Field Trial

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Pia 27.11.2009 0:45

portál http://www.working-retriever.sk pripravil a zverejnil úplne nový slovenský preklad aktuálnych pravidiel FCI pre Field Trial - http://www.working-retriever.sk/pracovne-skusky/field-trial/
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod DKo » Pia 27.11.2009 7:17

portál ... pripravil a zverejnil úplne nový slovenský preklad
ak slovenský, tak radšej rujné suky príp. honcujúce sa suky než háravé feny.

Prípadné chyby počas baráže nemajú vplyv na dosiahnutý výsledok, ani na udelený titul CAC.
???

Rozhodcovia môžu odobrať titul (R)CACIT, ak podľa ich názoru nie je kvalita práce dostatočná.
ak odoberať, tak radšej neudeliť

_______________________________________________________________________________________________________

Ako chápete pravidlo: So zverou nesmie byť v deň konania súťaže žiadnym spôsobom manipulované. :otaznik:
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: Field Trial

Poslaťod inspiration » Sob 28.11.2009 23:43

ja skôr nechápem toto: Vedenie psa (handling) sa považuje iba za nepostrádateľné doplnenie týchto kvalít, pomáha k zachovaniu kľudu psa počas chôdze pri nohe alebo na stanovisku, prípadne k vydaniu inštrukcií pri vyslaní ku zveri, ktorej miesto dopadu pes nemohol vidieť.
ak je to IBA nepostrádatelné doplnenie kvalít psa, tak prečo to na našich poľovačkách vyzerá ako na futbalových zápasoch?! :dancing:
podla toho, čo som si prečítala by som volným prekladom povedala, že trial je o samostatnosti psa pracovať v akomkolvek teréne bez zaváhania, o dobrej pamäti ale hlavne samostatnosti práce, bez zbytočného navádzania a povelov. Či nie?
inspiration
Junior
 
Príspevky: 227

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Ned 29.11.2009 9:50

inspiration píše:podla toho, čo som si prečítala by som volným prekladom povedala, že trial je o samostatnosti psa pracovať v akomkolvek teréne bez zaváhania, o dobrej pamäti ale hlavne samostatnosti práce, bez zbytočného navádzania a povelov.


záleží vždy od situácie a každý vodič si zvolí sám spôsob vedenia v danej situácii.

v prípade retrievera by malo byť na prvom mieste, že vodič spolu so psom tvoria spolu team. takže spôsob vedenia štýlom, že retrievera vypustím z vodítka a všetko ostatné je na psovi je v tomto kontexte tak trochu anachronizmus a ako sme mali možnosť niekoľkrát vidieť, je to aj značne neefektívny spôsob vedenia.

ak sa jedná o marking, teda pes videl a zapamätal si miesto dopadu je samozrejme akékoľvek povelovane okrem vyslania priamym smerom vpred nežiadúce.
ale naopak, ak pes nevidel miesto dopadu, tak je vhodnejšie psovi pomôcť a naviesť ho na správne miesto a tam ho nechať oveľa menšie územie prehľadať. na tomto mieste má pes dostatok priestoru prejaviť a prezentovať samostatnosť.
netreba si mýliť samostatnosť s voľným bezcieľnym pobehovaním psa po revíri z jednej strany na druhú prípadne opakované vracanie sa na stanovisko, pretože v pravidlách sa okrem iného píše aj to, že pes by mal počas hľadania zvery pracovať rýchlo.

nakoniec, to o čom je trial neurčuje iba písaný rámec tejto súťaže ale aj to, ako prebieha v zahraničí, akým spôsobom to robia najlepší psy a vodiči, ako posudzujú špičkoví rozhodcovia retrieverov tieto súťaže. v praktickom prevedení ale aj v prístupe v hlavách ľudí je na našom malom slovensku v tomto smere ešte čo dobiehať a žiaľ, skutočnosť je taká, že široko-ďaleko je toho u nás na dobiehanie najviac.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Ned 29.11.2009 9:55

DKo píše:
dokáž svoje tvrdenie
skús si zohnať spomínanú bumážku od nejakého absolventa FTR, ktorému veríš viac ako mne


nie je potrebné nič zháňať, ja som chcel aby si si svoje tvrdenia obhájil sám. jasne si ukázal, že to nedokážeš a ja ti aj poviem prečo.
žiadne rozhodcovské tabuľky sa neudeľovali minimálne minulý rok a ani tento rok, takže neviem na aký historický dokument si sa tak urputne snažil odvolávať a na ňom tu prezentoval akési nové názvy pre Field Trial.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Ned 29.11.2009 10:06

Národné pracovné skúšky retrieverov v poli - FIELD TRIAL
28. novembra 2009
Bažantnica Bajč

