy mi nezáleží na vyjadrení rozhodcu, preto že som hrdý na svoju a jeho prácu.
To či uprednostní psa horšie pracujúceho, alebo psa ktorý urobil niekoľko vylučujúcich chýb a poradie je dávno dané, mi vtedy bude úplne jedno.
Podľa toho zbadá aj divák či je rozhodca nestranný.
Oči vidia, ktorý psík ako pracuje, ktorý na to má a ktorý si to zaslúži.

Ps : Už sa teším na tréning. :no:
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica


PredchádzajúciĎalší

Späť na Poľovnícka kynológia