CACT LR Gödöllöi-Huncút Vadász Filipó / Anastázia Guzanová
CACT GR Born Medový Bozk / Ľudovít Balogh
res.CACT neudelené
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod inspiration » Ned 29.11.2009 11:07

phuture, nemyslím si, ze by to u nas bola taka velka katastrofa. Skôr ide o to, čo rozhodcom neprekáža a psa ohodnotia známkou za disciplínu venčenie alebo podobne. Keď som bola v ČR, vela psov iba pobehovalo a čistou náhodou našli zver. Nenechali ich dokončiť skúšku. Možno by niekedy pomohlo dať si za ciel dôležitost tejto skúšky u psov.
Čo sa týka handlingu, nikde som v tom poriadku nevidela, že psa vodič môže priamo navádzať na zver, ja som to pochopila tak, že povely majú byť absolútne minimálne, či už píšťalkou, alebo bez nej. Mne osobne by sa viac páčilo, keby na poľovačkách používajú vodiči píšťalky iba na privolanie psa a iba v mimoriadnych prípadoch, keď je pes už stratení. Inak si myslím, že pes má v prvomrade nos a nie uši. A keď som si prečítala pravidlá a skúšobný poriadok, utvrdil ma v tom, že rozhodca by mal zvážiť, kedy dovolí vodičovi použiť píšťalku. Určite nie vtedy, ak bažanty padli pred neho a sú dobre viditelné. Veď sa tu predsa skúša aj pamäť psa.
inspiration
Junior
 
Príspevky: 227

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Ned 29.11.2009 12:12

inspiration píše:nemyslím si, ze by to u nas bola taka velka katastrofa.

nenanapísal som, že by sa jednalo o katastrofu. treba povedať, že úroveň sa zlepšuje a sú tu vodiči aj psy ktorí tú úroveň pomáhajú zlepšovať. podľa informácií a skúseností z okolitých krajín ale treba byť aj realista a vidieť veci k širšom kontexte jednoducho tak, ako sú.

inspiration píše:Možno by niekedy pomohlo dať si za ciel dôležitost tejto skúšky u psov.

vieš o niečom inom, kde by mohol retriever predviesť svoje najväčšie prednosti bez iných, jemu nevlastných, činností?

inspiration píše:Čo sa týka handlingu, nikde som v tom poriadku nevidela, že psa vodič môže priamo navádzať na zver, ja som to pochopila tak, že povely majú byť absolútne minimálne, či už píšťalkou, alebo bez nej.

v pravidlách sa takisto nepíše o používaní píšťalky a pritom je to samozrejmosť. pravidlá treba brať ako rámec, neurčujú spôsob prevedenia, na rodiel od formy striktného skúšobného poriadku.

asi nevieš, ale na trialoch je bežné, že rozhodcovia vyžadujú aj z množstva inej zveri vždy konkrétny kus. takže vodič musí dokázať psa naviesť podobne, ako golfista dostáva svoju loptičku do jamky. nikto nepolemizuje o dákom navádzaní a či je to potrebné a v akej miere. handling musí mať jednoducho pes zvládnutý.
hovorí sa: správny retriever - dokonalý aport a zvládnutý handling.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod inspiration » Ned 29.11.2009 18:11

čo sa týka toho, že v pravidlách nieje nič o píšťalke, na tom som trochu zasmiala, lebo je tam o handlingu a to či bude niekto psovi pískať (čo mne osobne na poľovačkách vadí), alebo mu bude posielať dymové sjgnály, tak je to asik jedno, je to handling :lol:
Phuture, konkrétny kus, čiže psa naviesť, ale nie pískať ako na koncerte. Preto som napísala, že by mal rozhodca zhodnotiť použitie píšťalky. Mna osobne to vždy na poľovačkách vyrušovalo, ak tam bolo 10 ľudí s píšťalkami a všetci pískali, to bola opera La Scala :lol: Preto mi to príde ako zaujímavá informácia, že aj v skúšobnom poriadku sa o tom píše a teda doslova, že je to
doplnenie

vieš o niečom inom, kde by mohol retriever predviesť svoje najväčšie prednosti bez iných, jemu nevlastných, činností?

myslela som to tak, že by sa tomu mala prikladať väčšia dôležitosť ako sa tomu prikladá, alebo skôr dôstojnosť. Možno sme sa trochu nepochopili, alebo som sa blbo vyjadrila :lol:
inspiration
Junior
 
Príspevky: 227

Re: Field Trial

Poslaťod phuture » Ned 29.11.2009 20:06

inspiration píše:
phuture píše:vieš o niečom inom, kde by mohol retriever predviesť svoje najväčšie prednosti bez iných, jemu nevlastných, činností?

myslela som to tak, že by sa tomu mala prikladať väčšia dôležitosť ako sa tomu prikladá, alebo skôr dôstojnosť. Možno sme sa trochu nepochopili, alebo som sa blbo vyjadrila


ja myslím, že sme sa pochopili dobre. plne súhlasím s pridelením väčšej dôležitosti, dôstojnosti a hoci aj podpory zo strany klubu. ak si dobre spomínam, tak zo všetkých akcií organizovaných SRK bola v rozpočte najmenšia suma pridelená práve na FTR.
dovolil som si to len podporiť otázkou, na zvýraznenie.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Field Trial

Poslaťod Fresh » Ned 29.11.2009 20:46

inspiration píše:...a to či bude niekto psovi pískať (čo mne osobne na poľovačkách vadí)...Mna osobne to vždy na poľovačkách vyrušovalo, ak tam bolo 10 ľudí s píšťalkami a všetci pískali, to bola opera La Scala...


Me zase na honu strasne vadi, ze 99% vudcu rve na psy na cely les az zdrha vsechna zver, co jeste muze...ale to je naprosto v poradku :smile:

Zajimalo by me, jak ty navadis psa?
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: Field Trial

Poslaťod Fresh » Ned 29.11.2009 20:55

inspiration píše:Čo sa týka handlingu, nikde som v tom poriadku nevidela, že psa vodič môže priamo navádzať na zver, ja som to pochopila tak, že povely majú byť absolútne minimálne, či už píšťalkou, alebo bez nej. Mne osobne by sa viac páčilo, keby na poľovačkách používajú vodiči píšťalky iba na privolanie psa a iba v mimoriadnych prípadoch, keď je pes už stratení. Inak si myslím, že pes má v prvomrade nos a nie uši. A keď som si prečítala pravidlá a skúšobný poriadok, utvrdil ma v tom, že rozhodca by mal zvážiť, kedy dovolí vodičovi použiť píšťalku. Určite nie vtedy, ak bažanty padli pred neho a sú dobre viditelné. Veď sa tu predsa skúša aj pamäť psa.


Vudce muze navadet psa, jak uzna za vhodne. Kdyz mu rozhodci rekne, kam presne kus spadl, tak ho prirozene navede do co nejvetsi blizkosti toho mista a tam ho necha hledat. Nedovedu si predstavit, jak jinak by to asi mel udelat...

At si vudce vodi psa jak chce, dle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi. Rozhodci tam je od toho, aby posuzoval - rozhodne ne, aby prikazoval, jak ma kdo vest psa. Kdyz nekdo chce piskat psovi na markingu, at piska, podle toho bude vypadat jeho posouzeni. Navic se nedomnivam, ze by se na FT meli psi posilat pro aporty typu "bažanty padli pred neho a sú dobre viditelné". To by mela byt naprosto vyjimecna situace.
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: Field Trial

Poslaťod samouk » Ned 29.11.2009 21:04

inspiration píše:phuture, nemyslím si, ze by to u nas bola taka velka katastrofa. Skôr ide o to, čo rozhodcom neprekáža a psa ohodnotia známkou za disciplínu venčenie alebo podobne. Keď som bola v ČR, vela psov iba pobehovalo a čistou náhodou našli zver. Nenechali ich dokončiť skúšku. Možno by niekedy pomohlo dať si za ciel dôležitost tejto skúšky u psov.
Čo sa týka handlingu, nikde som v tom poriadku nevidela, že psa vodič môže priamo navádzať na zver, ja som to pochopila tak, že povely majú byť absolútne minimálne, či už píšťalkou, alebo bez nej. Mne osobne by sa viac páčilo, keby na poľovačkách používajú vodiči píšťalky iba na privolanie psa a iba v mimoriadnych prípadoch, keď je pes už stratení. Inak si myslím, že pes má v prvomrade nos a nie uši. A keď som si prečítala pravidlá a skúšobný poriadok, utvrdil ma v tom, že rozhodca by mal zvážiť, kedy dovolí vodičovi použiť píšťalku. Určite nie vtedy, ak bažanty padli pred neho a sú dobre viditelné. Veď sa tu predsa skúša aj pamäť psa.


Máš pravdu Inspiration , malo by to byť ohľadne píšťalky, tak ako píšeš.
To že je to na skúške, alebo poľovačke ako na zápase je tým, že vodiči nevedia , kedy a za akých okolností treba píšťalku použiť. Vrátane mňa. :ach: No len naberaním skúseností a počúvaním okolia a reakcií sa to dá naučiť. Keď vidím v ČR v najvyšších triedach na WT viesť psov, píšťalka zaznie málokedy a je to radosť pozerať. Na SK bohužial je to, tak že vodiči využívajú handling veľmi málo a veľakrát neviem na čo im píšťalka slúži , keďže pes na ňu nereaguje.
Handling a navádzanie je určite potrebný už len z toho dôvodu, keď viem že že kus leží 20 metrov predo mnou nenechám predsa psa prehľadávať priestor 20 metrov do prava a doľava , alebo dokonca za mnou , ale ho navediem na správne miesto a tam nech sa realizuje.
Je to o efektivite práce a šetrení energie psa. Čím skôr kus donesie tým skôr môže ísť po ďalší.
Ten s handlingom bude mať na večeru dvadsať kusov a pes ešte dostatok síl, ten bez handlingu 5 a vyšťaveného psa.
:smile: Čo sa týka markingu pri jednom kuse samozrejme, tam píšťalka nemá čo hľadať.
No ak v jednej línii padne viac kusov , prípadne vzadu krídlovaný , tak je dobre poslať psa cez kus pred sebou, do zadu, alebo opačne mu pripísknuť aby zobral toho čo tam leží už dlhšie ,teda bližšie a nešiel po toho ktorého videl padnúť ako posledného .
samouk
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Zvolen-Sielnica

Re: Field Trial

Poslaťod DKo » Pon 30.11.2009 6:06

phuture píše:žiadne rozhodcovské tabuľky sa neudeľovali minimálne minulý rok a ani tento rok
Ak si práve napísal, že na Slovensku už nie sú potrebné rozhodcovské tabuľky na skúškach s udeľovaním CACT, veľmi sa mi tomu veriť nechce, ale kedže je to možné, tak to sme zas o niečo vpredu. Rozhodcovská tabuľka autentifikovaná rozhodcami mala kedysi svoj zmysel, význam aj váhu.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: Field Trial

Poslaťod inspiration » Pia 04.12.2009 0:00

Fresh ešte som nezažila poľovačku, kde by na psov revali všetci naraz, z času načas zaznie napomenutie, inak ak stojím na jednom mieste, pes vie kam sa má vrátiť. A na to tam ten pes je, aby človek do priestoru strelcov neliezol. Keď honci zver naženú, strelci zastrelia, psovi stačí dať jediný povel a mal by podľa mňa v prvom rade podľa svojho nosa a rozumu pracovať samostatne. Väčšinou chodím na polovky, kde ja sama dobre neviem, kde zver padla. Takže aj keď sú tam s píšťalkami, nepomôže im to, pretože nevedia kam psa smerovať. Sú samozrejme aj iné prípady.
S tým, že majitelia psov nevedia používať píšťalky, s tým súhlasím. Ja píšťalku nepoužívam, iba ak na privolanie. Nevravím, že moji psi sú stopercentne naučený privolačku-ruku do ohňa by som za nich nemohla dať, je vela situácii v ktorých sme neboli, ale nikdy sa nestalo, že by na moje privolanie neprišli. Pri tých mladších, ako asi všetci časom zbierame skúsenosti to platí na jediné ku mne.
Niesom profesionálny výcvikár a ani nikdy nebudem, pretože to pre mňa nieje prvoradé. Rada sa na psov pozerám ako pracujú a majú skvelo zvládnutý handlin, ale skutočne mi prekáža, keď vidím psa, ktorému majiteľ nedá na poľovačke priestor a v jednom kuse na neho piští. A takých je tam vždy viac než dosť. Rovnako mi prekáža ak pes zver stláča a tiež ak ho zaujíma živá zver. Keby má môj pes takto pracovať, nevenujem sa tomu. Je to môj subjektívny postoj k veci, nemusí mať každý taký, ale pamätám si môj prvý štart na NFTR asi v roku 2001? neviem, možno, keď sa za povely vylučovalo, mám to v živej pamäti ako rozhodca nikomu nedovolil psovi pomáhať a nechal psov pracovať samostatne. Mne osobne sa to vtedy páčilo a pamätám si na víťaza, práve preto, lebo v poslednom kole ho vodič iba vyslal a on okamžite zamieril k bažantovi. Bola to nádherná práca.
Samozrejme, že súhlasím s tým, že perfektný handling šetrí psovi energiu, ale nie za predpokladu, že ten pes by to inak ani nedoniesol a píšťalkou mu vodič dáva povel vezmi. Naviesť a v pravej chvíli prestať aby bolo vidieť, že pes vie čo od neho chceš a hlavne aby bolo vidieť, že nos má. Nielen uši.
inspiration
Junior
 
Príspevky: 227

PredchádzajúciĎalší

Späť na Poľovnícka kynológia